Skocz do zawartości
MarioTriCity

Jak ograniczyć parowanie,duża wilgotność.

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz są mrozy,parowanie jeszcze wieksze,widzialem filmik na youtue jak koles ma polozony akryl lub szklo na akwa.nad tym swieca ledy a w baniaku rosna acry.

Tu jest filmik.

Ma ktos podobnie?co z jakoscia swiatla?

Edytowane przez p@weł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, komin sprawny na 100%, cug im komin dłuższy tym lepiej ( niestety trzecie - ostatnie piętro), może by tak wspomóc ciąg kominowy, nasadą obrotową. Do tego roszczelnione okna i wietrzenie :) A szafka sumpa wentylatorek wyciągowy.

Witam

Jak nadal wygląda u Ciebie sprawa z wilgotnością? Czy coś robiłeś w kierunku jej zmniejszenia?

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz są mrozy,parowanie jeszcze wieksze,widzialem filmik na youtue jak koles ma polozony akryl lub szklo na akwa.nad tym swieca ledy a w baniaku rosna acry.

Tu jest filmik.

Ma ktos podobnie?co z jakoscia swiatla?

Jakość się nie zmieni znacząco , chyba że użyjemy zielonej szyby .Ale będzie go mniej , spora ilość zostanie odbita od powierzchni .Ilość odbitego światła zależna jest od kąta padania , co zależnie od typu oświetlenia może trochę zmienić .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość się nie zmieni znacząco , chyba że użyjemy zielonej szyby .Ale będzie go mniej , spora ilość zostanie odbita od powierzchni .

To co,lepiej nie przykrywac baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie okna są rozszczelnione cały czas ale i tak pojawia się para na szybach, wentylator chodzi tylko jak jest wiatr przy jego braku jest nie aktywny, zastanawiam się nad Klimą bo latem niekiedy w nocy można się udusić bo jest za gorąco, a zimą problemy z parowaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co,lepiej nie przykrywac baniaka?

To już indywidualna sprawa, czy po przykryciu będzie nam pasowało .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latem klima tak, ale zima raczej kiepski pomysl.

Bedziesz grzal chalupe piecem czy CO po to, zeby ja klima ochlodzic? Troche bez sensu. Dwa razy wydane pieniadze, raz na ogrzewanie i raz na klime. A taka klima troche ciagnie, szczegolnie jak mialaby chodzic po 24h na dobe. A inaczej nie warto w celu osuszenia, bo to co wykroplisz zaraz odparuje z baniaka i bedzie tak jak bylo jak nie chodzila.

Klimatyzacja jest skuteczna jak dziala. Jak sie ja wylaczy to momentalnie robi sie cieplo czy wilgotno. Slabnacy efekt utrzymuje sie moze pol godziny. Po tym czasie nie czuc czy klima chodzila czy nie. A wynika to z tego, ze klimatyzacja chlodzi powietrze, ktore ma dosc mala zdolnosc magazynowania energii(ciepla). Sciany nadal sa cieple i jest w nich zdecydowanie wiecej zmagazynowanego ciepla niz w powietrzu. A klimatyzacja ich sie nie ochlodzi.

Do osuszania to raczej bym proponowal typowy osuszacz, on tylko wykrapla, a nie jak klima wykrapla i usuwa cieplo na zewnatrz.

Ale na lato jak najbardziej polecam. Sam zbieralem sie za zalozenie przez kilka sezonow, az inny uzytkownik forum pomogl mi z motywacja i naprawde nie zaluje.

P.S Jezeli jest duza wilgotnosc, to znaczy, ze albo jest mieszkanie za slabo ogrzewane, albo za slaba wentylacja badz cyrkulacja powietrza(gdzied cyrkulacja wynika rowniez z ogrzewania, konwekcja).

U mnie para na szybach pojawia sie tylko jak otworze okno i cieple powietrze ucieka na zewnatrz, wtedy sie wykrapla na szybie. W tym momencie wilgotnosc 34%.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu. 

Być może postawię zbiornik 250l bez pokrywy. Jeżeli, ktoś ma podobny litraż to czy w pomieszczeniu nie jest za wilgotno? Głównie zimą, latem i tak w salonie mam okno otwarte przez większość dnia. Druga sprawa, czy w mieszkaniu czuć akwarium? 

Proszę o historie życiem pisane ;) 

Salon ok. 35 m2

I jeszcze czy ściana przy akwarium nie robi się mokra?

P.S. Pytam bo widzę, że dużo osób ma bez pokrywy :]

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zimie woda w niedużych ilościach skrapla się na szybach okien. Czy akwarium czuć? Tak, ja czasami czuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 45x50 i sumpa 40x40 w szafce w pokoju 25m2

Wilgotnosc skoczyła do 55-65% przy otwartym oknie, a parowanie waha się pomiędzy 2 a 3 litry na dobę przy temp w pokoju ok 22 stopni.

