Skocz do zawartości
RafałŚL

Potrzebna pomoc do regulacji oświetlenia lampy led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Czy ktoś mógłby mi pomóc zrobić regulację oświetlenia do lampy led DIY?

Sprawa wygląda tak,lampa ma 4 nitki led jedno watowych,po 25szt na każdą nitkę,zasilana czterema zasilaczami z driverem,świeci fajnie ale niestety za mocno i pali mi korale,pytanie jest jak i czy da się zrobić do tego jakiekolwiek sterowanie? Naj prostsze,może być potencjometrem,nie potrzeba mi super mega komputerowego sterowania,im prostsze tym lepsze.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i rady.

LAMPA LED 007.jpg

LAMPA LED 006.jpg

LAMPA LED 005.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można zmniejszyć ilość ledów do np. 18

albo te zasilacze/drivery do wymiany - na nich nie da się rozbić sterowania

a najprościej będzie jeden (jedną nitkę) odłączyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ten driver z fotki ma dobrze pracować w zakresie od 85 do 265V i wtedy na wyjściu masz od 45 do 90V i 300mA i te 300mA driver ma zadanie dać na wyjściu "choćby na głowie stawał"

jak zmniejszysz napięcie na wejściu poniżej 85V to zacznie "głupieć" i np. może się grzać albo ledy migotać jak stroboskop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam ledy na takiej przetwornicy z allegro a zasilaczem jest zwykle traffo + mostek graetza. Przetwornica step-up DC/DC regulacja płynna potencjometrem w zakresie 12-35v. Myślę że sprawdza się nieźle. nawet nie musiałbyś przerabiać lampy, nitki prosto pod przetwornicę - wcześniej trzeba by ustawić napięcie przetwornicy na ok 20v i po włączeniu podawać więcej ile trzeba.

przetwornica-dc-dc-150w-10a-12-35v-step-up.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,czyli ściemniacz odpada,szkoda mi ujmować nitki,więc albo coś z niej wykrzesam,zamienię zasilacze tak żeby była opcja przyciemniania albo trzeba będzie zmienić całą lampę....

1 minutę temu, Stefan85 napisał:

Ja mam ledy na takiej przetwornicy z allegro a zasilaczem jest zwykle traffo + mostek graetza. Przetwornica step-up DC/DC regulacja płynna potencjometrem w zakresie 12-35v. Myślę że sprawdza się nieźle. nawet nie musiałbyś przerabiać lampy, nitki prosto pod przetwornicę - wcześniej trzeba by ustawić napięcie przetwornicy na ok 20v i po włączeniu podawać więcej ile trzeba.

przetwornica-dc-dc-150w-10a-12-35v-step-up.jpg

Myślisz że dałoby radę? Ja mam 4 nitki po 25 led 1W na każdej,czyli coś koło 75V 25W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja zasilam 6 modułów led COB 29v gdzie ich napięcie wg sheetu powinno być 32v a moc 30w, razem realnie skręciłem to na jakieś 70w. Podpiąłem to pod 2 przetwornice bo podobno wykorzystanie ponad 100w (może kiedyś podkręcę) wiąże się z koniecznością wymiany radiatorów na większe. Przetwornice działają przy okazji jak stabilizatory. Polecam, sprawdza się. Przetwornica na allegro kosztuje od 15 do ok 30 zł ale to chyba wszystkie ze stajni jednego chińczyka.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mi się podoba ta przetwornica,jeszcze nie bardzo wiem jak to podpiąć i czym,gdzie jak się reguluje,reasumując,potrzebuję trafo,pewnie jakieś większe,do mojej lampy tych przetwornic jedna,dwie,cztery? Jak to pospinać w całość? Widzę je na Allegro,ciekawie to wygląda,np> taka byłaby dobra dla mnie? http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-step-up-10-32v-na-60-97v-i6422198455.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej to: http://allegro.pl/zasilacz-przetwornica-dc-dc-step-up-150w-i5510379573.html. Masz 4 nitki po 25 diod każda 1W tzn razem potencjalnie 100w więc w sumie wystarczy jedna przetwornica chyba że chcesz regulować osobno nitki nie ma problemu żeby nawet każdą podłączyć na osobnej przetwornicy ale to już fantazja - wystarczy 1 szt. Chyba że różne kolory led w nitkach to było by dobrze każdą osobno.

