Skocz do zawartości
MichałAsia

Projekt nowego sumpa pod 170l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Odkupiłem od jednego z nas zestaw OW 65x50x55, komin wewnętrzny na środku tylnej ściany, sump który mam w zestawie jest za mały pod nowy odpieniacz który też kupiłem na forum schuran 150 z pompą aquabee UP2000/1. Chcę dokupić nową pompę obiegową Jebao DC3000 i dolewkę Levelautomatic Milestone .

Max wymiar sumpa jaki mogę zmieścić w szafce 59cm długość, 40cm szerokość, 40cm wysokość. Zrobiłem przykładowy szkic z którego proszę nie śmiać :) 

Chciałbym tam zmieścić to wszystko co wymieniłem i dodatkowo zrobić komorę na siporax i węgiel aktywny, wrzucę skałę ze starego zbiornika którą mam w panelu, jest tam pełno życia więc się przyda (jakieś robale biegające i gąbki żółte białe i różowe) i jakieś bardzo twarde rurówki.

 

Pytanie jest następujące czy ten mój projekt ma sens. Odpieniacz taki zostaje i koniec.

 

20170212_151410_resize.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na większego sumpa nie masz miejsca? Ja bym podniósł tę pierwszą przegrodę z komory siporax. Tak aby był 1 cm różnicy z pierwszą przegrodą komory odpieniacza. Teraz masz 4 cm, może ci to trochę chlupotać. No i w takim ustawieniu będzie Ci spadał poziom nie tylko w komorze pompy ale i w komorze siporaxu. Oczywiście będzie tego pilnować dolewka ale lepiej jeśli woda wlewa się do komory pompy górą. Wtedy zmienia się tylko poziom w komorze pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację.  Zastanawiam się nad 3 przegrodami,  i sporax przenieść do pierwszej przegrody od strony odpieniacza.

Ten wymiar to max co mogę zrobić. Zostaje mi po 0.5cm luzu między stelażem. 

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne akwarium i w szafce max mogę wygospodarować 54x50 zdecydowałem się na sumpa 54x35x35 bez  zrobię tylko wklad z siporaxem w taki sposób aby tworzyl przegrode dla odpieniacza, a po przejściu przez siporax wstawię 1 przegrode dla pompy (tak zeby siporax był obmywany z gory na dol później przegroda i górą do pompy, zbiornik na dolewkę 50x10x35 osobno. Bo w twoim układzie znika te 10 cm które by się przydało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie tak jak piszesz. Eliminując 4 przegrode będę mieć wszystko co potrzeba. Czyli siporax w pierwszą kieszeń i od góry w dół i potem znowu od góry do pompy obiegowej i zyskamy na dolewce. 

Jakiej grubości zrobić ścianki sumpa? 6 czy 8 mm. Chciałbym jutro zamówić i kolejnym krokiem będzie zamówienie płyty nowej na stelaż i powoli napełnianie wodą z podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam robię z 6.  35 wysokości i 1 wklejona przegroda będzie ok. A pojemnik na siporax zrobię z plexi a jako tak że 1-sza scianka od strony odpieniacza będzie miała jakieś 250 (na wys 240 wkleje takie dystanse na wate) dół będzie dziurawy i kolejna zamykajaca scianka na takich nóżkach zeby był przepływ z góry na dół ale z możliwością wyciągania jako uszczelke dam rozcietą rurkę silikonowa i na wcisk będę wkładał

siporax.JPG

Edit narysowalem bo z tego co napisałem sam bym nie zrozumiał o co chodziło hehe

Edytowane przez ravicq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, MichałAsia napisał:

 

20170212_151410_resize.jpg

Ta komora 4 cm nie jest potrzebna  bo nic ni robi tylko miejsce zajmuje skalę możesz dać przy odpieniaczu nic jej nie będzie.  Zawsze można podnieść nieco poziom wody a odpieniacz na kartce postawić   .

Zapas  bezpieczeństwa dla ciebie powinien być około 10 cm wiec przegrody mogą mieć wysokość 29 cm o ile cie puści  wysokość odpieniacza

Dwa  to jeszcze bym wywalił dolewkę i zrobił komorę 11 cm   

Do tego pokrywa z plexi  bo łatwo się obrabia żeby zrobić przepusty na rury i odpieniacz .Ograniczy ilość odparowanej wody 

A nad połowa sumpa bym zrobił półkę mocowana do stelaża a na niej zbiornik na dolewkę  25 x40 x10 wys  to 10 litrow ale powinno się zmiescic ok 15cm wysokości albo więcej   twoja miała ok 14 litrow. 

 

Przed zamówieniem lub cięciem szyb skocz do sklepu spożywczego tam zawsze mają w cholerę kartonów i zrób sobie model czy wszystko ci się mieści . . 

 

6 godzin temu, ravicq napisał:

 

siporax.JPG

 

Masz błąd w założeniu jeżeli chcesz używać waty musi ona być przed siporax em  żeby syf nie osadzał się na nim.

