Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam aktualnie akwarium słodkowodne  120 l od jakieś 3 lat  chciałbym je przerobić na solne ,tu pytanie do doświadczonych akwarystów jaki polecacie tani sprzęt bo niestety nie stać mnie na jakieś droższe ;( i też niestety nie mam miejsca na sumpa poprosze o jakieś propozycje co wy byście zainstalowali z góry dziękuję za wszelką pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tu mnostwo tematow podobnych do Twojego pytania. Wrzuc w wyszukiwarke, prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na poważnie to polookaj na forum, sklepy internetowe itp. Np odpieniacze wewnętrzne hydora slim skim i slim skim nano, tunze 9002 lub 9004, coś może od aquamedica, lampion jakiś 4x24W( chyba że już masz), cyrkulatory te najtańsze 2500/3000l/h na alledrogo, skała zalewasz solanką i odpalasz rakiete:)

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego zarażonego chorobą morską. Na początek polecam poczytać trochę działy dla początkujących, już z samej tej lektury nasuną Ci się rozwiązania a ceny sprzętu to już nie problem bo wystarczy zajrzeć na strony sklepów. Jest również wiele rozwiązań DIY, np. lampy, jest też dział targowisko, gdzie można zakupić taniej praktycznie wszystko co potrzeba. Trzeba tylko wiedzieć co się chce.

Jeśli chcesz zaadoptować zbiornik, który masz, tzn 120 litrów to potrzebujesz około 12 kg skały żywej lub suchej, lampę o mocy około 120W jeśli miałoby to być oświetlenie T5, jeśli led to powiedzmy że wystarczy te 50W. Do tego filtracja, najtaniej to kaskada, odpieniacz może być ale nie koniecznie. Kolejnym elementem jest cyrkulacja, najtańsze (i co za tym idzie kiepskiej jakości) pompki cyrkulacyjne kupisz po około 40-50zł, potrzebowałbyś 2 szt. Tak pokrótce to wystarczy dla najprostszych zwierząt.

Polecam lekturę forum, poświęcisz kilka godzin przez kilka dni i będziesz wszystko co potrzeba na początek wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Jezeli nie masz miejsca na sump'a to zrobil bym przynajmniej konkretny panel na 20-scia cm i go zamalowal...Uwazam ze panel,jezeli jest odpowiednio duzy to nie rozni sie od sump'a...Poogladaj sobie takie akwaria i przemysl dobrze co chcesz miec...Zazwyczaj akwarium robi sie pod konkretny sprzet,ale w Twoim wypadku bedziesz musial dobrac gabaryty pod jakis gotowy odpieniacz,pompe powrotna,dolewke,grzalke i inne rzeczy,ktorych nie chcial bys widziec w zbiorniku glownym...Powodzenia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zapytać czy do tego 120 litrowego akwarium taki sprzęt będzie dobry

1.Tunze Turbelle Nanostream 6025  1 lub 2 albo  JVP-101 Pompa cyrkulacyjna [3000l/h]

2.TUNZE - DOC Skimmer 9001 Odpieniacz Białek 

3.Filtr zewnętrzny JBL E901 GREENLINE  lub jakaś podobna alternatywa

4. ok 10 kg żywego piasku myślę ze wystarczy

5.10-12 kg żywej skały

6.grzałka 100 w  czy wystarczy jedna żeby się nie przepracowała na zima?

oczywiście nie za bardzo wiem jakie oświetlenie będzie dobre chodzi oto ze chce 2 świetlówki lub ledy pod pokrywa i także nie wiem jaka sól dobrać która według was jest najlepsza na start? Nie che się spieszyć zbiornik będzie stal aż dojrzeje oczywiście będą robione testy . chciałbym hodować raczej miękkie korale i jakieś łatwe w utrzymaniu ryby ale to jak zbiornik się ustabilizuje

co o tym sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tomasz Nastały napisał:

chciałbym zapytać czy do tego 120 litrowego akwarium taki sprzęt będzie dobry

1.Tunze Turbelle Nanostream 6025  1 lub 2 albo  JVP-101 Pompa cyrkulacyjna [3000l/h]

