Skocz do zawartości
w0y7a5

ReefMax - Northampton

Rekomendowane odpowiedzi

4 miesiące temu sprzedałem swojego Nano Reefa a tydzień przed świętami zrobiłem sobie prezent pod choinkę i kupiłem okazyjnie używanego ReefMaxa.

Akwarium zalałem przed świętami ale można powiedzieć, ze do dzisiaj moczyła się w nim tylko skała.

Dzisiaj z pomocą znajomego, który ma większe doświadczenie w aquascapingu ode mnie udało się stworzyć cos co widać na zdjęciu. Większość skały trzyma się silami natury, parę kawałków jest poklejonych. Nie ważyłem tej skały dokładnie ale jest jej na pewno ponad 10kg. 80% suchej, 20% żywej.

Piach żywy, około 2kg (nie chce mieć za dużo piachu w akwa, jest akurat tyle, żeby przykryć dno).

Woda, żywa z działającego zbiornika.

Wirowke w akwarium robi RW-4.

Panel to aktualnie 2 koszyki w pierwszej komorze. Dolny z gruzem koralowym oraz drugi będzie na media. Chciałbym wrzucić tam siporax mini + jakieś absorbenty (Purigen/PhosGuard). W dalszych planach jeszcze jest autodolewka w pierwszej komorze.

Druga komora to oryginalny odpieniek, który dziala tylko jako obieg bo nie idzie go ustawić. Docelowo chce wywalić ten odpieniacz, zostawić oryginalną pompę jako obieg i wstawić tam skimmer SK-300, który mam i myślę, ze przy moich planach w zupełności wystarczy.

Z trzeciej komory wyciągnąłem patyki i gdyby nie grzałka to komora byłaby pusta. Po cichu liczę, że uda mi się tam hodować makroglony (pasek ledowy przyklejony do tylnej ścianki).

Światło to 3x 24W T5. Aktualnie jest 1x Red Sea Actynic i 2x Red Sea BlueWhite. Z takimi, świetlówkami kupiłem i póki co takie zostaną. Jako, że pracuje w firmie, która produkuje i handluje oświetleniem ledowym to pewnie dokleję sobie jakieś 2-3 paski niebieskich ledów, żeby było bardziej niebiesko.

To może tyle na dzisiaj.

IMG 20170108 242038772

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz dojrzewanie i można zasiedlać. Jaką obsadę planujesz pod SK-300?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie będę starał się trochę przyspieszyć używając ATM Colony.

Obsada to na start 2 błazenki, z czasem zielony mandaryn i może mała babka.

Do tego krewetka czyszcząca, parę pustelników, kilka ślimaków.

Korale miękkie i LPSy. Lubie jak coś w toni faluje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Z tym paskiem do ledów z tyłu to ci będzie przebijało do przodu światło. Sprawdzałem. Ja nad 3 komorą mam autokarmnik. A w pierwszej jak ty. 1 koszyk skała 2 koszyk na media. I autodolewka. Przy tej obsadzie co planujesz to oryginalny odpieniacz bezproblemowo da radę. Ja jak raz ustawie po czyszczeniu to mam święty spokój, ale warunek cały czas ten sam poziom wody.

Pustelnik dobierze się do ślimaków prędzej czy później.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquascaping na piątke, dobrze to wygląda. Powodzenia


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie pomyślałem o tym, że LED będzie przebijać. To chyba sobie daruje. Chociaż miałem ochotę na te glony.

Dolewka dojdzie w późniejszym czasie, na razie jestem zmuszony dolewać ręcznie. Ale i tak jestem zaskoczony bo przed wyjazdem ktoś mnie uraczył tekstem, że w 2 tygodnie to i 10 litrów potrafi wyparować ale ubyło tylko 2,5 litra. Także dzienne dolewanie RO na razie nie jest jakieś uciążliwe.

Miałem 2 pustelniki, 2 nassariusy i 4 turbo w Nano Reefie. Przez 2 lata życia Nano Reefa "zniknęły" 2 turbo tylko, wiec chyba nie będzie tak źle. Chociaż krab krabowi nierówny. Zobaczymy.

Końcowy efekt aquascapingu również nam się podobał więc ostatecznie tak zostało. Początkowo miały być 2 kolumny tylko (większa i mniejsza). Ale już podczas ustawiania wziąłem mały kawałek skały, wsadziłem pomiędzy i już tak zostało. Tego nie widać na zdjęciu ale naprawdę jest sporo powierzchni płaskich/półek na korale. Było to zbudowane tak, żeby wszędzie dochodziło światło.

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Zgadza się. Krab krabowi nie równy. Parowanie zależy dużo od temp. w pomieszczeniu na zewnatrz. Ja w lecie bez uayodolewki to nawet 3,5l dziennie dolewałem. Teraz z autodolewką w takim okresie to ponad 2 tyg. Spokoju. Temperatura 25,8 do 26.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda, ciekawe czy jedna rw4 wystarczy.. U mnie Rw4 + hydor koralia 900, ale mam małe gruzowisko.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi się wydaje że powinno dac radę. Zawsze można dołożyć. Ja mam 14 czy 15 kg skały i jedna pompa VP-101 wyrabia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wlozeniu skaly do akwa woda zrobila sie lekko metna. Patrzac jak to wszystko obiegalo skale mysle, ze nie bedzie martwych stref. A jesli praktycznie tak bedzie to czemu mialaby RW-4 nie starczyc?

