Skocz do zawartości
Maciej K.

Skoki PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem i już nie wiem jak go ugryźć .

Mam problemy z PO4 nie mogę zejść po niżej 0,12.

Znaczy się udało mi się ostatnio zjechać do 0,05 i już byłem szczęśliwy , że w końcu idę w dobra stronę .

Pomiary robię co dwa dni małą hanką.

I po kolejnym pomiarze powrót na 0.08 i kolejne dwa dni 0.12

Do systemu zapodałem filtr przepływowy z zeo węglem i phosphate minus.

Leje bakterie probio s .

Zauważyłem że mam w cholere detrytusu.

 

 

Sprzęt :

Akwarium 900l

Samp 250l

Oświetlenie Power Led 432W diy + 4 x t5 54W

Daw odpieniacze na pompach aquabee 2001

Filtr przepływowy na biopellet

Reaktor wapnia

Pompa obiegowa jebao o wydajności 6000L/H

Falowniki Rw- 8 i 15 do tego CP- 40

Podmiana raz w tygodniu 120 l

Parametry wody :

PH - 8 ppm

Kh - 8 ppm

Po4 - 0,12 ppm

No3 - 1 mg/l

Mg - 1290 ppm

Ca - 420 ppm

Obsada to :

Acanthurus lineatus 1 szt.

żółtek 3 sz

brzydal 1 szt.

zebrasoma 2 szt. t.

salarius 1 szt.

mandaryn 2 szt.

błazenek 1 szt

garbnik błękitny 4 szt.

anthisay 3 szt.

kauderni 2 szt

babka kopiąca 1 szt.

rozgwiazdy kopiące 5 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może grzebiesz w akwa i wzruszasz piach? Na detrytus polecam skarpete na zrzut i dmuchanie akwa raz na jakiś czas.

Przygotowuje się do przekładki akwa na mniejsze bo przeprowadzka do mieszkania wymusza zmiany. Mam w 550 l. jakieś 50-70kg skały. Zaniedbane przez ostatnie 3 lata. Oczyszczenie tego to masakra... detrytusu są kosmiczne ilosci. Dmuchalem skalę już 4-5 razy. Widać jak niektóre kawałki wręcz wyrzucają z siebie detrytus. W nowym akwa będę robił dmuchanie minimum raz, dwa razy w miesiącu. Możliwe że przy regularnym sprzątaniu wystarczy wykonywać ten zabieg raz na parę miesięcy.


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj źródłem oddawania PO4 jest skała bądź piasek. Pytanie ile masz piachu i w jakim stanie. Jak masz skałę w detrytusie to pewnie warto zadbać o sprawniejszą cyrkulację i wydmuchanie tego. Ważne aby nic za bardzo gwałtownie nie robić.

Ile masz w obiegu phosphate minus ? Na szybkie usuwanie to zawsze atrament możesz użyć (microbe lift phosphate remover) ,ale wtedy wyjmij phosphate minus i zadbaj o filtracje mechaniczną (wata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedyne co wzrusza piach to babka .

Detrus odfiltrowuje wata w sampie i zapycha sie w jeden dzień .

Skał nie wydmuchiwałem nigdy ale to uczynię 

 

Edytowane przez Maciej K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku źródłem PO4 było podłoże. Niby czyste i wydmuchane. Dopiero po podpowiedziach kolegów i z czystej ciekawości przy podmiance ściągnąłem do osobnego pojemnika kawałek podłoża aż do dna. Wyczuwalny zapach i spore ilości detrytusu. Szczególnie przy grubej warstwie podłoża i żwirku o granulacji powyżej 3mm ważne jest codzienne przedmuchiwanie i odsysanie zalegającej warstwy odchodów i pokarmów. W przeciwnym wypadku mamy gotową bombę na bazie PO4 i NO3.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym karmisz ryby ? Jeśli za pewne mrożonkami to czy płuczesz mrożonki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak plucze i plukalem wcześniej. Po prostu nie zjedzone resztki dostają się między ziarna piachu. Trzeba odsysac. Teraz wróciłem do gradacji 0,5-1,7.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Grzegorz T napisał:

Tak plucze i plukalem wcześniej. Po prostu nie zjedzone resztki dostają się między ziarna piachu. Trzeba odsysac. Teraz wróciłem do gradacji 0,5-1,7.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

Sorki mogłem napisać to z cytatem... Pytanie miało być do autora tematu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zacznij bo tu może być problem  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

granulat SERA - wygodny bo nie musi być w filtrze tylko w skarpercie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie płukanie mrożonek przez dłuższy czas dość mocno mogą podnieść po4. Ja jak mam za niskie to nawet płucze kilka mrożonek dziennie i wlewam samą wodę z płukanki..

I tym podbijam własnie sobie po4  

3 minuty temu, Kroczek napisał:

granulat SERA - wygodny bo nie musi być w filtrze tylko w skarpercie

Lub Purigen jest tez dobry na po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, -OSA- napisał:

Nie płukanie mrożonek przez dłuższy czas dość mocno mogą podnieść po4. Ja jak mam za niskie to nawet płucze kilka mrożonek dziennie i wlewam samą wodę z płukanki..

I tym podbijam własnie sobie po4  

Lub Purigen jest tez dobry na po4

Purigen dobry na PO4? Jesteś pewien? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, P1otr napisał:

Purigen dobry na PO4? Jesteś pewien? 

Sorki sprostuje wcześniejszą  wypowiedź " Purigen"  faktycznie nie jest na  Fosworany czyli na PO4, tylko na azotyny i azotany sorry mój błąd. Musiało mi się z innym środkiem pomylić. 

Na fosforany jest Seachem Phos Guard, tej samej firmy co purigen. Dla tego mój błąd co do wypowiedzi o Purigenu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.