Skocz do zawartości
spajdi

Nietypowy nalot na szybach - super szybki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

morszczyzna chyba nigdy nie przestaje zaskakiwać.

Z dnia na dzień w akwarium zaczął mi się tworzyć błyskawicznie brązowy (brązowo-zielony) nalot na szybach. Wcześniej szyby mogłem czyścić co 2-3 dni i było OK, a teraz jest dramat, sprawa wygląda tak:

- wyczyszczę szyby w wodzie jest masa tego "pyłu" z czyszczenia

- mijają 2 h pył ledwo opadł, a szyby już są pokryte nalotem, który jest wyraźnie widoczny z boku, ale jeszcze nie jest mocno widoczny patrząc od frontu szyby

- mijają 4 h i już widać wyraźnie nalot nawet od frontu

- mija 8 h i szyby wyglądają tragicznie i nie da się normalnie obserwować akwarium

W związku z czym czyszczę szyby 2-3 x dziennie, a akwarium i tak wygląda źle dlatego, że przy tak częstym czyszczeniu szyb woda traci przejrzystość z racji tego, że pył nie zdązy osiąść pomiędzy czyszczeniami szyb, a dodatkowe koralowce są podrażnione czyszczeniem więc się lekko kurczą. Oczywiście w nocy jak nie ma światła nalot się nie tworzy.

Do tego na dnie nasilił się nalot przykrywając glony wapienne.

Zjawisko nalotu na szybach wystąpiło ok. 1-2 tygodnie po pojawieniu się brązowego filmu na powierzchni wody (w najstarszym akwarium 72 l miałem podobny film, ale z szybami nie było problemów). Film na powierzchni wody jest taki, że jak włożę rękę do akwarium to wszystkie włosy z ręki są pokryte brązowym syfem (o zapachu "glonów"), a w miejscu do którego była zanurzona ręka jest brązowa obwódka.

Nic w akwarium się nie zmieniało (temp, zasolenie, oświetlenie, cyrkulacja, obsada).

Sól TM Bio Actif,

Temp. 26*C,

Zasolenie 1.025,

NO3 = 10-25 (tak się trzyma od ok. 2 miesięcy),

PO4 = 0

reszta nie mierzona.

Miałem w ten weekend robić podmianę (podmieniam ok. 5 l co 2 tygodnie), ale teraz sam nie wiem czy pomogę czy zaszkodzę tą podmianą.

Aktualne obsada i fotki baniaka:

http://nano-reef.pl/...ps/page__st__40

Macie jakieś pomysły? Myślę o sera silicate clear z racji brązowego charakteru nalotu i filmu na powierzchni wody. Dodam, że po podmianie film na powierzchni wody robi się irytujący po ok. 4-5 dniach i mocno ogranicza dostęp światła.

Dodam, że to moje 3 akwarium morskie i miałem różne problemy, ale tak szybko pojawiającego się nalotu na szybach jeszcze nie miałem, a z drugiej strony nigdy nie miałem tak czystej żywej skały jak w tym baniaczku...

Koralowce pompują się dobrze i wyglądają dobrze (jedyny problem to ZOA - na niektórych polipach widac jakiś nalot i te są obkurczone).

Jestem ciekawy czy ktoś miał podobny problem.

Pozdrawiam.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś wpadło do akwarium? Przebicie prądu?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś wpadło do akwarium? Przebicie prądu?

mobilnie

Nic nie wpadło, kot się nie zrzygał, przebicia brak :yes

Wcześniej zdarzyło się, że po podmiance 2-3 dni szyby zachodziły bardziej, ale kolor nalotu był inny i po 2-4 dniach wszystko wracało do normy. Ten nalot zaczął się ponad tydzień od ostatniej podmiany.

Z negatywnych rzeczy woda po RO+DI pokazywała 1 na TDS jak zrobiłem pomiar po kilku dniach od pojawienia się efektu szyb więc wymieniłem żywicę i od 3 dni znowu jest 0 i ew. tu doszukiwałbym się problemu, ale czy to AŻ takie znaczenie może mieć...? Hmm?

