Skocz do zawartości
Gość laszek

Jaka sól dla miękasów.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość laszek

Trzymam same miękkie korale. Obecnie stosuje sól blue treasure. Kh przy niej mam między 8,3 a 8,9. Dla miękasów chyba takiego nie trzeba. Zatanawiam się nad zmianą soli.

Ktoś może jakąś doradzić? Może powinienem poszukac taką co zawiera więcej pierwiastków śladowych, np. jak jod, stront?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobry temat, bo wszystko kręci się wokół SPS. Przyłączam się do pytania, bo miłośnicy miękkich korali są pomijani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile nie trzymasz super rzadkich odmian barwnych tylko popularne korale mozesz po prostu trzymac mniejsze zasolenie - około 31-32ppt. 

Maciej, podaż kreuje popyt i na odwrót. Forum samo się adaptuje do potrzeb pytających. SPSy stały się ostatnio modne co nie znaczy, że zbiornik z miękkasami nie ma szansy na TOTMa. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę większy problem z tymi solami. Mianowicie często początkujący akwaryści zaczynają od korali miekkich, bo niby łatwiej. Dążą jednak do niskich parametrów i to akurat jest dobre. Większość odpowiedzi na forum brzmi, dodawaj sól ubogą np. IO oraz lej bakterie. Tyle tylko iz dla metody probiotycznej odpowiednie kh, powinno być poniżej 8. Wiekszość z nas utrzymuje je na poziomie 7,7... 7...6,5.

Sól IO jak i większośc innych soli ma bardzo wysokie kh. No właśnie ... co w przypadku trzymania miekkich korali, które jak wiemy nie mają takiego zapotrzebowania w pierwiastki jak SPS.

Sam borykam się z tym tematem, który praktycznie nie istnieje w zbiorniku SPS i nigdy nie miałem z tym problemu, wręcz odwrotnie.

Co o tym sądzicie. W jaki sposób zastosować metodę probiotyczna przy koralach miekkich.

 


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam RC, Podmianki raz na 2-3 tygodnie (15-20 proc). Na parametry się nie patrzę. 

Zauważyłem , że na RC korale mają dużo żywsze kolory.

Wcześniej używałem KENT, AFRS, RN.

Z tego co widzę to moim miękasom odpowiada bogata sól z lekko obniżonym zasoleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Tester napisał:

O ile nie trzymasz super rzadkich odmian barwnych tylko popularne korale mozesz po prostu trzymac mniejsze zasolenie - około 31-32ppt. 

Maciej, podaż kreuje popyt i na odwrót. Forum samo się adaptuje do potrzeb pytających. SPSy stały się ostatnio modne co nie znaczy, że zbiornik z miękkasami nie ma szansy na TOTMa. 

Ja wiem, że podaż kreuje popyt. Jeśli ktoś zadaje konkretne pytanie na temat korali miękkich jakie oświetlenie, odpieniacze, sól itp., a dostaje odpowiedź jak do obsady SPS, to albo ten co udziela odpowiedzi nie potrafi czytać ze zrozumieniem albo pisze żeby pisać i powielać odpowiedzi innych lub nabijać posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako iz sam jestem zainteresowany kwestią soli (kH) a zarazem niskich parametrów, powiedzmy N03~5 oraz PO4~0,05max, czy są jakieś osoby mające korale miekkie oraz niskie N i P.

Zastanawiam sie nad solami:

Colombo (kh9),

FM (kh9),

Czy ktoś wie może jakie Kh ma RedSea Salt?

 


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie uzyskać odpowiedź, bo wszystko kręci się wokół SPS. Na temat soli rs niebieskiej pozostaje nam czekać do nowych testów soli. Może ta sól będzie testowana, bo sam jestem zainteresowany zamianą z obecnej bt na tą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co testowac, red sea niebieska to jedna z najlepszych na rynku, do miekkich az za dobra.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, chyba nie bardzo wiesz o co chodzi. I faktycznie skłaniam się do wypowiedzi Macieja iż tylko SPS sie liczy.

Tak więc powiem Tobie, uwierz mi że są korale miekkie, które wymagają nieznacznie gorszych parametrów wody jak SPS.

