Skocz do zawartości
Thiper

Morskie marzenie, czy słona głupota? (360L marzeń, nadziei i... no właśnie) :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Nie ukrywam, że po kilkunastu prawie nieprzespanych nocach, godzinach spędzonych na forum, tysiącach sekund przemyśleń zdecydowałem się na postawienie mojego pierwszego akwarium. Miała być Tanganika, ale nagle wszedłem do pewnego sklepu i... cały świat runął "do morza". No, ale dosyć tego smętnego wstępu!

Plan długoterminowy - będzie realizowany powoli, z cierpliwością, a chyba to jednak jedna z cech morskich akwariów :) Część rzeczy chciałbym kupić z drugiej ręki, a część nowych.

Akwarium: 120x60x50 (360l), front i boki z Opti, tył i dół Guardian. Obecnie szkło razem z sumpem jest w fazie "realizacji", czyli czekam na info o odbiorze.

Szafka: o dziwo jedyna rzecz która już jest 120x60x85 - drewniana, mierzona pod akwarium, potrójna deska (tak nie jest to stelaż aluminiowy :( ) na ścianach, blat 4cm, podobno ma wytrzymać tsunami i trzęsienia ziemi, więc z akwarium sobie ma poradzić.

Sump: prawdopodobnie zostanie 80x40x40 - składem i klejeniem zajmuje się p. Marek z Tiliapii w Bielsku-Białej. Ze składaniem i hydrauliką będę się sam męczył :D

Oświetlenie: teraz na bazarku jest Pacific Sun Diuna T5 8x54W + świetlówki (max. 3 miesięczne). Nie za dużo? Lepiej hybryda? Myślałem nad 2x165W w LEDach z Aliexpressu oczywiście, ale już sam mam mętlik w głowie.

Odpieniacz: myślałem nad Deltec'iem SC 1456 lub Blau Scuma IT 150. Oczywiście jeśli nie ma sensu brać takiego, tylko mniejszy to dajcie znać :)

Pompa obiegowa: Jebao DCS7000 lub 9000. Cyrkulacyjna - myślałem o 2x Jebao RW-15.

Do tego oczywiście filtr RO, hydraulika, jakaś grzałeczka w przyszłości pompa dozująca i... co? No właśnie!

Jak uda mi się skompletować "bazę" i jakoś poskładać to chciałbym włożyć z 40kg Real Reef Rock i na tym startować zbiorniczek!

MARZENIE!

Oczywiście, że marzy mi się wysepka pełna Acropor cudownie kolorowych, ale zejdźmy na zie... pod wodę. Docelowo chciałbym spróbować SPSy, ale zależy mi na standardowej obsadzie rybnej (żeby można było znaleźć Nemo, pooglądać Doris itd. - czyli ok. 10-12 ryb). Do tego miękasy, ukwiały, które lubię i LPSy. Budżetowo szału nie ma, ale chciałbym, żeby to powolutku nabierało kształtów i... kolorów! Ciekawe czy chociaż kilka % tego marzenia się zrealizuje.

Za wszelkie rady, sprostowania, pomoc, krytykę - już WIELKIE DZIĘKI no i... powoli do celu!

Pozdrawiam,

Thiper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa raczej nie za dużo... biorąc pod uwagę plan na później - acropory.

Obieg wydaje mi się że 7000 to maks.

cyrkulatory rozważ lepiej 2xRW-8 będą się lepiej prezentować a zrobią co do nich należy, zakładając że będziesz je czyścił dość często.

To tyle z mojej strony - początkującego, który co nieco już sam przeszedł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz lampę PS Diuna 8x54 lepsza niż kiepskie ledy z aliexpress. Pod SPS'y ledy się nie nadają.

Odpieniacz Deltec. Szukaj w sklepach dobrej żywej skały. Dojrzewanie baniaka cię nie ominie. A drobne życie ze skały jest bezcenne.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz lampę PS Diuna 8x54 lepsza niż kiepskie ledy z aliexpress. Pod SPS'y ledy się nie nadają.