2.TUNZE - DOC Skimmer 9001 Odpieniacz Białek 

3.Filtr zewnętrzny JBL E901 GREENLINE  lub jakaś podobna alternatywa

4. ok 10 kg żywego piasku myślę ze wystarczy

5.10-12 kg żywej skały

6.grzałka 100 w  czy wystarczy jedna żeby się nie przepracowała na zima?

oczywiście nie za bardzo wiem jakie oświetlenie będzie dobre chodzi oto ze chce 2 świetlówki lub ledy pod pokrywa i także nie wiem jaka sól dobrać która według was jest najlepsza na start? Nie che się spieszyć zbiornik będzie stal aż dojrzeje oczywiście będą robione testy . chciałbym hodować raczej miękkie korale i jakieś łatwe w utrzymaniu ryby ale to jak zbiornik się ustabilizuje

co o tym sadzicie?

Cyrkulacja moze być (raczej Tunze) i 2 szt

Odpieniacz, miałem ten model i średnio byłem zadowolony, celuj raczej w Hydor SlimSkim 135 lub Tunze 9004

Filtr zewnętrzny- to jest kubełek? Nie za bardzo, poczytaj o kubełkach w morskim. Lepiej Daj kaskadę a najlepiej zrób panel filtracyjny jak radził kolega powyżej

Skała i piach ok

Grzałka, wystarczy 100W

Odnośnie oświetlenia to najlepiej wywal tą pokrywę i pozbądź się nawyków ze słodkiego akwarium. Dwie świetlówki to będzie mało, według mnie to minimum 4x24 albo 3x39W T5 albo 50-60W led ale dedykowanych do akwarium morskiego.

Sól, na początek uboga- moze być Instant Ocean, no i nie zapomnij o osmozie RO4 (koniecznie!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz imho za drogi na takie osiągi, znajdź coś lepszego, z pompką co chociaż ze 200 litrów powietrza pociągnie.

Piachu może być trochę dużo ale jeszcze w granicach tak więc ok.

No i tak jak Przemek pisze, zakup filtr RO DI.

Możesz wystartować na 2 świetlówkach ale po dojrzewaniu musowo zmiana na więcej.

Kubełek sobie daruj szkoda kasy.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokryw raczej nie mogę zlikwidować bo mam kota w domu i czasami wskakuje na akwarium a ta

kaskada będzie lepsza? niż  https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-cristalprofi-greenline-e901-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-300l-p-2070.html      może coś podobnego do tego?

i ten panel nie zabierz mi za dużo miejsca w tym akwarium?

http://erybka.pl/product-pol-416-Filtr-RO-75-3-korpusy.html  taki filtr ro

Edytowane przez Tomasz Nastały
dopisek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie szerokosc akwa to 35cm, osobiście bym sobie darował panel. Jak złapiesz bakcyla to za rok czy dwa zmienisz akwa i bedziesz już wiedział co chcesz. Nie mówie że panel zły wręcz przeciwnie ale to by bardziej pasowało przy kostce. Jaki wymiar akwa?.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tomasz Nastały napisał:

pokryw raczej nie mogę zlikwidować bo mam kota w domu i czasami wskakuje na akwarium a ta

kaskada będzie lepsza? niż  https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-cristalprofi-greenline-e901-filtr-zewnetrzny-do-akwarium-300l-p-2070.html może coś podobnego do tego?

i ten panel nie zabierz mi za dużo miejsca w tym akwarium?

