Skocz do zawartości
Dawid1988

Pierwsze słone - 100L - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, wassilllo napisał:

Te zapowietrzanie ,przelewanie ,chlupotanie i siorbanie to rozumiem,że mowa o jakimś diy "overflow pipe" ,bo podczas używania akwarium z kominem zewnętrznym jakoś takowych nie doświadczyłem :)

gdzieś czytałem że komin jaki by nie był zawszę będzie słyszalny. Spływ wody musi wydzielać jakieś dźwięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie musi. Dobrze wyregulowany komin nie wydaje żadnych dźwięków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Tester pisał kiedyś że komin zawsze będzie wydawał jakieś dźwięki. Moja wiedza jest zasłyszana więc nie upieram się :) tym niemniej pozostają obawy przed przelaniem, osobiście to mnie również odpycha od sumpa. Wiem że jak się komory dobrze zaprojektuje, zabezpieczy wszystko itd to ryzyko jest mniejsze ale zawsze pozostaje. Panel to panel :) Ja z tego strachu nawet wodę dolewam z ręki- może strachliwy się robię na starość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Tenshuchiyu napisał:

Koralia - 900 tez potrafi wystartować do tyłu ;)

O to mnie uświadomiłeś :) Tyle że po fakcie - a specjalnie kupiłem droższe bo ponoć o niebo lepsze.... esz.

Może warto by zrobić na forum jakaś liste "kręcących inaczej" falowników ?? Inni zielony uniknęli by takich załamań jak jak 3 minuty temu ? 

Ten tydzień to same załamki mam jakies w akwarystyce... zobaczcie jaką mam piękną wodę w roślinnym , UV  10W - 3 dobę mieli wode i nie ogarnia...

 

IMG_1340.JPG

IMG_1339.JPG

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się łamać. To świetny, nie drogi i bardzo ustawny cyrkulator. Jedynie trzeba zwrócić uwagę jak wyłączasz, przy ponownym włączeniu czy się nie kręci w drugą stronę. Jak tak to znowu wyłączyć i włączyć.

Problem może pojawić się jak miałby włączyć się automatycznie, byłby dość nisko i nikt by go nie przypilnował. Ja już ze dwa razy nie zauważyłem i zostawiłem ją na "wstecznym" biegu. Ale u mnie jest wysoko więc nic się nie stało.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam 3 koralie nano 900 - jeszcze się nie zdarzyło żeby któraś odpaliła do tyłu, 2 są podłączone do Hydor Koralia Smart Wave w trybie na zmianę (co minutę), doba ma 1440 minut więc 700 cylki włącz wyłącz na dobę każda .. od mniej więcej roku, trzecia jest do mieszania solanki i jednocześnie zapasowa w razie jakby w zbiorniku się któraś .. zbuntowała :P

za to jak podłączyłem JVP-110 (2000l/h) to co kilka odpaleń szła "na wstecznym" (w/g niektórych sprzedawców nie jest to wada a ... automatyczna zmiana kierunku :P:clowning )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tenshuchiyu napisał:

Nie ma co się łamać. To świetny, nie drogi i bardzo ustawny cyrkulator. Jedynie trzeba zwrócić uwagę jak wyłączasz, przy ponownym włączeniu czy się nie kręci w drugą stronę. Jak tak to znowu wyłączyć i włączyć.

Problem może pojawić się jak miałby włączyć się automatycznie, byłby dość nisko i nikt by go nie przypilnował. Ja już ze dwa razy nie zauważyłem i zostawiłem ją na "wstecznym" biegu. Ale u mnie jest wysoko więc nic się nie stało.

Jesteś pierwszy na forum co pisze, że koralia nano 900 startuje do tyłu. Czytam sporo w sieci na temat różnych sprzętów i nigdy nie spotkałem się z tym. Moja koralia ma dwa lata i nigdy nie wystartowała do tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wtyczkę wkładam odwrotnie :geek:

Panowie przecież sobie tego nie wymyśliłem. Być może jest to sztuka jedna na milion, nie wiem. do tej pory miałem styczność tylko z ta moją a mam jedną. Ale pewnikiem jest, że odpaliła na wstecznym i to już kilkukrotnie. Jest dość wysoko a przy podmianie kiedy poziom wody nieco opada, zaraz przy lustrze wody. Kiedy załącza się na wstecznym robi wir wodny. Jak następnym razem się tak stanie to zrobię wam fotkę i udowodnię :smile_evil:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miałeś to szczęście-nieszczęście i trafiłeś na jakiś wadliwy egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w AM , rozmawiałem ze sprzedawcą , jak usłyszał że dwie koralie na 75L to się za głowę chwycił - po co taka pralka do miękkich korali ? Teraz sam już nie wiem co o tym myśleć ?? 

