Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podobny litraż to takiego jaki planujesz. Jeśli mogę powiem swoje zdanie na ten temat.

Zapomnij o słodkim, wystrzegaj się wszystkich nawyków. Zapomnij o filtrach, gąbkach, porywach, kotach myszach i czym tam chcesz.

Zapomnij też o taniości w takim wymiarze jak myślałeś do tej pory.

Jeśli już o tym wszystkim zapomnisz to możesz zacząć budować swój system "po taniości" w wymiarze akwarium ze słona wodą.

Da się!

Pierwszą rzeczą, która pozwoli Ci zbudować tanio system, to to że płacisz tyko raz. To podstawowa sprawa.

Żadnych pokrywa, które trzeba będzie potem przerabiać, żadnych filtrów, które również trzeba będzie zastąpić.

Po drugie na początek idź tylko utartymi ścieżkami.

Nie jesteś pierwszym morszczakiem na świecie, tysiące już myślało i kombinowało tak jak ty.

Ucz się na cudzych błędach!

Będzie taniej, uwierz.

Dużo można zrobić samemu, tutaj można zaoszczędzić sporo(choć znajdą się tacy, którzy będą twierdzić, że lepiej kupić firmowy sprzęt który będzie działał lata. Zer to wychodzi taniej-moim zdaniem nie można tu również odmówić racji)

Wspomnianą lampę na full wypasie ja sobie zrobiłem za niecałe 400 zł itp przykłady można mnożyć, na forum pełno jest naprawdę profesjonalnych projektów wszystkiego co potrzeba.

Jeśli chcesz tanio, rób to tak jak należy.

Tak od siebie, niecały rok temu założyłem swoje 120l, miała być kostka 30l, ale tak się trafiło. Czytałem opinie i rady że nie ma sensu startować z czym małym i niby tanim na początek. Że tak naprawę taniej będzie budować od razu docelowy setup, że warto poczekać odłożyć kasę i takie tam dyrdymały... Tak sobie myślałem:

"a co mnie tu będą mówić, mają już akwaria i się wymądrzają".

Zrobiłem sobie lampę, sterowniki, dolewki, szafki(jeśli cię interesuje znajdziesz w dziale diy) i co?

Tydzień temu zamówiłem nowe akwarium....

Cała moja praca i pieniądze poszły na marne, no może nie wszystkie bo mam nadzieję cześć odzyskać. Tyle, że to będzie tylko część

To nie jest tanio, niestety.

Będąc teraz na twoim miejscu, radziłbym Ci przemyśleć na ile cię stać, w sensie na ile wody= wydatek miesięczny na akwarium. Dobrać sobie litraż i zaczął bym kompletować wszystko tak jak należy.

Jest dział targowisko wszystko można kupić taniej, używane bądź nowe.

To co masz że słodkiego sprzedać i zacząć wszystko od nowa [emoji4]

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, big daddy napisał:

Mam podobny litraż to takiego jaki planujesz. Jeśli mogę powiem swoje zdanie na ten temat.

Zapomnij o słodkim, wystrzegaj się wszystkich nawyków. Zapomnij o filtrach, gąbkach, porywach, kotach myszach i czym tam chcesz.

Zapomnij też o taniości w takim wymiarze jak myślałeś do tej pory.

Jeśli już o tym wszystkim zapomnisz to możesz zacząć budować swój system "po taniości" w wymiarze akwarium ze słona wodą.

Da się!

Pierwszą rzeczą, która pozwoli Ci zbudować tanio system, to to że płacisz tyko raz. To podstawowa sprawa.

Żadnych pokrywa, które trzeba będzie potem przerabiać, żadnych filtrów, które również trzeba będzie zastąpić.

Po drugie na początek idź tylko utartymi ścieżkami.

Nie jesteś pierwszym morszczakiem na świecie, tysiące już myślało i kombinowało tak jak ty.

Ucz się na cudzych błędach!

Będzie taniej, uwierz.

Dużo można zrobić samemu, tutaj można zaoszczędzić sporo(choć znajdą się tacy, którzy będą twierdzić, że lepiej kupić firmowy sprzęt który będzie działał lata. Zer to wychodzi taniej-moim zdaniem nie można tu również odmówić racji)

Wspomnianą lampę na full wypasie ja sobie zrobiłem za niecałe 400 zł itp przykłady można mnożyć, na forum pełno jest naprawdę profesjonalnych projektów wszystkiego co potrzeba.

Jeśli chcesz tanio, rób to tak jak należy.

Tak od siebie, niecały rok temu założyłem swoje 120l, miała być kostka 30l, ale tak się trafiło. Czytałem opinie i rady że nie ma sensu startować z czym małym i niby tanim na początek. Że tak naprawę taniej będzie budować od razu docelowy setup, że warto poczekać odłożyć kasę i takie tam dyrdymały... Tak sobie myślałem:

"a co mnie tu będą mówić, mają już akwaria i się wymądrzają".