Odpieniacz Deltec. Szukaj w sklepach dobrej żywej skały. Dojrzewanie baniaka cię nie ominie. A drobne życie ze skały jest bezcenne.

bzdura że ledy nie nadają się pod spsy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompe dozujaca mozesz odstawic na jakis czas. U mnie minal wlasnie rok od startu i ballinga dolewam z reki, i to raczej tylko na zasadzie uzupelniania co tydzien. Jezeli nie bedziesz szedl od razu w SPSY, to nie potrzeba. U mnie sa narazie 2 SPSY, ktore dostalem, chyba najlatwiejsze, montipory. Powoli zaczynam sie przymierzac do Seriatopory, a o acroporach narazie jeszcze nie mysle. Takze mysle, ze dla nowego, mozna sobie z pompa dozujaca dac rok luzu, Po prostu sie nie przyda.

Przyda sie za to automatyczna dolewka.

Skale bym proponowal Marco Rocks, jest bardziej porowata od RRR i Natures Ocean. Chyba najlepszy wybor.

Co do lampy... 8x54 jest ok na taki zbiornik. Problemem moze byc koszt utrzymania tego. Same rury to miesiecznie 130kWh, + straty na cieplo i sprawnosc.... Do tego wymian takiej ilosci rur, nawet raz w roku, to niemala kwota, srednio 80pln za rure, x8 daje z 7 stowek. Ledy wyjda na pewno taniej. Z drugiej strony T5 daje rowniejsze oswietlenie. Przy ledach bywaja takie niuanse jak tecza czy przeswietlenie jednych obszarow a niedoswietlenie drugich...

Czytaj, czytaj i czytaj. Zanim zaczniesz kupowac, zastanow sie 2 razy, bo pozorne oszczednosci bywaja zgubne, albo koncza sie ponownymi zakupami. Z trudniejszymi tematami sie przespij i decyduj za dzien czy dwa. Nie napalaj sie i nie postepuj pochopnie. Tak sie mowi, ze najwazniejszy jest wegiel-dla akwarysty ;)

P.S I jeszcze jedno. Jakbym mial dzisiaj startowac, to bym startowal na samej suchej skale. Wszystkie korale bym obcinal od podstawek, uzywal dipa, i byc moze jakas kwarantanne. Bardzo latwo jest przywlec do zbiornika rozne nieciekawe rzeczy jak np bryopsis, valonia czy aiptasia. A w szczegolnosci slimaki osiadle. Ze wszystkim mozna walczyc, ale czasami walka bywa jak nie trudna, to conajmniej dluuuuga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz cicho to z pompom obiegowa jabao może być problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie sobie

http://www.reef2reef.com/ams/dr-joshi’s-500-gallon-sps-dominated-mixed-reef.2/

People have argued about whether or not LEDs will grow coral. I have never had any issue at all – just look at my tank. I ran 1200 watts of halides for 10 hours before and had good growth – now I run roughly the same wattage of LEDs and get better growth on most corals. I’ve had to frag this tank several times in the last two years. I also have great color.

Tak w skrócie, zamienił 1200W HQI na 1200W LED i wszystko mu rośnie, oprócz temperatury. Takie są wnioski Pana, który opublikował masę artykułów o oświetleniu.

T5 jak narazie są najbardziej uniwersalnym, najtańszym i niezawodnym oświetleniem.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 jak narazie są najbardziej uniwersalnym, najtańszym i niezawodnym oświetleniem.

Najtańszym? No nie wiem, do akwarium 500l, kupuję lampę led za 4tyś gwarancja 3 lata. A kup T5, zakup lampy to oprawa (nie mam pojęcia ile) plus świetlówki 700zł i co pół roku wymiana, czyli roczne utrzymanie to 1400 przez 3 lata to 4200 + oprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan fajny, a masz już jakieś akwa ?? Czy planujesz start od takiego ? nie jestem jeszcze może jakoś mega doświadczony ale jakby co to możesz wpaść i zobaczyć jak to wygląda u mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszym? No nie wiem, do akwarium 500l, kupuję lampę led za 4tyś gwarancja 3 lata. A kup T5, zakup lampy to oprawa (nie mam pojęcia ile) plus świetlówki 700zł i co pół roku wymiana, czyli roczne utrzymanie to 1400 przez 3 lata to 4200 + oprawa.

Led za 4 tys hmm które - z gotowych z gwarancją ?

T5 lampa 2400 + (6x39 +2x70zł) *6 = 4600

Ledy w czasie użytkowania zużywają się? Czy może świecą ciągle jednym światłem? Moduły też się zużywają.

