Skocz do zawartości
Mat_Mat

Co to za syf na skale - brak pomysłów na walkę

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam podobne coś na skale od kilku miesięcy. Stawiam, że jest to specyficzny gatunek hydroidów oblepiony detrytusem, tak jest w moim zbiorniku. Jedyne zwierzę, które czyści z tego skałę całkowicie do białości to Mespilia globulus. Aktualnie łazi ich 3. Od 2 tygodni przedmuchuję i szczotkuję skałę, resztę załatwiają jeżowce. Narazie jestem zadowolona z efektu.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam to samo, zauważyłem to gdy zacząłem stosować mikro-dodatki z fauna marin do ballinga. Samym przedmuchaniem to nie schodzi. Spróbuje tak jak tu koledzy próbowali szczotkowania. Ze względu na przerybienie do zbicia NO3 i PO4 stosuje ocet i akwasen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

walczę z tą samą plagą od około dwóch tygodni. Szczoteczka do zębów zdaje egzamin ale tylko na chwilę. Po dwóch dniach jest to samo. Czy ktoś z użytkowników wie od czego to jest?? Zakładałem na ten temat osobny wątek - jednak nie uzyskałem tam rozwiązania. W tej chwili dozuję:

1) ProF - 1 kropla (połowa zalecanej dawki)

2) BIO S - 2 krople

3) NP Pro - 1 kropla (połowa zalecanej dawki)

4) Pro bio S - 1 kropla (połowa zalecanej dawki)

5) Pełen Balling - 5 ml

Dodatkowo zakupiłem i wlewałem przez 3 dni środek CONTINUUM Bacter clean. Nic nie pomogło. 

Czy wycofać któryś ze środków, zmienić bakterie lub dozowanie??? Może za dużo/mało światła???


1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawecki1984 napisał:

Czy wycofać któryś ze środków, zmienić bakterie lub dozowanie??? Może za dużo/mało światła???

Niestety jak na razie wszyscy mamy zgadywanki. Każdy ma podejrzenia, ale nie ma nic konkretnego, co działałoby u wszystkich:

Dotychczasowe typy to:

1) Glony w odwrocie łapiące w plechy co popadnie i próbujące przetrwać konsumując to kiedy zabraknie w kolumnie PO4/NO3

2) Coś powiązanego z bakteriami - to wspólny czynnik u wszystkich. Ale z drugiej strony kto dzisiaj nie stosuje bakterii? To tak jakby wspólną cechą było użycie soli morskiej.

3) Hydroidy - ciekawe. Może ktoś by miał możliwości spojrzeć na taki syfek pod mikroskopem?

I teraz jeszcze przyszła mi do głowy kolejna myśl, że może to odkładający się węgiel z VSV  / NO3PO4X. Nie dozuję VSV od kilku tygodni (zerowe NO3) a mam widoczny intensywny film bakteryjny w niektórych miejscach (ta falująca galareta). Wcześniej nigdy tak nie miałem - zawsze zanikał po jakimś czasie od zaprzestania dozowania. Taka tam myśl tylko...

A z dobrych wieści to wczoraj zauważyłem, że meksykański turbo ślimak zajadał się tym syfem. Do tego widać bardzo duży przyrost muszli na tym gatunku.

 

PS: U mnie też wystąpiło po zaczęciu dodawania SBS FM. Sądzę jednak, że to pośrednio wywołało glony, które po skończeniu się mikro zaczęły walczyć o życie w ten sposób.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za namową bardziej doświadczonych morszczaków odstawiam wszystkie wymienione prearaty z bakteriami włącznie. Co drugi dzień będę sprawdzał parametry i raz w tygodniu podmianka 10%.


1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś udało się usunąć ten nalot ze skał. U mnie bez zmian. Po wyczyszczeniu szczoteczką nalot powraca po 3 - 4 dniach :( 


1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo prawdopodobnie usuwasz detrytus, ale glony chociaż są ledwo widoczne wciąż tam są i wyłapują syfek z wody. Ja powoli wyjaławiam wodę i zaczyna być lepiej. Boję się o czubki spsów, bo mam wysokie Kh i nie chcę ich spalić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jako ciekawostkę mogę dodać ,że u mnie w miejscu nie czyszczonej szyby niestety to się też to zaczęło pojawiać w widocznej dużej kolonii.
Takie poglądowe załączniki :
bXZXkvu.jpg2yAl6Yv.jpg

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pawecki1984 napisał:

Udało Ci się to usunąć???

Skrobakiem bez problemu to odchodzi ale wolę nie ruszam bo będzie latać po całym zbiorniku.A z tego zauważyłem pokolce tym się nie interesują nie są guście smakowym,ślimaki turbo również nie aspirują na to.

