Skocz do zawartości
Dawid1988

Pierwsze słone - 100L - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie żywicy w RoDi to wszystko wiem spokojna głowa ale dzięki że mówisz :) A ciesze się że się podoba ;) 
Jak wszystko pójdzie po mojej myśli to na koniec marca odpalamy :ph34r:

Wrócę jeszcze na chwile do tematu cyrkulacji - RW-4 do szkła 50x50x30h będzie dobry ?  

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium 72l o wymiarach 60x30x40. Mam RW4 i miałem biedę ja ustawić żeby nie szarpała mi koralami na minimalnych obrotach a i tak po jednej stronie mam praktycznie pusto że względu na prąd wody. Boję się żeby w Twoim zbiorniku nie zrobiła pralki. Lepiej dwie małe niż jedna mocna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 112l koralie 900 i jvp110 i obie dają rade. Kup dwa chińczyki nawet jak padną to są na tyle tanie że można sobie pozwolić na wymianę nawet raz na kilkanaście mc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jedną RW4 nie załatwisz sprawy w zbiorniku 50x50cm, szczególnie kiedy będzie już "zarośnięty". Celuj w dwie albo nawet 3 pompki cyrkulacyjne, mogą być słabsze niż RW4 ale większa ilość. Ja miałem WP10 w akwarium 60x30x35 z dużą ilością korali i szału nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zawsze łatwiej kilkoma mniejszymi jak jedną mocną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie powrót do pierwszej koncepcji czyli Koralia 900 x 2.
Kurcze zrobił bym tego sumpa na podełku przelewowym bo to nie jest problem akwarium z przegrodami zamówić ale boje się , czy podczas mojej nieobecności magiczne pudełko nie zawiedzie i pompa nie przeleje mi z akwarium na mieszkanie....  


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z racji właśnie takich obaw coraz częściej myślę o większym zbiorniku ale z panelem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 900x2 będzie mało, weź 2 sztuki o stopień mocniejszych- Koralię 1600 albo jakieś Tunze 6015.

Jeśli masz większy budżet to najlepiej byłoby dać 1x RW4 i 1xKoralie 900, wtedy możesz regulować wg potrzeb i ustawić falowanie.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, Przemek78 napisał:

Koralia 900x2 będzie mało, weź 2 sztuki o stopień mocniejszych- Koralię 1600 albo jakieś Tunze 6015.

Jeśli masz większy budżet to najlepiej byłoby dać 1x RW4 i 1xKoralie 900, wtedy możesz regulować wg potrzeb i ustawić falowanie.

zapominasz że ma już kaskadę która też zrobi swoje :)

2 x koralia 900 to dobry wybór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy akwarium 50x50x30 2xkoralia 900 to za mało, a wydajności kaskady nawet nie ma co porównywać z tą samą wydajnością pompki cyrkulacyjnej. Kaskada pomiesza wodę przy powierzchni. Na początku może nawet będzie ok ale jak zbiornik trochę zarośnie będzie za mało. Miałem zbiornik 60x30x35 mocno zarośnięty i były Jebao WP10 wspomagane przez jakis czas Koralią 900 (wtedy było lekko za mocno) a zbiornik prawie o połowę mniejszy. Miałem też 2x koralie 900 i było tak sobie.

Takie moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Bardzo ladny rozmiar zbiornika,ja wlasnie lubie takie plytkie,pod warunkiem ze szafka jest wysoka...W mojej kostce mam te stara,ciagle niezawodna WP-25 i mozna nia dobrze kombinowac robiac albo pralke albo dobra cyrkulacje...Moja umieszczona jest na samym dole w rogu i dmucha na przeciwlegla szybe,tak gdzies posrodku,wiec dobrze wzburza wode na powierzchni co wplywa na dobra wymiane gazowa no i do tego mam wave box,gdyz lubie fale...Pozdrowki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli w sumie powrót do pierwszej koncepcji czyli Koralia 900 x 2.
Kurcze zrobił bym tego sumpa na podełku przelewowym bo to nie jest problem akwarium z przegrodami zamówić ale boje się , czy podczas mojej nieobecności magiczne pudełko nie zawiedzie i pompa nie przeleje mi z akwarium na mieszkanie....  

Nie bój się pudełka. Ja mam swoje firmy z palmą i jak wszystko dobrze ustawisz to pudełko jest prawie bezobsługowe. W moim raz na podmianę odsysam powietrze ale jest może tego z centymetr. Sump to megawygodna sprawa. Wszystko masz pochowane. Poza tym nie zabierasz już i tak skromnego miejsca w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , no faktycznie sump to sump ...
Karton po "chinolku" ułożony w ten sposób ma wymiar 37x25x33h - czyli miejsce na jakis tam sump jest.

