Skocz do zawartości
spajdi

Nietypowy nalot na szybach - super szybki

Rekomendowane odpowiedzi

To słabe te membrany macie bo moja z 400 robi mi 7 przed DI.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No słabe, aczkolwiek to też zależy od ciśnienia i temp wody na zasilaniu membrany więc należałoby porównywać w takich samych parametrach sieci zasil. membrany.

Co do reszty to tak:

- oświetlenie LED nie zmieniane

- przez tydzień nie było podmian tylko dolewki, a nawet starałem się minimalizować dolewki i nic się nie poprawiało,

- do akwarium nic nie leję,

- karmienie symboliczne i powolne, żeby nic nie spadało na dno (ok. 1/6 kostki mrożonki dziennie).

Nie doszukiwałbym się tutaj efektu "bogatej soli" ponieważ na tej samej soli nawet w prawie pustym akwarium nic się nie działo (pierwsyz zbiornik), a tutaj obsadę już mam całkiem całkiem, a poza tym to trzeci miesiąc na tej soli i 2 miesiące było igła, a częstotliwość i ilość podmian się nie zmieniła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spajdi i jak tam z nalotem ?

U mnie odniosłem wrażenie, że z zielonego nalotu przechodzi mi w brąz więc wczoraj zrobiłem podmianę, zobaczymy czy coś dzisiaj wyjdzie ze wschodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymuje się, ale jakby powoli się zmniejszał, podmiana była w weekend teraz już tylko czekam i póki co nie podejmuję żadnych dodatkowych działań.

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś rośnie więc czegoś jest za dużo. Nigdy krzemianów nie mierzyłem więc nie będę się wypowiadał, ale myślę że trzeba zastanowić się nad NO3 - do 25 to dużo. Czasami tęż jest mniej co oznacza że glony je zjadają i jakby jest pozornie ich mniej - a jest to główna pożywka dla glonów- wiadomo "gówienko, nawóz". Coś popracować z tym trzeba. Zwrócił bym uwagę na pre filtry a nie membranę - jeśli TDS jest ooo po wszystkich to OK. ale zwróć uwage na pre filtry 5 i 1 mikron , zwłaszcza pierwszy - u mnie po 3 miesiącach jest zieolny i śmierdzi poprostu - wymieniem po 3 miesiącach oba /koszt 3-4 zł. /, a węgiel wymieniam po 6 m-cach.

A poza tematem po membranie mam 002 lub 001 - pierwszą wodę /ok 200 ml spuszczam - bo to syfek. Pomaga bardzo 2 punktowy pomiar TDS - za membraną i za żywicą. Mi pomogło 2 x wyłapać wahania TDS wynikające z nieszczelności uszczelki na membranie - parę owinięć taśmą teflonową i po kłopocie. Pomaga tez dostrzec kiedy przełączyć wodę na żywicę - jak TDS jest już ok 002 /pierwsza partia idzie poza żywicę. To prawda też że membrana musi pracować w określonym ciśnieneiu 2-4 bary - zazwyczaj jest dużo mniej jak umnie - wstawiłem pompę pomiędzy 5 mikron a węgiel -zwziększa ciśnienie w układzie - A CO najwaniejsze skraca czas filtracji o połowę- u mnie 5 l idzie 45 min - wcześniej /przed wstawieniem pompy/ 1,5 godziny.

może zmierz parametry w wodzie z filtra. Światło też jest ważne - glony lubią miękki słoneczne , co widze na ściance przy oknie - tyle że są zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zależy jaką mamy wodę w kanalizacji

Chyba w wodociągu?

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był taki temat jak ma się spływ z membrany do kanalizacji na jej żywodność. Wcale nie głupi. Memnrana półprzepuszcalna to całkiem delikatne stworzenie . Ja ma filtr w garażu - odpływ na zewnątrz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nalot zmniejszył siłę o jakieś 50%. Teraz po całym dniu bez czyszczenia z 2 m nie widać mocno, że szyby są zasyfione więc jest dużo dużo lepiej. Jeżeli tak dalej pójdzie to za ok. 1-2 tygodnie wszystko powinno wrócić do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie podobnie z membraną. Woda mierzona tds ma około 240 po membranie

jest 26 a membra a ma około roku. Zastanawiam się czy jej nie wymienić.

Ja na szczęście nie mam takiego problemu z nalotem na szybach. Czyszczę tylko

raz dziennie.

dobra membrana powinna mieć sprawność 99,9% (koło 95-98%) - więc masz .. sitko a nie membranę

ja szyby czyszczę 2-3x w tygodniu

membranę wymieniłem po 3 latach - jak pokazało po membranie koło 15 (nie pamiętam dokładnie ale ponad 10 było )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hehe ja czyszczę szyby raz w tygodniu a membrana ma około 3lat i przed DI pokazuje 25us.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to sobie poczytaj - powinna nie oznacza że każda tyle ma

http://reefhub.pl/filtr-ro-di/

Wyniki powyżej 90% w domowych systemach RO są zadowalające,a powyżej 96% doskonałe. Wyniki niższe niż 90% wymagają sprawdzenia warunków pracy filtra lub wymiany samej membrany.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kosciej72 ... a ile to jest 90% z 240 ? bo nie 26 :) więc coś ma nie tak z układem

a reszta zależy od jakości wody w kranie , temperatury i ciśnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to im mniej litrow podaje membrana, tym wieksza jest jej sprawnosc.

