Skocz do zawartości
Dawid1988

Pierwsze słone - 100L - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Jest to mój pierwszy post na forum tak że mówię wszystkim "WITAM SERDECZNIE"

 

Na wstępie chciał bym przeprosić wszystkich za założenie tematu w złym dziale.....

 

Akwarystyką interesuję się w sumie od kiedy pamiętam - zawsze w domu było akwarium. Poważnie podszedłem do tematu ok 12 lat temu stawiając pierwsze w życiu szkło 200L + .

Obecnie posiadam akwarium roślinne Hi-Tech , lecz coś pcha mnie w stronę czegoś nowego.

Czytając , przeglądając i rozmawiając doszedłem do wniosku że zacznę od niedużego szkła, co niestety wiąże się z niejednym uniedogodnieniem , lecz chcę sprawdzić czy dam radę.

Co planuję trzymać w szkle, bo to chyba podstawa do dalszej rozmowy - Żywa skała + xenia , jakaś sinularia , capnella lub grzybek (dobrze nazwałem?)

Z rybek nie więcej niż 1-2 szt , jakiś krabik , mała rozgwiazda , jakieś wężowidło - celuję w stworzonka pomagające utrzymać czystość w szkle.

Mam stały dostęp do wody RO + Di

Posiadam już szkło OW o wymiarach 50x50x40(h) szyba 8mm os Skorpion-Poznan

Myślę że więcej pytań wyjdzie z czasem

Planowana obsada pływająca :

2 x Nemateleotris magnific

2 x Pterapogon kauderni

2 x Amphiprion ocellaris

1 x babeczka 

krewetka , ślimaki ... 

Z korali - miękkasy + LPS + może ukwiał 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Aktualna lista zakupów

  • RoDi
  • refraktometr

Rzeczy które już mam

  • Akwarium full OW 50x50x40h 8mm 
  • AquaEl filtr kaskadowy FZN-3
  • AquaEl Easyheater 75W
  • Aqua Medic Qube 50
  • Aqua Medic Qube contol
  • Hydor Koralia 900
  • Hydor Koralia 1600
  • Żywy piasek 
  • szafka - biała white pearl 50x50x70h
  • podkład pod akwarium z panelu za grzejniki
  • miernik TDS
  • Filtr RO+Di
  • Odpieniacz Resun SK-300 (z myślą o montażu w kaskadzie)
  • Bakterie Seachem Stability na start
Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że żaden z doświadczonych morszczaków nie chce Ci odpisać :-). Tak to już jest z nami nowicjuszami :-).

Po pierwsze piszesz posta "Pierwsze słone -75L (...) w zakładce "Pytania o sprzęt do 60L" ;-) wiele osób tak robi czego nie rozumiem...

Po drugie... jeśli chodzi o odpieniacz to masz akwarium słodkowodne. Ja też... I jadę na bimbrowniach co po dłuższym czasie doprowadza do szewskiej pasji. Podejrzewam że identycznie miałbyś w morskim. Zabawa co jakiś czas z z kostkami lipowymi (często w sprzedaży marnej jakości), dobór pompki która ponoć też szybko się zużywa... Na prawdę tego chcesz?

Dla mnie temat prosty... Jeśli to Twoje być albo nie być to miniflotor, jeśli jednak masz możliwość kupienia Tunze albo Hydora to to pytanie jest zbędne. Nie ma się nad czym zastanawiać.

Jeśli chodzi o to jaki odpieniacz wybrać, to również miałem z tym dylemat. Mam 75L (z panelem) około 90L w obiegu i wybrałem Tunze 9001 ponieważ znaleźć złą opinię o tym odpieniaczu to trzeba się sporo naszukać, a z Hydorem się zdarzały. Choć myślę że tak na prawdę będą to bardzo porównywalne odpieniacze.

Ponieważ nie mam porównania to nie powiem czy to był dobry wybór czy nie. Pienić - pieni. Dla mnie tylko trochę głośny choć wszyscy pisali że bezszelestny. Działa mi od półtorej miesiąca i nie wyciszył się chyba ani trochę :(.

Uważam też, że lepiej wziąć też dwa mniejsze cyrkulatory niż jeden duży. Będziesz mieć kostkę 50x50 i wydaje mi się że może być ciężko żebyś miał wszędzie ruch wody. Ja zrobiłem właśnie ten błąd. Kupiłem cyrkulator Hydor 1600 a trzeba było wziąć 2xHydor 900 (dla akwarium 60x30). Może ktoś Ci jeszcze z forumowiczów podpowie coś w tym temacie - choć było o tym wielokrotnie też na forach...

Poza tym jak zastanawiałem się nad kupnem JVP-110, to oczami wyobraźni zobaczyłem jak się odkleja od szyby i robi sieczkę w akwa (pisano o tym też na forach) i dlatego zmieniłem zdanie na Hydora :-).