 

Raczej przetwornica do której link podałem bo możesz ją wyregulować na napięcie 12 do 35v a ta którą znalazłeś jest od 60 do 97 więc nijak do Twoich nitek 25w.

 

traffo: http://allegro.pl/transformator-toroidalny-trafo-150va-150w-230-12v-i6717319627.html

mostek: http://allegro.pl/mostek-prostowniczy-gretza-15a-1000v-kbpc1510-i6053127717.html nawet taki chińczyk wystarczy chociaż będzie się grzał... ale to mu nie szkodzi. i jeszcze jakieś pudełko.

 

edit:

Nakręciłem się tymi 25w na nitce ale przecież zasilamy w volt więc może faktycznie ta przetwornica którą Ty znalazłeś będzie lepsza - oblicz ile volt trzeba na nitkę  - to zależy też od tego jak są podłączone - równolegle czy szeregowo a może trochę tak trochę tak. Co do mocy to jak wcześniej pisałem.

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Wielkie dzięki za pomoc,myślę że teraz bez problemu to poskładam... Rewelka bo już myślałem że z tej lampy nic nie będzie.... Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc...

Steruje się tą małą śrubeczką jak rozumiem?

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spoko. Policz napięcia jakie potrzeba, zastanów się która przetwornica lepsza, przez chwilę pomieszały mi się v z w :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak dumam,ja tu mam 75V na nitce a nie 25 ;-) ale oki już załapałem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak, sterowanie tą małą śróbką na niebieskim małym czymś z tyłu. co do podłączenia wejścia i wyjścia to są oznaczone zaczepy in+/- i out +/-.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Myślę że zasilacz z komputera jak najbardziej będzie ok.

Co do przetwornic to raczej ta która znalazłeś 60-97v albo ta która podałem ja tylko  do 'mojej' trzeba by przelutowac kable w lampie tak żeby zestawy diod pobieraly nie więcej niż 35v więc np każda nitkę podzielić na 2 zestawy diod i podłączyć je równolegle do przetwornicy. 

Wg specyfikacji 'moja' przetwornica ma lepszą sprawność o ok 10% ale moc Max 150w. W sumie i tak zostaje zapas 50% mocy więc 250w która znalazłeś to nawet przesada zważywszy ze te 100w ktore masz w diodach już pali Ci korale. Kolejny argument za moja to że jej używam i jest ok a inne chociaż pewnie taka sama  prosta konstrukcja to w sumie nie wiem jak się sprawdza.

 

Ta przetwornica która teraz podałeś też wymaga przelutowania diod w lampie, daje napięcie Max 50v a Ty masz na nitce 70v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

raczej 80V - policz 25x3,2V

jakby trochę przerobić i dać np takie drivery ...

https://www.maritex.com.pl/przetwornice_dc_dc_mean_well_sciemnialne_seria_ldd/ps-ldd-350h.html

ale bez kosztów się nie obędzie więc w/g mnie najtaniej będzie zdjąć po kilka ledów z każdej nitki po co ma być 25 skoro może być 20 ? drivery spokojnie sobie poradzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,75V(a dokładnie jak wyliczył Silvia 80V) a ta przetwornica którą znalazłem wcześniej 97,czyli ustawiając ją na full a różnie bywa,spale led,ta ostatnia na wejściu pasuje pod zasilacz z komputera a na wyjściu ma tylko 50V czyli na full i nie spalę led,zawsze mogę skręcić moc i może być w sam raz i nie palić korali,tu nie kierowałem się tymi 150W aczkolwiek wiem że mam biednie w zakresie spektrum 420nm i przy przetwornicy 150W mógłbym dodać nitkę ;-) Niech mnie kto poprawi jak się mylę i rozpędzam ;-)