Jeszcze u nikogo nie natrafilem na sprawnosc 99,9%, no ale moze... ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosciej72 ... a ile to jest 90% z 240 ? bo nie 26 :) więc coś ma nie tak z układem

a reszta zależy od jakości wody w kranie , temperatury i ciśnienia

Marku według wzoru z linka którego podałeś skuteczność jest 89,16 %


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakbyś nie liczył % po membranie i tak jest ponad 25 ...

czyli żywica szybko się zużywa

W zasadzie to im mniej litrow podaje membrana, tym wieksza jest jej sprawnosc.

Jeszcze u nikogo nie natrafilem na sprawnosc 99,9%, no ale moze... ?

ktoś tu pisał na forum że ma po membranie 2-3 ja mam koło 8 - to są zadowalające wyniki (jak dla mnie)

powyżej "nastu" należy reagować albo kupić taczkę? żywicy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś nie liczył % po membranie i tak jest ponad 25 ...

czyli żywica szybko się zużywa

ktoś tu pisał na forum że ma po membranie 2-3 ja mam koło 8 - to są zadowalające wyniki (jak dla mnie)

powyżej "nastu" należy reagować albo kupić taczkę? żywicy :)

Silvia pomiar po membranie zawsze musisz odnosić do tego co masz w kranie bo osmoza zawsze czyści względnie czyli % i mówienie, że przy nastu należy reagować jest nie na miejscu.

Miałem w kranie 80 to po membranie miałem 5-7, mam w kranie 290 to po membranie mam ok. 21-24 i nic z tym nie zrobię mogę co najwyżej częściej wymieniać żywicę i prefiltry.

Jak już kolega wyżej napisał w domowych warunkach powyżej 95% zdarza się rzadko, a przeciętne systemy bez żywicy mają 91-94% skuteczności, a 99,9%, które jak sam napisałeś "powinna mieć" to nawet w laboratorium nie osiągniesz stąd moja uwaga w tym temacie - zejdźmy na ziemię.

Tak jak już ktoś napisał granica podawana przez producentów membran to 90%, jeżeli membrana ma niższą skuteczność to owszem do wymiany.

Generalnie łatwo się mówi jak się ma czystą wodę w kranie, jak w kranie masz 400 ppm to niestety żywica będzie się dosyć szybko zużywać w przeciętnym systemie RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie sprawdziłem dokładnie (TDS kieszonkowy)

cały zestaw wymieniony w wakacje

kran:

woda ciepła ponad 340

woda zimna 270kilka

po membranie 6- 7

po żywicy 000

więc co mam cudowną membranę czy źle skalibrowany TDS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie sprawdziłem dokładnie (TDS kieszonkowy)

cały zestaw wymieniony w wakacje

kran:

woda ciepła ponad 340

woda zimna 270kilka

po membranie 6- 7

po żywicy 000

więc co mam cudowną membranę czy źle skalibrowany TDS ?

To masz 97,40% tylko pozazdrościć


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie sprawdziłem dokładnie (TDS kieszonkowy)

cały zestaw wymieniony w wakacje

kran:

woda ciepła ponad 340

woda zimna 270kilka

po membranie 6- 7

po żywicy 000

więc co mam cudowną membranę czy źle skalibrowany TDS ?

Co daje ok. 97,4% skuteczności. Widocznie masz dobre warunki typu ciśnienie, temp., a do tego trafiła Ci się przyzwoita membrana. Poczytaj wyniki ludzi w setkach postów. Podaj jeszcze ile GPD masz membranę.

Takie wyniki jak Ty osiąga ledwie garstka. Cała reszta oscyluje w granicach 92-94% skuteczności membrany i musi z tym żyć.

Ja miałem 2 membrany różnych producentów i obydwie sprawowały się identycznie i nie przekraczały 93% w moich warunkach wodociągowych "od nowości".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zestaw żadna cudowna rewelacja

kupiony dokładnie na tej aukcji

http://archiwum.alle...5287086805.html

ps. i właśnie dlatego pisałem o 99,9 % skuteczności (pomyliłem o 0,01 bo ponoć ma 99,8) - cytowałem opis sprzedawcy

ciśnienie .. mieszkam na 11 piętrze w bloku :) ale faktycznie raczej nie jest zbyt słabe

woda po żywicy wypływa "lekką stróżką" a nie tylko kapie

baniak 5l napełniam w jakieś 45- 50min max

(żywica kupowana osobno)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie - u mnie jest następująco:

zimna woda z kranu 94-95

po membranie 6-8

po żywicy 0.

Mierzone TDS kieszonkowy

Nalot też mam, ale raczej to wiążę z dojrzewaniem zbiorników. Chociaż jakieś ziarno zwątpienia zostało zasiana i dzisiaj wziąłem 30 litrów wody RO ze sklepu Skrzydlica. Zobaczymy co będzie po dolewkach.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.