Póki co powodzenia w doborze sprzętu.

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi odklejającymi się przyssawkami to myślę ze bardziej zły montaż (brudna szyba i za słaby docisk przy mocowaniu ) niż to ze są badziewne i zawsze odpadają i robią meksyk w akwarium. Ja mam hydora ale tego większego i do cichych nie należy , natomiast hałas wytwarzają bąble i chyba tak musi być bo zatykając wężyk od powietrza staje się bezszelestny :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , że się odezwałeś :) Faktycznie 75L w dziale do 60L nie było dobrym pomysłem , mogę się jedynie tłumaczyć że sugerowałem się faktyczną ilością wody jaka w szkle będzie :)

Odnośnie roślinnego słodkiego - butla tylko butla , żadnego bimbru ;)

Co do światła - wspomniałem o Aqua Medic Cube 50 - przynajmniej wydaje mi się dobrym wyborem po wizycie w Janikowie.

JVP-110 miałem kiedyś kupiony jako pomoc w roślinnym , chodził dosłownie dwa dni i potem zamieszkał z powrotem w kartoniku .

Oczywiście , że nie chcę się bawić z kostkami i wymianą membran w napowietrzaczach , chociaż te w AirFish 5W z szuta potrafią na prawdę wiele wytrzymać !

Nie muszę już teraz w tej chwili odpalać solniczki , kompletuje powoli sprzęt , pytam , a największe zarazem najdroższe zakupy (lampa i skimmer) zostawiam na sam koniec , gdyż chce mieć jak największą pewność , że dobrze wybrałem . Akwarium powiedzmy wpadło za free , szafka została wykonana z białej płyty pozostałej po montażu kuchni , tak więc te koszta odpadają .

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rybek nie więcej niż 3 - 5 szt drobnicy

Mam stały dostęp do wody RO

Posiadam już szkło OW o wymiarach 50x50x30(h)

5 rybek bedzie miało ciasno w 75L o ile nie beda to jakies gobiodony czy neon goby.

Nie tyle chodzi o wode RO ile o RODi.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jvp 110 ta malutka potrafi za to wystartować w drugą stronę i u mnie to ją zdyskwalifikowało za to inne chińczyki które mam dają rade i po co przepłacać jak można zainwestować w coś innego np rybkę czy korala :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem jvp i wymieniłem na 2x Koralia 900

bo mocowanie na magnesy i łatwiej ustawić cyrkulację (i nie startują w drugą stronę)

mam Tunze 9001 z wydrukowanym na drukarce 3D (innym) wirnikiem - bezgłośny i robi robotę (stary wirnik tez był bezgłośny ale kilka łopatek sie odłamało - są bardzo delikatne)

jak dasz xenie to daj na osobnej skałce - bo lubi się rozłazić po zbiorniku

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że temat ruszył :) Tester - mam dostęp w pracy do filtra tylko RO - czy to dyskwalifikuje i nie ma co się za morskie brać czy jest to wykonalne ? Mogę jechać raz na dwa tygodnie do Janikowa ale czy to tak konieczne ?

Tak o xeni czytałem sporo i wiem że to czasem dość kłopotliwy lokator , z resztą wystarczy na YT zobaczyć co ona potrafi :) Tak obowiązkowo na osobnej skałce .

Co do cyrkulacji - posłucham i zmienię na dwa małe na magnesach - lepiej dmuchać na zimne ;)


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzecz w tym, że sama membrana RO da ci wodę o jakośći TDS rzędu 10-20ppm a to za duzo na nasze potrzeby bo celujemy w TDS 0ppm. Byc może jest możliwość podpinania filtra Di na czas zbierania wody. Zapytaj.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest możliwość podpięcia tego pod wężyk którym leci woda docelowa do naszego głównego zbiornika to jest taka możliwość , jeżeli ma być wymiana wkładu w głównym filtrze to nie .


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wymiana a dodatkowy moduł / zasobnik - nawet przenośny (odpinasz po nalaniu ile Ci tam będzie potrzebne)

poza tym filtr Ro kupisz na allegro za stówkę + zasobnik z żywicą za jakieś 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na alle to tak , tylko czy zalewanie/opróżnianie takiego mobilnego modułu nie skraca żywotności wkładu ? Przepraszam że takie głupie pytania zadaje... Oraz czy jest jakiś parametr który odróżnia filtry za 40zł od tych za 100zł ? Oraz jakie są wydajności - ile wody może przez niego przepłynąć zanim straci żywotność ?

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://allegro.pl/fi...6157444805.html

czy

http://allegro.pl/filtr-demi-di-demineralizacja-klipsy-gratis-i6443083117.html

do tego 2 zaworki żeby żywica nie wyschła i wystarczy

żywotność żywicy zależy ile wody przelejesz i od ilości zabrudzeń po membranie

tylko nie pomyl sie i nie kup takiej żywicy do mineralizacji (do kuchni)

ma byc MB20 lub MB40 (MB200, MB400)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie ;) Wielkie dzięki - na chwilę obecną na najbardziej nurtujące pytania mam już odpowiedzi .

