Skocz do zawartości
Gość ensso

Tylny panel. Przelew. DSB. Glony.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Cześć,

Temat szafki mam załatwiony także czas skupić się na zbiorniku :)

Podstawa jaka jest wybrana to 90x50cm - wysokość miała być 50cm ale najprawdopodobniej stanie na 45cm z racji lepszej proporcji optycznie. Wąski i wysoki zbiornik średnio mi się podoba. Temat jeszcze otwarty. Bez panelu wychodzi 162L (45cm h) / 180L (50cm h).

Proszę o pomoc w kwestii panelu. Przewiduje na całej długości tylnej ściany zbiornika, szeroki na 10cm panel. Nie mam zielonego pojęcia jak szeroki i o ile wcięty spływ do panelu wykonać. Ktoś tu doradzi?

Z racji tego, że obsada będzie na miękko i lps to planowana pompa obiegowa ma mieć wydajność 1200-1700l/h (podnoszenie praktycznie zerowe więc i spadki wydajności bardzo małe w porównaniu do sumpa). Cyrkulacyjna też pewnie okolice 2000l/h.

Zaplanowałem 3 komory: z prawej przewiduje spływ do panelu, środek dsb + refugium, a na końcu po lewej stronie pompa i powrót do zbiornika. Ostatnia komora myślę 15x10cm wystarczy z racji tego, że pompy o tej wydajności mają podstawę rzędu 5x8cm / 7x11cm? Jaką szeroką pierwszą komorę zrobić i jak nisko wciąć szkło pod grzebień? Jak wysoko przegródki między komorami zrobić żeby zachować odpowiednie poziomy wody, przepływy i miejsce dla glonów.

Czy pierwszą komorę (spływ z akwa do panelu) wypełnić siporaxem? Może gąbkami? Czy zostawić pustą (najbardziej mnie kusi pierwsza opcja).

Przy okazji - maskowanie panelu przyklejonym czarnym plexi 2-3mm na silikon akwarystyczny to dobry pomysł? :)

Przy okazji 2 - jaka barwa światła będzie optymalna pod glony? 6500k? 6-9w wystarczy? W zbiorniku zaplanowane jest oświetlenie LED i myślę, że nad panelem będzie kilka dodatkowych diod na oddzielnym zasilaniu pracujące w czasie "nocy" głównego zbiornika.

Bardzo dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli w 2 komorze chcesz DSB to przelew z 1 do 2 musi być górą

a wtedy w 1 komorze masz odstojnik na śmieci - siporax musiałbyś czyścić co tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką szeroką pierwszą komorę zrobić i jak nisko wciąć szkło pod grzebień?

No niestety szkła pod grzebień nie dotniesz - pęknie. Masz 2 wyjścia:

- kup głębsze akwarium (60cm zamiast 50cm) i panel wydzielasz wklejając niższą szybkę do środka akwarium,

- doklejasz podwyższenie akwarium (ok. 5-6cm) dookoła i zostawiasz tylko lukę na grzebień do zewnętrznego panela

Co do światła nad glonami to będzie OK

Kolorowa plexi też OK

A siporaxu wal ile wlezie :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezgodze sie,sam.moze i nie dotniesz ale u szklarza bez problemu mozna nawet prostokont na srodku szyby wyciac.ja mam docieta szybe w rogu na wys2,5cm i bez pro lemow sie udalo. Kiedys mi wycinal nawet polkole na srodku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@silvia - czyli cały misterny plan w piz... ;) w takim przypadku było by trzeba pod siporax wydzielić oddzielną komorę kosztem dsb? Cyba mija się to z celem. Z drugiej strony podejrzewam, że nie da się zrobić aż tak "wąskiego" spływu do panelu żeby wygospodarować kilka cm na dodatkową komorę siporaxu? Chyba, że między 1 komorą (spływ), a dsb zrobić ścianką wąskie gardło żeby z pierwszej komory szło dołem i górą przelewało z "pustej" komory na dsb?

Bez_tytu_u.jpg

Wtedy by był sens pierwszą komorę zasypać siporaxem? Czy gąbką? Czy w ogóle sobie odpuścić pomysł z zagospodarowaniem pierwszej komory?

Choć i tak czekam na odpowiedź jak szeroki powinien być grzebień przelewu między zbiornikiem, a panelem aby to wszystko działało.

@montymick - chyba nie zrozumiałeś. Będzie jak pisze Damian K. czyli szklarz ma dociąć wklejoną tylną ścianę jak na obrazku: http://nano-reef.pl/...91-dsc00992.jpg

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobię sobie przerwę i opiszę jak jest u mnie bo panel tego samego wymiaru.

