Skocz do zawartości
Salti

Która babka najlepsza ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się którą rybę wybrać do przekopywania piasku .

Valenciennea sexguttata

czy

Signigobius biocellatus

A może są jeszcze inne bardziej pasujące do naszych zbiorników .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki litraz?

Biocellatus to mala rybka, nadaje sie do mniejszych zbiornikow, ale trudna w utrzymaniu, ponoc zwykle krotko zyje w akwariach. Sexguttata to super babeczka, pracowita i nie sypie po koralach, ale rosnie duża, ze 12 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sexguttata lub puellaris biocelatus bardzo słabo przesiewa pozatym szybko padnie to wrażliwa rybka która ciężko wykarmic...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pullaris robi na poczatku straszny dym, z czasem się uspokoi.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda babka musi ułożyć podłoże pod siebie nie tylko pueallaris


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam puellaris i jest cudowna! Od poczatku spokojnie przesiewa piasek.


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam puellarisa i na początku strasznie leniwa po tygodniu się rozkręciła, teraz bardzo spokojnie przesiewa piasek. Czasem potrafi wynosić piasek dość wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy babki kopią wam tylko w jednym miejscu/ tam gdzie mają kryjówkę czy po całym zbiorniku? W planowanym zbiorniku będę miał dno 120x70cm wysypane piaskiem. Część dna nie będzie pokryta skałą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sexguttata lub puellaris biocelatus bardzo słabo przesiewa pozatym szybko padnie to wrażliwa rybka która ciężko wykarmic...

mam babke Sexguttata jak karmie ryby to rzuca sie na mrożonki jak sęp wiec o wykarmienie sie nie martwię a piasek przesiewa delikatnie dla mojego akwarium 200l akurat.

Salti ja bym Ci radził parkę sexguttata, signigobius biocellatus czytałem ze nikomu nie udaje sie ich dłużnej utrzymać w akwrium

katani u mnie babka kopie wszędzie i mam dośc równomiernie piasek przekopany, nie mam jakichś stert piasku w jednym miejscu

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem

Valenciennea sexguttata była w baniaku prawie od startu. Babeczka super - chyba że ja trafiłem taki egzemplarz. Towarzyska do tego stopnia że podejście do baniaka skutkowało iż wypływała i łatwo było obserwować jej pracę. Z delikatnością przesiewania bym nie przesadzał. Sypie tak do wysokości 7-10cm i nie celuje pomiędzy korale.

Równocześnie w baniaku była parka Signigobius Biocelatus - wnioskuję iż była parka bo już w sklepie pływały wspólnie i nie było między nimi starć. W kwestii przekopywania, przesiewania - bardzo kulturalne, lecz nie są to typowe koparki które zapanują nad białym piaskiem.

W międzyczasie przez baniak przewinęła się jeszcze jedna babka Stenogobiops nematodes

ta prawie wcale nie kopała, być może przez towarzystwo 2 innych gatunków kopiących.

Babki popłynęły na wieczną rafę - powód hmmm cyjano ?

Po babkach postanowiłem zrobić pauzę - lecz ślimakami nie udało mi się zapanować nad piaskiem.

Obecnie posiadam parkę Valenciennea Strigata - i kopią podobnie jak sexguttata którą miałem wcześniej. Lecz w parze wyglądają i robią co do nich należy. Moje egzemplarze sieją piaskiem do wysokości 7-10cm, są jeszcze młode więc może kiedyś im odwali oby nie... Dlaczego kupiłem bo była para i są ładniejsze niż sexguttata. Jednak źródła forumowe głoszą iż są to wariatki zasypujące wiele... Jednak coś za coś czysty piasek pyłki w wodzie.

Co bym polecił po takim przejściu... sexguttata lub strigata (bardziej tę pierwszą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strigata prędzej czy później będzie zasypywac korale...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ile średnio żyją u Was poszczególne gatunki? Że tak przy okazji się podepnę do tematu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od osobnika jedne wyskakiwaly w ciągu jednej nocy inne żyły jadły poczynań nagle chudy i padały np po 3 miesiącach teraz mam pueallarisa żyje prawie rok i jest ładny gruby JE mrozonki i te z toni i te które mu zakopuje...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz prawdziwe koparki to takie :)ed00595e3bcff5169479e8be9a528622.jpg

Potrafią 20 kg piachu w jeden dzień przenieś z jednego końca akwarium do drugiego :)

Tylko sexguttata robi taka robotę ponoć, na początku im równałem kopce, ale dałem spokój, teraz ułożyły pod siebie i już nie przenoszą tak ostro.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sexguttate moge polecić z czystym sumieniem. Kopala caly piach i byl czysciutki. Najpierw zniosla sobie sporo piasku w jedno miejsce, ktore wybrala na norkę i usypala tam spory kopiec, a potem spokojnie, pracowicie przesiewala go w calym akwarium. Kupilam juz w rozmiarze doroslym od innego akwarysty grubiutką. Duzo plywala w toni i nie bała sie, nie uciekala, kiedy podchodzilam do akwarium. Uwielbialam ja obserwowac, a i ona obserwowala mnie swoimi pieknymi oczkami w złotych obwódkach. Jadła wszelkie mrożonki bez wybrzydzania. Niestety, po 4 miesiacach zaczela chudnac i mimo dlugiej 3miesiecznej walki w zeszlym tygodniu odeszla. Nie wiem, co ją dopadlo. Ale robiła robote w akwarium i przy tym byla bardzo wdzieczna do obserwacji. Jeśli sypala po koralach to bardzo rzadko i przypadkiem, w ucieczce przed pokolcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładać nowego tematu gdyż mam do Was podobne pytanie z tym, że nie wiem jaką babkę wsadzić do 90L ze sporą ilością skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blondynki sa calkiem fajne.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valenciennea puellaris + obowiązkowo oświetlenie nocne wtedy na pewno nie wyskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca prawda . Wczoraj właśnie mi wyskoczyła po raz drugi. Lubią skakać nawet przy nocnym oświetleniu. Jeżeli chodzi o kopanie to są okey , nie robią wielkiej zadymy w akwarium.

Edytowane przez Dasti (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest normalne te ich skakanie czy coś im nie pasuje?

Czy = jeden skok w życiu, miesiącu tygodniu ?

To tak jak błazenek i ukwiał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że skakanie jest wpisane w ich naturę . Lubią sobie poskakać , nie zdając sobie sprawy z tego że w akwarium często jest to skok [ a raczej wyskok życia] :) Częstotliwość '' wyskoków '' różna w zależności od tego jak szybko babka się uczy , że kolejny wyskok może być tym ostatnim. Dlatego najlepiej zabezpieczyć akwarium od góry szybą , plexi , pokrywą itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki waszym podpowiedziom w zbiorniku o dnie 200 cm długości oraz 50 cm szerokości już dziś pływają, dwie Valenciennea puellaris

Są ładniejsze od sexugat i z tego co piszecie spokojniejsze .

Nabyłem parkę zobaczymy co czas przyniesie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.