Zrobiłem sobie lampę, sterowniki, dolewki, szafki(jeśli cię interesuje znajdziesz w dziale diy) i co?

Tydzień temu zamówiłem nowe akwarium....

Cała moja praca i pieniądze poszły na marne, no może nie wszystkie bo mam nadzieję cześć odzyskać. Tyle, że to będzie tylko część

To nie jest tanio, niestety.

Będąc teraz na twoim miejscu, radziłbym Ci przemyśleć na ile cię stać, w sensie na ile wody= wydatek miesięczny na akwarium. Dobrać sobie litraż i zaczął bym kompletować wszystko tak jak należy.

Jest dział targowisko wszystko można kupić taniej, używane bądź nowe.

To co masz że słodkiego sprzedać i zacząć wszystko od nowa [emoji4]

Wysłane z galaktyki S6

Podpisuję się pod tym obiema rękami, ja też w swoim poprzednim zestawie kombinowałem, potem zmieniałem, dorabiałem. Najpierw pokrywa z ledami, potem korona i lampa led + T5, najpierw kaskada, potem kaskada na śmietnik i odpieniacz wewnętrzny, potem overflow i sumpik mały, potem sump większy, potem następny odpieniacz, dolewka diy a później kupna...

Jakbym od razu zrobił jak należy to chyba drożej by nie wyszło a byłoby lepiej, mniej kombinowania i problemów. Jakoś to hulało ale jednym z powodów sprzedaży całego zestawu był wysoki poziom DIY i przekombinowania :)

Co do ledów na taśmach to się zastanów, świecić będą, nawet optycznie dla oka ładnym światłem ale dla korali to już może być inna bajka. Ja zauważyłem bardzo dużą różnicę gdy dołożyłem T5 do ledów diy (a były to power led ani jakieś taśmy). To nie chodzi tylko o kolor "niebieskawy" to muszą być odpowiednio dobrane ledy o odpowiednich długościach fali, temperaturze barwowej itp. Już lepiej kup używaną lampę dedykowaną do akwarium morskiego bo jak zrobisz diy jak należy to cena nie będzie dużo niższa.

Ja właśnie kompletuję swój nowy zestaw i już z diy się wyleczyłem, niech to trwa dłużej ale będzie zrobione jak należy i dużo drożej nie będzie

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, Przemek78 napisał:

Co do ledów na taśmach to się zastanów, świecić będą, nawet optycznie dla oka ładnym światłem ale dla korali to już może być inna bajka

Przemku masz rację,ale do korali miękkich i Lps wystarczy lampa na ledach o barwie 20.000k no chyba że chce twarde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adi1977 napisał:

Przemku masz rację,ale do korali miękkich i Lps wystarczy lampa na ledach o barwie 20.000k no chyba że chce twarde.

Wystarczą, ale jest różnica pod innym oświetleniem. Ktoś tam pisał o koszcie takiej lampy na poziomie 400zł-500zł. Za niewiele więcej można kupić Jebao AK-60 nowe, boki będa trochę niedoświetlone ale jeśli zrobić "wystrój" w formie jakiejś wyspy na środku to jest już ok. Teraz jest też promocja i Zetlight Iozean B-100 można kupić za 500 zł (bez sterownika), za tą kasę też kupi lampę T5 3x39W i porządne świetlówki.

Uważam, że każda z wyżej wymienionych możliwości jest lepsza niż paski led

Druga sprawa to frustrujące jest gdy nie jesteś pewien czy przypadkiem twoje niepowodzenia nie są spowodowane "głupią lampą"

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to frustrujące jest gdy nie jesteś pewien czy przypadkiem twoje niepowodzenia nie są spowodowane "głupią lampą"

Racja, dlatego jeśli nie jesteś pewien lepiej kupić 4x24 55 za 150 zł na targowisku i mieć pewność że będzie dobrze.
Diy jest dobre, sam jestem fanem, ale trzeba mieć świadomość tego co i jak się robi. Mnie przygotowanie zajęło 9/10 czasu jaki poświęciłem na budowę lampy bo również byłem świerzakiem. Nie budował bym jej gdyby nie to, że moim drugim hobby stała się elektronika i chciałem się sprawdzić po prostu.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko , czy jest ktoś z okolic Żyrardowa lub nie dalekiej odległości kto posiada solanke? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko , czy jest ktoś z okolic Żyrardowa lub nie dalekiej odległości kto posiada solanke? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie oświetlenia chciałbym zrobić sam lampę nad akwarium oczywiście akwarium 80 cm długości a lampa świeciła by na szerokości 75 cm i szerokości 20cm bo akwarium 30 cm szerokie a pytanko ile musiało by być power LED 13000-15000 białych i jakie i ile tych niebieskich i czy jakieś by trzeba było dołożyć ?