Świetlówki - nie odpowiada barwa wymieniasz, zużyją się wymieniasz i masz nowe źródło światła.

Są plusy i minusy koszty zakupu podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxspect, dopłata 100 euro i mam na 3 lata gwarancję że jak coś się stanie to wymiana od ręki.

Pewnie ze ledy tez się zużywają, lecz po 3 latach utrata światła może wynieść ok 5%.

A i 6*39W nie starczy na 500l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa 6x54W w przykładzie akurat cena ATI DIMM 8x54W

A to o co pytasz to 6x39zł :) cena świetlówek 54W Narwa blue 2

Są plusy i minusy... ja sam wybrałem świetlówki. Lampa Led na którą chorowałem kosztuje prawie 6tys. Wybrałem - nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie na maxspecta namówił znajomy, i jeszcze ta gwarancja mnie przekonała do końca.

A wiesz jak jest z zużyciem prądu? Mieć 320W w ledach i 320W w świetlówkach.

I jeszcze cena świetlówek, tak szybko rzuciłem okiem, to są nawet za 100 za sztuke za 54W. A czy rożnią się jakością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś za coś - wypowiedź nie miała na celu co jest lepsze co gorsze - tylko ukazanie iż różnica w cenie przy 3 latach eksploatacji nie jest jakaś kolosalna. Zużycie prądu - czy to 20zł w miesiącu to aż taki skok wartości.

Mnie osobiście przekonały kolory, możliwość modyfikacji, co pół roku świeże emitery światła i fakt iż sporo baniaków sps poszło w Ledy i wróciło do T5 lub HQI. Zobacz iż mam początkowo niższy koszt zakupu, pieniądze obracane przez rok, dwa, trzy nie tracą na wartości lecz zarabiają... Świetlówek nie produkuję więc się nie wypowiem o ich jakości... kiedyś się spotkałem z tezą iż jest kilku wiodących producentów rur - a część firm różni się nadrukiem. Ile w tym było prawdy - nie wiem. Widziałem baniaki pod świetlówkami ATI, Giesemann, oraz Osram, Narwa - co ciekawe rosło pod jednymi i drugimi.

Ledy to przyszłość - może powoli staje się to już teraźniejszością... T5 znane lubiane, przetestowane, sprawdzone i nadal używane i chwalone. Także każdy wybiera wg własnego uznania. Różnice w cenie uważam iż nadal niewielkie - podkreślam piszę o sprzęcie markowym nie DIY.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update (chociaż tak naprawdę nie ma czego).

Szkło zamówione (niestety trwa to i trwa - już ponad miesiąc, bo 3 tygodnie czekałem na wycenę).

Sump zrobił się 100x45x40 (czyli nawet większy).

Na chwilę obecną największy dylemat, który spędza mi sen z powiek to kwestia oświetlenia...

Nie kupiłem tej 8x54W, bo nie ukrywam w samych świetlówkach brakuje mi blicków, które osobiście szalenie mi się podobają.

Z marzeń (nie wiem czy do zrealizowania) byłaby lampa DIY w stylu 3x69W w LEDach i do tego 2x54W T5. Nie ukrywam, że kwestia lutowania (i nie chodzi o używanie pięści) jest mi raczej obca. Myślałem o tej nowince - 2 x KELO AQ100 - szczególnie, że teraz są w promocji.

Pytanie proste. Czy jest sens kupować takie lampy od razu (nie mając nawet szkła xD), czy lepiej zagryźć zęby, stawić czoło przygodzie i spróbować zrobić swoją lampę? Przeglądnąłem masę wątków, ale raczej nikt nie ma planów tylko efekty...

No i tak trochę żyję w impasie czekając na szkło...

+ pytanie:

Co mogę "już" zrobić, kupić, zebrać, żeby było gotowe i pomogło w cierpliwym, ale w miarę konkretnym odpaleniu szkła w styczniu?

Dobrego morskiego dnia!

Thiper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wchodzil w odwieczną dyskusję pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami led i T5. Sa zadowoleni i z jednych i z drugich lamp i rownie niezadowoleni tez ... Ja mogę podzielić się jedynie swoim doświadczeniem - osoby stosunkowo młodej stażem w morskim , choć w slodkim to już znaaaacznie dluższym.