Pomógł by ktos dobrać pudełko "z palemką" i do tego pompę do powrotu wody do akwarium ? 

Jeżeli można prosić to z oferty tego sklepu ? 
 

IMG_1075.JPG

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak przemyslałeś ;)

Sumpa rób 45x45x40 jeden zawias w szafce podniesz wyzej wykorzystasz na maxa powierzchnię spój na zdjęcia z mojego watku

3 komory odpieniek  dsd+refu i pompa

pudełko - 200

pompa ok 5000l/h tak by na wysokości 1m miała te 2700l

sumpa daj do klejenia jak juz bedziesz miał sprzęt i pamietaj nie mysla szablonowo to mega wykorzystasz taką powierzchnię ;)

Edytowane przez Yarccom (wyświetl historię edycji)

1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałeś nie przemyślałeś... Każdy z kim rozmawiam kto działa w branży słonowodnej odradza sumpa przy tak małym zbiorniku w którym nie będzie więcej niż 2 - 3 rybki i miękasy . Generalnie dziwią się że montuje odpieniacz . Mam jeszcze chwile na zastanowienie. 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jednak przemyslałeś [emoji6]

Sumpa rób 45x45x40 jeden zawias w szafce podniesz wyzej wykorzystasz na maxa powierzchnię spój na zdjęcia z mojego watku

3 komory odpieniek  dsd+refu i pompa

pudełko - 200

pompa ok 5000l/h tak by na wysokości 1m miała te 2700l

sumpa daj do klejenia jak juz bedziesz miał sprzęt i pamietaj nie mysla szablonowo to mega wykorzystasz taką powierzchnię [emoji6]

Po co taka mocna pompa do tak małego akwarium? Ta która proponujesz z powodzeniem może pracować w 250 litrach. U mnie chodzi jebao 3000 l/h i to na pierwszym biegu. Wąż na tłoczeniu ma średnicę 12/16 mm. Mniejsza 1200 nie wydalała bo odległość od krawędzi zbiornika do podłogi u mnie to jakieś 150 cm i miała za słaby wydatek na tłoczeniu.

Odnośnie sumpa to według mnie będziesz miał go przeładowanego, urządzenia nie będą miały odpowiedniej przestrzeni, mogą wpadać w rezonans. Projektując mojego sumpa (60x25x35) posłuchałem się starszych morszczaków i odpuściłem DSB w swoim zbiorniku. Teraz widzę że mieli rację. Lepsze dwie komory a duże niż 3 małe. Wszystkie sprzęty możesz wygodnie poukładać. Ale decyzje zostawiam autorowi tematu :)

Pudełko u mnie jest na 1200 l/h z powodzeniem wystarcza.

Yarccom bez urazy ale bierzesz się za doradzanie a sam nie masz praktycznego doświadczenia z takim litrażem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Khazad93 zgadza sie nie mam ale jak juz pisałem jezeli kiedykolwiek wymienie obecne to włąsnie taki setup jak powyzej

Poczytaj jaki przepływ może przyjąc pudełko 200 ok niech  bedzie 120mm

Zobacz jakie straty ma pompa na 1m i wyzej. Pompa z czasem bedzie zarastać 

U nas wszystko ponizej 250l to coś czym nie warto sie zajmowac - poczytaj inne fora, mania wielkości juz w wielu krajach zanika piko nano i shallow tanki weszły ostro pod strzechy

Poczytaj o DSB - z historii postów wynika jasno pełne początkowe zachłyśniecie sie (2005-i dalej), póżniej wbicie sobie fazy o niby bombie biologicznej i znowu powrót do natury (od 3 lat) i tej formy filtracji

Ja z morszczkami tez rozmawiałem i oni mieli DSB i wiesz co mówili małe ciasne ale własne - DSB + refu - to które te morszczaki głupoty gadają?

 

Kazdy kupuje wg własnych mozliwości i jak i w słodkim są zwolennicy LT DIY i używek i jest reszta - bez zadnych złośliwości ;)

 


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze było jest i będzie na czasie powiedzenie że ilu użytkowników tyle opinii.

Odpuszczam temat sump'a , jak czas pokaże ,że jednak bez tego się nie obędzie to przyznam wtedy racje , przeproszę i zrobię. 

Na razie akwarium które miało być przeznaczone na sump będzie jako odstojnik solanki do podmian. Cylkulator w środku to startujący od czasu do czasu do tyłu jvp-110 . Serio nie wierzyłem że może startować w druga strone - ale kiedyś to przetestowałem i na 10 odpaleń 2 razy ruszył wstecz :)  Na akwarium będzie też czarna szyba nakrywkowa opartna na narożniczkach aquael'a -tych samych co w shrimp-setach. 

