Skocz do zawartości
Bzyk002

Overflow, przelew pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zakładam nano akwarium Dennerle 30L + sump 10L wszystko fajnie pieknie, zrobiłem overflow z rur PVC-U 1/2cala pompa Eheim 600 compact (600L/h) i jest problem bo overflow strasznie hałasuje... i żona powiedziała że wyrzuci mnie z tym akwarium jeśli tego nie ucisze. :o Akwarium narazie jest tylko zalane kranówką do "testów" Przed sklejeniem rur sprawdzałem rozne kombinacje zeby bylo cicho aż doszłem do jednej kombinacji plus dokrecenie zawora i było OK (no i rury skleiłem), ale to tylko na jakiś czas bo woda za powoli spadał do sumpa i pompa sie zapowietrzała...teraz rury posklejane i nie wiem co wymysleć... ogolnie to woda chlipie w rurach, wpadając do sumpa bulgocze, i jak dokrece zawor że jest cicho to nie zasysa "syfu" z tafli wody. Może miał ktoś podobny problem i wie jak temu zaradzić ;) z góry dzieki!

załączam schemat jak posklejałem rury i jak wygląda przelew i sump.

post-26238-0-09256600-1476053564_thumb.jpg

post-26238-0-29150400-1476053723_thumb.jpg

post-26238-0-07112300-1476053777_thumb.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą pionową rurę musisz zaślepić i zamontować zawór zwrotny jak do napowietrzacza. Tak abyś mógł ją odpowietrzyć

Druga sprawa to lepiej jeśli rura w akwarium wchodziła pionowo do czegoś na wzór komina- można to wykonać np z rury pcv o średnicy ok. 40-75mm

Teraz przejrzałem dalsze zdjęcia i widzę, że twój overflow jest trochę nietypowy- ta pionowa rura na zewnątrz nie powinna przechodzić od razu w spływ do sumpa, tam powinien być trójnik i dopiero odnoga idzie do sumpa.

http://0c04b96dbd09c0bf.png

Ja miałem zrobione mniej więcej jak w tym filmiku i szło wyregulować tak, że hałasu nie było. Moje zmiany w stosunku do filmu to:

- rura w akwarium (komin) większej średnicy

- pionowa rura na zewnątrz zakończona zaworkiem

Reasumując myślę, że w tej chwili bez demontażu wszystkiego to możesz zrobić

- montaż zaworu zwrotnego na pionowej rurze zewnętrznej

- obciąć dolną część rury w akwarium, tuż przed kolankiem i włożyć ją w drugą rurę z grzebieniem

Dzięki temu będziesz miał większe możliwości regulacji bo poziom wody będzie mógł się zmieniać w tej rurze- kominie nie doprowadzając do zapowietrzenia overflow. Oczywiście pod warunkiem, że ten odcinek wewnątrz będzie dość długi, w ostateczności możesz go przedłużyć tak aby sięgał prawie do dna

Edit

Nie widzę odpowietrzenia na łuku przechodzącym nad krawędzią akwarium. Powinien tam być zawór zwrotny oraz opcjonalnie wężyk poprowadzony do sumpa

Niepotrzebnie zrobiłeś wszystko na "sztywno", ja miałem pomiędzy overflow a sumpem elastyczny wąż. Możesz to jeszcze zrobić rozcinając rury, potem montujesz z obu stron element z możliwością montażu końcówki jak do węża ogrodowego i łączysz obie części wężem elastycznym. Ten system rur (chyba z Castoramy :)) ma takie elementy

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za odpowiedź ;) zastosuje sie do twoich wskazówek tzn. Sprubuje z szeroką rurą-komin i zamontuje na pionowej ruże zawor zwrotny. A zawór zwrotny na kolanku wychodzącego z akwarium mam zainstalowany. Na samym poczatku miałem tak zmontowany overflow jak na zdjeciu(zalącznik), tylko chałasował i go przerobiłem... a mam takie pytanie czym by można było pomalować albo obkleić te rury w akwarium na czarno? Myslałe juz nad czarnym silikonem ale nie wiem jak bedzie z estetyką.

post-26238-0-15508300-1476085861_thumb.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze tez zakupic zawór bramowy którym precyzyjnie wyregulujesz sobie spływ

Na marginesie po co chcesz malować zastosuj szare pcv a reszte z czasem zamaskuja ci glony wapienne.