Załączam foto szkła i szafki - jakieś potwierdzenie żeby nie było że pytam z nudów i nic z tego nie będzie.

Pozdrawiam i dziękuję :)

post-27733-0-53929900-1481756156_thumb.jpg


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja również mam w swoim 88l Tunze 9001 i jestem zadowolny, w prawdzie 2 doby się docierał z masakrycznym hałasem (jak na tak malutki odpieniacz) ale teraz daje radę, do takiego akwarium również polecam odpieniacz, pomoże Ci to trzymać parametry u siebie również mam plan trzymać 5 rybek, ale jeżeli paramtery będą skakać, skończy się na 3-4


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega wymiar

Szafka Biała

Jak dla mnie tył czarny lacobel i biały spod i nic więcej nie potrzebujęna obecnym etapie pomysł o sumpie

Akwa jeszcze nie wystartiwalo


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Później już tylko pudełko przelewowe

Rób jak chcesz

Szkoda zachodu pozniej


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co widzę na alle to tak , tylko czy zalewanie/opróżnianie takiego mobilnego modułu nie skraca żywotności wkładu ? Przepraszam że takie głupie pytania zadaje... Oraz czy jest jakiś parametr który odróżnia filtry za 40zł od tych za 100zł ? Oraz jakie są wydajności - ile wody może przez niego przepłynąć zanim straci żywotność ?

Masz filtry liniowe i 10" te pierwsze sety są tańsze, za to dalsza eksploatacja wychodzi drożej. 10" są droższe na początek za to wkłady są tańsze. Membrana i tu i tu zasze jest w tym samym korpusie. Ja wyrwałem używkę w świetnym stanie za 80zł. Korpusy 10" kup używane i zawsze parę groszy w kieszeni.

W filtrach dobrze mieć wodę, membrana i żywica ( co sam się nie dawno dowiedziałem) nie może wyschnąć.

Co do chińczyków to modele "B" mają magnesy :)

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie membran to też nie raz słyszałem że nie można dopuścić do wyschnięcia raz zalanej. A co sądzicie o EcoDrift 4.0 do 75L szkła ? Czytałem temat odnośnie tych cyrkulatorów na forum , ale nie dowiedziałem się zbyt wiele .

Rozmawiałem dzisiaj z pewnym panem , któremu nie mam podstaw by nie wierzyć na słowo i on twierdzi że FZN-3 zrobi w szkle o moich wymiarach wystarczający ruch wody , a odpieniacz przy podmianach wody co 2 tygodnie rzędu 30% też jest zbędnym urządzeniem. Oczywiście pod warunkiem że nie przerybię.

Czyli w tej chwili dwie opcje , albo Koralia 900 dająca stały strumień wody płynący non stop w tym samym kierunku albo EcoDrift i bujanie wody co ??

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sama kaskada Ci nie wystarczy! Korale to żywe stworzenia które też oddychają. Korale nie mają skrzeli żeby przepompować wodę i odsiać tlen, tymi skrzelami dla nich jest prąd wody który "pompuje" je. Koralia i kaskada... Powinno być w miarę przyzwoicie.

To prawda że same podmiany wystarczą żeby się pozbyć nadmiaru świństw z toni ale osobiście uważam że 10% co tydzień jest zdrowsze niż 20% co 2 tyg.

Ja osobiście do zbiornika 64l netto szykowałem reefpacka 250 i teraz czeka za odpaleniem w 112l bo zbiornik urósł przy zamawianiu :)

Dzięki temu może jak wcisnę rybkę lub dwie więcej to nie zazieleni mi się zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszedł do mnie miernik TDS, zbadałem wodę w kranie - 216ppm .

Po nowym roku zamawiam sobie własny filtr RoDi + zamontuję drugi prefiltr z żywicą , aby jak najniżej zejść z wynikiem.

Woda po filtrze RO w pracy bez Di ma wartość TDS 006-008ppm

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyśl jeszcze, czy nie zainwestować w pudełko przelewowe, więcej miejsca w akwarium będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać na starcie, opinie są podzielone. Ja biodigest wrzucam od czasu do czasu. Szkodzić nie zaszkodzi.. wiele osób natomiast mówi że to placebo ;) ale na mnie dziala ;) tak czy siak warto na coś postawić i ja od początku mam biodigest, przez pewien czas (i także od czasu do czasu jak mi się przypomni) BioGro.

Żywice bym dała po RO, nie jako prefiltr (taka mała uwaga do starszych postów). Szafka śliczna :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Areya (wyświetl historię edycji)

Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.