Panel mam identyczny jak na rysunku z tym że bez tej dodatkowej drugiej przegrody ,woda z pierwszej przegrody przelewa się dołem do drugiej i górą do trzeciej.

Wycięcie na grzebień 15 na 5 cm. Pompę obiegowa mam 1000L ,przy tej wydajnosci pompy wodę w akwa mam nalana na równo z wycięciem (dolnym) po włączeniu pompy woda za grzebieniem ( w pierwszej komorze) obniża się około 1,5 do 2cm

Jak dasz pompę większej wydajności to automatycznie musisz nalać więcej wody do akwa żeby poziom w komorze pompy nie opadł zbyt nisko

Przegrody mam szerokości, pierwsza na szerokość grzebienia i ostatnia 12cm,w środkowej glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak będzie "szykana" to będzie lepiej :)

szykanę zrobisz na 3cm szeroką to tez ustawisz "ściankę" siporaxu

tak czy siak - w 1 komorze zaraz za grzebieniem dobrze było by dać na górze (nieważne czy to na siporax czy węgiel) - watę żeby zbierała większość tego co ma wpaść do komory

a może .. inaczej ?

1 komora to DSB a dopiero dalej siporax i pompa ?

jakby dać na tą cześć z grzebieniem trochę skałek to "spadająca" woda nie powinna wymywać piasku

Niezgodze sie,sam.moze i nie dotniesz ale u szklarza bez problemu mozna nawet prostokont na srodku szyby wyciac.ja mam docieta szybe w rogu na wys2,5cm i bez pro lemow sie udalo. Kiedys mi wycinal nawet polkole na srodku

samemu też się da - wiercisz 2 otwory w rogach i dopiero tniesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@volf

Jak dobrze spożytkować przerwę w taki sposób :thumbup:

Dobrze, że Darku jesteś. Czyli pierwszą komorę zrobię 15cm szeroką i wcięcie 5cm poniżej krawędzi akwarium. Pompa New Jet 1200l/h. Ostatnią komorę zrobię jak u Ciebie czyli 12cm - pompa ma podstawę 5x8cm. Teraz pytanie czy robić przegrodę dodatkową jak na rysunku wyżej żeby woda szła z pierwszej komory dołem i przelała się górą. Wtedy pierwszą komorę 15cmtrową zasypywać siporaxem?

Na jakiej wysokości montować przegrody między komorami?

Wychodziło by, że panel wyglądałby tak:

Bez_tytu_u.jpg

@silvia

Widzisz Marku... ciekawy pomysł teraz dałeś. Czyli pierwszą komorę zrobić DSB, glony ale na szerokości spływu (czyli tych +/- 15cm) zrobić konstrukcję ze skały żeby rozbijała wodę i nie podmywała bezpośrednio piasku? Hmmm. Czyli coś takiego:

Bez_tytu_u.jpg

Który wariant będzie lepszy?

Jakie wysokości przegród i jakie odległości w "przejściach" zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bym zapomniał, pierwsza przegroda 3cm nad dnem a ostatnia (przy pompie) 2cm poniżej poziomu wycięcia grzebienia .Tak najlepiej mi się sprawdziło.

Teraz muszę wymyślić jak się ukarać za dodatkowe przerwy w pracy :lol: bo embargo na urlopy wprowadziłem już kilka lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt nie zabrania "zrzucać" wodę bezpośrednio do DSB :) - warunek żeby nie wymywało piasku

a tu skałki czy jakieś "sitko" powinny się sprawdzić bez większych problemów

wysokość przegród taka: żeby glony miały minimum 15cm wody nad piaskiem :)

a jak dasz szykanę przed pompą (np. podzielić komorę siporaxu na 2) - żeby woda wpadała na pompę z góry - to nie będzie się zbierał film bakteryjny i da się zamontować czujnik dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, woda do komory z pompą musi wpadać od góry, wtedy w środkowej będzie zawsze stały poziom.

Rozmieszczenie komór to już zależnie od indywidualnych potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panel 10cm i jestem w trakcie budowy kolejnego większego akwarium i już nigdy nie zrobię tego błędu. Minimum 13cm ze względu na odpieniacz . Gdzie nie spojrzę wszystkie mają powyżej 10cm szerokości .

Edytowane przez lukhil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

są odpieniacze które bez problemu wejdą do 10cm - problem w tym że są do mniejszych zbiorników i trzeba by np. było 2 sztuki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@luk - dzięki za info :) ale projektu nie zmieniam bo i tak w planach nie ma pienidła, a jak będzie potrzeba doraźna to na kostce jakiegoś malucha zastosuje (taki midiflotor ma 75mm średnicy).