Pytanko odnośnie oświetlenia chciałbym zrobić sam lampę nad akwarium oczywiście akwarium 80 cm długości a lampa świeciła by na szerokości 75 cm i szerokości 20cm bo akwarium 30 cm szerokie a pytanko ile musiało by być power LED 13000-15000 białych i jakie i ile tych niebieskich i czy jakieś by trzeba było dołożyć ?      

http://allegro.pl/dioda-power-led-1w-12000-20000k-epistar-i6025168881.html

takie coś znalazłem nada się? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na akwarium 120 litrów potrzebujesz ok 60 wat oświetlenia LED. Stosunek niebieskich do bialych 3-2:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://led-byt.pl/

Tam znajdziesz wszystko co potrzeba do budowy lampy. Zastanowił bym sie nad np diodami 10w 

W dziale diy jest duzo projektów lamp ze zmierzchami i świtami poprzeglądaj, a napewno znajdziesz cos co CI odpowiada. 

 

Edytowane przez dawids (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór chciałbym trochę zaoszczędzić i zrobić pudełko przelewowe z plexi i pytanko jest czym to kleić żeby nie zaniwczyscic wody w akwarium ? I jakich rorek użyć wyczytałem że spływ fi25 będzie dobry?

http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-t5-3x24w-4aqua-hdd-80cm-slim-i6698251861.html

http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-t5-3x24w-lampa-akwarium-80-cm-i6346602620.html

która bedzie lepsza a moze zadna sie nie nadaje?

Edytowane przez Tomasz Nastały (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o: Hang On Back Filter (HOB)? Jeśli tak, to na YT jest sporo projektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Palnik napisał:

Chodzi Ci o: Hang On Back Filter (HOB)? Jeśli tak, to na YT jest sporo projektów.

projekty to wiem tylko niewiem czym kleic zeby nic wodzie nie zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tomasz Nastały napisał:

Dobry wieczór chciałbym trochę zaoszczędzić i zrobić pudełko przelewowe z plexi i pytanko jest czym to kleić żeby nie zaniwczyscic wody w akwarium ? I jakich rorek użyć wyczytałem że spływ fi25 będzie dobry?

http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-t5-3x24w-4aqua-hdd-80cm-slim-i6698251861.html

http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-t5-3x24w-lampa-akwarium-80-cm-i6346602620.html

która bedzie lepsza a moze zadna sie nie nadaje?

To są chyba te same lampy, mogą być tylko zastosuj markowe świetlówki. Co do pudełka przelewowego z pleksi to jeśli nie masz doświadczenia to będzie problem. Pomyśl może nad overflow pipe, efekt ten sam a o wiele prościej i taniej do wykonania

https://www.youtube.com/watch?v=RYDzCrufi3M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Przemek78 napisał:

To są chyba te same lampy, mogą być tylko zastosuj markowe świetlówki. Co do pudełka przelewowego z pleksi to jeśli nie masz doświadczenia to będzie problem. Pomyśl może nad overflow pipe, efekt ten sam a o wiele prościej i taniej do wykonania

https://www.youtube.com/watch?v=RYDzCrufi3M

http://allegro.pl/tc-pudelko-przelewowe-200mm-2700l-h-reef-poznan-i5961163618.html

a takie by wystarczyło?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Przemek78 napisał:

Dobry wieczór chciałbym trochę zaoszczędzić i zrobić pudełko przelewowe z plexi i pytanko jest czym to kleić żeby nie zaniwczyscic wody w akwarium ? I jakich rorek użyć wyczytałem że spływ fi25 będzie dobry?

słuchaj dziś byłem w sklepie morskim podsłuchałem rozmowę klienta z ekspedientem na ten temat,ma też kubełek i chce przejść na sumpa,200l akwarium wiesz co m doradził żeby został przy kubełku,ponoć lubią przelewać pudełka,cokolwiek wpadnie,ślimak i domek zalany.słuchaj nie wiem bo nie mam ale tak słyszałem ile w tym prawdy nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Tomasz Nastały napisał:

Tak

7 minut temu, Adi1977 napisał:

słuchaj dziś byłem w sklepie morskim podsłuchałem rozmowę klienta z ekspedientem na ten temat,ma też kubełek i chce przejść na sumpa,200l akwarium wiesz co m doradził żeby został przy kubełku,ponoć lubią przelewać pudełka,cokolwiek wpadnie,ślimak i domek zalany.słuchaj nie wiem bo nie mam ale tak słyszałem ile w tym prawdy nie wiem.