Mam lata doświadczeń ze zbiornikami SPS i właśnie teraz dostrzegam problem z solami (wysokie kh) oraz docelowym kh-7,7 w zbiorniku z miękkimi jakie chcę mieć.

Dla Twojej informacji korale NP, są koralami miekkimi i niestety ciężko utrzymac niskie kh robiąc podmiany.

Bartek (Tester) wiesz o co chodzi, wzywam Cię do tablicy.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Piotr1 napisał:

Po co testowac, red sea niebieska to jedna z najlepszych na rynku, do miekkich az za dobra.

Po to testować, żeby wiedzieć czy nie jest tak jak z IO która to sól jest uważana za ubogą, a jest dość bogata w składzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak.znienilem sol na rs niebieska pol roku temu miekasy sie pozwijaly i tak maja do dzis. O dwoch miwsiecy jade na IO i mam nadzieje ze miekkie odzuskaja swoja swietnosc.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest właśnie pytanie i odpowiedź? Czy ta sól jest taka, jak ją opisuje producent?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Miałem no3 na poziomie 2 i po4 niewykrywalne salifertem na soli nlue treasure. Ale po kipiszu w akwarium walcze z tymi parametrami. Nie narzekam na tą sól. Tylko to kh jest dla mnie za wysokie. Wiem że przy niższym bylo świetnie miękasom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja napisze trochę przekornie, bazując na swoim niewielkim doświadczeniu - Wszystko jedno jaka sól, dla łatwych fotosyntezujących miekkasów.

A Kh w okolicach 9 jest dobre a nawet lepsze - przy takim kh zanikały mi zawsze plagi typy cyjano, dino itp. Fakt że przy takim kh metody probiotyczne typu ocet, vodka itp nie działają, ale jeśli nie masz za wysokiego NO3 to bym się tym nie przejmował.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Właśnie chce ponownie mieć dobre te parametry a zacząłem stosowac vsv a kh mam w tej soli 8.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Noa napisał:

Bartek (Tester) wiesz o co chodzi, wzywam Cię do tablicy.

 

Panie Psorze, jestem nieprzygotowany :) 

Pierwsze pytanie, które ja bym zdał to definicja soli bogatej. Czy chodzi nam o sól z większą ilością różnych pierwiastków ale w normatywnych poziomach, czy też o sól z normalną ilością mikroelementów, ale za to w większych stężeniach niektórych z nich.

Jesli o mnie chodzi, to jestem zwolennikiem podejscia, że chemia w akwarium nie powinna różnić się od chemii na rafie, dlatego sam preferuję sole o normatywnych poziomach pierwiastków, czyli bez sztucznego podbijania. W praktyce zawsze łatwiej podbić jakieś mikroelementy niż je potem zbijać. Dlatego na potrzeby tego postu za sol bogatą bede uważał sól o większej ilości mikroelementów, ale w stężeniach podobnych do NSW

Spróbujmy zatem zanalizować problem...

Założenie 1

Największą różnicą pomiędzy koralami SPS/LPS a miękkimi jest wapienny szkielet który w ogromej wiekszosci jest zbudowany z jonów Ca i CO3. Dodatkowo, w mniejszych ilościach dochodzą inne jony dwuwartościowe z grupy berylowców np Mg, Sr etc... 

Założenie 2

Jakbym miał strzelać to powiedziałbym, że wiekszość pierwiastków biologicznych potrzebnych do wzrostu tkanki (nie szkieletu) u większości korali jest podobna.

Założenie 3

Korale NP, z racji tego, że nie posiadają zooksantelli, posiadają zmniejszone zapotrzebowanie na Mg. Atom magnezu występuje we wszystkich odmianach chlorofilów. 

Założenie 4

Wiele korali NP buduje szkielet wapienny np Dendropyllie czy niektóre gorgonie, co powoduje wzrost zapotrzebowania na pierwiastki potrzebne do kalcyfikacji. Inne korale NP np Swiftia czy Dendronephtia buduja szkielety (lub włókna) skleproproteinowe. W tym drugim wypadku raczej nie chodzi o dostęp do Ca i CO3 a raczej do pożywnej substancji organicznej ze względu na cudzożywność.

Założenie 5

Ze względu na to, że korale NP wystepują nieco głębiej niż korale fotosyntetyzujące, nie potrzebują białek chroniących przed promieniowaniem UV. Wynikałoby z tego, że przy koralach NP nie ma potrzeby bawienia się w kropelki z mikroelementami w takim stopniu jak przy wybarwianiu SPSów. 

