Skocz do zawartości
K@MIL

Moje Małe tanie akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Początkujący jestem, ale może też się podzielę swoimi doświadczeniami ze startu akwarium...

Co do skały - z tego, co wiem, to żywą skałę stanowią właśnie szkielety koralowców, które latami moczą się w oceanie + jakieśtam skały magmowe, czyli to, co jest tak naprawdę wynikiem działalności wulkanicznej na dnie oceanicznym. Taka skała jest silnie zgazowana - stąd porowatość. Chociaż obecnie żywa skała pochodzi chyba ze sztucznych farm, ze względu na ochronę raf i wrzuca się do morza syntetyczną skałę, o składzie zbliżonym do naturalnej, moczy się przez 12 miesięcy i skała się "ożywia". Skała skale nierówna, a podejrzewam, że niektóre skałki syntetyczne są o wiele gorszej jakości niż szkielety koralowców, a ludzie na tym startują... Ale mogę się mylić...

Co do całego setupu, to nie chodzi o to, że jak ktoś idzie pod prąd, to od razu jest skazany na porażkę, ale ja zakłądając akwarium też stwierdziłem, że zrobię wszystko DIY po taniości, a że liznąłem trochę elektroniki, to uznałem, że sobie poradzę. I zmontowałem pokrywę z aluminium, ładną, ale jeszcze przed startem stwierdziłem, że nie pełnia swojej funkcji - problem z parowaniem, zalewaniem całej elektroniki, którą nie sposób idealnie zabezpieczyć, a to jednak stoi na miedzi, która szkodzi życiu w baniaku... I oszczędności na cyrkulatorach, lampie i paru innych rzeczach skończyły się zakupem lampy, sterowanych pomp, itp. plus kilkuset złotową stratą, bo pieniądze na wszystkie gadżety DIY poszły de facto w błoto...

Z życiem się zdecydowanie wstrzymaj, mierz parametry, jak zejdą do zera odczekaj tydzień i początkowo kilka ślimaków, jakiś krabik, a potem stopniowo wprowadzać dalej, jeśli parametry będą stabilne i wszystko będzie się miało dobrze. I polecam ReefHuba - masa wiedzy w jednym miejscu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twojej fotce jest kolonia drobnych szkieletów i ok. Ale na fotce @kamila po lewej stronie są skamieniałe duże patyki. Tam nie ma porów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Roman.P napisał:

Na Twojej fotce jest kolonia drobnych szkieletów i ok. Ale na fotce @kamila po lewej stronie są skamieniałe duże patyki. Tam nie ma porów.

Mi chodziło o generalne stwierdzenie, bez powiązania z akwarium Kamila.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znaczy się na tym patyku jest dużo takich małych dziur to są te pory? jak będę miał lepszy aparat to wstawię zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie czyta forum to ludzie z wypasionym sprzętem, refugium i odkrytymi baniakami tez maja problemy i nie potrafią se poradzić mysle ze pokrywka kompletnie niema znaczenia (chodzi mi o taka jak ma kolega i ja) niemam sumpa  odpieniacz wewnetrzny 7 letni w baniaku 8 ryb w tym dwa pokolce wódy nie leje bo mam las palysów:nuke: no3 20 po4 0.1 za niedlugo zaryzykuje z jakims sps ciekawe co powiecie jak sie uchowa :fish:

Edytowane przez c-sys (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się myślę że tak, jeżeli ktoś chce mieć Cudowne akwarium z najbardziej trudnymi koralami i zwierzętami to powinien przestrzegać wszystkiego bo każda pierdoła jest ważna np kolega Szutarek ma przepiękne akwarium i nie dziwie się że mówi o najdrobniejszych szczegółach, ale sądzę że dla jakiś mało wymagających gatunków można próbować mniej perfekcyjnie, bo własnie o to chodzi niektórzy nie mają nawet odpieniacza i jakieś tam akwaria mają :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KAMIL.masz taki sam zbiornik jak mój. Obiegówka 1700 l/h to dużo za mało. Powinieneś celować w okolicę 6000 l/h.

Jakie masz te cyrkulatory? Bo 150 cm to długie akwarium.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulator tunze 6065 i tunze 6045 ten 6065 chyba jest za duży i chce go wymienić? a co do pompy nie mam komina tylko przelew widoczny na zdjęciach woda spływa w miarę szybko ale nie wiem czy na lepszej pompie by wyrobiła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, K@MIL napisał:

Znaczy się myślę że tak, jeżeli ktoś chce mieć Cudowne akwarium z najbardziej trudnymi koralami i zwierzętami to powinien przestrzegać wszystkiego bo każda pierdoła jest ważna np kolega Szutarek ma przepiękne akwarium i nie dziwie się że mówi o najdrobniejszych szczegółach, ale sądzę że dla jakiś mało wymagających gatunków można próbować mniej perfekcyjnie, bo własnie o to chodzi niektórzy nie mają nawet odpieniacza i jakieś tam akwaria mają :)