Zawór zwrotny w najwyzszym punkcie overflow łatwiej będzie ci je odpowiwtrzyc w razie gdyby doszło do zapowietrzenia

Edytowane przez mordziachny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem białe overflow (te same rury) wszystko elegancko porosło algami wapiennymi, trwało to może ze 3-4 miesiące. Z reszta jeśli zrobisz tę rurę- komin to idzie to elegancko zamaskować skałą czy "puścić" na niej jakiegoś korala typu birerium czy xenia i wtedy nic nie będzie widać. Zobacz sobie jak to wyglądało u mnie

http://nano-reef.pl/topic/56953-przyszla-kolej-i-na-mnie-skromne-64-litry/page__st__120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem na koncu rury zawór zwrotny tylko teraz jak wylącze pompe to przelew mi sie zapowietrza i po ponownym wlączeniu pompy nie rusza sam... a moge przykrecić troche obroty pompy? Albo mija sie to z celem?

post-26238-0-31033200-1476101549_thumb.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie daje, wydaje mi sie dlatego ze nie mam tego "komina"


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naoglądałem sie już tych obrazówm ze sto razy ale nic sensowneg nie umiem do siebie dopasowac... głownie chodzi mi o hałas, bo tak to chodzi (bez zaworka zwrotnego na pionowej rurze) tylko ze chlipie, siorbie itp. A żona każdy bąbelek słyszy :p


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem "komin" i sprawa wygląda tak... gdy dam zawor zwrotny na "pion" i odpowietrze go to jest cicho, ale po wyłączeniu pompy overflow wysysa całą wode z komina i sie zapowietrza. A gdy zaworka zwrotnego nie ma to wszystko chodzi OK tylko głośno :/ slychać bulgotanie w sumpie i szelest w rułach.


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemek78 a jak zrobiłeś u siebie że po wyłączeniu pompy (brak prądu) overflow ci sie nie zapowietrza?


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małym akwarium używałem owerflow dokładnie taki jak na rysunku w #2

Bez żadnych zaworów,zaworkow,odpowietrzaczy czy innych dupereli.

Jak zachowasz proporcje wg rysunku to będzie bezgłośnie, bedzie trzymał wodę i działał po każdym wyłączeniu prądu bez żadnego odpowietrzania .Coś zrobiłeś źle, popatrz jeszcze raz na rysunek.

Najlepiej kup metr rurki dwudziestki, kilka złączek i zrób wg.rysunku i musi działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

coś masz nie tak z poziomem wody/długością rurek

zobacz - tu działa i się nie zapowietrza

--//--edit

ups nie zauważyłem że link nie wszedł

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

volf i przelew był całkowicie bez głośny? I zasysał "syf" z tafli? A pamietasz jakie akwarium miałeś i jaką pompe do tego? Bo gdy przykręce obroty pompy to jest cisza, ale przepływ jest kiepski... może mam za mocną pompe? Jedne co mi sie rzuciło w oczy to to że na rysunkach przelewy są takie długie jak całe akwarium, a ja mam rury tylko do połowy. Musze poczekać na dostawe rur i kolanek z PL i zacznę dalszą zabawe ;) dzięki za wszystkie porady!

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak był bezgłośny, zbierał ładnie z powierzchni i się nie zapowietrzal

Dolna część "zakret" rurek tych poza akwarium musi być trochę wyżej od "zakretu"tych w akwa ,dokładnie tak jak na rysunku. U ciebie jest odwrotnie . Rurki kupisz w markecie budowlanym,do sklejania lub do zgrzewania.

Akwa miałem 54 L pompkę o wydajności 600L i było idealnie

edyt. silvia wstawił filmik, masz podane na tacy przepis na dwie wersje overflow

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunek jest tylko podglądowy, rury miałem na równo. A teraz zrobiłem z "kominem" (podobnie jak na foto) i udało mi sie go wyregulować i jest cisza. Ale chyba i tak zrobie nowy ;) dzięki wszystkim za pomoc! Jak bede miał wszystko zrobione to wrzuce pare fotek ;)

post-26238-0-55951300-1476210032_thumb.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu testach i próbach udało mi sie opanować przelew :p wydaje mi sie że winą była proporcja względem akwarium. Poprostu przelew był za krótki. A tak to wygląda.

post-26238-0-56486000-1477912009_thumb.jpg post-26238-0-43416800-1477912023_thumb.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.