Skocz do zawartości
12dot12

Pytanie słodkowodniaka o światło aktyniczne

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bijcie za to pytanie ;):) to jest pytanie do morszczaków mających jakieś doświadczenie także ze słodkowodnymi akwariami. I wiedzę "oświetleniową".

Co to właściwie znaczy "światło wysokoenergetyczne"? Czy nie byłoby szkodliwe dla ryb iroślin słodkowodnych?

A skąd u mnie takie rozważania - już piszę.

Mam akwarium, w którym wodę zakwaszam torfem. Robię to dla dobra pielęgniczek, ale zupełnie wbrew swojej estetyce... Chcę się dlatego pozbyć paskudnego żółtobrązowego zabarwienia wody. Słyszałam już o kwasach i dozowaniu CO2, jednak u mnie obie te metody odpadają, muszę zostać przy torfie - jest najbezpieczniejszy, a garbniki dobroczynne. Tylko ten kolor...

Wiem, że ludzie sobie radzą stosując w BW świetlówki morskie (~15000-20000K) i osiągając w ten sposób namiastkę "krystalicznych" wód. W swoim testowałam Aquaelowskiego LEDa Marine - 10000K, i jeszcze jest trochę za ciepło jak dla mnie (ryby są już lepiej wybarwione, ale woda wyszła w tonacji trochę zielonej, a ja bym chciała uzyskać chociaż namiastkę niebieskawej słodkiej "clear water" z dorzecza Orinoko).

I właśnie dlatego rozważam kombinację światła białego + aktynicznego. Takiego, jakim Wy oświetlacie swoje baniaki. Czy coś takiego zdałoby egzamin przy "herbacianej" wodzie? Ktoś próbował, ktoś coś wie w temacie?...

Najważniejsze jest dla mnie dobro ryb i roślin. Czy światło aktyniczne mogłoby zaszkodzić stworzeniom słodkowodnym?

Z góry dzięki za wyrozumiałość i przepraszam za - de facto - offtop na forum morskim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Royal Blue jest wskazane w roślinniakach, ale w niewielkim stopniu jak kolega wcześniej napisał głównie dla wybarwienia, dodatkowo Royal Blue, mają delikatne właściwości glonobójcze, ale lepiej zamiast tego skupić się na właściwych parametrach wody :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli aktynika, z tego co mówicie, ani nie pomoże (chyba że odbiorowi estetycznemu / glonom), ani nie zaszkodzi (nie poparzy ryb ani nic z tych rzeczy)?

Pytałam, bo zaniepokoiło mnie określenie "światło wysokoenergetyczne" i już zaczęłam podejrzewać dodatek np. ultrafioletów ;) a nie znam się za bardzo na fizyce światła.

No nic, chyba się w końcu skuszę i po prostu sprawdzę jak to wygląda w moim baniaku :) albo poszukam czegoś niebieskiego nie-aktynicznego do 20000K i połączę z moją ciepłą bielą 6500K.

Dzięki za linka, wygląda na fajną merytoryczną dyskusję na poziomie, zaraz się wczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ty czasem nie łączyłaś 6500 z 10000 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukhil - łączyłam, ale wyszło za zielono ;) dlatego szukam jeszcze zimniejszego światła.

@silvia - jeden zbiornik ma 200 l, drugi 40 l. W dużym jest w tej chwili belka 27W, światło 6500K; w małym LeddyTube 6W, 10000K (trochę za słabe, faktycznie przydałby mi się taki moduł albo dwa, bo to dość wysokie akwarium jak na tę pojemność).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.