Skocz do zawartości
arczj

Skarpet filtrująca vs odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię na temat skarpet filtrujących - czy jest sens ich stosowania. Od paru dni skoczyło mi no3 do 50 i gdzieś na forum w starym wątku wyczytałem że może skarpeta zbić no3. Od czasu kiedy ją założyłem na spływie ze zbiornika odpieniacz zaczął dziwnie mało pienić. Skarpetę muszę wymieniać 2 razy na dobę bo się zapycha i jest pełna syfu. I teraz pytanie czy lepiej żeby brud wyłapywała skarpeta czy odpieniacz ?

Na zdjęciach widać jak wyglada spływ ze skarpetą.

A może dać watę i wymieniać co 2-3 dni ( ta w paskach pasuje mi do przegrody) - generalnie co najlepiej wyłapie pierwszy brud z wody i nie będzie muliło odpieniacza. Na zdjęciu urobek odpieniacza po 24 h normalnie było 2 razy więcej.0ca259445637a2c450dc6716133723cb.jpg16589bbedd1bddd696f44294d87a727b.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to co wyłapie skarpeta/wata pozostaje w obiegu (obmywa to woda) i oddaje co się da

to co trafi do kubka .. taka różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata nie jest złym rozwiązaniem poza tym że trzeba ją systematycznie wymieniać, wystarcza na przynajmniej 3 dni ,skarpeta na spływie zapcha się dosyć szybko i wypłucze do zbiornika wszystko co już się w niej zebrało .

Ja mam trzy przegrody na spływie w pierwszą wpada spływ potem przelatuje przez skarpetę ,jeśli się zapcha woda przelewa się górą do kolejnej przegrody gdzie jest wata i wyłapuje to czego nie mogła wyłapać skarpeta i dopiero wpada do odpieniacza .

Jeśli chodzi o wpływ na odpienianie to nowa wata powoduje przelewanie więc trzeba ją wcześniej przepłukać .

Ja z takiego rozwiązania jestem zadowolony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co proponujesz - Wywalić tę skarpetę / watę ?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co proponujesz - Wywalić tę skarpetę / watę ?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Możesz zmodyfikować trochę ten spływ robiąc dwie przegrody ze spienionego pcv ,albo dodać watę w tą wąską przegrodę o której mówiłeś ,tylko uważaj by nie zapchała się bo podniesie ci stan w sampie i zamiast przelatywać woda dołem będzie lecieć górą ,więc na samym rogu zostaw małą szparkę by woda miała w razie co swobodny przepływ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli skarpeta + wata + odpieniacz

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda dodatkowa filtracja mechaniczna jest na plus ,a o odpieniaczu nie wspomnę :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam watę za odpieniaczem. W końcu niech on robi co do niego należy. Watę wymieniam co 2 dni. Skarpetę zakładam tylko jak przedmuchuję skałę albo grzebię w piachu.

Jakiś dziwny ten sump albo odwrotnie postawiony, po co ten "bubble stop" przed odpieniaczem? Przecież tam tylko syf się zbiera.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przegródkach po spływie miała być tylko wata ale ktoś mi polecił żeby włożyć tam siporax i tak zrobiłem, poukładałem tam pionowo siporax.

Myślicie że zły pomysł i brud może się tam odkładać?

Mogę go wyjąć w każdej chwili i zostawić tylko watę.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax to złoże biologiczne więc niech tam zostanie , na nim połóż watę i zobaczysz czy jest lepsza czystość wody i jak się zachowuje odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobiłem, wata trochę spowalnia przepływ wody a odpieniacz pieni białą pianę, nie wywala żadnych zanieczyszczeń33a97937d117b4142c92490e583db077.jpge0afa55ff6bbf332063625c0d31bd245.jpg5a4e3381b7c72e89344daa63d481f72f.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli co odpieniacz można odłożyć na półkę przy założeniu ze raz dziennie będziemy zmieniać "watę"? :D

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arczj masz świeżo użyty kubek odpieniacza daj mu kilka godzin zobaczysz efekt.

Ja mam wate przed i za odpieniaczem woda w akwarium wizualnie kryształowa a sam zobacz co jest w kubku odpieniacza ;-)

1adfe8ffec0d1e650bb8ad51eece58d7.jpg

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, żebym też miał tak czysto.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, żebym też miał tak czysto.

Wiecznie tak nie bedzie wyglądało, w poprzednim akwarium to dopiero miałem bałagan ;-)

gallery_951_88_171529.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku czy siporax trzymasz w koszyczku zrobionym z kratki by szybciej wyjąć cały wkład ?

Super poukładane !!!! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wywaliłem odpieniacz jakiś miesiąc temu i tylko wata wymieniana 1x na dzien lub dwa. Parametry bez zmian zero smrodu , cisza a spsy jaśnieją :)

Mój wniosek taki że ten odpieniacz wcale taki potrzebny nie jest. W miejsce odpieniacza dalem dodatkowo kulki ceramiczne.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darku czy siporax trzymasz w koszyczku zrobionym z kratki by szybciej wyjąć cały wkład ?

Super poukładane !!!! :thumbup:

Tak..ceramika w koszyczkaxh z kratki..w sumie 15 litrow. Pojemniczki z kratki..podstawki z kratki...to fajny i tani sposób...kratka 60x60 kosztuje 20 zł..można budować a przy okazji brud się nie odkłada w sumpie. Tam tez jest pompa cyrkulacyjna ..Włączam ja co jakiś czas i syf się nie odkłada. Sump ma wymiar 120x40x40 cm

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak..ceramika w koszyczkaxh z kratki..w sumie 15 litrow. Pojemniczki z kratki..podstawki z kratki...to fajny i tani sposób...kratka 60x60 kosztuje 20 zł..można budować a przy okazji brud się nie odkłada w sumpie. Tam tez jest pompa cyrkulacyjna ..Włączam ja co jakiś czas i syf się nie odkłada. Sump ma wymiar 120x40x40 cm

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Zbiornika twojego nie widziałem, ale twój sump zasługuje na TOMTOM miesiąca :thumbup: :thumbup: :thumbup::clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jeszcze "goły" dopiero zasiedlam

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi dlaczego Siporax jest w koszyku z kratki? Przepłukuje się go co jakiś czas?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i ma dobry przepływ wtedy.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak często należy płukać siporax? Nie traci się przy płukaniu bakterii które się w nim zagnieździły ?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przeczyścisz w wodzie z akwarium, to nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wstrząsnąć co kilka dni. Po prostu, żeby osiadły syfek popłynął dalej z prądem wody.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.