Skocz do zawartości
wojtassm

Odwieczna walka z NO3... prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Do tej pory specjalnie się nie przejmowałem, bo w zbiorniku poza rybami jest tylko kilka mało wymagających miękkasów. NO3 zawsze na poziomie 30-50, więc jest koszmar, a robię przymiarki do jakiejś bardziej wymagającej obsady. Głównych przyczyn dopatruje się w odpieniaczu, który chyba nie działa najlepiej. Kubek wymieniam czasem raz na tydzień, a są momenty że zapełnia się w ciągu 2 dni. Co na niego patrzę to piana wydaję się ok, dość spieniona:) Ale może mi się tylko wydaje. Zbiornik ma 700L. Odpieniacz to AM Evo 3000. Ryb około 15, ale to raczej małe rybki, a nie jakieś kolosy. Karmione 2x dziennie taka dawką, że wszystko znika po kilku minutach. Podmiana 60L co 3 tygodnie. Więc mi już ręce opadają i tracę wiarę

Macie jakiś pomysł co można by zrobić by te poziomy NO3 obniżyć? Dajcie jakieś sugestie proszę:)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fauna Marin Nutri Reduct + Red sea NO3POX4.
NO3 miewałem pod 50, teraz poniżej 1, PO4 z 0.35 na 0.05 mierzone Hanną.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś czy twoja osmoza nie robi Ci psikusa ? ja ostatnio się zdziwiłem, lejesz jakieś bakterie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zwykle sprawdzało się refugium z dobrym oświetleniem. Rusza szybko, a potem juz tylko wywalanie glonów....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka obiegowka i cyrkulacja? Piasek masz? Jakieś media w sumpie? Zanim się weźmiesz za chemię trzeba doprowadzić cyrkulację ifitracje do porządku bo może się okazać że to załatwi sprawę a nie pakować odrazu kasę na wynalazki które są tylko doraźna metodą. Opisz cały setup, zrób zdjęcie całości i zrób resztę testów a przynajmniej PO4 i Ph.
P.S
Jaki masz test na NO3 i jak go wykonujesz?

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gengol napisał:

A sprawdzałeś czy twoja osmoza nie robi Ci psikusa ? ja ostatnio się zdziwiłem, lejesz jakieś bakterie ?

Hej... leje tylko VSV. Jakiego psikusa moglaby robić osmoza? Mam podłączony miernik. Jest raczej 0-1ppp

52 minuty temu, KRUSZYNA napisał:

Jaka obiegowka i cyrkulacja? Piasek masz? Jakieś media w sumpie? Zanim się weźmiesz za chemię trzeba doprowadzić cyrkulację ifitracje do porządku bo może się okazać że to załatwi sprawę a nie pakować odrazu kasę na wynalazki które są tylko doraźna metodą. Opisz cały setup, zrób zdjęcie całości i zrób resztę testów a przynajmniej PO4 i Ph.
P.S
Jaki masz test na NO3 i jak go wykonujesz?

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka
 

Dokładnie jestem tego samego zdania. Raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem lanie codziennie wynajlazków chemicznych. Powinno to działać w miarę stabilnie w sposób naturalny. Obiegówka jakaś AM OR3500 (3500l/h), cyrkulacja TUNZE + jakis no name. Robią wir:) Piasek koralowy. W sumie jest to około 50kg piasku, jakieś 100kg żywej skały. PO4 = 0, ph jakieś 8 z tego co pamiętam. Sump niestety nie jest za wielki. Refugium odpada, bo nie ma miejsca. W sumpie stoi pompa obiegowa i odpieniacz. jest tylko jedna komora wypełniona jakimiś kawałkami skały. Do tego wata filtracyjna. To wszystko. NO3 wykonuję Salifert'em. Nie ma potrzeby wywalać kasy na Hankę, bo skoro i tak jest to poziom tak wielki to dokładny pomiar nie wiele zmieni, bo co mi da jak będę wiedział że mam 34,7:)

Jeszcze setup. Był już 2 lata temu. Odbył się w prosty sposów. Zalany zbiornik osmozą, po kilku dniach lania trafiła sól, skała, piach. Tak się filtrowało jakiś miesią i trafiły pierwsze ryby. Poza nimi żyło tam kilkadziesiąt krabów z frachtu które później "ganiałem" przez kolejny rok:)

Godzinę temu, grzegorz88wroc napisał:

Fauna Marin Nutri Reduct + Red sea NO3POX4.
NO3 miewałem pod 50, teraz poniżej 1, PO4 z 0.35 na 0.05 mierzone Hanną.

