Skocz do zawartości
Bzyk002

Kostka 30L + sump ;) KONIEC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka dni temu wystartowałem na nowo z morskim, a oto i one;)

Akwarium: Dennerle 30L + sump 12L

Pompa obiegowa: eheim compact 600

Oswietlenie: Lampa DIY LED 27W dwa kanały 3x 3W RB i jeden kanał 3x3W biała 10000K

Odpieniacz: Boyu WG-308 (chinski zamiennik Sera protein skimmer ps130)

Grzałka: 50W

Żywa skała: około 3kg

Sól: Tropic Marine Meersalz Classic

Korale: pozostałości po starej kostce Briareum, Sarco, Xenia, Kenia i Zoa

skałe i piach przeniosłem z poprzedniego zbiornika 20L.

A tak to wszystko wygląda ;)

post-26238-0-36043800-1477909649_thumb.jpg post-26238-0-55212000-1477909760_thumb.jpg post-26238-0-50284200-1477909801_thumb.jpg

W sumpie mam jeszcze watę.

I teraz mam kilka pytań:

1.opłaca sie robić refugium? Czy lepiej włożyć do sumpa absorbery? Refugium chciałem zrobić ze spaghetti.

2. Jakie absorbery bym potrzebował? Widziałem na forum fajny zbiornik 30L ktory w kaskadzie miał Phosguard, Purigen, Hemi Pure Elite, Silicatex JBL. Jest to wszystko potrzebne? Może zastąpiło by mi to odpieniacz bo strasznie hałasuje i żonie sie to nie podoba...

3. Jak czesto wymieniać watę?

4. Po dojrzewaniu na jaką sól przejśc?

5. Czy sama pompa obiegowa wystarczy? Mam tunze 6025 z poprzedniego zbiornika ale tam to był wir :o

6. Aktualnie świece 4h i chce co tydzień dodawać po 30min. Dobrze myśle?

Pozdrawiam! I czekam na komentarze ;)

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watę wywal

Ja mam phosguarda purigen i siporax

Na dniach startuje z sumpem gdzie w komorze 26x13x35 wys będę miał dsb i refugium

Odpieniek diy na pompie aquael 500 i mam nadzieje że nie będzie potrzebny


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem testy

pH - 7,7 (salifert)

KH - 8 (JBL)

NO2- 0,05 (JBL)

NO3- 1 (JBL)

PO4- <0,02 (JBL)

Mg - 1050 (salifert)

Ca - 350 (salifert)

Na Mg i Ca chce kupić preparaty firmy Kent żeby je troche podnieść.

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwie butelki jakoś po ok 1,3-1,4 litra Marine Kent A+B

moge sprzedac w dobrej cenie

a nawet tak dokładniej to

A - ok 1,40 litra

B - ok 1,55 litra

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun za taką piko rafke z sumpem :) tez od ciut wiekszej startowalem i tez z sumpem :)

Jak rozwiązales sprawe przelotu przez dno na "domowej" instalacji pcv ??

Co do odpieniacza . w tak malym zbiorniczku moglbys spokojnie poleciec na odpieniaczu z kostką lipową

wtedy dobry "brzęczyk" za 60 zl chodzi baaardzo cichutko

Refugium zawsze sie przyda ale pamietaj ze refugium to nie tylko glony .

przede wszystkim musisz tez to oświetlic z cyklem odwrotnym a widze ze masz niezabudowany sump wiec w nocy bedziesz mial lampke ..

Purigen, węgiel, rowa phos - tylko to trzymalem w malych ilosciach wymieniane co miesiąc i bylo super

Ogólnie jak nie zamierzasz trzymać tam zbyt duzo żyjątek oddajacych " brud " do akwa to absorbery nie są turbo wazne

ale zawsze lepiej jak są

regularne podimanki i nie wkladaj rąk do akwa

Watę wywal , uzywaj tylko jak jakies " ruchy" w akwa i pojdzie pył w wode .

Sól kazdy dobiera wg swoich "wymagań" ale ja uzywalem w malym baniaku preisa ... droga sól ale przy takich ilościach jakie beda ci szly na podmianki nie odczujesz :)

A cyrkulacje poobserwuj, czy nie ma martwych stref, jesl bedzie za slaba to jakąś koralie nano mozesz dorzucic

wiru na bank nie zrobią

powodzonka

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz możesz śmiało wywalić, taka kostkę można na samych podmiankach prowadzić i moim zdaniem to lepsze, miałem kostkę 43l i kupiłem odpieniacz jakoś efektu na + nie zauważyłem.

Parametry masz dobre Ca i Mg sie nie przejmuj, same podmianki powinny je podnieść. Watę to co tak 2 dni wymieniaj, ja płukam a po kilku razach wymieniam. A co do adsorberów ja bym na razie nie dawał najlepiej kup tylko siporax i daj do sumpa i glony jakieś tam mogą sobie na tym rosnąć, ale dsb nie ma sensu.

