Skocz do zawartości
sosna

projekt 120x60x75h nie szczepkarium

Rekomendowane odpowiedzi

witam

od jakiegos czasu obserwuje i czytam forum.

Przyszedl czas na lekka zmiane akwarium

Planuje szklo 120x60x75h trzy opti .komin w rogu i tworzacy z bocznymi szybami trojkat

zastanawiam sie czy lepiej wyglada czarne tlo czy niebieskie ale to pozniej rostrzygne

ze sprzetu beda dwie jebao rw8 pozniej pewno dojdzie trzecia(przeloze z obecnego)

pompa to

Red Dragon® 3 Speedy 50 Watt / 5,0m ze sterowanie

odpieniacz

Bubble King Double Cone 200

oswietlenie

Maxspect RAZOR 320W 15000K lampa oświetlenie LED

pompa dozujaca ebtecha i automatyczna doleka tez ebtecha

piaseczku troche zeby przykryc dno max 1,5cm

skala sucha w tym 10kg zywej ktore pojdzie do refugium.

w sumpie w spuscie bedzie siedzial odpieniacz pozniej przelewac sie bedzie woda do refugium a nastepnie do pompy obiegowej i w gore.refugium planuje zrobic tylko na zywej skale i do tego doczepic glony.

zastanawiam sie czy nie zrobic refugium w postaci reaktora ale jak rozwiazac problem z malym przeplywem wody jeszcze nie wiem.skala zywa napewno bedzie w sumpie

obsada to glownie lps moze jakies proste sps.

obsada ryb wyklucza akropory

obsada

zoltek hepatus chelmon.

4 magnificy. 3 kuderni

2 blazny

2 mandaryny

2 krewetki czyszczace i dwie wundermani

3 kraby z nozkami czerwonymi

babke pularisa

dodam ze obsade niekoralowa mam z obecnego zbiornika.zeby nie bylo krzyku mandarynki jedza ladnie z pipetki

w glownym 50kg moze wiecej suchej skaly bedzie.wszystko zalezy co z plyt uloze i jak miejsce to zajmie

zastanawiam sie czy 300w grzalka wystarczy?

nad akwarium bedzie korona 10cm zeby tylko najlepsi przeskoczyli.

przesiadka bedzie wtedy bede mial drugie akwarium gotowe i wtedy w jeden dzien przeprowadzka.wode planuje przelac z obecnego a brakujace albo rozrobic nowe albo komus z okolicy z podmiany zawinac.dodatkowo wespre sie na start szczepem bakteri colony marine.

szafke mam do wyboru lakierowana lub z lacobelu.Pytanie czy ktos mam z lacobela i chwali sobie czy to problem bo dodatkowe szklo a przy tej wysokosci akwarium to wiadomo ze mala drabinka

czy pompa obiegowa wystarczy zeby podniesc wode na 155cm(szafka 80 akwarium 75)

akwarium jeszcze nie zamowione ale to jest max co wejdzie mi i optimum jesli chodzi o pojemnosc

dobor sprzetu jest taki bo spie w pokoju w ktorym jest akwarium

obecne jest za glosne.odpieniacz i pompa to chinczyki wiec szalu sie nie spodziewalem

uwagi mile widziane.jeszcze mam czas na zmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update.

dwie rw8 i  jebao dcp 1000 już w domu. vertex omega 180i od forumowicza tez już czeka w szafce. Akwarium z szafka zamówione u Przemka i ponoć ma być gotowe 4 lutego(jak będzie to zobaczymy).Start na suchej marco rocks (zamówione czekam na dostawę) i żywy piach. Brakująca wodę wezmę od chłopaków z reefgaurda. Lampa div zamówiona.

koncepcja sumpa znowu zmieniona .W komorze zrzutu będzie odpieniacz i zasys do filtra zewnętrznego w którym będzie refugium. Środkowa komora to skały a w ostatniej pompa.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki...dwie RW8 będą za małe..DCP 1000?..napewno nie 10000...jeżeli 10 tys to zrób zrzut 40 a rewizja 35. 50 kg to o 10 za dużo...sam kupiłem 50 i 10 kg ujalem...żywy piach sobie możesz zmienić na suchy..szkoda kasy na żywy.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planuje dorzucić później trzecia rw. Sorry wkradł się błąd powinno być 10000.w akwarium będą 1x40 i 2x35 w kominie.Piach już w drodze wiec po sprawie. Nadwyzke suchej mam zamiar wrzucić jako medium do sumpa. Dzięki za rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek takie pytanie o otwory w kominie. Czy nie lepiej dać all w jednym rozmiarze? Łatwiej potem kupować hydraulikę jak wszystko jest na jeden rozmiar? Czy może ma to znaczenie, że większy otwór pod pompę obiegową to większe opory dla pompy i strata na wydajności?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, sosna napisał:

planuje dorzucić później trzecia rw. Sorry wkradł się błąd powinno być 10000.w akwarium będą 1x40 i 2x35 w kominie.Piach już w drodze wiec po sprawie. Nadwyzke suchej mam zamiar wrzucić jako medium do sumpa. Dzięki za rade