 

IMG_1346.JPG


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna koralia nano 900, to za mało. Przy dwóch masz większe możliwości ustawienia odpowiedniej cyrkulacji. Wiadomo dojdzie skała, kiedyś korale podrosną to dwa cyrkulatory to raczej muszą być, a jak wiadomo w kostce ciężko ustawić przepływ wody aby uniknąć martwych stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie tak jak wcześniej pisałem , jedna 1600 a druga 900. Widzę że na forum ekipa bardzo ogarnięta więc wieżę że mi pomożecie to jakoś wszystko z głową ustawić :) Może wymienię te 1600 na 900 i wtedy będa 2 x 900 ??  Czy zostawić 1600 i 900 ? Przepraszam że tak wracam do tego często. 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ta 1600 nie jest sporo mocniejsza od 900. Może będzie akurat. Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek jak wrzucisz skałe dasz obie. Wydmucha szybko cały syf. Przy dojrzewaniu też możesz zostawić obie. Pobawisz się ustawieniem, zobaczysz jak to działa. Jak zaczniesz zasiedlać i będzie za bardzo wiało jedną wyciągniesz. A jak baniak zarośnie koralami pewnie znowu się druga przyda.
W między czasie będziesz używał do mieszania soli.
Tak czy siak na pewno się przyda.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha , czyli wszystko ok ;) 

Do mieszania soli to jest JVP-110 w tym czarnym akwarium w szafce ;) 

Dzięki za odpowiedź ;) 

 

EDIT:

efekt dzisiejszej wycieczki do Poznania :) 

Dowiedziałem się też że nie powinienem startować akwarium na LR tylko na suchej skale ?? Że to bezpieczniejsze ?

Ok rozumiem ale i tak wystartuję na żywej. 

 

 

Sprzedałem szkło .......

Zamówiłem o 10 cm wyższe :) i z grubszej szyby. Tak bez komina - wybaczcie nie przemawia do mnie to rozwiązanie . 

IMG_1353.JPG

IMG_1479.JPG

IMG_1477.JPG

IMG_1478.JPG

Edytowane przez Dawid1988
Uaktualnienie informacji dotyczących rozwoju tematu. (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za posta pod postem ale to jedyny sposób aby uwidocznić temat. 

Mam pytanie odnośnie tego co włożyć w drugi koszyk kaskady ?

Purigen ? Phosguard ? Czy może jedno i drugie / coś innego ? 

Mam jeszcze żwir koralowy , pokazywałem wcześniej w tym temacie. 

Drugie pytanie - używa ktoś takiej dolewki ?

Czy lepiej wykorzystać zbiornik w szafce i zrobić coś na tym ?

 

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kwestia baniaka z kominem czy bez to Twój wybór i to Ty będziesz się borykać z jego zaletami i wadami. Ja osobiście zrobiłbym komin zewnętrzny z tyłu.

Skoro jedna wybrałeś kaskadę to walcz z kaskadą. (Chociaż ja mogę już teraz się założyć, że przy takim litrażu za jakieś 2 miechy pojawi się post o tym jak ulepszyć system filtracji ;))

Cóż widziałem sporo relacji czy filmików ludzi, którzy od razu wrzucają purigen, phosguard czy chemi pure do filtracji i pewnie przyspiesza to dojrzewanie. Ja jednak jestem zdania, że na początek nie warto używać żadnych tego typu wynalazków a jedynie zadbać o dużo przestrzeni dla bakterii. Z czasem zawsze możesz coś dołożyć ale na początku przy ogromnych wartościach Po4 i No2/No3 wydaje mi się, że niepotrzebnie zajedziesz media filtracyjne, które będą do wymiany. Dodatkowo może stać się tak, że za szybko pozbędziesz się Fosforanów a przy zerowych ciężko zbić azotany. Sam jestem fanem Siporaxu uważam go za świetne medium filtracyjne o adekwatnej cenie. Możesz wsypać rurki 15mm i na wierzch dać Owatę. Ale watę trzeba regularnie zmieniać. Wyłapie sporo syfu ale nie zmieniana często będzie brudzić wodę. Pisałem o Owacie w moim temacie o Reksiu. Zainwestowałem raz parę złotych i do tej pory mam jej od groma a co 3 dni zmieniam wkład na początku panela.

Jeżeli miałbym radzić w sprawie dolewki to sam nie wybrałbym grawitacyjnej. Nie jestem specjalistą w temacie, to tylko moje zdanie. Wiadomo są tańsze ale ja mam taką:

http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levelautomatic-v3-p-17.html

Wydaje mi się na prawdę dobra do tego litrażu. Ma 2 czujniki jeden jako zabezpieczenie przed przelaniem. Do tego odpowiednią pompkę i możesz pod szafka dać jakiś baniak (Ja mam wiaderko 7l po odżywkach ;)) i dolewać raz na tydzień - albo dwa.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskade i resuna sprzedałem koledze z forum @Krewetka , zakładał ostatnio temat też w tym dziale. Zamówione mam pudełko z palemką 120mm. Pomożecie zaprojektować sumpa ? Wymiary max 35gł. x 40sz x 45h . Rozumiem że komory muszą mieć takie wymiary że w razie "awarii" pudełka lub pompy ani z akwarium ani z sumpa nie przeleje sie woda ? W sumpie nie planuje komory na wodę do dolewki , zrobię ją z baniaka po za akwarium. 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tenshuchiyu  @yarccom  @rafau @khazad93 @dadario - przyznaje wam racje z sumpem - czasem lepiej posłuchac kogoś niż upierać sie przy swoim będąc zielonym. Ale jakoś i tak wole to pudełko niż komin, może tak podświadomie z racji tego że miejsca nie zabiera w i tak małym szkle ? 