 

Zbierając powyższe założenia do kolokwialnej kupy, myślę, że o ile nie mamy kilkudziesięciu główek T. fulkneri,  w przypadku azooxow sól ma mniejsze znaczenie niż w przypadku SPSów. 

Korale NP widziałem w M. Północnym, M Czerwonym, M. Adamańskim, Filipińskim, we wszystkich trzech oceanach. Różnica w zasoleniu i składzie chemicznym w tych zbiornikach jest na tyle spora, że jeśli nie mamy konkretnego biotopu np tylko Morze Filipińskie, to i tak nie dobierzemy soli oraz zasolenie w ten sposób, aby zadowolić wszystkie korale.

Jeśli wróciłbym do trzymania korali NP - (a nie zrobie tego, bo są to najtrudniejsze korale na świecie) - to oparł bym chemię wody o sól, która opiera się o regułę Dittmara - tak jest zawsze najbezpieczniej.

Piotrze, nie wiem czy moja odpowiedź Cię satysfakcjonuje. Przyznam, że temat jest i poniekąd obcy i powyższe rozważania mogą być obarczone sporym błędem.

Z doświadczenia natomiast wiem, że w przypadku korali Azoox większym wyzwaniem jest utrzymanie czystej wody niż brak suplementacji. W naturze zwykle korale (znaczy foto) rosną w tych samych miejscach co korale NP ,tak więc nie bardzo bym przejmował się wyszukiwaniem jakichś specjalnych soli dla NP

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już wiadomo dlaczego Bartek ma nicka Tester. W pełni profesjonalne naukowe podejście do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nasz Tester to ma wiedzę , brawo . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U siebie mam sól Kordon z amquelem. Parametry takie jak na rafach i z powodu tego że mam "trochę" koralowców z przewagą miękkich to muszę w niewielkiej ilości dozować codziennie ballinga. Aktualnie w zbiorniku Kh 7,8 Ca 380 Mg 1350 No3 okolo 3-5 Po4 0,04.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Tester napisał:

Panie Psorze, jestem nieprzygotowany :) 

Pierwsze pytanie, które ja bym zdał to definicja soli bogatej. Czy chodzi nam o sól z większą ilością różnych pierwiastków ale w normatywnych poziomach, czy też o sól z normalną ilością mikroelementów, ale za to w większych stężeniach niektórych z nich.

Jesli o mnie chodzi, to jestem zwolennikiem podejscia, że chemia w akwarium nie powinna różnić się od chemii na rafie, dlatego sam preferuję sole o normatywnych poziomach pierwiastków, czyli bez sztucznego podbijania. W praktyce zawsze łatwiej podbić jakieś mikroelementy niż je potem zbijać. Dlatego na potrzeby tego postu za sol bogatą bede uważał sól o większej ilości mikroelementów, ale w stężeniach podobnych do NSW

Spróbujmy zatem zanalizować problem...

Założenie 1

Największą różnicą pomiędzy koralami SPS/LPS a miękkimi jest wapienny szkielet który w ogromej wiekszosci jest zbudowany z jonów Ca i CO3. Dodatkowo, w mniejszych ilościach dochodzą inne jony dwuwartościowe z grupy berylowców np Mg, Sr etc... 

Założenie 2

Jakbym miał strzelać to powiedziałbym, że wiekszość pierwiastków biologicznych potrzebnych do wzrostu tkanki (nie szkieletu) u większości korali jest podobna.

Założenie 3

Korale NP, z racji tego, że nie posiadają zooksantelli, posiadają zmniejszone zapotrzebowanie na Mg. Atom magnezu występuje we wszystkich odmianach chlorofilów. 

Założenie 4

Wiele korali NP buduje szkielet wapienny np Dendropyllie czy niektóre gorgonie, co powoduje wzrost zapotrzebowania na pierwiastki potrzebne do kalcyfikacji. Inne korale NP np Swiftia czy Dendronephtia buduja szkielety (lub włókna) skleproproteinowe. W tym drugim wypadku raczej nie chodzi o dostęp do Ca i CO3 a raczej do pożywnej substancji organicznej ze względu na cudzożywność.

