Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Ecsenius midas - Midas blenny

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię na temat tej rybki.

Mam zbiornik 112 litrów i zastanawiam się nad zakupem tej rybki. Moja obsada to parka Nemo, babka i doktorek.

ecsenius-midas.jpg


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaje..... rybka, bardzo kontaktowa po oswojeniu plywa swobodnie, żywiołowo w toni, pierwsza przy szybie jak sie pojawi czlowiek na horyzoncie. Charakterna, dziure albo dwie które obierze sobie za jej własność będzie bronić pokazujac dwa kły w zuchwie (wg. niektórych źródeł zawierają jad). No i te czulki :-)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam go przez jakies 3 togodnie jako pasazera na gape do skałki, którą kupilam. Swietna rybka, i to parkowanie tylem w dziurce - rewelacja. Sliczna mordka i rybka duzo na widoku. Szkoda, ze wlasciciel nie zdecydowal sie mi jej odsprzedać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie dwie wyskoczyły i odpuściłem, według mnie musi być przykryty zbiornik lub korona. Poza tym bardzo defekuje w zbiorniku.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mnie dwie wyskoczyły i odpuściłem, według mnie musi być przykryty zbiornik lub korona. Poza tym bardzo defekuje w zbiorniku.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

defekujfe?

jak każda ryba

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jak każda o wiele bardziej

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj jak jest mala to wali mało jak urosnie to i wali więcej. W porównaniu do pokolcow i tam robi malutko :D

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, czyli w poniedziałek będzie nowa lokatorka.

A jeszcze powiedzcie jak z jedzeniem u niej bo wyczytałem iż obskubuje skały z alg, czy to prawda?


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem bikolora, moje obserwacje:

- broni swojego terytorium, w moich 60 litrach to była połowa akwarium, tak że mogę stwierdzić że bywa agresywna

- w pobliżu swojej kryjówki obgryza korale, u mnie zniszczyła sinularię brasice, anthiele i brała się za sarco

- ma swój urok

- czasem dziobie glony ale tylko w formie "nalotu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miałem bikolora, moje obserwacje:

- broni swojego terytorium, w moich 60 litrach to była połowa akwarium, tak że mogę stwierdzić że bywa agresywna

- w pobliżu swojej kryjówki obgryza korale, u mnie zniszczyła sinularię brasice, anthiele i brała się za sarco

- ma swój urok

- czasem dziobie glony ale tylko w formie "nalotu"

prawda bikolory czasami tak mają

u midasa nie zauważyłem takich zachowań. Co do jedzenia co nie wrzucę do akwa ta wcina pelet, platki, mrozonki wszelakie nawet nori z klipsa pokolca podkrasc potrafi potem plywa z kawalkiem alg w pysku po calym akwa jakby się nim chwalił jak mu któryś pokolec chce zabrac to smiga do dziury poczeka chwile z znowy pływa i tak pare razy jak mu się znudzi taki berek łyka zdobycz :D

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ecseniusy to pocieszne rybki,do takiego litrazu rozpatrz jeszcze E.stigmatura :).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Ecseniusy to pocieszne rybki.

Midas chyba jako jedyny ślizg nie je glonów (podaje za literaturą, nie mam Midasa, ale mam/miałem inne Ecseniusy)


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jedyny. Mam meiacanthus atrodorsalis i ona uwielbia na zywe mysis polowac. Akurat nie mam glonow w akwarium, ale mam wrażenie, ze ona woli "mięsko".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ecseniusy to pocieszne rybki,do takiego litrazu rozpatrz jeszcze E.stigmatura :).

Dokładnie, też miałem stigmaturę, super kolory i zachowanie.

W e-rybce jest jeszcze bimaculatus, zerknij.

A ten, o którego pytasz gdzie jest do kupienia?

Trochę duży rośnie jak na Twoje akwarium. Na Reefkex zalecają 500L.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuję temat. Mam możliwość kupić tego ślizga; trochę jednak o nim czytałam, że może być agresywny. Obawiam się, czy nie będzie prześladował mojego Gobiodona Okinawae (babka kopiąca już mu chwilami pokazuje, kto tu rządzi). Chcę dobrać spokojną obsadę.