Ps. co do cyrkulacji ja miałem koralie nano i musiała być na szybę skierowana bo dość mocna ale jeśli chcesz to to chyba dobra opcja w dodatku cicha jest, ewentualnie jakiegoś chinola kupić i łopatki lekko zmniejszyć w nim.

mam dwie butelki jakoś po ok 1,3-1,4 litra Marine Kent A+B

moge sprzedac w dobrej cenie

a nawet tak dokładniej to

A - ok 1,40 litra

B - ok 1,55 litra

te cudowne specyfiki do kiedy ważne ??

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bleq zastosowałem overflow z pvc-u do zimnej wody ;) wata poleci przy podmiance, byla włożona tylko na start. Ze światłem do refugium nie było by problemu, mam w planie zakryć sumpa bo żonie sie nie podoba :p Co do absorberów to kupie Phosguard, Purigen, Hemi Pure Elite i Siporax tylko jeszcze nie wiem ile tego potrzebuje na moje akwarium. Sól narazie mam ubogą a potem chce kupić coś lepszego. Jeśli chodzi o obsade to jak wszystko bedzie w porządku to może kupie dwa Błazny ale gdzie tam co ;)

r_33 ważne tylko do lutego 2017 to troche krótko chyba? Ile tego sie leje do zbiornika? Bo szczerze to zielony jestem w tym temacie. A to Marine Kent A+B wystarczy mi by utrzymać MG,Ca i KH w normie?

azgar same podmiany podniesą mi Ca i Mg? Myślałem że to zależy od soli jaka jest.

A jaką koralie miałeś? Ja mam tunze 6025 2,800L/h i w 20L kostce był wir dlatego narazie nie dałem cyrkulacji. A ile tego Siporaxa na moję akwarium by trzeba?


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wywalić odpieniek i zrobić dsb+ refugium ostatnio modne albo zmienić odpieniacz na coś lepszego, np. jak ktoś wyżej pisał na kostce lipowej lub Poprostu coś innego bardziej markowego co będzie ciche (np,. Tunze 9002) i do tego siporax ew. coś na po4 . Zabudujesz szafkę to też będzie ciszej.

2800L/H to stanowczo za dużo musisz szukać czegoś slabszego

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 30 l to chyba codziennie się leje ok 2ml

Więc nie dużo;)

I utrzyma Ci Ca Mg i Kh


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zacny i godny pomysł do naśladowania. Sump to jednak sump :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm na zdjęciu w akwa wygląda jakby spływ przechodził przez dno :) ale od spodu juz nie widać rury spod dna :)

Absorbery przeczytasz na ulotce ile trzeba , pewnie w okolicach 1-2 łyżki stołowej bedzie

Podmiany na bogatej soli ci podniosą parametry pierwiastków. a pozniej jak bedziesz robil podmianki na tej samej soli to bedą te parametry utrzymywac, no chyba ze wsadzisz tam jakiegos "mocnochłonnego" spsa, to mogą sie wahac :)

Dsb - przede wszystki przeczytaj caly internet o dsb + refugium jeśli faktycznie chodzi ci po glowie

Opinie są podzielone mocno , jedni twierdzą ze jakiekolwiek, nawet najmniejsze sie przydaje , inni ze w tak malych litrażach nie maja najmniejszego sensu . Wątpie ze uda ci sie do sumpa zasypać 10-12 cm piachu i nad tym jeszcze 10 cm wody .....

Jeśli błazny - poszukaj naprawde mikruski. Osobiście polecam ci cos mniejszego. Jakieś mikro babki lub Jaśkę ( Stonogobiops Yasha) z krewetką symbiotyczną. Male krewetki ( sexy shrimp) krabiki porcelanowe bądz pomponiarza :)

To są rewelacyjne żyjątka ktore obserwować można tylko w takich piko rafkach. w dużych akwariach widujesz je od święta.

Do błaznow zaraz bedziesz chcial ukwiała, ukwiał spompuje ci sie polowe akwa i nie bedziesz mial juz miejsca na inne korale..


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moljzesz nad samym refugium myślałem ale dsb jakoś mnie nie przekonuje, wydaje mi sie że mam za płytki sump (poziom wody 17cm). I dlatego też nie moge włożyć niewiadomo jakiego odpieniacza.

post-26238-0-30336500-1478180522_thumb.jpg

r_33 no to do lutego 2017 zużyje około 240ml. A po przejściu daty ważności lepiej chyba tego nie lać?

P1otr dzięki ;) tak sump super sprawa tylko jak tak teraz na niego patrze to troche go nie przemyślałem i zrobiłbym go inaczej :p a druga sprawa mam tam bardzo ciasno i żeby coś w nim zrobić musze ładnie powyginać ręce :p a druga sprawa to strach żeby sie coś nie przelało gdy braknie prądu itp.

bleq masz racje ruła wugląda jak by szła przez całe akwarium :p a to tylko overflow z którym miałem same problemy żeby cicho chodził :o

Narazie nie mam bogatej soli więc chciałem podbić innymi preparatami niektóre pierwiastki

A co do obsady to dzięki za info ;) ale na razie nie myśle tak daleko. Jedyne nad czym myślałem to żeby kupić slimaka turbo.