Fotka jak to wygląda po ok. 4h od czyszczenia szyby:

Nalot na szybach

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odrywa się płatami czy raczej schodzi jak typowy glon? Miałem bardzo podobny i schodził płatami, kilka razy wyczyściłem szyby tak sumiennie i wyławiałem to co pływa i ustąpiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrywa się płatami czy raczej schodzi jak typowy glon? Miałem bardzo podobny i schodził płatami, kilka razy wyczyściłem szyby tak sumiennie i wyławiałem to co pływa i ustąpiło.

Schodzi jak glon - w formie pyłu nie jest "glutowate".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schodzi jak glon - w formie pyłu nie jest "glutowate".

Kolego z "okolicy", mam to samo, mają to też w Jastrzębiu i u nas w Wodzisławiu, a w Rybniku też to macie to już fajnie. My póki co ograniczyliśmy podmiany, coś jest z wodą tylko do końca nie wiadomo co wodociągi w rury zapodały. Każdy z nas jedzie na innej soli, prefiltry wymienione, ogólnie czeski film - nie wiadomo o co chodzi, po4 w normie, mikro nie leję a osad co dzień jak był tak jest.

Edytowane przez endless (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego z "okolicy", mam to samo, to samo mają też w Jastrzębiu i u nas w Wodzisławiu, póki co ograniczyliśmy podmiany, coś jest z wodą tylko do końca nie wiadomo co. Każdy z nas jedzie na innej soli, prefiltry wymienione, ogólnie czeski film - nie wiadomo o co chodzi

Ooo bardzo ciekawa i cenna informacja, o ile podmiany można ograniczyć to dolewek nie :dizzy: Ciekawe, ze w wodzie po RO+DI gdzie teoretycznie już nie może być prawie nic nadal jest na tyle syfu, żeby tak namieszać...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może porostu zakwit bakteryjny. ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie tak wyglądają szyby jak wleję więcej fitoplanktonu.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bogata sól. Jak dodasz żelaza, to nalot zrobi się zielony.

Szyby czyść wieczorem, przed zgaszeniem światła. I wata na pompy, to wyłapią te pyłki.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie tak wyglądają szyby jak wleję więcej fitoplanktonu.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

a to nie znaczy. że w fito został nawóz ? - i to raczej sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No właśnie nie wiem bo kupiłem od osoby z forum i następne wezmę od innej osoby.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To tylko gdybanie

ale postaw butelkę na 2-3 dni na parapet, zamieszaj (nie wstrząsaj gwałtownie) co dzień kilka razy i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bogata sól. Jak dodasz żelaza, to nalot zrobi się zielony.

Szyby czyść wieczorem, przed zgaszeniem światła. I wata na pompy, to wyłapią te pyłki.

Kolego czytaj ze zrozumieniem. Na soli jadę od początku i prawie 3 miesiące było igła, a obsada w tym czasie zrobiła się całkiem spora jak na taki litraż. Kolejna sprawa jechałem na tej soli 2 lata w 72 l i od początku nawet w momencie jak baniak był prawie pusty nie było żadnego problemu z nalotem na szybach (bo czyszczenie szyb co 2 dni to normalka, a nie problem, ale co 2 h to już coś nie tak).

Druga rzecz piszesz "czyść wieczorem" jakbyś nie zauważył to szyby zachodzą w 2 GODZINY więc nawet jak wyczyściłem po zgaszeniu światła to rano od włączenia się oświetlenia po 2h jest nalot na szybach, po 4h jest porażka, a po 8h jest tragedia więc Twoje rady są nie na miejscu.

Zrobiłem standardową co 2-tygodniową podmiankę 5l czyli ok. 20-25% zobaczymy co będzie jutro.

