Skocz do zawartości
Sting

PH 7,4 / czym podnieść ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dojrzewający zbiornik (zalany niecałe dwa tygodnie temu).

Dzisiaj zrobiłem pierwsze testy i moją uwagę zwróciło PH na poziomie 7,4 ...

Czy mam je podnosić czy może takie wahania są normalne przy dojrzewającym zbiorniku ?

Poszperałem w sieci ale w zasadzie znalazłem tylko jeden specyfik:

Microbe-Lift pH Increase

Co o tym sądzicie ? Oczywiście czytałem również że trzeba dobrze wietrzyć pokój, że można wężyk z odpieniacza za okno (to chyba raczej nie z reefmax`owym odpieńkiem) ale czy to rozwiąże problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spadek pH to normalny objaw przy dojrzewającym zbiorniku. Ja bym obserwował. Przewertowałem ostatnio tony wiadomości na temat dojrzewania (akurat dotyczące tzw "fishless cycling", ale poziom pH i jego spadek przy dojrzewaniu ogólnie dotyczy każdego zbiornika) i piszą że ważne by nie spadło poniżej 7. Póki jest powyżej 7- ja bym sobie głowy tym nie zawracał. Później wyrównasz podmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak niskie pH trafia sie częsciej wlaśnie zima kiedy mniej wietrzymy mieszkania i uszczelniamy okna i drzwi. CO2 doskonale rozpuszcza się w wodzie obniżajac pH.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy robić coś więcej oprócz wietrzenia czy raczej jak kolega "P1otr" poradził obserwować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jedno mądre zdanie o dojrzewaniu i jego wpływie na poziom pH:

"The conversion of the ammonia and nitrite by the bacteria naturally produces an acid that will lower the water pH.

I to chyba zamyka temat.

Obserwuj by nie spadło poniżej 7. Jeśli spadnie- podnoś, bo zatrzyma Ci się dojrzewanie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taką moc, że od samej obserwacji pH idzie w górę to obserwuj :)

Nie masz czasem przerybionego zbiornika? Jake masz inne parametry?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak masz taką moc, że od samej obserwacji pH idzie w górę to obserwuj :)

Nie masz czasem przerybionego zbiornika? Jake masz inne parametry?

Geeezzz. Jemu dojrzewa zbiornik dopiero.... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz ustawic cyrkulator na tafle wody .

A czym test robiony ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Weźcie wyluzujcie, bo człowiek popadnie w kompleksy i zacznie podbijać pH, bo ma "raptem 7.4. Powtórzę, a może przetłumaczę, bo już wklejałem wcześniej: Przekształcanie amoniaku w azotyny przez bakterie w naturalny sposób wytwarza kwas który obniża pH wody. I tyle. Żadne odkrycie. Trzeba pilnować by pH nie spadło poniżej 7 i ewentualnie dopiero wtedy się zacząć martwić, a nie teraz. Póki co- nic niepokojącego się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i o taką odpowiedź mi chodziło, dzięki za pomoc :)

Niech zbiornik dojrzewa dalej :) testy robiłem Salifert )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test saliferta to raczej sie uzywa na zasadzie poniżej/powyzej ph 8

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A,kesli test zawyza ? Lub ty zle widzisz kolory ? I mamy jeszcze mniej ? Wydaje sie mi ze nic sie nie stanie jesli istnieje taka mozliwosc i podniesc ph. A w baniaku masz jakies zycie ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem podobny problem stale niskie pH rano 7,4 wieczór max 7,7 mierzone salifertem... robiłem wszystko.. rurki odpieniacza za okno i inne bajery wyczytane na forum. Aż w końcu kupiłem sondę i tuż po kalibracji pokazywała 8.2 pH

Radzę się nie przejmować, jeśli chce się mierzyć dany parametr warto zainwestować w metodę która jest miarodajna jeśli kogoś nie stać lepiej nie robić w całe bo przez błędne wyniki można tylko namieszać w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.