W zeszłą zimę jeszcze używałem nawilżacza, który też brał ok 3 litrów na dobę, ale teraz będzie pewnie do oddania.

Woda na szybach w zimie to normalne zjawisko kondensacji, zeby tego uniknąć nie wietrząc pomieszczeń, trzeba by mieć trzy szybowe okna z argonem albo pustynne powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim zbiorniku mam 5l na dobę. Mieszkamy w domu z którego wydzielona jest kawalerka (37m2) zbiornik był zbyt duży na ten metraż...;) Musiałem przebić dziurę w stropie i zamontować wentylator z nadmuchem 200m3/h. Dodatkowym plusem było to ze zamontowałem przed wentylatorem filtr hepa z węglówka bo smog mamy ogromny. Teraz mamy czyste powietrze :):)
W innym wypadku grzyb ze ścian wlazlby do łóżka ;) -masakra była w takim małym metrażu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2017 o 11:13, Pawel_Q napisał:

Podłączę się do tematu. 

Być może postawię zbiornik 250l bez pokrywy. Jeżeli, ktoś ma podobny litraż to czy w pomieszczeniu nie jest za wilgotno? Głównie zimą, latem i tak w salonie mam okno otwarte przez większość dnia. Druga sprawa, czy w mieszkaniu czuć akwarium? 

Proszę o historie życiem pisane ;) 

Salon ok. 35 m2

I jeszcze czy ściana przy akwarium nie robi się mokra?

P.S. Pytam bo widzę, że dużo osób ma bez pokrywy :]

Ja w 37metrach m 180l plis sump 70 wszystko odkryte nie narzekam a ale akwarium bywa ze czuć odrobinę ale to zwykle po tym jak sie cos robiło i koralowce sa niezadowolone.

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja w 37metrach m 180l plis sump 70 wszystko odkryte nie narzekam a alwarium bywa ze czuc odrobine ale to zwykle po tym jak sie cos robilo i koralowce sa niezadowolone.

180+70 jeszcze może być Ok. U nas nie dalo rady.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2017 o 11:13, Pawel_Q napisał:

Podłączę się do tematu. 

Być może postawię zbiornik 250l bez pokrywy. Jeżeli, ktoś ma podobny litraż to czy w pomieszczeniu nie jest za wilgotno? Głównie zimą, latem i tak w salonie mam okno otwarte przez większość dnia. Druga sprawa, czy w mieszkaniu czuć akwarium? 

Proszę o historie życiem pisane ;) 

Salon ok. 35 m2

I jeszcze czy ściana przy akwarium nie robi się mokra?

P.S. Pytam bo widzę, że dużo osób ma bez pokrywy :]

W domu łącznie 1000L otwartych zbiorników  jeden w ścianie (200L), w tym 900 L słodkiej wody w czym 500L z deszczowniami . 
Zero problemów z wilgocią .Wilgotność w domu w  tej chwili to 43% .

Ale ,okna zawsze rozszczelnione + grawitacyjny  nawiew z piwnicy do kuchni (rura 6cm) .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek uzupełnię, bo miałem podobny problem i go rozwiązałem. 

Opiszę od najtańszych rozwiązań ;)

1) 0 zł - Regularne wietrzenie 3-5min okno lub drzwi balkonowe otwarte na maxa czasami 2xdziennie 

2) 30 zł - Przykrycie 90% akwarium w koronie płytą meblową.

3) 50zł - wentylator z higrostatem do łazienki 

4) 400zł osuszacz powietrza - 20L/24h - sprzedałem 

5) klimatyzator przenośny w zimie bez rury wylot zimnego skierowany na grzejnik a ciepłe na mieszkanie

Wątek uzupełnię, bo miałem podobny problem i go rozwiązałem. 

Opiszę od najtańszych rozwiązań ;)

1) 0 zł - Regularne wietrzenie 3-5min okno lub drzwi balkonowe otwarte na maxa czasami 2xdziennie 

2) 30 zł - Przykrycie 90% akwarium w koronie płytą meblową.

3) 50zł - wentylator z higrostatem do łazienki 

4) 400zł osuszacz powietrza - 20L/24h - sprzedałem 

5) klimatyzator przenośny w zimie bez rury wylot zimnego skierowany na grzejnik a ciepłe na mieszkanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Hery napisał:

2) 30 zł - Przykrycie 90% akwarium w koronie płytą meblową.

Tego nie wolno robić, bo może narobić bałaganu z wymianą gazową w zbiorniku. Do tego latem czasem montuje się wiatraki dmuchające na powierzchnię wody w celu zwiększenia parowania i obniżania temperatury.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.