Dwa 

Polka na wątek może być nad  siporax em zrobisz sobie w przegrodzie  dwa miejsca żeby kratkę lastrowa wsadzić i oprzeć na nich 

Trzy

Sklej lub zamów osobny zbiornik na dolewkę  bo masz miejsce  10x 54 x35 ok 20 litrow jak mało to możesz go dać z tyłu akwarium i zwiększyć wysokość i szerokość . 

Cztery 

Patent na wcisk jest nie bezpieczny bo możesz roszczelnić sumpa . 

 

 

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym kartonem to dobry pomysł. Poustawiam wszystko i będzie wiadomo. Odpieniacz ma od 20 do 25 cm poziom zanużenia. Więc podstawka będzie potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jak cie puszcza wysokości  . Ja bym zrobił  pierwsza przegrodę 26 do 28 i podstawkę pod odpieniacz z kratki lastrowej 5 cm

Komora pompy by miała ok 24 cm to jest ok chyba  że będziesz miał tylko dwie komory to 26 ew można kleić labirynt ale to wyższa szkoła jazdy

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widział bym to tak.

uzngkyt3j1xc.jpg
 

Od najniższej przegrody potrzebujesz 7cm do krawędzi sumpa jest to minimum ( o ile nie pomyliłem się w obliczeniach). Dasz 9-10cm i będzie ok. Woda podczas wyłączenia obiegu spływa rurami powodując miejscowe chlapanie i podniesienie lustra w okolicy rur spustowych. Dolewki nigdy za wiele. Zakładam iż będzie siporax, odpieniacz i pompa obiegowa. W razie co filterek przepływowy powinien zmieścić się obok pompy obiegowej.  SIporax dasz na kratce aby woda przepływała i nie zbierał się w nim detrytus. Jak chcesz to nad siporaxem wykombinujesz kratkę na włókninę filtracyjną (czasowo się to może przydawać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wszystko pięknie. Czyli wystarczą 2 przegrody. Ale powiedz mi jak to się ma do tych bardzo skomplikowanych sumpów,  w których są labirynty. Czy jest konieczne stosowanie tak skomplikowanych sumpów z kilkunastoma przegrodami.  

Chciałbym zamówić w miarę szybko i napełniać wodą z podmiany.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta przegroda o szer 4cm jest przydatna np. do umieszczenia absorbentów, które potrzebują stałego przepływu wody. Jeśli wrzucisz je do komory odpieniacza czy pompy to przepływ będzie już trochę inny.

I nadal masz w rysunku rozwiązanie, które spowoduje, że poziom wody będzie się wahał również w komorze na siporax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując. Wywalam jedną przegrodę z mojego rysunku, siporax wkładam w pierwszą kieszeń od strony odpieniacza, 3 przegroda idzie w dół i woda przelewa się górą co powinno w miarę ustabilizować poziom wody w sumpie, czy jestem w błędzie. Pompa obiegowa docelowa ma być jebao DC 3000. 

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MichałAsia napisał:

Podsumowując. Wywalam jedną przegrodę z mojego rysunku, siporax wkładam w pierwszą kieszeń od strony odpieniacza, 3 przegroda idzie w dół i woda przelewa się górą co powinno w miarę ustabilizować poziom wody w sumpie, czy jestem w błędzie. Pompa obiegowa docelowa ma być jebao DC 3000. 

W ten sposób woda nie będzie przepływać przez siporax tylko nad nim. Musisz dołożyć jedną przegrodę za komorą siporaxu o ok. centymetr niższą od tej pierwszej w komorze odpieniacza. Wtedy woda będzie się wlewać górą do komory pompy i tylko tam będzie się wahał poziom. No i będzie też miejsce na to co pisałem post wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniej więcej o to chodzi. Rozsunę pierwszą przegrode od odpieniacza na tyle żeby można włożyć siporax i koniec? Oczywiście z moimi wymiarami bo zdjęcie mam z neta. Czy ja dalej coś nie rozumiem?

4526207_FullSizeRender.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, MichałAsia napisał:

Czyli mniej więcej o to chodzi. Rozsunę pierwszą przegrode od odpieniacza na tyle żeby można włożyć siporax i koniec? Oczywiście z moimi wymiarami bo zdjęcie mam z neta. Czy ja dalej coś nie rozumiem?

 

Tak o to chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zdążę to dziś zamówię i pokaże efekt po odbiorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj szklarz a  na rejonie. Będzie szybciej . Jest zima to nie mają tyle roboty


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile chcą za sklejenie?  U mnie szklarz za 54x35x35 (bez przegród, szkło float ztępione krawędzie) i 54x10x35 szyba 5-6mm (nie mówił konkretnie) chciał 200 zł. 

Edytowane przez ravicq (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś potrzebowałem takie szkło z  40x 30x 7 i szyba 40x30  i za to zapłaciłem 40 zł

Dla tego sumpa zawsze sam kleje bo taniej  poprzedni który robiłem kosztował kolo 100  akwarium 60  silikon 20  szkło 20  

200 to  nie tak źle 


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 zł za sump z dolewką i 3 przegrodami. Krawędzie fazowane.  

Więc nie ma sensu klei samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.