Założenie 5

Ze względu na to, że korale NP wystepują nieco głębiej niż korale fotosyntetyzujące, nie potrzebują białek chroniących przed promieniowaniem UV. Wynikałoby z tego, że przy koralach NP nie ma potrzeby bawienia się w kropelki z mikroelementami w takim stopniu jak przy wybarwianiu SPSów. 

 

Zbierając powyższe założenia do kolokwialnej kupy, myślę, że o ile nie mamy kilkudziesięciu główek T. fulkneri,  w przypadku azooxow sól ma mniejsze znaczenie niż w przypadku SPSów. 

Korale NP widziałem w M. Północnym, M Czerwonym, M. Adamańskim, Filipińskim, we wszystkich trzech oceanach. Różnica w zasoleniu i składzie chemicznym w tych zbiornikach jest na tyle spora, że jeśli nie mamy konkretnego biotopu np tylko Morze Filipińskie, to i tak nie dobierzemy soli oraz zasolenie w ten sposób, aby zadowolić wszystkie korale.

Jeśli wróciłbym do trzymania korali NP - (a nie zrobie tego, bo są to najtrudniejsze korale na świecie) - to oparł bym chemię wody o sól, która opiera się o regułę Dittmara - tak jest zawsze najbezpieczniej.

Piotrze, nie wiem czy moja odpowiedź Cię satysfakcjonuje. Przyznam, że temat jest i poniekąd obcy i powyższe rozważania mogą być obarczone sporym błędem.

Z doświadczenia natomiast wiem, że w przypadku korali Azoox większym wyzwaniem jest utrzymanie czystej wody niż brak suplementacji. W naturze zwykle korale (znaczy foto) rosną w tych samych miejscach co korale NP ,tak więc nie bardzo bym przejmował się wyszukiwaniem jakichś specjalnych soli dla NP

Pozdrawiam

Nie można tego całego wykładu uprościć do dwóch, trzech zdań? Większość i tak nie zrozumie o czym piszesz. Jak byś to jakoś uprościł, to by było dostępne dla ogółu, a tak to wyłożyłeś jak pisma z urzędu. Żeby to zrozumiał prosty człowiek, to musi to przeczytać dwa razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zarowno na red sea niebieskiej z kh 7,7 jak i na red sea czarnej z kh 14 miekkie rosna ja szalone, takze mysle, ze przy miekkich sol nie ma zadnego znaczenia tylko inne paramatry wody. Druga sprawa to przeciez Bartek nie bedzie testowal jak sie koral miekki zachowuje na danej soli jak chcecie bo to niemozliwe.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, maciej01 napisał:

Nie można tego całego wykładu uprościć do dwóch, trzech zdań? Większość i tak nie zrozumie o czym piszesz. Jak byś to jakoś uprościł, to by było dostępne dla ogółu, a tak to wyłożyłeś jak pisma z urzędu. Żeby to zrozumiał prosty człowiek, to musi to przeczytać dwa razy.

 

Nie chce Ci się czytać czy pomyśleć? 

Na szczęście akwarystyka morska jest na tyle złożonym hobby, że na wiele pytań nie da się odpowiedzieć prostym tak lub nie. Dzięki temu nie nudzi się po pół roku i jest pełna wyzwań. Masa odpowiedzi, nawet jeśli jest prosta zależy od wielu czynników, dlatego trzeba o nich wspomnieć, bo inaczej można wyciągnąć błędne wnioski.

Przykład:

Czy korale, tak jak rośliny potrzebują do życia światła?

Zobacz do jak błędnych wniosków może doprowadzić jedna krótka odpowiedź "tak" lub "nie", mimo, że obie do pewnego stopnia są prawidłowe

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik startował na Red Sea niebieskiej, po roku przeszedłem na Red Sea Coral Pro i Kh miałem 12. Korale miękkie (tylko takie miałem) pompowały się i rosły jak szalone. Nie wiem czy to kh ma taki niby wpływ na samopoczucie miękasów.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez startowalem na red sea niebieskiej i miekkie pieknie sie pompowaly i rosly potem przeszedlem na red sea czarna i dalej pieknie wygladaja takze mysle ze nie kh ma na to wplyw tylko inne skladniki zawarte w solach tej marki.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.