@ volf i silvia

Panel prezentuje się następująco. Sorry, że paint ale na szybko w biurze rysowany :ninja:

Bez_tytu_u.png

Wszystko się zgadza czy coś do poprawki? :baby:

Szykana przed pompą zasypana siporaxem.

W dużej komorze dsb + glony, a pod spływem konstrukcja skalna.

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
są odpieniacze które bez problemu wejdą do 10cm - problem w tym że są do mniejszych zbiorników i trzeba by np. było 2 sztuki :)

No tak i do tego kiepskie głośne modele . Ja poszerzyłem i 9004 wejdzie i jak będzie za słaby to jest luz na mocniejszy .

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg.mnie jest dobrze. Ja wybrał bym jednak opcje pierwszego rysunku #5 gdzie komora pierwsza będzie służyć jako odstojnik na śmieci a zbiera się ich naprawdę dużo przez tydzień, można je łatwo odessac przy podmianach. W ostatniej opcji cały syf będzie się zbierał na piasku a po miesiącu będzie go tona.

Acha, w biurze projektowym to mam nadzieje chyba nie pracujesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

siporax ten większy ma 2,5cm średnicy

trzeba by sprawdzić ile i jak ustawić/wrzucić w worku ? można by dać szerokość komór na 6cm - dla pewności i wygody

np. wyjmować do płukania , albo wymienić na inne media

reszta wygląda dobrze

@volf - z DSB też da się odessać nadmiar śmieci - a jak się rozwinie życie to niewiele zostaje do sprzątania :)

zawsze można też za grzebieniem zamontować byle kotnik z watą - jako sitko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Nie podjąłem jeszcze finalnej decyzji - ale bardziej skłaniam się ku rozwiązaniu z bezpośrednim przelewem od razu do komory dsb, a pod przelewem kotnik z gąbką. Takie też rozwiązanie wysłałem do wyceny. Zawsze to dodatkowe kilkanaście centymetrów pod kątem filtracji :animier: Zobaczymy ile jeszcze ta impreza (szkło) ma kosztować :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z niecierpliwością czekamy na informacje jak już będziesz coś wiedział .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Wyceny nadal brak na horyzoncie... Ale to już inny temat. Mam nadzieje, że w tym tygodniu punkty w których zapytałem odpowiedzą, a przy okazji muszę wygospodarować czas i odwiedzić miejscowy.

Wracając do wątku to ostatnio trochę myślałem o tym panelu i czy nie kombinuje za bardzo z tym wszystkim. Jeszcze dzisiejszy post mixera odnośnie dużo większego projektu z sumpem był tym kamyczkiem który uruchomił lawinę...

Mały panel, dużo rozwiązań - czy to nie utrudnianie sobie życia na własne życzenie? Może zrezygnować z jeden elementu i skupić się na glonach + coś? Tak przeszło mi przez myśl, że na ostatnim miejscu będzie piasek bo nad nim mam najmniejszą kontrolę. Skłaniałbym się aktualnie na ceramice w koszykach (aby można było wyczyścić w razie potrzeby) i glonach które również jak coś mogę zredukować lub nawet usunąć gdyby była taka potrzeba. Rezygnować z glonu na rzecz samej ceramiki raczej bym nie chciał - chociaż może to będzie najlepsze rozwiązanie zasypać cały panel ceramiką? Co wy na ten temat sądzicie?

Liczę na waszą pomoc :ninja:

Może i dobrze się stało, że dalej nie mam wyceny zbiornika :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogą dedukcji doszedłem że wycenę akwa zleciłeś w Australii, tak? :lol:

Co do wkładu w panelu. Przy większych ilościach ceramiki podobno wymagany jest wydajny odpieniacz, przy większych ilościach glonów można się bez niego obejść.

Teraz kombinuj dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Tak myślę że nie mieszał bym ceramiki i dsb. Przy ceramice zastosował bym filtr mechaniczny (watę zmienianą co dzień lub dwa) tak by się syfek na wałkach nie odkładał. Przy dsb taka wata ograniczała by papu dla życia w dsb.


5181477ac67b1ad82f9b16181aa1ce4bu1485a1335.png

cube 40x40x40 64l Z panelem 12cm, cyrkulacja RW-4, Oświetlenie: 2x PC 24W (2 x Blue/white), Pienidło: AM Blue 1000, +100ml AquaTT NP Red

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.