Jak radzicie - brać czy nie brać Midasa? - ryba jest oszałamiająco piękna; żeby mi tylko nie załatwiła innej rybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, 12dot12 napisał:

Odgrzebuję temat. Mam możliwość kupić tego ślizga; trochę jednak o nim czytałam, że może być agresywny. Obawiam się, czy nie będzie prześladował mojego Gobiodona Okinawae (babka kopiąca już mu chwilami pokazuje, kto tu rządzi). Chcę dobrać spokojną obsadę.

Przejrzałem Twój wątek i na tej podstawie uważam, że można dostawić małego slizga. Z zastrzeżeniem, iż w tak lekkiej fajnej konstrukcji skalnej to już na kolejną rybkę żyjąca w rafie  trzeba się mocno zastanowić, czy nie będą się stresować wzajemnie. Kazde zwierze potrzebuje przestrzeni, szczególnie na noc.

Wez proszę pod uwagę (zamiast midasa) innego mniejszego esceniusa np stigmaturę lub lineatusa.

A jak już się rozpisałem to jeszcze ..Babki kopiacej mi szkoda, młody zbiornik, mała powierzchnia dna, by nie głodowała i pożyła dłużej karmić ja regularnie wypada czymś wartościowym. A bąbelki powietrza w akwarium nie są lubiane przez korale, może uda się zmniejszyć ?

Za rok akwarium bedzię się innym podobać, widać kobiecą rekę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka zajada mrożonki, nie pogardzi Tropicalem Soft Line Marine, oswoiła się i wypatruje mnie w porach karmienia, podpływa do szyby, łapie żarcie spod powierzchni wody :) z tego co widzę boczki ma pełne, a kopie w piasku, aż ziarenka lecą.

Co do midasa - to o agresji było u któregoś z youtuberów (anglojęzycznych). Może trafił na jakiś wyjątek.

Chciałam stigmaturę, ale są kłopoty z jego dostawą (a ja biorę życie wyłącznie z jednego sklepu, żeby nie mieszać biologii i nie narażać się na kłopoty). W tym akwarium oprócz ślizga dojdzie jeszcze magnifica i coś spokojnego apogonowatego. Ale już milknę i dalej nic nie zdradzę, bo zostanę ukamienowana słowami :)

Edit: bąbelki właśnie dziś zmniejszyłam. Regulowałam odpieniacz i w końcu się udało dociec, co i jak :)

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Jak to jest z tą rybką , skubie ona w końcu te glony czy nie ?, rozumie że w 300l z salariasem raczej będzie wojna ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skubie, midas jest bardziej mięsożerny - ciągle w toni wodnej pływa, w naturze pływa z ławicą Pseudanthias squamipinnis. Zdziwiło mnie to bardzo, bo wszystkie poprzednie Ecseniusy (bicolor, stigmatura) skubały czasem skałę jak salariasy, ale u midasa tego zachowania nigdy nie zaobserwowałem :) Ot ładna, złota wstęgowata rybka w toni wodnej. W sumie nie bez powodu przypomina Anthiasa, rodzaj mimikry :) 

Z salariasem trudno powiedzieć, zależy pewnie od charakteru - jeśli miałbym midasa opisać, to bardziej jak anthiasa. Z tym, że czasem się chowa w dziury :) Ale obawiam się, że 300L może być niewystarczające dla salariasa na dłuższą metę, midas sobie poradzi spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. dzięki Raffy


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze obserwacje po kilku dniach - zajada mrożonki; bez przerwy siedzi za cyrkulatorem albo za termostatem grzałki; nie wchodzi w interakcje z innymi rybami; jak się już ośmieli, pływa głównie pod powierzchnią wody. Zobaczymy co dalej, ale na razie to najbardziej płochliwa i bojaźliwa ryba, jaką kiedykolwiek miałam.

Aha. I rusza niebieskimi oczętami na boki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wie ktoś może czy można trzymać w jednym zbiorniku esceniusa bicolora,mandaryna i gobiodona

Mam akwarium 160l

Ecsenius jest w akwa 

I gobiodon i mandaryn będą wpuszczane w jednym moemencie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.