Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze chciałem mieć akwarium na biurku w pracy. Niedawno zacząłem pracować głównie zdalnie z domu i stało się to możliwe. Mała kostka ma być też poligonem doświadczalnym. Jeśli wypali, podczas zmiany designu mieszkania w salonie stanie spory zbiornik, a jeśli nie wypali...stanie jeszcze większy zbiornik Malawi lub Tanganika (do tej pory hodowałem ryby praktycznie tylko z tych biotopów).

IB7A2202.jpg

Setup będzie następujący

1. akwarium optiwhite 45x65x45, z czego 20 cm przeznaczone na panel

2. panel z trzema komorami 15x20 cm każda

- pierwsza komora - Siporax 25mm do pełna, na wierzchu gąbka

- druga - odpieniacz

- trzecia - pompa obiegowa, grzałka, czujnik dolewki

3. Odpieniacz Tunze 9004

4. Pompa obiegowa Jebao DCS-3000

5. Cyrkulacja Tunze 6015 + lockline (zobaczymy czy wystarczy)

6. Grzałka Eheim Jager 100W

7. Lampa Kessil a160we (jeszcze nie zakupiona)

Start będzie na suchej skale, która właśnie się moczy (w zasadzie same szkielety koralowców, piękne duże kawałki, mam tyle, że wystarczy by zapchać pół zbiornika), żywym piasku Nature's Ocean, kilkudziesięciu litrach żywej wody oraz bakteriach AquaForest.

IB7A2255.jpg

Planuję sól AquaForest Reef Salt od samego początku, a w zbiorniku będą:

- 2 gatunki ślimaków - prawdopodobnie Astralium i Olivia

- krewetka L. amboinesis lub debelius

- para błazenków, potem może jakaś jedna czy dwie nieduże rybki

- koralowce, głównie LPS, z miękkich na pewno zoa i rico, SPS spróbuję milki i zobaczymy czy dadzą radę w tym zbiorniku

Będę wdzięczny za wszelkie rady.

 

IB7A2202.jpg

IB7A2255.jpg

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz daj w 1 komorze

Dokładnie mam tak samo w 1 komorze odpieniacz tunze 9004, woda leci dołem do drugiej komory na media i górą do trzeciej gdzie jest pompa i czujnik dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz daj w 1 komorze

Dlaczego tak lepiej? Wtedy nie będę miał możliwości kombinowania z wyciszeniem spadu wody.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak 1 dasz gąbkę to będzie się na niej syf zbierał/gnił/brudził wodę , a jak odpieniacz to większość syfu zostanie usunięta z obiegu

ustaw wysokość wody w komorze (przegroda) na 1,5 - 2cm poniżej poziomu zbiornika i nie będzie chlapało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak lepiej? Wtedy nie będę mial możliwości kombinowanian z wyciszeniem spadu wody.

ja tak wyliczyłem poziom wody w pierwszej komorze czyli 8 cm od końca akwarium że odpieniacz jest na równo z akwa, i uwierz mi że wody nie słyszę, bardziej hałasuje pompa.

Jak miałem zakwit bakteryjny i odrywające się gluty wpadały przez grzebień do komory to zostały wyłapane przez odpieniacz i wszystko szło do kubka:)

W Twoim przypadku wszystko zostanie na siporaxie i gąbce

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ps. wogóle nie planuj gąbki - jak się "przytka" (ograniczy przepływ ... o co nietrudno) to woda przeleje z panela do zbiornika, grzałka i pompa będą chodziły na sucho (tak wiem - ta "jebałka" ma zabezpieczenie ale .. po co sobie robić problemy)

u mnie też w w panelu w 1 komorze jest odpieniacz (9001) i jedyne co słyszę to jak tłumik zasysa powietrze - a nie wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. wogóle nie planuj gąbki - jak się "przytka" (ograniczy przepływ ... o co nietrudno) to woda przeleje z panela do zbiornika, grzałka i pompa będą chodziły na sucho (tak wiem - ta "jebałka" ma zabezpieczenie ale .. po co sobie robić problemy)

u mnie też w w panelu w 1 komorze jest odpieniacz (9001) i jedyne co słyszę to jak tłumik zasysa powietrze - a nie wodę

Nie no, jeśli gąbka to oczywiście czyszczona regularnie, ale nie upieram się na nią wcale.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby dlaczego ma nie wypalić?

