Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czym w sposób bezpieczny czyścić plexę? Bądź inne transparentne tworzywo z którego został wykonany sprzęt do naszego baniaka, aby zachował on jak najdłużej swoje walory estetyczne.

Pytanie może z banalną odpowiedzią ale niestety jej nie znam a przyszło mi się dzisiaj zmierzyć z czyszczeniem pojemnika aklimatyzacyjnego produkcji rodzimej. Pojemnik umyłem wodą i wytarłem miękką ściereczką - ale nie osiągnąłem zadowalającego efektu. Z podobnym problemem spotkam się przy czyszczeniu półki na szczepki gdyż widzę iż na niej glony wapienne również się zadomowiły.


By dać coś od siebie:
Czyszcząc cyrkulatory ostatnimi czasy wstawiam je na 15 minut na najniższych obrotach do obciętej butelki po wodzie RO 5l. Wlewam tam 2L octu i ustawiam cyrkulator na działanie stałe i najniższy bieg. Pompę po wyjęciu wystarczy delikatnie wytrzeć ścierką, ręcznikiem kuchennym lub innym jednorazowym tworzywem. Sposób prosty i sprawdzony w praktyce, co najważniejsze działa. Pompa wygląda po takim zabiegu zadowalająco a ja nie muszę się bawić w czyszczenie jej szczoteczką w zlewie. Po zabiegu nawet jej nie płuczę. Ocet można przefiltrować przez włókninę i zlać do szczelnej butelki w ten sposób pozostanie on wielokrotnego użytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy sprzęt bez względu na materiał z jakiego jest wykonany czyszczę wodą z octem


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam ocet do wiadra pompe na 10 minut a potem lyzka sody do wybuzowania reakcja  wyczyści super razem z algami)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z octem - średnio rusza zielony osad jaki powstał na plexi. Glony wapienne te ładne zeszły dość łatwo. Dłuższe namoczenie w occie nie uszkodzi plexi ?
ACE ? tylko nie mam pojęcia jak się zachowa plexi - chodzi o zachowanie przeźroczystości i efektu wow jaki był przy pierwszym zwodowaniu pojemnika.
Denonik - płyn po wybuzowaniu do ponownego wykorzystania za tydzień czy ścieki ?

Pytania może i banalne. Ale nie chcę uzyskać efektu czyste - ale matowe.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepła woda z octem lub rozpuszczonym kwaskiem będzie idealna. Później wypłukac i wytrzeć miękką ściereczką. Matową powierzchnię "uzyskuje sie" zazwyczaj przez szorowanie są to zazwyczaj małe zarysowania...

Aha jeszcze jedno: rzeczywiście ocet nie rozpuści zielonych glonisk. Do usunięcia tego typu nalotów używam osobiście szczotki na kiju z dosyć miękkim włosiem - tej samej którą wymywam kubek odpieniacza.  Robię to oczywiście  po moczeniu w occie/ kwasku, później płukanie i wytarcie miękką szmatką lub kuchennym ręcznikiem papierowym.

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyn po wybuzowaniu do ponownego wykorzystania za tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja przerabiałem temat czyszczenia u mnie bardzo fajnie sprawiła się soda, a potem dodatek kwasku cytrynowego :), wszystko buzuje i ładnie rozpuszcza nie obyło się bez szczoteczki, pewnie gdybym zostawił na kilka godzin obyło by się i bez niej:

 

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.