 

przede wszystkim musisz stworzyć stabilne środowisko - jak najmniejsze wahania parametrów ... wtedy zwierzaki przyzwyczają się do tych wartości i nawet przy sporym NO3 , czy wykrywalnym PO4 można cieszyć się fajną obsadą mniej wymagających zwierzaków ....jest pare osób na forum które znają od lat moje akwa i mogą potwierdzić że / nigdy nie miałem "wyzerowanych" parametrów - ale są one od lat stabilne /i w takim baniaku można utrzymać naprawde większość najbardziej poularnych gatunków zwierzaków/ , zasade tą potwierdza także post kolegi c-sys .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, K@MIL napisał:

cyrkulator tunze 6065 i tunze 6045 ten 6065 chyba jest za duży i chce go wymienić? a co do pompy nie mam komina tylko przelew widoczny na zdjęciach woda spływa w miarę szybko ale nie wiem czy na lepszej pompie by wyrobiła 

Spływ wody powinieneś mieć o średnicy 32 mm z zaworem do regulacji wtedy pompa 6000 l powinna dostać wystarczającą ilość wody. tunze 6065 wcale nie będzie za duża przy tej długości zbiornika zwłaszcza że ukierunkujesz wypływ wody na lustro wody.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura jest 32 tylko że PP i ona ma trochę grubą ściankę, na razie nie mam możliwości zrobienia komina, i spływ mam tego typu 

 jeszcze trochę go udoskonalę i jeżeli będzie spływał lepiej to kupię mocniejszą pompę, i na pewno ten cyrkulator nie będzie za duży ktoś jeszcze potwierdzi bo jak tak to już go wkładam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak za mocno dmucha to skieruj go w gore w lustro wody u mnie podziałało chińczyk jvp 201 niby 6000l ale jakiegoś szczególnego sztormu niema a i pobaw sie trochę z ustawieniem tej skały żeby było więcej dziur -grot bo rybki to lubią. Jak skala z aktywnego baniaka i woda tez to mozesz czasami nie miec zadnego dojrzewania ale wydaje mi się za czysta jak na żywą :detective:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Roman.P napisał:

Szkielety SPS? Dawaj fotkę.

Romek, no co ty, czym jest skała jak nie szkieletami korali?

82733740-2314-48d2-a4c7-f8509f90aa79.jpg


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała to nie tylko szkielety, ale również wypełnienia między nimi (osady, rurówki, glony wapienne, etc...) przez lata przedrążone tunele tworzące skomplikowaną sieć o różnej twardości. Świeży szkielet pewnie nie ma takich właściwości.

Nie mniej jednak są przecież systemy w których nie ma skały i jakoś dają radę.  Metoda Berlińska to nie jedyna jaką znamy i na szkieletach można budować akwarium. Dorzuci trochę siporaxu, albo czegoś innego i wyjdzie podobnie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak wygląda moja, zresztą ja mam około 50kg skały a ta maczuga ma raptem 2kg nasz kolega z forum ma akwarium 1000l i ma tylko takie maczugi zresztą od niego ją kupiłem zrobię więcej dziupli dla ryb jak radzicie i wloze ten cyrkulator a i masz rację że czysta bo 10kg było suchej i ona taka biała ale reszta około 40 żywej 

Edytowane przez K@MIL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o absorbentach na start jakie są najlepsze i kiedy powinienem je stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, K@MIL napisał:

co myślicie o absorbentach na start jakie są najlepsze i kiedy powinienem je stosować?

Nie zaszkodzi, chociaż w okresie dojrzewania dałbym sobie spokój. Potem w razie wysokiego poziomu PO4 można stosować np, Rowaphos czy Phosguard, stosuje się również absorbenty krzemianów czy ogólnie niepożądanych związków stosując, np. Chemipure czy pospolity wegiel. Generalnie jeśli system działa dobrze to absorbenty stosujemy okresowo dla zniwelowania np. wysokich fosforanów

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz mam wysokie no2, w granicach 0,9mg/l jak myslicie to dojrzewanie to sprawia i czy cos robic, lac bakterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dojrzewanie, jak no2 poszło do góry to znak że zaskoczył cykl azotowy. Czy wlejesz bakterie czy nie to już bez większego znaczenia na rtm etapie. Maszyna ruszyła :)


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil jak postępy? Bo dawno nic nie pisałeś... może jakieś fotki jak wyglada zbiornik....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie lipa, piasek robi sie brązowy, aiptasi bardzooo dużooo, do tego małe rozgwiazdy się mnożą i brązowe glonki na szybie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.