Skocz do zawartości
iNs88

Niskie PH oraz kH, wysokie Ca oraz Mg

Rekomendowane odpowiedzi

WItajcie serdecznie, mam pewien problem, z którym nie mogę sobię poradzić, 2 miesiące temu zalałem zbiornik, jego setup wygląda następująco:

- zbiornik 62x32x35 ~69 litrów brutoo

- 4x24W T5, 2x24W Ati blue plus, 2x24 W Ati coral plus, świece 8 h pełną mocą, 11h tylko jedna blue plus

- nie mam odpieniacza, za filtrację odpowiedzialne są dwie kaskady FZN-3, jedna jest w całości wypełniona Life Bio FIl aquaforestu, w drugiej mam chemipure, purigen oraz phosguard +troche Bio Life Fil.

- cyrkulacja to 2x Koralia, jedna 1600 l/h, druga 900 l/h

- 3kg żywej skały, 3 kg skały suchej oraz 'półkę syntetyczną'. Do tego 9l żywego piachu, wszystko wsadzone podczas startu.

Ze zwierząt posiadam ukwiała z parką błazenków, do tego 2x turbo i jednego Calicnusa Elegansa. Reszta zwierząt to 2x Euphylia, Claustrea i 3x szczepki miękkich, nic wielkiego.

Wystartowałem zbiornik na wodzie z dojrzałego zbiornika oraz od początku leje bakterie. Nie miałem gwałtownego dojrzewania, troche zielonego wyskoczyło, albo bardzo, bardzo mało. Od początku jednak walcze z okrzemkami, lecz przyczyną może być mój filtr RO, zmierzyłem TDSem i wychodzi mi 0.08 uS.

Po 2 tyg. zacząłem robić testy, zdziwiło mnie niskie kH oraz PH, to pierwsze wynosiło 5 a pH 7.4. Minęły kolejne tygodnie a tutaj nie ma żadnej poprawy, PH dalej 7.4-7.5, wyczytałem, że to normalne przy świeżych zbiornikach więc narazie nic z tym nie robie, martwi mnie jedynie kH, ostatnie 2 dni lałem sodę i udało mi się wczoraj wieczorem dobić do 7, dzisiaj rano wstałem, zrobiłem test, i znowu mam kH 6... Dodatkowo doszły do mnnie tesy na Ca i Mg, Ca wynosi 490 a Mg jest poza skalą, wszyskie testy mam Saliferta.

Nie wiem czy powodem tak wysokiego poziomu Ca i Mg są moje podmianki ? Podmieniam 10-15% (ciężko to wyliczyć bo nie wiem ile sama skała waży) co tydzien, sół jaką używam to Aqua Forest.

Oprócz tych okrzemków oraz mam wrażenie troche słabych kolorów wszystko jest ok. NO3 poniżej 5, PO4 0.02. Czy coś robić z tymi parametrami? Czy zostawić tak jak jest i czekać aż 'samo sie zrobi'?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest sama sól ma w sobie niskie KH

Ja chcę teraz przejść na Red Sea Coral Pro

Tak KH jest 12

Może pomoże na próbę wezmę najmniejszy pojemnik


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyłem samą sól to miała kH 8.0, i gdyby tyle było u mnie, to byłoby spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewnię rad dostaniesz wiele, wybierz sobie jedną z Nich, nie mieszaj pomysłów ;)

Z mojej strony: przez najbliższy miesiąc nic bym nie robił oprócz standardowych 5-10% podmian ale.. na soli FM lub TM.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Red Sea to niebieska bo czerwona ma kh 12 a kh okolo 8 ma niebieska.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, podobne (choć opinia/test na reefhub wskazuje nawet niższy). Lubimy trzymać SPS w niższych KH - ładniej polipują.

Fauna Marin KH 8-8,3. Red Sea czerwona KH 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja nie mam spsów :) Być może będę miał w przyszłości, ale w pierwszej kolejności chciałbym podbić kh i ph, w drugiej zbić Ca i Mg. Ca i Mg pewnie "siądą" jak zaczną się tworzyć glony wapienne, ale to kH chciałbym mieć jednak stabilne i na wyższym poziomie. Nie jestem pewien czy TM będzie do tego odpowiednią solą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale chyba przy niskim Ph rozpuszcza się skała i piasek. Stąd masz tak wysokie Ca i Mg.


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ja nie mam spsów :) Być może będę miał w przyszłości, ale w pierwszej kolejności chciałbym podbić kh i ph, w drugiej zbić Ca i Mg. Ca i Mg pewnie "siądą" jak zaczną się tworzyć glony wapienne, ale to kH chciałbym mieć jednak stabilne i na wyższym poziomie. Nie jestem pewien czy TM będzie do tego odpowiednią solą.

Polecam Ci sól IO na start lub jakaś inna ubogą sól, miękkie i lpsy prostsze spokojnie będą zadowolone.

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.