Poczatkowo chcialem gruzowisko, moim zdaniem akwarium wyglada bardziej naturalnie. Ale znajomy przyszedl, popatrzyl, przyniosl rurki plastikowe, wiertarke, klei i naprawde jest spoko. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rw4 wystarczy, mam podobnie ułożoną skałę i buja bardzo ładnie, najlepiej daj ją na stronę wylotu wody z panelu żeby naganiała na wlot wszystko co pływa w toni.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie nie pomyślałem o tym, że LED będzie przebijać. To chyba sobie daruje. Chociaż miałem ochotę na te glony.

Dolewka dojdzie w późniejszym czasie, na razie jestem zmuszony dolewać ręcznie. Ale i tak jestem zaskoczony bo przed wyjazdem ktoś mnie uraczył tekstem, że w 2 tygodnie to i 10 litrów potrafi wyparować ale ubyło tylko 2,5 litra. Także dzienne dolewanie RO na razie nie jest jakieś uciążliwe.

Miałem 2 pustelniki, 2 nassariusy i 4 turbo w Nano Reefie. Przez 2 lata życia Nano Reefa "zniknęły" 2 turbo tylko, wiec chyba nie będzie tak źle. Chociaż krab krabowi nierówny. Zobaczymy.

Końcowy efekt aquascapingu również nam się podobał więc ostatecznie tak zostało. Początkowo miały być 2 kolumny tylko (większa i mniejsza). Ale już podczas ustawiania wziąłem mały kawałek skały, wsadziłem pomiędzy i już tak zostało. Tego nie widać na zdjęciu ale naprawdę jest sporo powierzchni płaskich/półek na korale. Było to zbudowane tak, żeby wszędzie dochodziło światło.

Z parowaniem to zależy od temperatury. Mi teraz przy około 22 stopniach w mieszkaniu paruje 8 litrów tygodniowo. Jak jechalem na wakacje na dwa tygodnie to stawiałem przy akwarium pojemnik na 25 litrów. Po powrocie był praktycznie pusty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się parowanie jest dość znaczne, mi około 0,5 l na dobę przy temp. 25,3


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No znajomy "pare" baniakow juz odpalil. Sam tez ma baniak jak sie patrzy.

Zanim korale trafia do akwa przezyje bez autodolewki. Najpierw musze ogarnac jak przymocowac oryginalna pompe z odpieniacza tak, zeby wszystko dobrze dzialalo. Nie wiem czy przyssawki do niej przykleic i zostawic ja na dnie czy sa jakies inne metody, zeby ta pompe bezproblemowo zostawic w drugim panelu? Zastosowac jakis waz zeby przedluzyc wylot czy sama pompa wymusi ruch wody w panelu?

Na chwile obecna i tak odpieniacz skrecony co by mi bakterii nie pozabijal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jakie przssawki w pompie? Mówisz o pompie w odpieniaczu? Nie musisz skręcać odpieniacza. Nie pozabija Ci bakterii. I tak nie bedzie pienił bo nie ma co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laszek mowie o wyjeciu oryginalnego odpieniacza i zosatwieniu tylko oryginalnej pompy jako obiegu. Mam SK300, ktory chce tam zamontowac. Do tego przydaloby sie jakies mocowanie, zeby pompa luzem nie latala w drugiej komorze.

Odpieniacz bedzie mial co pienic bo wystartowalem akwa na bakteriach ATM Colony, zeby bakterie mialy pozywke potrzebny jest amoniak, ktory w tym wypadku produkuja dwa blazny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklej przyssawki do pompy i na dno. Do pompy musisz podpiąć wąż żeby pompowal wodę do 3 komory (tej małej), wąż najlepiej sztywny.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benua dzieki za info. Tak myslalem, ze bez weza sie nie obejdzie

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny start. Pozdrawiam kolegę z niedaleka. Niech się fajnie kręci.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No problem


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robilem testy i wszystko jest w normie. Przy zalozeniu, ze testom API mozna zaufac ;)

PH 8.0
NH3 0
NO2 0
NO3 10

Z ciekawostek pojawily mi sie bardzo delikatne okrzemki 2 dni temu.
Zaczynam sie bawic oryginalnym oodpieniaczem. Moze uda sie go ustawic. Jak ta sztuka sie nie uda to juz czeka SK300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update.

Okrzemki w natarciu.

W panelu nastapily male zmiany:
1 - koszyk z gruzem koralowym + grzalka + termometr (mysle o przelozeniu odpieniacza do tej komory a wyrzucenia pompy do ostatniej)
2 - Resun SK-300 + oryginalna pompa z wezem (na chwile obecna gdzies 1/3 wody sie cofa co sprzyja odpieniaczowi bo nie odpienia caly czas tej samej wody)
3 - siporax, purigen, phosguard
Czeka mnie jeszcze wklejenie plexi ale caly czas nie moge sie zdecydowac czy odpieniacz bedzie w 1 czy 2 komorze. Na razie jest w 2 i odpienia pewnie tylko dzieki temu ze czesc wody cofa sie z przelewu do komory z odpieniaczem.

Tak jak wczesniej pisalem dolozylem troche ledow RGB, nie liczylem ile ledy maja mocy wkleilem 3x 50cm i 3x 30cm, jeden 30cm pasek jest ustawiony na R+B a cala reszta tylko na B.
Wklejenie nie wyglada na efektowne ale efekt koncowy w akwarium jest ok, uzyskalem to co chcialem czyli migotanie wody w ledach przy wlaczonych T5.

Wstawiam jeszcze zdjecia przy: 1 wlaczonych ledach i T5, przy wlaczonych ledach i T5 niebieskiej i przy samych ledach (troche rozowo).

Testy na dzis:
PH 7.8
NH3 0
NO2 0
NO3 0
PO4 0,5

large.IMG_20170120_183516948.jpglarge.IMG_20170121_170538843.jpglarge.IMG_20170121_170606955.jpglarge.IMG_20170121_170623482.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.