Innym wypala to i Tobie wypali.A nie jakieś tam nudne tanganiki :thumbup:


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takiej skale? Wygląda IMO kapitalnie, zastanawiam się jednak, czy nie będzie problemu z obsadzaniem jej zwierzakami oraz wodą, która będzie stała w zakamarkach.

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takiej skale? Wygląda IMO kapitalnie, zastanawiam się jednak, czy nie będzie problemu z obsadzaniem jej zwierzakami oraz wodą, która będzie stała w zakamarkach.

Również pozwolę sobie przyłączyć się do pytania.

Zakupiłem jakieś 22kg identycznej skały. W tej chwili moczy się i czeka cierpliwie na start. Też jestem tego samego zdania, że fajnie wygląda, ale niepokoją mnie te brązowo-rdzawe naloty na tej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymuję się z zakupem lampy, gdyż po głowie zaczęła mi chodzić AI Hydra 26. Co o niej myślicie w stosunku do Kessila, którego planowałem? 700 zł więcej praktycznie odrobię, gdyż nie będę musiał kupować kontrolera do Kessila, a dostanę sporo większą moc.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie tak ja Ty na zdjęciu, od 1.5roku zbiornik z panelem i odpieniacz w środkowej komorze, w pierwszej gdzie jest grzebień mam grzałkę i trochę skały, w komorze gdzie jest odpieniacz mam jeszcze jedną komore oddzieloną ścianą przyklejoną do dna i kończącą się jakieś 5cm pod lustrem wody, w tej komorze mam siporax i węgiel w skarpecie, ostatnia komora to pompa obiegowa. Nic się nie zatyka nawet skarpeta z węglem jest dość czysta i nie dławi przepływy między komorami, wydaje mi się że dzięki skale którą mam w pierwszej komorze.

Ja świece kessilem 360 zbiornik mam 110l, ale już stoi w garażu 180l bez panelu

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MichałAsia napisał:

A nie myślałeś o nowym kessilu albo kesillem 360...

 

Ten nowy to chyba jakaś niewielka moc, 360tka + uchwyt+kontroler to już wyjdzie zbyt drogo.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem że napisałeś o kessilu, ale może uda Ci się kupić używany ze sterownikiem. Cena nowej nawet nie drgnęła od daty premiery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu udało się znaleźć czas na posklejanie hydrauliki, dziś było klejenie skały:

IB7A2276.jpg

Teraz pozostaje tylko pytanie Kessil czy Aqua Illumination ?

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie też jak tu ustawić cyrkulatory. Na razie jest tylko Tunze 6015 i lockline, ale żaden problem dokupić drugą taką samą Tunze.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

" posklejanie hydrauliki " ? w panelu ? co tam było do sklejania :) za to skała fajna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kanio10 napisał:

Zamierzasz zostawić ta gąbkę pod skalą? Cyrkulacja to zawsze sprawa indywidualna, metoda prób i błędów.

Nie no, coś Ty. Mata podłożona tylko na chwilę podczas układania skał.

1 minutę temu, silvia napisał:

" posklejanie hydrauliki " ? w panelu ? co tam było do sklejania :) za to skała fajna 

Śrubunek, lockline, kolanko, łącznik węża i 3 kawałki rurki pcv....cała masa roboty ;-)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zalałem pałę....znaczy akwarium ;-)

Na razie woda mętna, w panelu nie specjalnie co ma ją przefiltrować.

IB7A2343.jpg

Edytowane przez dari_a (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dwa pytania do posiadaczy podobnego sprzętu:

Kessil - mocowanie uchwytu mam częściowo w wodzie, będzie rdzewieć, będzie z tym problem?

Tunze 9004 - jak wyregulować ten odpieniacz? W pierwszej chwili wydaje się to dość trudne, może trzeba troszkę odczekać...


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje z uchwytem, tez mam zanurzone, jedynie czarna farba zeszła. żadnej rdzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, MichałAsia napisał:

Nic się nie dzieje z uchwytem, tez mam zanurzone, jedynie czarna farba zeszła. żadnej rdzy

O to super, bałem się, że zaraz mi rdza zeżre cały uchwyt ;-)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Zdziwiony jestem ze taka lampa ma takie niedopatrzenia jak schodzenie farby.Ja stojak do niej zrobilem sam i nie ma on kontaktu z woda...Dari,czy masz do niej kontroler?...Ja jeszcze nie kupilem i tylko potencjometrami ustawilem sobie kolor,ktory mi pasuje...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.