Wysłane z Tapatalka
 

Hmmm.... jak poczytałem to wszyscy to chwalą. Pomyślę, bo może to ostatnia deska ratunku. Dokarmiasz je?

Wracając jeszcze to tego mojego dziwnego odpieniacza. Jak u Was wygląda sprawa czyszczenia kubków? Jak szybko się zapełniają? Wiem, że mogą pracować na mokro, na sucho... ale u mnie jest cały czas na mokro i wygląda to słabo. W sklepie gdzie kupiłem nie ma co pytać bo wiadomo, że usłysze że jest OK:)

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz wysokie NO3, zerowe PO4 i lejesz VSV... jeżeli nie podniesiesz PO4 to na NO3 nic to nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powidzmy ze bliskie zeru. Wiesz jak jest z testami. Te na PO4 są szczególnie subiektywne. Zaprzestanie lania VSV to akurat można zrobić najprościej i to zrobię:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba że podniesiesz troche PO4. Malutka dawka soli KH2PO4 i w ciągu tygodnia spadają fosforany i nutrienty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś nad glono skrobaczką ? nie zajmuje dużo miejsca, może być w sumpie jak i poza. A jaka naturalna  metoda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe pomimo tak złych proporcji NO3/PO4 nie mam problemow z glonami. Tą sól zakupie... pewnie wyjdzie taniej niż nowy odpieniacz:)

2 minuty temu, wainer napisał:

A nie myślałeś nad glono skrobaczką ? nie zajmuje dużo miejsca, może być w sumpie jak i poza. A jaka naturalna  metoda :)

tak... myslalem. Tez kupiłem. Leży w garażu bo po co ma mi zagracać chate

A co sądzicie o BioPellets'ach? Piszą, że potrzebny jest silny odpieniacz, a moj raczej taki nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, wojtassm napisał:

o ciekawe pomimo tak złych proporcji NO3/PO4 nie mam problemow z glonami. Tą sól zakupie... pewnie wyjdzie taniej niż nowy odpieniacz:)

Chodzi o KHPO4? Przelicz to tylko dobrze. O odpieniaczu się nie wypowiem ale twój problem z NO3 to wg mnie brak/ niedobór PO4. Odpieniacz wcale nie musi być za słaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co poczytałem to musze się z toba zgodzic, wiec dzieki za rade:) Ciężko tą sól znaleźć, ale się udało w jakimś chemicznym więc jest zamówiona. Tylko pozostanie obserwować efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na allegro jest tego pełno - komponent do nawozów akwarystycznych. za 100g chyba z 5-6zł +przesyłka, dla ciebie zapas na długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie. To tym bardziej dzieki, bo bym przepłacił 5-cio krotnie:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Obiegówka jakaś AM OR3500 (3500l/h)

Na akwa 700l + sump, to ta pompa trochę przymała. Drobny szczegół, ale dość istoty.

via tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niecałe 600Lw zbiorniku+ w sumpie 200  a pompę obiegową 10000L i wcale nie wydaje się za duża,więc Twoje 3500L pomniejszone o spadek wydajności przy podnoszeniu słupa wody o te +- 160cm to w rzeczywistości będzie pewnie 2000L na wyjściu a to już bardzo mało jak na taki zbiornik.Co do odpieniacza to jego "falowanie" wydajnością może mieć kilka przyczyn: karmienie,zmiany ciśnienia,skoki napiecia,skoki parametrów i pewnie jeszcze kilka by się znalazło. Może on jest trochę za głęboko zanurzony i dlatego jest taki czuły? Mógłbyś spróbować go trochę  podnieść na czymś,wyregulować i obserwować zachowanie. Ja wychodzę z założenia,że zawór na wyjściu  odpieniacza dobrze jest  otworzyć na maksa,żeby nie obciążać pompy a wyregulować poziom wody/piany właśnie głębokością zanurzenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze masz w obiegu Jebao AC10000. Jak się sprawuje? Nie jest hałaśliwa i awaryjna? Jakie ma przyłącze... 1"?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widze ze masz w obiegu Jebao AC10000. Jak się sprawuje? Nie jest hałaśliwa i awaryjna? Jakie ma przyłącze... 1"?
 