Sorry wkradł się błąd, ( tak to jest jak się pisze z telefonu) oczywiście chodzi mi o średnicę 32 mm a nie 35 mm.

sosna - podałeś wymiary otworów w kominie czy średnicę rur ? do takich rur 1x32mm (otwór w szkle 45mm), 1x40 mm ( otwór w szkle 55mm )

co do cyrkulacji, napisałem że rw8 będą moim zdaniem ciut za słabe ponieważ u siebie przy tej długości 120 cm mam 2 szt rw 15 i powiem szczerze d...py nie urywa cyrkulacja ( oczywiście wszystko zależy od miejsca montażu i ustawienia skały ) 

 

32 minuty temu, katani napisał:

Darek takie pytanie o otwory w kominie. Czy nie lepiej dać all w jednym rozmiarze? Łatwiej potem kupować hydraulikę jak wszystko jest na jeden rozmiar? Czy może ma to znaczenie, że większy otwór pod pompę obiegową to większe opory dla pompy i strata na wydajności?

 

katani - oczywiście że wygodniej jest jak wszystko jest na jeden rozmiar, kolega wyżej napisał że ma już pompę 10 tyś dlatego dobrze jak by miał spływ na rurze 40 mm , ja mam pompę  8 tyś i wiem z doświadczenia że na spływie 32 mm nie da się wykrzesać z niej pełnej mocy bez chlupotania w kominie (u mnie przy spływie 32 mm chodzi na 80 % i wtedy jest idealna cisza), 100% mocy wykorzystuję jak robię porządki albo chcę szybko przefiltrować wodę w akwarium wtedy nie zwracam uwagi na chlupot ;-) 

co do samego powrotu z pompy wystarczy hydraulika 25 mm , moim zdaniem taka średnica jest optymalna, czytam tu na forum różne opinie i teorie o większej średnicy lepszym przepływie i spadkach wydajności, ja osobiście nie przywiązuję aż tak uwagi czy pompa bierze 50 czy 55 W, kiedyś mierzyłem w swoim akwarium wydajności pomp na swojej instalacji i spadki wydajności nie były aż takie żeby brać je pod uwagę. Tu masz np test jaki robiłem u siebie dla  pompy Eheim compact+ 5000  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście są to wielkości śrubunków a otwory to 45 i 55mm. Pompa ma moc regulowana w wattach wiec będę wiedział odrazu ile bierze. Wziąłem większą z myślą ze ja skręcić  mogę. Skale mam zamiar ułożyć jako trzy filary z balkonami ,chyba wtedy starcza rw8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm Byczo? poprzednie tez  bylo wysokie.3cm z gory odchodzi z dolu 2cm na piach i nie jest tak byczo.Obecne tez ma wysokosc 75cm.Wysokie akwaria robia Robote he.Czekam na Akwarium z szafka od Przemka i na lampe od chlopakow z malczewskiego.Obie rzeczy mialy byc w ten weekend ale chlopaki maja opoznienia.Skala marco rock moczy sie juz w ro

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki z malczewskiego przegrali wyścig. Akwarium i szafeczka zrobione przez Przemka już stoi w moim mieszkaniu.W tygodniu dzięki pomocy kolegi Marka będę miał poklejona hydraulikę.W sobotę będzie korona i sumpik od Przemka.Najgorsze ze lampa robiona przez chłopaków z malczewskiego jeszcze nie została zaczęta.W jak przyjdą brakujące elementy to Z mentorem spróbujemy wystrugać cos z marco rocks

20170212_145712.jpg

20170212_145848.jpg

20170212_150003.jpg

20170212_150034.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i stało się po nierównej walce w sobotę akwaria zmieniły się miejscami.nowe wyjechało na miejsce starego.różnica kolosalne. po 8 miesiącach walki z malarka nadszedł jej kres.Po 6 miesiącach walki z mulapka poddałem sie.w tym czasie wymieniłem 2 pompy do mułapki.na własnej skórze i portfelu przekonałem się jak boskim rozwiązaniem jest bioreaktor i malarka. poniżej zdjęcia należytego miejsca wynalazku aquanetty(smietnìk).mentor marek pomógł dobrać sprzęt i pokleic hydraulike i skalę. Przemek jak zwykle perfekcyjnie zrobił akwarium choć trochę poczekalem na sumpa i dolewka. 

