Skocz do zawartości
Dawid1988

Pierwsze słone - 100L - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Poprzeczka którą "dorobiłem" do drzwiczek nie miała na celu podpierania blatu , jak widzisz na ostatnim zdjęciu przykręcona była na dwa trójkąciki które raczej za wiele by nie zdołały podtrzymać - miała ona tylko nawiązywać do stylu szafek by ADA . 

Wymiary sumpa były przeliczone pod odpieniacz Twistman OB-100-IN , pompę obiegową , kosz z żywą skałą , siporax oraz na zebranie nadmiaru wody podczas braku prądu / awarii układu.  

Tak wygląda szafka od środka . Miałem już nie jedną szafkę takiej konstrukcji i nie zauważyłem aby blaty wyginały się. Między akwa a blatem 10mm styropian. 

 

 

 

IMG_1642.JPG

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też miałem akwarium 60cm na szafce o podobnej konstrukcji i nic się nie ugieło. Szafka jest nadal i ma położony na wierzch większy blat i stoji na niej akwarium 112 litrów. Szafka jest ze zwykłej płyty meblowej 18mm, plecy szafki są też z takiej samej płyty. Jest to sztywna konstrukcja i nie ma prawa nic się ugiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dawid widzę teraz coś czego nie zauważyłem wcześniej. Blat masz z przodu podwójny. A więc raczej nie powinno się uginać. Myślałem, że w tym miejscu jest tylko pojedyńcza płyta. Co do szafek ADA. W oryginalnych ta poprzeczka właśnie działa na zasadzie podparcia przedniej części blatu. W Twoim przypadku była tylko jako "ozdoba". Akwarium nie jest jakoś bardzo duże, więc taka szafka da radę. 

A z sumpem to forumowicze tak pomogli i nie pomogli :-P śledzenie innych jak zrobili swoje sumpy pomaga zaplanować swój, ale czasami ciężko znaleźć coś na czym można było by się wzorować. Każdy system jest inny. Ja w swoim (46x30x35h)mam dwie komory główne(odpieniacz i powrót) ale po środku mam bubble stop gdzie zmieści mi się 3L siporaxu. Dzisiaj robiłem dopiero przymiarki hydrauliki więc dopiero za jakiś czas okaże się jak to działa w praktyce.

W każdym razie powodzenia.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim też przewiduje bubble stop , dodatkowo umieszczę tam kratkę rastrową na np. watę .


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś też miałem akwarium 60cm na szafce o podobnej konstrukcji i nic się nie ugieło. Szafka jest nadal i ma położony na wierzch większy blat i stoji na niej akwarium 112 litrów. Szafka jest ze zwykłej płyty meblowej 18mm, plecy szafki są też z takiej samej płyty. Jest to sztywna konstrukcja i nie ma prawa nic się ugiąć.

Nie no, wiesz co?
Przekonałeś mnie!
Też mam szafkę z 18tki, taką samą jak Twoja, faktycznie nie ma prawa się ugiąć. Twoja racja.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, nie unoś się. Ja tylko opisuje jak jest u mnie i moje obserwacje. Nie wiem dlaczego Twój blat odkształcił się. Mam też szafkę z takiej płyt pod 200l z poprzeczką na środku. I tam są wybrzuszenie od środka, ale wiem od czego. W tym akwarium są pyszczaki i zdarza się, że wychlapują sporo wody i na 100% mam to od wilgoci. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Dawid1988 napisał:

W swoim też przewiduje bubble stop , dodatkowo umieszczę tam kratkę rastrową na np. watę .

Szkoda miejsca marnować na kratkę rastrową. Ja zastosowałem zieloną siatkę ogrodzeniową na metry w sklepach bud. Trochę trytytek i powstała zgrabna skrzynka na złoże...idealnie pod wymiar,łatwo,szybko i tanio(3zł za metr siatki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda miejsca marnować na kratkę rastrową. Ja zastosowałem zieloną siatkę ogrodzeniową na metry w sklepach bud. Trochę trytytek i powstała zgrabna skrzynka na złoże...idealnie pod wymiar,łatwo,szybko i tanio(3zł za metr siatki)

Tak samo zrobiłem u siebie w panelu, bardzo dobre rozwiązanie :)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - zalałem akwarium roda rodi 000tds , włożyłem suchą skalę wcześniej kilkukrotnie przepłukiwaną RO tds 005 , odpaliłem cyrkulator i po godzinie z ciekawości zmierzyłem wodę - tds Ok 160 ! Czy to normalne ? Czy podmienić te wodę jeszcze raz przed wsypaniem soli ?


Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka skała, bo nie chce mi się wertować od początku? Jak base rock to powiem tak... Sypie się z niej z solniczki, jak machałem skrobakiem żeby pomóc dino się oderwać to pyli miejscami łolaboga! Także pył wpływa na odczyt tds... To normalne, w końcu z czegoś muszą się te plagi wsiąść. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała to sucha FIJI od JM , dla świetego spokoju przed posoleniem podmienię z 20L . A tak spytam jeszcze - normalne ze koralia hałasuje tak że w całym mieszkaniu to słychać ?

Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...TDS'a uzywa sie tylko do pomiaru wody i w niej powinno byc 000,ktore przy wsadzeniu czegokolwiek oczywiscie rosnie,tak ze nie przejmuj sie tylko syp sol...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uspokojenie :) Pytam dla pewności , żeby potem nie było że robię a nie wiem co :) i tak podmienię wodę bo lekko zżółkła przez noc i wypłukało się trochę syfku ze skał .


Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała powinna być wymoczona przez kilka tygodni (powiedzmy tak z dwa tygodnie), tak żeby nie zmieniał się kolor wody w której jest moczona i nie było żadnego pyłu, drobinek na dnie pojemnika w którym jest moczona zanim trafi do akwarium. Woda w której moczy się ta skała powinna być podmienia na świeżą co 1-2 dni. Źle przygotowałeś skałę i teraz masz skutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała powinna sie moczyć, najlepiej w wodzie z podmianek tak długo, aż uzyskamy zadawalajacy wynik pomiaru PO4. To może byc albo dwa tygodnie, albo i dwa miesiące - zależy od jakości skaly

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden ze sprzedawców mnie o tym nie poinformował , słyszałem tylko aby przepłukać w RO przed włożeniem do akwarium. W takim razie start znowu się odwlecze , a akwarium główne posłuży jako zbiornik do płukania - poćwiczę przynajmniej ustawienie koralii . Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło .

Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i nie zrozum mnie źle , bo wiedza i Twoje doświadczenie zasługuje na pochwały , ale po przeczytaniu tego (już jakiś czas temu) totalnie straciłem orientacje co robić . Poszedłem wiec za radami kilku sklepów i osób z doświadczeniem w akwarystyce morskiej .

Dobra niech się pomoczy , testy do słodkiej wody mam wiec będę badać i tyle. Dzięki za uratowanie "tyłka" [emoji4] bo pewnie jak bym teraz posolił to było by wesoło .

Wysłane z iPhone6 za pomocą Tapatalk


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniales cos o zolknieciu wody w ktorej byla skala,co mnie dziwi,gdyz renomowany sklep powinien byl sprzedawac sucha skale gotowa do uzytku po przeplukaniu woda RODI,ale widac ze tak nie jest...Skala na sprzedaz powinna tez byc czysta inie oddawac zadnego PO4,inaczej nic nie jest warta...Ja swoja syntetyczna potraktowalem kwasem a potem plukalem przez tydzien czy dwa i byl w niej brod,gdyz kwas sie pienil na brazowo po pierwszym zalaniu a drugi raz piana byla juz biala...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda miała żółtawe zabarwienie , po podmianie zabarwienie nie powróciło. Sprzedający zaproponował jedynie przepłukanie w RO przed włożeniem do akwarium. Wybierałem kawałki opisane jako super premium , droższe nieco od reszty. Wracając do testu na PO4 który wskazuje 0 ?? 


1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego testu,ale wiekszosc testow kolometrycznych pokazuje tylko czy jest duzo PO4 czy tez malo...Salifert,ktory pokazuje 0,nie znaczy ze tyle tego PO4 jest...Najdokladniejsza z metod to chyba Hanna,jednak nie majac jej mozna zalozyc ze fosforany masz bardzo niskie,niewykrywalne testami...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego http://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/ najdokładniejszy z testów kropelkowych jest "colombo", a najdokładniejsza jest Hanna. Kup colombo i będziesz coś tam wiedział o po4, a jak nie chcesz inwestować w nowe testy to pozostaje płukanie skały tak jak pisałem we wcześniejszym poście, ale pewności nie będziesz miał ile po4 jeszcze jest. Lepsze płukanie dwa tygodnie, niż zalewanie teraz solanką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.