Jak włożysz pod pokrywę 4 świetlówki to będzie Ci mocno grzała wodę i będą problemy, nie mówiąc o wymianie gazowej na powierzchni wody. Zrób przynajmniej jakąś wentylację z wentylatorkiem. To nie chodzi o to, czy kaskada będzie lepsza, generalnie w morskim nie używamy kubełków (choć są wyjątki) a jeśli już się upierasz to jak napisałem poczytaj z czym się to wiąże. Panel zajmie powiedzmy jakieś 10x30-40cm, nie musi być na całą długość, albo zrób z boku i ładnie zabuduj. Wpisz sobie w google "akwarium z panelem bocznym" czy coś podobnego, daj na grafikę i będziesz miał ileś przykładów. Wtedy cały sprzęt jest schowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
42 minuty temu, Tomasz Nastały napisał:

3.Filtr zewnętrzny JBL E901 GREENLINE  lub jakaś podobna alternatywa

jeśli już kubełek,to filtr zewnętrzny KUBEŁKOWY HW 304A 2000l/h 
aby tam był maksymalny przelot wody,aby się to nie kisiło w środku,pamiętaj powyżej 2 godz braku prądu kubełek do czyszczenia

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sie zastanawiam, co takiego waznego jest schowane pod akwarium, ze nie ma miejsca na sump ?;)

Moze by tu sie latwiej  odpowiadalo, gdybys podal wymiary, ewentualnie rowniez zalaczyl zdjecie zbiornika z szafka ? Troche szkoda tego "odcietego"  na panel kawalka akwarium.

 

No i akwarium z pokrywa... Dwoma rurami tego nie oswietlisz ( mysle, ze akwarium nie ma takich wymiarow, zeby je oswietlic np: 2 x 54W). Raczej nie grzalka sie przepracuje, tylko chlodziarka, gdy miedzy powierzchnia wody a pokrywa wlaczysz 4 rury T5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma wymiary 80*45*30 szerokość -wysokosc-grubosc stoi na szafce po komputerze,jaki sump musiał by być do takiego akwarium? I chodzi mi oto że pewnie trzeba by było wywiercić dziury w dnie czego chciałbym uniknąć bo takie widziałem na zdjęciach, filmach. Raczej pod pokrywę pójdą ledy żeby tak się nie grzało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tomasz Nastały napisał:

Akwarium ma wymiary 80*45*30 szerokość -wysokosc-grubosc stoi na szafce po komputerze,jaki sump musiał by być do takiego akwarium? I chodzi mi oto że pewnie trzeba by było wywiercić dziury w dnie czego chciałbym uniknąć bo takie widziałem na zdjęciach, filmach. Raczej pod pokrywę pójdą ledy żeby tak się nie grzało ;)

Jeśli ledy to power led a te grzeją się nie mniej jak świetlówki a powiedziałbym nawet, że bardziej. Dziur wiercić nie trzeba, możesz zastosować pudełko przelewowe albo ovwrflow pipe. Sump największy jaki zmieścisz :).

Po co tak obstajesz przy tej pokrywie, z powodu kota? Też mam kota :), raz skosztował słonej wody i więcej go tam nie widziałem a po drugie jak zrobisz koronę i zamontujesz jakąś lampę to zostanie może z 10cm dostępu do wody. Pokrywa wszystko komplikuje, też tak miałem jak ty i też zrobiłem pokrywę z ledami i po 3 miesiącach wiedziałem, że to jest pomyłka.

Kot nie jest głupi i do akwarium nie wskoczy, najwyżej pomoczy łapy, chyba że masz ten gatunek co się żywi rybami :)

 

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tomasz Nastały napisał:

A co z kurzem i innym zanieczyszczeniem nie zmienię się od tego woda? 