Witam ja mam w obiegu 700 litrów i chodzi u mnie dct 15000 jest cicha nie ma spadków mocy działa już ponad rok [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pompę miałem tak naprawdę 6500, ale wymieniłem na 12000l/h. PO4 podniesione. Z odpieniaczem póki co się wstrzymam. Za bardzo nie kumam jak podwyższenie PO4 ma wpłynąć na obniżenie NO3. Zapewne odpowiedni stosunek obu wpływa na glony, ale tego akurat o dziwo nie mam. Więc teraz obserwacja... może w końcu jakoś to NO3 się ogarnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Kolejna zmiana w walce z NO3 to wymiana sumpa na 2 nowe. Dwa ze względu na to, że jednego większego nie wstawię. Jest poprzeczna belka stelaża. Myślicie, że to zadziała czy może warto by coś tu zmienić? Jutro chciałbym to zamówić. Dzięki za sugestie. Pzdr

 

Sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tą AC10000 nie miałem do tej pory żadnych problemów. Pracuje u mnie ponad rok i szczerze mówiąc to jeszcze jej nie czyscilem. Co co hałasu to jest słyszalny i tyle. Nie jest to w żaden sposób uciążliwe ale słyszalne.

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.01.2017 o 09:58, grzegorz88wroc napisał:

Fauna Marin Nutri Reduct + Red sea NO3POX4.

 

Też mam problem ze zbyt wysokim NO3. Chwilowo z bakterii stosuje Biodigest i Bioptim po podmianie + KZ ZeoStart3 ale efekty nie są zadowalające. Spróbuje jeszcze zwiększyć dawki. Wspomniane produkty Fauny to bakterie? a NO3POx4 to pożywka? Dlaczego to połączenie jest tak efektywne i czy rzeczywiście się tak dobrze sprawdza?


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie odpowiem dlaczego to połączenie jest tak efektywne... nie wiem, ale moze ktoś inny się wypowie. Najlepiej jakiś chemik:) Wyczytałem że bez PO4 NO3 sie nie zbije... ale dlaczego to już jest jakaś tajemnica. Ale skoro niby tak jest to je zwiększyłem. Efekty... hmmm. Wydaje się że jest jakby lepiej, ale może tylko mi się wydaje, że kolor cieczy po testach jest bliższy 25 niż 50. Może potrzeba więcej czasu. Co do bakterii. Wydałem do tej pory na nie sporo kasy. Jedne był lepsze od drugich... przynajmniej z opisu., Lałem je i lałem i efekty miałem zawsze takie jak Twoje, czyli żadne. Stąd decyzja o budowie refugium. Tu akurat jestem przekonany, że to zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bakterie do życia potrzebują żarcia a podstawą ich diety jest NO3, PO4 i związki węgla (wódka, VSV lub inne pożywki)- tak w dużym skrócie. Jeżeli któregoś brakuje to bakterie są limitowane i inne związki rosną lub stoją na wysokim poziomie. Wątpię żeby refugiom działało lepiej jeżeli w akwarium są niedobory PO4, glony raczej nie są ograniczane związkami organicznego węgla ale PO4 i NO3 muszą być. Między bakteriami a refugium widze w sumie tylko taką różnicę że leje się wódkę (lub inne pożywki) albo montuje się zbiornik na refugium, pompy i oświetlenie. Bez względu na sposób walki z azotanami i fosforanami stosunek miedzy nimi musi być zachowany, kwestia kosztów i miejsca jaki zajmuje osprzęt. Ja wolę wódkę lub vsv do tego KH2PO4 i NH4NO3 (nawet lepszym rozwiązaniem jest pewnie Ca(NO3)2*4H2O)

 

Nie trzeba tu chemika, raczej biologa.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.