 

 

 

IMG_1153.JPG

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yarccom napisał:

Khazad93 zgadza sie nie mam ale jak juz pisałem jezeli kiedykolwiek wymienie obecne to włąsnie taki setup jak powyzej

Poczytaj jaki przepływ może przyjąc pudełko 200 ok niech  bedzie 120mm

Zobacz jakie straty ma pompa na 1m i wyzej. Pompa z czasem bedzie zarastać 

U nas wszystko ponizej 250l to coś czym nie warto sie zajmowac - poczytaj inne fora, mania wielkości juz w wielu krajach zanika piko nano i shallow tanki weszły ostro pod strzechy

Poczytaj o DSB - z historii postów wynika jasno pełne początkowe zachłyśniecie sie (2005-i dalej), póżniej wbicie sobie fazy o niby bombie biologicznej i znowu powrót do natury (od 3 lat) i tej formy filtracji

Ja z morszczkami tez rozmawiałem i oni mieli DSB i wiesz co mówili małe ciasne ale własne - DSB + refu - to które te morszczaki głupoty gadają?

 

Kazdy kupuje wg własnych mozliwości i jak i w słodkim są zwolennicy LT DIY i używek i jest reszta - bez zadnych złośliwości ;)

 

Dla mnie polecanie o wiele za silnej pompy jest bez sensu. Nie dość że zajmuje dużo miejsca w małym sumpie to jeszcze na małych obrotach robi pralkę w akwarium. Poza tym pompę co jakiś czas trzeba czyścić ;) Moja na max obrotach (jebo dcs 3000) robi taki młyn że ryby nie mogą pływać normalnie. Moje pudełko (Teoretycznie 1200 l/h) łyka całą wodę jaką pompuje pompa na max obrotach. DSB to jest każdego decyzja. Jak bym miał miejsce w sumpie to chętnie bym zrobił ale lubię przestronność. Na pewno przy większym zbiorniku będę je robił. Nie mówię że jest to zła metoda tylko do małego sumpa lepiej niekiedy kupić mocniejszy odpieniacz dospać siporaxu i będzie. Ale co człowiek to inna opinia nie będę się z tym narzucał. I Dawid1988 nie rezygnuj z sumpa za jakiś czas i tak założysz :)

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma po aktualizacji forum możliwości edycji wiec pisze post pod postem.

Zamówiłem dzisiaj jedną koralie 1600 i jedną 900.

W poniedziałek jadę odebrać lampę i zamawiam filtr RoDi . W pierwszym tygodniu marca planuję zalewać :)

Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia :-)

Co do tematu sumpa, ja tam również jestem zdania, że lepiej zrobić...Zawsze te naście litrów więcej wody w baniaku a więc większa stabilność systemu...Poza tym z czasem każdy chce dorzucić coś "nowego", a to siporax, a to nowy odpieniacz, dolewka itp. Wtedy lepiej mieć miejsce gdzie wszystkie graty się zmieszczą, bez naruszania estetyki w głównym zbiorniku...

PS: mam nadzieję, że uda mi się zalać mój zbiornik w podobnym czasie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jakoś na razie nie patrzę z zazdrością na zbiorniki z sumpem. Po tym jak pomalowałem na czarno tył zbiornika, reefpack jest prawie nie zauważalny. Jedyny plus dla mnie zbiornika z sumpem to większy litraż wody w układzie, jednak zapowietrzania, przelewania, chlupotanie i siorbanie jak na razie mnie odpycha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pecetowiec napisał:

A ja jakoś na razie nie patrzę z zazdrością na zbiorniki z sumpem. Po tym jak pomalowałem na czarno tył zbiornika, reefpack jest prawie nie zauważalny. Jedyny plus dla mnie zbiornika z sumpem to większy litraż wody w układzie, jednak zapowietrzania, przelewania, chlupotanie i siorbanie jak na razie mnie odpycha :)

Te zapowietrzanie ,przelewanie ,chlupotanie i siorbanie to rozumiem,że mowa o jakimś diy "overflow pipe" ,bo podczas używania akwarium z kominem zewnętrznym jakoś takowych nie doświadczyłem :)


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia - 900 tez potrafi wystartować do tyłu ;)

Mam ReefMaxa i 2 pompki. Koralie i JVP110. Jak na razie spore problemy z odpowiednim ustawieniem cyrkulacji. Wciąż za bardzo dmucha na korale za mało wędruje po dnie. Ale uważam, że 2 pompki chyba lepsze.

Co do Sumpa... Sam mam baniak z panelem. Estetyka jak dla mnie bardzo na plus. Nie lubię sprzętu w akwarium. A;le gdybym miał taką możliwość od razu bym robił sumpa.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.