Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam pytanie jak długo można stosować węgiel zanim zacznie oddawać szkodliwe substancje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam średnio co 3-4 tyg.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie;( Popalić końcówki można przy mocnym świetle. Węgiel zwiększa przenikalność światła przez wodę klarując ją. Dając za dużo owszem można zrobić koralom kuku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 150l stosuje 70 gram wegla aktywnego i wymieniam go raz w miesiacu jade juz tak 3 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej 150l stosuje 70 gram wegla aktywnego i wymieniam go raz w miesiacu jade juz tak 3 lata

I tak 3maj ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to jest mit to chyba nie stoi nic na przeszkodzie aby"zużyty" węgiel służył nam jako dodatkowe medium do zasiedlania bakterii?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna,tylko po co? Jak go pozniej wylowisz? Rozlezie Ci sie po calym sumpie,dostanie sie do pomp,itp.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to jest mit to chyba nie stoi nic na przeszkodzie aby"zużyty" węgiel służył nam jako dodatkowe medium do zasiedlania bakterii?

Takie użycie węgla aktywnego widziałem ponad 25 lat temu u starych wyjadaczy jak jeszcze o "ceramice" nikt nie słyszał .Oczywiście jedna zasada, przy zastosowaniu leków to stałe złoże było "wyjmowane" z akwarium na czas kuracji .

Tak dla przykładu

BIOCERAMAX PRO 1600 - 1600m2/Litr

Węgiel aktywny pomiędzy 500 - 1500 m2/gram

Oczywiście temat jest szerszy bo trzeba mieć na względzie odmienną wielkość porów .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

jeżeli to jest mit to chyba nie stoi nic na przeszkodzie aby"zużyty" węgiel służył nam jako dodatkowe medium do zasiedlania bakterii?

To jest bardzo kiepski pomysł. Węgiel aktywny jest adsorbentem, który działa różnie w zależności od tego jaką ma strukturę, jak i z czego został wytworzony. Dlatego trudno przewidzieć jak dokładnie będzie działał i jaki będzie jego wpływ na skład tak skomplikowanego roztworu jakim jest woda morska. Nie wiadomo jak długo może działać w danym zbiorniku. Nie wiadomo jaką wielkość, kształt i powierzchnię mają pory na danej porcji węgla aktywnego nie wiadomo jakie pierwiastki będzie adsorbował węgiel aktywny [producenci nie podają odpowiednich danych]. Z tego powodu ja nie używam węgla aktywnego. Nie robię tego od kilku lat. Być może zacznę go stosować w określonych sytuacjach jeśli producenci zaczną udostępniać odpowiednie dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra podepnę się pod temat...

Warto kupować węgiel aktywny z "górnej półki? Widzę, że można kupić węgiel aktywny za 120PLN/1kg lub 10 PLN za 1kg...

oba przeznaczone do akwarystyki...

Jakieś doświadczenia? Różnią się czymś poza zawartością PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam test z youtube.com:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak dotąd mogę opierać się na przemyśleniach i doświadczeniach innych, bo moja solniczka dopiero powstaje, ale wiedzę staram się czerpać z różnych źródeł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.