PicsArt_03-15-12.34.28.jpg

PicsArt_03-15-12.35.01.jpg

. a teraz nowe akwarium świeżo po zalaniu.woda z podmiany od kolegów. na akwarium założone filtry glonowe tymczasowo.Okazało się że jedna uszczelka przecieka pod przelotem  i akwarium kręcili się tylko na cyrkulatorach i filtrze z glonami. skala sucha Marco rock moczona w solarne z bakteriami.przesiadke przeżyły wszystkie ryby i korale choć to pewnie wyjdzie w przeciągu dwóch tygodni.cw8 na początku halasowaly ale ucichly po 2 dniach.wlane bakterie T-colony na start i 4 dni bez pienidla.Tym razem filtracja oparta na skale w zbiorniku i żywej w sumie plus odpieniek.pompa obiegowa dcp nieslyszalna ale odcieniacz vertical już tak.nie wiem tylko czy grzalke umieścić w komorze z pienidlem czy pompa.

 

Kiedy zacząć lac fito żeby trochę życia zagościło w zbiorniku?

Baling i podmiany chyba odpuszczę przez miesiąc zanim no3 nie spadnie.obecnie na poziomie 10 

PicsArt_03-15-12.46.27.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75 cm wygląda fajnie, ale nie doświetlisz dna. Dodatkowo będziesz miał problem z zasięgiem przy wszystkich pracach w akwarium. Przy tej długości max 60cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy oświetleniu LED doświetli dno. Przy pracach w akwarium może wspomóc się przyrządami.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75 cm wygląda fajnie, ale nie doświetlisz dna. Dodatkowo będziesz miał problem z zasięgiem przy wszystkich pracach w akwarium. Przy tej długości max 60cm

  Hm.mam drabinkę i z niej sięgam do samego Oczywiście  koszulkę trzeba zdjąć. Wspomagam sie tez chwytakami.Na samym dole skały rośnie euphylia i pompuje się niesamowicie pomijam już kwestie zoa. Dla chcącego nic trudnego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎03‎-‎15 o 12:43, sosna napisał:

no i stało się po nierównej walce w sobotę akwaria zmieniły się miejscami.nowe wyjechało na miejsce starego.różnica kolosalne. po 8 miesiącach walki z malarka nadszedł jej kres.Po 6 miesiącach walki z mulapka poddałem sie.w tym czasie wymieniłem 2 pompy do mułapki.na własnej skórze i portfelu przekonałem się jak boskim rozwiązaniem jest bioreaktor i malarka. poniżej zdjęcia należytego miejsca wynalazku aquanetty(smietnìk).mentor marek pomógł dobrać sprzęt i pokleic hydraulike i skalę. Przemek jak zwykle perfekcyjnie zrobił akwarium choć trochę poczekalem na sumpa i dolewka. 

Dzizus..... mułapka.... pamiętam te dyskusje... ;)

A swoją drogą firma istnieje i ma nawet w sprzedaży akwarium wszystkomające z mułapką (na kółkach !!!! )  o pojemności aż 367 litrów za jedyne 11.900 zł.

No szok............ tym bardziej, ze na filmiku z ZOOBOTANICA facet z przejęciem przedstawia ten "produkt" podkreślając, że np. jakiś tam wentylatorek to jest z Castoramy, ten najtańszy za 40 zł..... :)

No szok......

T

EDIT: sorry za OFF, ale musiałem..... ;)

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update. Doszły dwie euphylie gold i maja sie dobrze. Minal już ponad miesiąc wiec dziś druga podmiana wykonana.Niestety kilka wieloszczetow przedostalo sie z sumpa do glownego.Za filtracje odpowiada odpieniek vertex 180i  ,20kg skaly i w nocy dwa filtry glonowe o pojemnosci 2x2l. Odpieniacz malo syfu zbiera i zastanawiam sie czy to zaleta filtrow glonowych czy akwariu malo produkuje.Ponad miesiac i nie mam jeszcze kubka do polowy pelnego choc osad jest jak ciemna kawa.zastanawiam sie nad wiatrakami do chlodzenia ale nie wiem ktore. Klimatyzacja odpada bo nie mam balkonu a mieszkam w bloku.Ciche i wydajne wiatraczki

Myslalem nad wiatrakami twistmana lub ghl ma ktos doswiadczenie jak sie sprawdzaja przy zbijaniu temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjecie sumpa

PicsArt_04-18-06.42.58.png

zdjecia euphylli  i blastomussy dla tych co nie wierza ze mozna doswietlic dno ledami przy wysokosci akwa 75cm

PicsArt_04-18-06.34.13.png

PicsArt_04-18-06.32.12.png

PicsArt_04-18-06.33.30.png

a tutaj akwarium z korona.Pytanie do starych wyjadacz ile wiatrakow i jakie umiescic w szczelinie jak mam miedzy korona a lampa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze kolegom twierdzacym o slabym doswietleniu korali na dnie nie chodzilo o takie korale.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2017 o 08:21, Stani napisał:

Mysle, ze kolegom twierdzacym o slabym doswietleniu korali na dnie nie chodzilo o takie korale.:waving

mozesz rozwinac mysl bo nie bardzo rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

jakby ktoś miał problem ze rozowe wezowidla istnieja

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.