Edytowane przez spajdi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem podobny problem z nalotem na szybach który podczas czyszczenia był w formie brązowego pyłu (pojawiał się tak jak piszesz godz dwie po czyszczeniu )

Przestałem robić podmianki ale dolewke musiałem uzupełniac hmm pomyślałem ze pewnie żywica i filtry do wymiany. Po zamówieniu i wymianie z dołożeniem puszki na krzemiany sera pomyslalem ze problem zniknie ale nie do końca- borykamy się jeszcze z tym pyłem do momentu wymiany membrany. Patrząc w swoje notatki kiedy ja ostatnio instalowałem wszystko bylo juz jasne. Po wymianie szyby nabrały blasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem podobny problem z nalotem na szybach który podczas czyszczenia był w formie brązowego pyłu (pojawiał się tak jak piszesz godz dwie po czyszczeniu )

Przestałem robić podmianki ale dolewke musiałem uzupełniac hmm pomyślałem ze pewnie żywica i filtry do wymiany. Po zamówieniu i wymianie z dołożeniem puszki na krzemiany sera pomyslalem ze problem zniknie ale nie do końca- borykamy się jeszcze z tym pyłem do momentu wymiany membrany. Patrząc w swoje notatki kiedy ja ostatnio instalowałem wszystko bylo juz jasne. Po wymianie szyby nabrały blasku.

Czyli mówisz, że miałeś tak samo nalot na szybach już 2 h po skrobaniu, a problem został rozwiązany po wymianie membrany + żywicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zawsze przed czyszczeniem miałem taki rdzawy nalot na szybach a podczas skrobania woda robiła się jak szambo. Sprawdź kiedy ostatnio wymieniłeś membrane to się okaże czy to może być przyczyna tego syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zawsze przed czyszczeniem miałem taki rdzawy nalot na szybach a podczas skrobania woda robiła się jak szambo. Sprawdź kiedy ostatnio wymieniłeś membrane to się okaże czy to może być przyczyna tego syfu.

napisał w 3 poście że wymienił żywicę i ma TDS 000 więc membrany nie ma konieczności wymiany


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez wymieniłem puszki z żywica i sera na krzemiany plus filtry i wegiel.Problem ustal jak wymieniłem membrane dokładnie po dwóch latach użytkowania. Niech sprawdzi jak długo ja ma od ostatniej wymiany to będzie wiedział czy warto ją wymieniać czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza podmiana nic nie zmieniła ani na plus ani na minus. Po ok. 4 h od wyczyszczenia szyby już mają bardzo spory nalot wyraźnie pogarszający przejrzystość szyb.

No właśnie z tą membraną to trochę naciągana teoria bo niby 0 na TDS...

Membrana ma ok. roku i nie jest najwyższej jakości bo ma sprawność ok. 90-91%, czyli po samej membranie z ok. 270 kranówy robi ok. 27, resztę roboty robi DI.

Dziwna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie z membraną. Woda mierzona tds ma około 240 po membranie

jest 26 a membra a ma około roku. Zastanawiam się czy jej nie wymienić.

Ja na szczęście nie mam takiego problemu z nalotem na szybach. Czyszczę tylko

raz dziennie.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką mamy wodę w kanalizacji to tez odbija się później na żywotności membrany.

Przestań robić pidmianki przez pewien czas a tylko dolewke uzupełniaj i obserwuj czy nalot jest mniejszy. Jeśli tak to coś jest nie tak z wodą od tego bym zaczął

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten nalot to przypadkiem nie od nadmiaru nutrientów, aminokwasów i bakterii w wodzie? Może spróbuj mniej karmić i mniej lać do akwarium?


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka lampa? Byłem w podobnej sytuacji na lampie t5. Myślę, że powodem były już trochę zmęczone świetlówki. Przeszedłem z t5 na LEDy i problem zniknął, może masz stare świetlówki? Nic innego się nie zmieniło w baniaku, poza światłem a szyby nie czyszczę już drugi dzień.


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.