Skocz do zawartości
sky

dioda aktyniczna

Rekomendowane odpowiedzi

mam obecnie w akwarium diody 3w: 6x royal blue, 6x blue i 6x white. Ogólnie nie narzekam, ale znajomy ostatnio mi podpowiedział że pasowałoby wsadzić kilka diód aktynicznych (połączenie blue i uv), stąd moje pytanie czy poza aspektem wizualnym ma to jakieś znaczenie dla korali ?? jest sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

royal blue (425nm) to odpowiednik aktyniki , bardziej dla oka możesz dać 410-420nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktynika daje trochę więcej poświaty UV. Poszerza zakres "dostępnego" dla korali niebieskiego. Sądząc po fakcie, że coraz więcej producentów( mam nadzieję, że po jakichś badaniach) stosuje podobny zakres w swoich lampach to można by sądzić, że w projektach DIY ma to sens. 

3 minuty temu, silvia napisał:

royal blue (425nm) to odpowiednik aktyniki , bardziej dla oka możesz dać 410-420nm

Silva, większość (albo nawet wszyscy) w informacjach o diodach podaje że royal blue to okolice 450nm, blue 460nm...Poniżej  pojawia się właśnie aktynika i UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

420nm to już taki jakby fiolet, kwestia gustu, mi troche to zamulało kolory. Dlatego wyłączyłem je zupełnie z lampy a dokładniej zamieniłem na 450nm. Pomijam tu kwestie wysokiej aktywności chlorofilu przy długości 420-430nm.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, owler napisał:

420nm to już taki jakby fiolet, kwestia gustu, mi troche to zamulało kolory. Dlatego wyłączyłem je zupełnie z lampy a dokładniej zamieniłem na 450nm. Pomijam tu kwestie wysokiej aktywności chlorofilu przy długości 420-430nm.

a mógłbyś (jeżeli masz możliwość) zrobić zdjęcie na samych diodach aktynicznych ? chciałbym zobaczyć jak to wygląda bo po necie nie za bardzo moge znaleść jakieś foto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, dadario napisał:

Silva, większość (albo nawet wszyscy) w informacjach o diodach podaje że royal blue to okolice 450nm, blue 460nm...Poniżej  pojawia się właśnie aktynika i UV.

miałem na myśli konkretną diodę :) 3W UV/Blue AKTYNIKA 420-425nm

np. tu

http://allegro.pl/dioda-power-led-3w-uv-blue-aktynika-420-425nm-pcb-i6726492764.html

Edit --//--

na innej aukcji nazywa się RoyalBlue "cośtam cośtam "

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie, bo wymontowałem tamte diody, mam już nowy zbiornik w którym tego nie zastosowałem bo lepiej wygląda royal blue 450nm. Już przy 440nm niby fluo nieco mocniejsze ale jakaś mgła sie pojawia poświata nie wiem mi się to nie podobało. To wszystko zależy od ilości diod bo pewnie że jak dasz 2 czy 4 na lampę to prawie nie widać różnicy. Poszukaj w necie znajdziesz gdzieś zbiornik oświetlony samymi fioletami.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, sky napisał:

mam obecnie w akwarium diody 3w: 6x royal blue, 6x blue i 6x white. Ogólnie nie narzekam, ale znajomy ostatnio mi podpowiedział że pasowałoby wsadzić kilka diód aktynicznych (połączenie blue i uv), stąd moje pytanie czy poza aspektem wizualnym ma to jakieś znaczenie dla korali ?? jest sens ?

Poszukaj lamp uważanych za najlepsze na rybku - bez względu na cenę.

Zobacz jakie użyli tam LEDy i w jakich proporcjach.

Wyciągnij wnioski modyfikując taki projekt pod swoje potrzeby

LEDy w takim zakresie wyciągną Ci ładnie kolory z korali fluo, czerwonych, różowych etc... Niektóre zoasy wyglądają nieziemsko przy takim świetle.

 

A tu masz wykres absorbcji chl b i a:

pHosting.php?do=show&type=f&id=69818&tit

Z którego wynika, że światło z takiego leda będzie również pochłaniane przez zooksantele korali.

 

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 445-455 z ali dalem 20zl za 20 szt i swieca super strasznie mocne fluo aż oczy bola i wszystko w pokoju co ma jaskrawe kolory to swieci dalem tez 2 uv do lampki ale mam zamiar je wymontowac bo sa nie potrzebne przy moich royal blue, jak ktos chce to moge oddac uv 3w bo mi chyba jeszcze z 5 szt zostalo. Wkleil bym zdjecie ale nie ma sensu bo mój aparat widzi to jako fiolet i nijak to sie ma do rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

ja uzywam w swojej lampie diy jako jeden z 5 kanalow aktynike wymieszana z uv i efekt bardzo mi sie podoba

uzywam

6x3w blue

6x3w rb

5x3w aktynika + 1x3w uv 410nm

6x3w  12000k

6x3w  15000k

pierwsze 3 ustawione na 100% a bialy kolor na 60%

jednak bede w najblizszym czasie przerabial lampe i dodam jeszcze 6x3w rb bo tak jakos za bialo mi sie wydaje

co do aktyniki to ten kanal mam dodatkowo ustawiony na 5% mocy jako nocne oswietlenie i faktycznie jest bardzo fioletowo

ale za dnia to fluo korale sa naprawde fluo - polecam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.