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm rzeczywiście mało miejsca na dsb i refugium

mi sie klei cos takiego

na maksa wykorzystanie szafki pod 30x30

Wysokość to 40 cm odpieniacz ma pracowac na 20cm zanurzenia także mają byc dorobione "szczebelki" by stał na odpowiedniej wysokości

zauwaz że zrezygnowałem ze standardowego obiegu wody lewo prawo i wymusiłem go na około zwiększając sobie główną komorę

nMfUQH5.png


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r_33 no to do lutego 2017 zużyje około 240ml. A po przejściu daty ważności lepiej chyba tego nie lać?

A szczerze to nie wiem:)

ale wątpię, że z dniem 1 marca 2017 roku - się zacznie psuć ....;)

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najwiekszym minusem jest wysokość :/ chyba że zrobie maksymalnie wysoki i bedzie wyjezdny na prowadnicach :p coś ala szuflada, tylko połączenie z overflow musiało by być elastyczne.

r_33 dzięki za propozycje ale narazie chyba kupie jakieś mniejsze ilości;) a czytalem o tym Marine Kent A+B i nie piszą nigdzie ze podbija to MG.

Właśnie kupiłem Sera Siporax mini, trzeba to płukać przed włożeniem do sumpa?


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

r_33 dzięki za propozycje ale narazie chyba kupie jakieś mniejsze ilości;) a czytalem o tym Marine Kent A+B i nie piszą nigdzie ze podbija to MG.

spoczko nie namawiam;)

a to jest napisane na stronie producenta:

"NanoReef Part A

General Information

NanoReef Part A contains calcium, magnesium, strontium, iron, and many other important elements. When used with NanoReef Part B, it provides all necessary major, minor, and trace ions in proper ratios to maintain proper water parameters in nano reefs and other small reef systems. Free of phosphate and other undesirable substances.

Active Ingredients

Salts of calcium, magnesium, potassium, strontium, rubidium, iron, zinc, manganese, nickel, cobalt, cesium, chromium; trace minerals.

to chyba jednak jest Mg;)

a tak jeszcze ja to proponuje robic podmianki regularne i bedzie dobrze;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azgar same podmiany podniesą mi Ca i Mg? Myślałem że to zależy od soli jaka jest.

A jaką koralie miałeś? Ja mam tunze 6025 2,800L/h i w 20L kostce był wir dlatego narazie nie dałem cyrkulacji. A ile tego Siporaxa na moję akwarium by trzeba?

Ca i Mg podniesiesz sola tylko reef salt dla samych ryb jak masz sol to Ca jest nizsze, no i te parametry raczej przy sps-ach ważniejsze sa.

Ja miałem koralie 900 wiru nie robiła mi ale jednak mocna była. Co do siporaxa to 1-2l i odpienaicz sprzedaj spokojnie może byc akwarium takie bez a co do błaznów ja bym odradzał chyba ze w przyszłości myślisz większe akwarium postawić, bo beda karłowaciały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będe robił cotygodniowe podmiany na tej soli co teraz mam a po 2-3 miesiącach jek bedzie wszystko OK to kupię bogatszą ;)

r_33 a ty podajesz do swojej kostki tylko tego Kenta? Albo dajesz coś jeszcze?

Aiptasia? W dzień schowana w nocy napompowana.

post-26238-0-92293000-1478199399_thumb.jpg

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tylko podmianki

Kenta kiedyś dostałem po likwidacji czyjegos zbiornika.

Ale nie dawałem, bo jak rosło to po co polepszać już dobrze działające:)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej soli używasz? I jakie masz absorbery?


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiej soli używasz? I jakie masz absorbery?

AF Reef Salt

nie mam żadnych absorberów obecnie

na początku miałem purigen, phosguard i ceramike i węgiel

ale teraz nie mam kaskady - wiec i nie ma gdzie trzymać

mam tylko jakiś cyrkulator aquaela

pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz z prądu i zobacz czy ci się wodą w sumpie mieści to podstawa. . A jak nie to musisz przegrody obniżyć.

Dsb by ci wlazło 7cm piachu , 10cm wody ;)

Nie wiem czy nie taniej by ci wyszło kupić najmniejsza bogata sól niż przeróżne specyfiki. . Z resztą nie masz spsów to nie masz się co martwić parametrami za bardzo..

Najprościej to chyba zabudować szafkę będzie ciszej do tego garść spaghetti do sumpa i będzie hulało


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyłaczeniu prądu wszystko mieści sie w sumpie ;) sprawdzałem to 100 razy :p nawet gdy by overflow sie przytkał to akwarium pomiesci całą wode która znajduje sie w komorze pompy obiegowej. Tylko będe musiał zrobić jakiś czujnik który bedzie chronił pompe przed spaleniem.

Narazie kupie tylko absorbery, potem bogatą sól a dalej to sie zobaczy ;)

Mam w planie jakoś zabudować sumpa tylko musze to zrobić jakoś fajnie bo nad estetyką wszystkiego czuwa moja żona :p


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta przegroda do której jest przymocowana grzałka to chyba nieporozumienie, przez to woda w komorze grzałki prawie stoi. Chyba, że czegoś nie widzę.

W tym drugim sumpie z tego wątku też jakaś lipa, wszystkie przelewy są górą?

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.