Edytowane przez RafałŚL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

--//-- edit

albo zupełnie inaczej ... a jakby dać ... mleczną plexi? jako osłonę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no.... Też proste rozwiązanie,tylko mniej czy bardziej mleczną? Oto jest pytanie,za bardzo,będzie jakoś tam,100W A wszystko stanie w miejscu,zbyt przeźroczysta i znowu się wszystko pokurczy a część rozpłynie,niesamowite,ledwie 100W na 200l i tak się wszystko pokurczyło,lobo się rozpłynoł 8 godzin świecenia i już się nie podniósł mimo powrotu do poprzedniego światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, RafałŚL napisał:

(...)  pasuje pod zasilacz z komputera a na wyjściu (...)

bla bla bla ...

podstawowe pytanie - chcesz lampę sterowalną ? czy tylko zmniejszyć moc tego co masz

( a mniej czy bardziej mleczną trzeba by popróbować )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Chciałbym tym sterować,zmniejszając moc,dostosować moc pod korale,ale nie tracąc na spektrum,ujmując led,ujmuję zawsze jakąś barwę,zatem fajnie byłoby móc ściemniać tą lampę dostosowując ją do potrzeb korali,nie szukam jakiegoś full sterowania z kompa czy i-phone,gadzety nie są mi potrzebne,tylko funkcjonalność,czyli myślę o prostym sterowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wracając do wyliczonej mocy masz 4 nitki po 25 ledow 1w = 100 diód

ale

zamiast 350mA dostają 300mA - więc nie masz 100W

najprościej będzie z każdej nitki ściągnąć po 2-3 niebieskie i 1 białą  lub 4 niebieskie i 2 białe  - (rozlutuj / zrób mostek) i zobacz jak będzie wyglądało

możesz też po prostu ... dać lampe wyżej 

słowem - odłączyć kilka diód, lekko mleczna plexi i regulacja wysokości powinna załatwić sprawę bez większej rewolucji i kosztów

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie czy ma być po kosztach czy sterowanie. Ja jestem za sterowaniem bo możesz sobie ustawić dokładnie tak jak chcesz każdą nitkę = barwę ale wyjęcie kilku diod też nie jest złym rozwiązaniem tylko wtedy lampa jest sztywna i rozmieszczenie diod albo nie jest równomierne albo trzeba zmienić. Pomysł z mleczną pleksi nie podoba mi się, prosty ale trudno dobrać tłumienie i zbyt proste to jest a poza tym koszt pleksi raczej nie będzie wiele niższy niż przetwornic.

Każda przetwornica o której pisaliśmy nadaje się pod źródło 12v tj zasilacz komputerowy. Jeżeli boisz się nadmiernego podkręcenia i spalenia diod, można dolutować voltomierze na wyjściu przetwornic. Na allegro są takie elektroniczne do 100v wymiar ok 1cm na 2,5cm zgrabna i przydatna kostka.

Koszt zakładając osobną przetwornicę na każdą nitkę to ok 150-200zł (z przesyłką i może nawet voltomierzami) jeżeli masz już zasilacz komputerowy. Jeżeli np po 2 nitki led tej samej barwy podłączysz pod 1 przetwornicę to koszty na pół itd.

Wrzucam zdjęcia woltomierza i takiego zintegrowanego z amperomierzem przez co można by też na bieżąco obliczać sobie ile właściwie mocy pobieraja diody.

woltomierz-dc-0-100v-0-36-led-czerwony-bez-obudowy.jpg

indeks.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, Stefan85 napisał:

(...)Koszt zakładając osobną przetwornicę na każdą nitkę to ok 150-200zł (z przesyłką i może nawet voltomierzami) (...)

zakładając osobny driver na każdej nitce to za około 200zł można zrobić pełne (6 kanałów) sterowanie ze wschodami zachodami na driverach PWM i jednym zasilaczu np 48V/3A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.