Teoretycznie możliwe, że pudełko stanie się niedrożne i wtedy może być klops. Można się jednak zabezpieczyć poprzez montaż czujnika poziomu wody, który wyłączy pompę lub tak zaprojektować sump lub położenie pompy, że zanim w akwarium przeleje się woda to pompie braknie wody. W takim przypadku pompa powinna mieć wyłącznik bezpieczeństwa przed praca na sucho

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Przemek78 napisał:

takim przypadku pompa powinna mieć wyłącznik bezpieczeństwa przed praca na sucho

to tak zgoda ale czy są takie ,pewno są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tomasz Nastały napisał:

ok to juz wiem dziwkuje za odpowiedz :) rozumiem ze do tej lampy kupic 2 zarowki biale i jedna niebieska?

Świetlówki np.

http://erybka.pl/product-pol-127-ATI-Blue-Plus-39W-T5.html

http://erybka.pl/product-pol-147-Blau-New-Reef-Day-15000K-80-W-T5.html

EDIT: wkradł się błąd powyżej, oczywiście nie 80W tylko 39W :)http://erybka.pl/product-pol-145-Blau-New-Reef-Day-15000K-39-W-T5.html

http://erybka.pl/product-pol-149-Blau-Reef-Extrem-39-W-T5.html

Ale popytaj ludzi, którzy używali T5 może coś sprawdzonego doradzą

9 minut temu, Adi1977 napisał:

to tak zgoda ale czy są takie ,pewno są

:)

 

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jaks ,,zasada" ze musi splywac jakas dana ilosc wody czy to przy pomocy overflow pipe  czy tez pudelka ktora musi wrocic do akwarium? czy to zalerzy od pompy ktora pcha wode do akwarium? np w akwarium 120 l musi przeplynac 1200 l na godzine tak dobrze mysle? i czy ten overflow pipe  zbierze wszystko z powierzchni wody?

Edytowane przez Tomasz Nastały (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tomasz Nastały napisał:

jest jaks ,,zasada" ze musi splywac jakas dana ilosc wody czy to przy pomocy overflow pipe  czy tez pudelka ktora musi wrocic do akwarium? czy to zalerzy od pompy ktora pcha wode do akwarium? np w akwarium 120 l musi przeplynac 1200 l na godzine tak dobrze mysle? i czy ten overflow pipe  zbierze wszystko z powierzchni wody?

Przyjmuje się, że obieg powinien być 10x pojemności. Czyli jeśli masz 112 litrów akwarium to Twój obieg powinien oscylować przy 1100-1200 litrów/h. I taką dobierasz pompę obiegową. To pudełko, które zaproponowałeś pozwala na wydajność obiegu do 2000 l/h czyli wszystko gra. Jest tez taki kalkulator, który oblicza nam wymaganą długość grzebienia oraz śrdnicę rur spływu, tutaj masz link

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Wpisujesz wydajność obiegi w galonach (ok. 3,6litra) i dostajesz wynik w calach. W Twoim przypadku pokazuje średnicę rur 0,75 cala a długość grzebienia min.5cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Przemek78 napisał:

Przyjmuje się, że obieg powinien być 10x pojemności. Czyli jeśli masz 112 litrów akwarium to Twój obieg powinien oscylować przy 1100-1200 litrów/h. I taką dobierasz pompę obiegową. To pudełko, które zaproponowałeś pozwala na wydajność obiegu do 2000 l/h czyli wszystko gra. Jest tez taki kalkulator, który oblicza nam wymaganą długość grzebienia oraz śrdnicę rur spływu, tutaj masz link

http://reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Wpisujesz wydajność obiegi w galonach (ok. 3,6litra) i dostajesz wynik w calach. W Twoim przypadku pokazuje średnicę rur 0,75 cala a długość grzebienia min.5cali.

na tak rozumiem ale w tym co Pan zaproponował niema prostego grzebienia tylko jest rura i ta rura stoi w narożniku akwarium tez ściągnie syf z powierzchni? czy moze sa potrzebne  np 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak overflow zbierze wszystko z powierzchni wody, przy czym występują przy nim często problemy z regulacją, tzn. może siorbać, szumieć itp chociaż nie musi. Przy overflow bardzo pomaga w wyregulowaniu zastosowanie "komina" w który wchodzi rura overflow (tak jak w tym filmiku) tylko lepiej jeśli jest trochę większej średnicy.

Ta rura jest jakby z grzebieniem (nacięcia) i właśnie cała rzecz w tym aby była odpowiedniej średnicy inaczej będzie problem z regulacją (i nie Pan :))

 

u mnie to z zewnątrz wyglądało tak górny prawy róg widać tę rurę- komin z wycięciami- grzebieniem

http://a501ebff0d82b4d0.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Przemek78 napisał:

u mnie to z zewnątrz wyglądało tak

Przemo fajne to akwarium ile to masz litrasów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.