Podobnie jak autor wątku na początku szukałem , kombinowałem , zastanawialem się i podjąłem de facto całą masę błędnych decyzji które skończyly się katastrofą. Dlatego dam Ci małą radę z której możesz lub nie skorzystać - odpieniacz i lampa to dwa najistotniejsze elementy systemu i tutaj nie warto oszczędzać. Bliki to fajna rzecz ale podobają się tobie a rafie są zupełnie obojętne a biorąc pod uwagę to iż czy tego chcesz czy nie i tak popelnisz w zbiorniku błędy które mogą słono kosztować zacznij od oświetlenia o którym chyba nikt nie może powiedzieć że się nie sprawdza - T5 można o nim powiedzieć różne rzeczy ale jedno jest pewne , jest to światlo które jest dla korali dobre.

Tak na marginesie są na forum przepiękne baniaki bez odpieniacza ale czy to znaczy że można z niego zrezygnować ? Pewnie że tak , ale jak się ma doswiadczenie takie jak te osoby które je prowadzą.

Jak nabierzesz już doświadczenia będziesz mógł eksperymentować i kombinować szukając innych wrażeń - teraz postaw na to co pozwoli ci wyeliminowac przynajmniej jedną z przyczyn tego że niby wszystko jest a jednak zbiornik nie działa ...

A jeśli już tak bardzo chcesz te bliki to kup hybrydę.

Jeżeli masz już sump zrób solankę wsadź suchą skałę , jakąś pompkę żeby mieszała wodę i trochę światelka - zawsze będzie Ci lżej jak wsadzisz później do głównego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wchodzil w odwieczną dyskusję pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami led i T5. Sa zadowoleni i z jednych i z drugich lamp i rownie niezadowoleni tez ... Ja mogę podzielić się jedynie swoim doświadczeniem - osoby stosunkowo młodej stażem w morskim , choć w slodkim to już znaaaacznie dluższym.

Podobnie jak autor wątku na początku szukałem , kombinowałem , zastanawialem się i podjąłem de facto całą masę błędnych decyzji które skończyly się katastrofą. Dlatego dam Ci małą radę z której możesz lub nie skorzystać - odpieniacz i lampa to dwa najistotniejsze elementy systemu i tutaj nie warto oszczędzać. Bliki to fajna rzecz ale podobają się tobie a rafie są zupełnie obojętne a biorąc pod uwagę to iż czy tego chcesz czy nie i tak popelnisz w zbiorniku błędy które mogą słono kosztować zacznij od oświetlenia o którym chyba nikt nie może powiedzieć że się nie sprawdza - T5 można o nim powiedzieć różne rzeczy ale jedno jest pewne , jest to światlo które jest dla korali dobre.

Tak na marginesie są na forum przepiękne baniaki bez odpieniacza ale czy to znaczy że można z niego zrezygnować ? Pewnie że tak , ale jak się ma doswiadczenie takie jak te osoby które je prowadzą.

Jak nabierzesz już doświadczenia będziesz mógł eksperymentować i kombinować szukając innych wrażeń - teraz postaw na to co pozwoli ci wyeliminowac przynajmniej jedną z przyczyn tego że niby wszystko jest a jednak zbiornik nie działa ...

A jeśli już tak bardzo chcesz te bliki to kup hybrydę.

Jeżeli masz już sump zrób solankę wsadź suchą skałę , jakąś pompkę żeby mieszała wodę i trochę światelka - zawsze będzie Ci lżej jak wsadzisz później do głównego

Amen.

Też chciałem mieć bliki i miałem led-y. Do tego przemawiał brak kosztów wymiany świetlówek co 6 miesięcy - po prostu bajka. Wszystkim się podobało. Tylko nie wiedziałem, że to co mi się podoba, nie podoba się.....mojemu życiu w akwarium (za wyjątkiem "rzeczy niepożądanych").

Ogólnie jest silne lobby na led. Praktycznie do celów domowych trudno kupić zwykłe żarówki. Do tego, gdy w kółko się słyszy "ekologia", jesteśmy w stanie prawie wszystko "łyknąć"...

Na youtube jest genialny dokument o żarówkach (oświetleniu) i pewnej Pani, która swym podpisem, rozpoczęła spirale.