 

IMG_1626.JPG

IMG_1625.JPG

IMG_1627.JPG


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te akwarium na sump jest za wysokie do tej szafki. Ciężko będzie cokolwiek w tym sumpie zrobić. Nie wiem czy będzie odpieniacz, jak tak to jak go tam umieścisz, a potem będziesz wyjmował okresowo do czyszczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka jest już przerobiona tzn. ten przedni nieruchomy kawałek panela otwiera się razem z drzwiczkami , co zostawia dość miejsca aby wyciągnać twistmana 100 . Na manewry zostaje mi 20cm .  

IMG_1630.JPG

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych poprzednich zdjęciach wyglądało jakby tam było góra 10cm przestrzeni i zastanawiałem się jak będziesz manewrował w tym sumpie. Dobrze, że to przerobiłeś, ale 20cm to i tak trochę mało do komfortowej obsługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid...mam nadzieję, że się nie obrazisz ale tak to wygląda jak ktoś najpierw kupuje a potem myśli :-P. Ok, szafkę przerobiłeś ale masz teraz jeszcze mały problem. Ta poprzeczka podpiera przód blatu i zabezpiecza przed wygięciem tej krawędzi. Akwarium nie jest duże, ale i tak trochę obawiał bym się czy aby z czasem nie dojdzie do deformacji blatu. Moim zdaniem powinieneś pomyśleć nad jakąś poprzeczką. Aby była mała i nie przeszkadzała (bo miejsca masz naprawdę mało)może jakiś profil stalowy albo aluminiowy???Tak aby podpierał blat i jednocześnie był przykręcony do boków. Od biedy może to być podpórka z casto do półek (takie "L") z jednej i drugiej strony. Co do sumpa to najbardziej użytecznie wydaje mi się zrobić dwie komory(1.Odpieniacz,2Pompa powrotu). Chyba, że chcesz do środka wsadzić automatyczną dolewkę na pompę to trzy komory (1.odpieniacz 1/2sumpa,2.pompa powrotu 1/4sumpa, 3.dolewka 1/4sumpa) Ale ten temat przemyśl, policz jakie musisz mieć wymiary pod sprzęt, no i ile wody potrzebujesz jako rezerwę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Dawid...mam nadzieję, że się nie obrazisz ale tak to wygląda jak ktoś najpierw kupuje a potem myśli :-P. Ok, szafkę przerobiłeś ale masz teraz jeszcze mały problem. Ta poprzeczka podpiera przód blatu i zabezpiecza przed wygięciem tej krawędzi. Akwarium nie jest duże, ale i tak trochę obawiał bym się czy aby z czasem nie dojdzie do deformacji blatu. Moim zdaniem powinieneś pomyśleć nad jakąś poprzeczką. Aby była mała i nie przeszkadzała (bo miejsca masz naprawdę mało)może jakiś profil stalowy albo aluminiowy???Tak aby podpierał blat i jednocześnie był przykręcony do boków. Od biedy może to być podpórka z casto do półek (takie "L") z jednej i drugiej strony. Co do sumpa to najbardziej użytecznie wydaje mi się zrobić dwie komory(1.Odpieniacz,2Pompa powrotu). Chyba, że chcesz do środka wsadzić automatyczną dolewkę na pompę to trzy komory (1.odpieniacz 1/2sumpa,2.pompa powrotu 1/4sumpa, 3.dolewka 1/4sumpa) Ale ten temat przemyśl, policz jakie musisz mieć wymiary pod sprzęt, no i ile wody potrzebujesz jako rezerwę. 

Przyjrzyj się dokładnie zdjęciu. Akwarium jest ustawione na blacie, ale cały ciężar jest przenoszony na poprzeczne, pionowe płyty szafki. Tam nie ma prawa nic się wygiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyjrzyj się dokładnie zdjęciu. Akwarium jest ustawione na blacie, ale cały ciężar jest przenoszony na poprzeczne, pionowe płyty szafki. Tam nie ma prawa nic się wygiąć.

Tak Ci się tylko wydaje :)
Ja mam akwarium 60 szerokie, szafka podobna też bez poprzeczki z przodu i ugięcie jest spore około 4mm na środku.
Sam nie wierzę, że to możliwe...
Na fotkach narożnik i środek. Widać chyba dokładnie o czym mowa.
70b7edb1f9f14d8fbff834fe29eef7fd.jpgac829186f618274fc1277429fa02235b.jpg

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.