Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Powoli zgłębiając temat zabieram się za pierwsze poważne plany własnej solniczki no i potrzebuje pomocy.

Mam zbiornik jak w temacie, działający jako akwarium słodkie (jeszcze) całość na szafce 50x40x65cm. Akwarium to zostanie "doposażone" w dostawkę/koronę o wysokości 10cm i komin zewnętrzny na krótszej ścianie o wymiarach 40x10x20cm. A całość mam zamiar zalać słoną wodą :-)

Do szafki chcę dodać sump o wymiarach 46x36x30cm.

Sporo o tym myślałem no i mam dwa pomysły (rysunki w załączeniu)

Znajdzie się ktoś kto w oparciu o własne doświadczenie pozwoli mi wybrać co będzie lepszym pomysłem i pozwoli łatwiej/skuteczniej zapanować nad zbiornikiem???

Przegrody to mają być zwykłe pojedyncze szyby,bo szkoda mi miejsca na bubble stopy. W obydwu projektach przelew do następnej komory ma się odbywać "górą".

Teoretycznie mogę zamówić sump 3komorowy i w razie jak to rozwiązanie nie będzie się sprawdzać wyciąć jedną komorę, ale w już działającym zbiorniku to wyzwanie i niepotrzebne moim zdaniem ryzyko "wpadki".

Odpieniacz będzie konstrukcji Erniego z forum, dostosowany do wielkości sumpa i wysokości szafki.

Jako obieg myślę nad Jebao/Jecod dct 3000 skręconą na minimum. Wiem, że to przesada ale w przypadku ewentualnej przesiadki na większe mam zamiar pompę i odpieniacz (który też będzie z zapasem) wykorzystać dalej.

Sposobu na prowadzenie filtracji jeszcze nie wybrałem, z jednaj strony przemawia do mnie idea DSB chociaż zdaję sobie sprawę, że w taki sumpie jego skuteczność będzie skromna, z drugiej jest wiele zbiorników opartych na siporaxie i wszystko im działa więc dlaczego nie spróbować...

Liczę na pomoc!!!

Pozdrawiam!!!

post-25004-0-73837400-1481741787_thumb.jpg

post-25004-0-67827700-1481741789_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 projekt

Dsb w największej komorze

Siporax w komorze zrzutu

Zrób wyższy sump to i refugium.zmiescisz

Zerknij u mnie jak jest

Koncepcje masz podobna


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Yarccom Dzięki za głos ale jeszcze jakbym mógł prosić podziel się linkiem do Twojego akwarium bo przez "szukaj" nie mogę znaleść.

Wstępnie też myślałem o wyższym sumpie, ale szafka w środku ma 60cm wysokości. Teraz sump sięga do połowy. Boję się, że kolejne cm wyżej uniemożliwią mi sprawne/łatwe manewrowanie na przykład przy odpieniaczu...Podwyższenie przegród odpada ze względu na pojemność awaryjną wody jaką musi przyjąć sump w razie zaniku prądu.

Martwi mnie też w 3komorowym układzie utrzymanie porządku w sumpie, do komory spływu gdzie będzie największy syf się zbierał będzie najtrudniej dojść. Ale nie mam doświadczenia w tym temacie więc to tylko luźne przemyślenia. Dlatego tak zależy mi na opinii tych co "wiedzą".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w komorze zrzutu dasz skarpetę i siporax w koszyku (żeby wyjąć i przepłukać) i nie będzie syfu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wymyśliłem...A w zasadzie pomysł pojawił się patrząc na pudełko na śrubki z marketu :-P

Komory będą 3, z tym że przegroda pomiędzy zrzutem a główną na media będzie ruchoma. Wkładana na zasadzie przegródek w tych pudełkach. Do szkła dokleję plastikowe szyny a sama przegroda będzie wsuwana od góry...Szczelne na 100% nie musi być, a jak będę chciał posprzątać czy wyjąć odpieniacz to wystarczy wyciągnąć szybkę. DSB jeśli będzie to i tak umieszczę go w plastikowym pudełku, żeby w razie czego móc go wyjąć bez poważnej ingerencji w system.

Dzięki temu sam sump też będzie mógł być wyższy o niewiele bo o 5cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.