Stare Wilki znają prawdę i nigdy się nie wypowiadają w tej sprawie na forum, a świeżaki biją pianę ;-)

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ledy w czasie użytkowania zużywają się? Czy może świecą ciągle jednym światłem? Moduły też się zużywają.

Świetlówki - nie odpowiada barwa wymieniasz, zużyją się wymieniasz i masz nowe źródło światła.

Mam lampę Pacific Sun Black Python (90W) z drugiej / trzeciej (czy kolejnej) ręki

jedna z pierwszych chyba wersji - więc ma ponad 10 lat ? (nie wiem ile świeciła wcześniej) i ... świeci tak że oczy wypala a żeby zrobić fotkę ledom to trzeba skręcić do 1%

ledy teoretycznie mają żywotność 50 000h

czyli

50 000 : 24h : 365 = blisko 6 lat , a że nie świecimy 24h na dobę to średnia wychodzi ponad 11 lat

czyli po 6-ciu latach jak zauważysz spadek jasności to stać cię na kupno kolejnej lampy LED (nawet jak świecisz świetlówkami za 40zł wymienianymi co 8 mieś - co jest nieporozumieniem w lampie ATI)

a jak Ci "nie pasi" kolor to wyciągasz fona czy podchodzisz do panelu i regulujesz :D a nie kupujesz nową świetlówkę (chyba że masz tylko biało-niebieską bez regulacji za 200-300zł)

(kosztów zużycia prądu przez ileś lat - nie poruszam)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać każdy ma prawo wybrać i jego wybór ma wpływ na jego życie - w baniaku.

Co można nabyć, zrobić przed startem...

Zestaw rodi - kupić, zamontować przemyśleć układ. Sól - jakaś obiegówka do zamieszania wody w beczce by się przydała. Zbiornik na dolewkę - bo tego nie wymieniłeś.

Dojdzie szkło to hydraulikę, elektrykę, zabudowę stelaża itp.

Odpieniacz, Cyrkulatory, Obieg - albo odłożyć gotówkę i dokonać zakupu razem ze skałą, podłożem. Kupując hurtem masz szansę uzyskać ciekawe rabaty. Ale warto porozmawiać ze sklepem aby zebrał sprzęt i przytrzymał go do wywołania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz lampę PS Diuna 8x54 lepsza niż kiepskie ledy z aliexpress. Pod SPS'y ledy się nie nadają.

Odpieniacz Deltec. Szukaj w sklepach dobrej żywej skały. Dojrzewanie baniaka cię nie ominie. A drobne życie ze skały jest bezcenne.

Widziałem nawet ładniejsze zbiorniki pod lampami LED. U mnie LPS i Miękkasy rosną jak szalone. za SPS sam nie przepadam.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak widać każdy ma prawo wybrać i jego wybór ma wpływ na jego życie - w baniaku.

Co można nabyć, zrobić przed startem...(...)

a ja bym zaczął właśnie od wyboru lampy :) żeby się potem nie zdziwić

(np. że popularny zestaw 30l ma 2 "świeczki" - w dodatku bardzo drogie - a nie lampki led :p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bezsennych nocy ciąg dalszy...

Z racji na to, że odbieram 4ego szkiełko to pozostał dalszy sprzęt do ogarnięcia, ale... LAMPA! Myślałem nad tym Kelo AQ100 (bliki, wygląd i w ogóle no...)... ale tak podsumowując - 2 sztuki i kontroler Wi-Fi (bez którego lampy są praktycznie bezużyteczne) wyjadą mnie... 2800 zł. Już nie mówię, że to sporo ponad budżet, ale... w sumie dochodzi do mnie, że w tej cenie można kupić już serio sensowną lampę - tylko jaką?

Za Kelo przemawia montaż, bo ciężko u mnie z podwieszeniem lampy, a te uchwyty sprawdziłyby się idealnie. Tylko pewnie do tego przydałyby się ze 2 54W T5 no i kolejny 1000zł... Sam już nie wiem co robić O.o Jakieś pomysły? Żeby zacząć... rozsądnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie t5 kup ATI i będziesz zadowolony,pod tą lampą rośnie wszystko!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdecydowanie t5 kup ATI i będziesz zadowolony,pod tą lampą rośnie wszystko!

W tym takze i glony ;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.