To nie ma żadnego wpływu. Jeśli będziesz miał pudełko przelewowe czy overflow to wszystko z powierzchni ładnie będzie spływało. Jeśli pozostaniesz bez sumpa to wybierz odpieniacz, który zaciąga wodę z powierzchni jak ten Hydor o którym pisałem czy Tunze 9004. Generalnie to nie chodzi o kurz, problemem na powierzchni może być film bakteryjny, który będzie nawet jak będzie pokrywa. Ten film w morskim jest o wiele większy niż w słodkowodnym akwarium. Jak będzie woda spływała przez pudełko czy overflow to filmu nie będzie, jak będą te odpieniacze to może się pojawić (one słabo zaciągają wodę z powierzchni) wtedy możesz posiłkować się skimmerami powierzchniowymi. Jak nie będzie nic to zrobi się taki kożuch, że masakra i pokrywa nie ma tutaj nic do rzeczy.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby sciagały film z powierzchni wody np hydor mysi wystawac prawie calkowicie tymi krateczkami ponad wode, ale wtedy bardzo wysoko ma kubek i slabo odpienia ja posilkuje sie zatykając te krateczki prawie calkowicie kawalkiem sztywnej folii wtedy film zbierany jest w kilka minutB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Tomasz Nastały napisał:

Akwarium ma wymiary 80*45*30 szerokość -wysokosc-grubosc stoi na szafce po komputerze,jaki sump musiał by być do takiego akwarium? I chodzi mi oto że pewnie trzeba by było wywiercić dziury w dnie czego chciałbym uniknąć bo takie widziałem na zdjęciach, filmach. Raczej pod pokrywę pójdą ledy żeby tak się nie grzało ;)

Tomku nikt nie zaleca kubełka,ale jeśli nie ma wyjścia to do akwarium max 250l jeszcze można zastosować ale jak Ci pisałem który kubełek,sam też nie mam możliwości sumpa i też go mam i nie ma tragedii ale musisz kupić dobry odpieniacz,co do lampy ja ma na takich pasach ledowych z aluminium które pochłaniają ciepło,koszt takiej lampy do twojego akwarium to około 500zł(20.000k niebieski i 10.000k biały i 30cm  i paska czerwonego  czyli 10ledów + 10led uv.do tego 3 oprogramowania i czasomierz i gitara,jeśli będziesz zainteresowany poślę ci namiar do gościa który robi takie lampy do akwarium.No chyba że chcesz mieć mega profesjonalną,choć moja od tego wiele nie odbiega co ważne zero wydajności ciepła praktycznie zero.

tasmaALU5630v2.jpg

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada fzn-3, a cyrkulacje bym brał 2x jvp 101 dobry stosunek cena/jakość.

Odpieniacz hydor

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, dawids napisał:

Odpieniacz hydor

Dawid też dobrze radzi odpieniacz "hydora"135 lub 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Adi1977 napisał:

(...) ,co do lampy ja ma na takich pasach ledowych z aluminium które pochłaniają ciepło,(...)

do tych pasków potrzebny jest dodatkowy radiator - tak jak do PowerLedów same paski nie wystarczą , nawet jak wsadzisz to w profil aluminiowy to nie bardzo wystarcza - wiem bo mam coś takiego i grzeje się jak ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, silvia napisał:

do tych pasków potrzebny jest dodatkowy radiator - tak jak do PowerLedów same paski nie wystarczą , nawet jak wsadzisz to w profil aluminiowy to nie bardzo wystarcza - wiem bo mam coś takiego i grzeje się jak ....

Marku u mnie zero ciepła ledy są w przezroczystej obudowie nie bezpośrednia nad wodą popołudniu Ci pośle zdjęcie lampy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz ogolnie na dział sprzedam zestaw/całość czasem możesz dostać fajny zestaw startowy za niewielką kasę. 

Teraz masz reefmaxa do sprzedania za 800 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, dawids napisał:

popatrz ogolnie na dział sprzedam zestaw/całość czasem możesz dostać fajny zestaw startowy za niewielką kasę. 

Teraz masz reefmaxa do sprzedania za 800 zł

no tak masz rację ale ja mam inne akurat przekonanie do rzeczy używanych często już bez gwarancji...
no ten refmax za 800 pisałem o nim w innym temacie:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.