 

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skrobakiem bez problemu to odchodzi ale wolę nie ruszam bo będzie latać po całym zbiorniku.A z tego zauważyłem pokolce tym się nie interesują nie są guście smakowym,ślimaki turbo również nie aspirują na to.
 


A nalot miałeś tylko na szybie czy na skalach też???

1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jako Ciekawostkę powiem Wam, że u mnie zasmakowała w tym szicie Valencinea Puellaris. I juz mam czysciutka skałke :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Pawecki1984 napisał:

 


A nalot miałeś tylko na szybie czy na skalach też???

 

Nie miałem tylko niestety nadal mam i się kończą pomysły co z tym robić ale prawdopodobnie będę strzelać restart.
Na niektórych kawałkach skały mam tego pełno i tak jak inni usuwałem mechanicznie ale po kilku dniach niestety powraca...
Tylko u mnie jest taki wyjątek ,że pojawia się to na używanej skale którą kupiłem z 4 letniego zbiornika na suchej którą ożywiłem z sklepu nie ma takiego czegoś.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie miałem tylko niestety nadal mam i się kończą pomysły co z tym robić ale prawdopodobnie będę strzelać restart.
Na niektórych kawałkach skały mam tego pełno i tak jak inni usuwałem mechanicznie ale po kilku dniach niestety powraca...
Tylko u mnie jest taki wyjątek ,że pojawia się to na używanej skale którą kupiłem z 4 letniego zbiornika na suchej którą ożywiłem z sklepu nie ma takiego czegoś.

U mnie jest na kazdej skale. A czy masz podwyższone NO3??? U mnie skoczylo do 50 [emoji24]

1935e5648c0982e3bca0900bd4d0a36au1569a14

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pawecki1984 napisał:


U mnie jest na kazdej skale. A czy masz podwyższone NO3??? U mnie skoczylo do 50 [emoji24]

U mnie No3 jest między 5-10 ale to dzięki pelletą.Co do Po4 nie mam pojęcia jaki może być wynik ale na pewno kuriozalny bo mam zielone cyjano a ono zazwyczaj się pojawia przy znacznym Po4.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po około 3 tygodniach działań w moim akwarium jest lepiej. Natomiast nie jest to sposób dla każdego! Mnie dzięki doświadczeniu się udaje.

- bardzo znaczne zmniejszenie karmienia akwarium + zwiększenie cyrkulacji + biomate kz + bakterie + ostatnio zeozym

- zamiatanie, szczotkowanie skały + włóknina filtracyjna + odpienianie 

- 3 jeżowce Mespilia globulus czyszczące skałę do białości, niestety nie tam, gdzie by się chciało i nie w pożądanej kolejności. + ślimaki

Napotkane problemy po działaniach: wzrost NO3 i nieznacznie PO4, dosyć niegroźny u mnie wysyp cyjano, skok KH spowodowany niedokładnym wymierzeniem wagowym proszku i wyżarciem przez jeżowce alg wapiennych i ballingiem. Zdenerwowane zoa.

Działania niwelujące skutki uboczne podejmuje wedle potrzeby. Skutek jest, gdzieniegdzie jeszcze problem powraca, ale w znikomej ilości.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Amarant napisał:

Po około 3 tygodniach działań w moim akwarium jest lepiej. Natomiast nie jest to sposób dla każdego! Mnie dzięki doświadczeniu się udaje.

- bardzo znaczne zmniejszenie karmienia akwarium + zwiększenie cyrkulacji + biomate kz + bakterie + ostatnio zeozym

- zamiatanie, szczotkowanie skały + włóknina filtracyjna + odpienianie 

- 3 jeżowce Mespilia globulus czyszczące skałę do białości, niestety nie tam, gdzie by się chciało i nie w pożądanej kolejności. + ślimaki

Napotkane problemy po działaniach: wzrost NO3 i nieznacznie PO4, dosyć niegroźny u mnie wysyp cyjano, skok KH spowodowany niedokładnym wymierzeniem wagowym proszku i wyżarciem przez jeżowce alg wapiennych i ballingiem. Zdenerwowane zoa.

Działania niwelujące skutki uboczne podejmuje wedle potrzeby. Skutek jest, gdzieniegdzie jeszcze problem powraca, ale w znikomej ilości.

Gratuluję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez parę dni było piękniusio do dziś. Ogólnie zastosowałem watę na cyrkulację i konkretnie przedmuchałem skałę. Dodatkowo 2 skarpety w sumpie + wata. Parametry były takie: KH Ca Mg w normie NO3 niewykrywalne a PO4 na poziomie 0,28 3 dni temu. Zareagowałem na PO4 Phosphatem w filtr i dziś ( po 3 dniach ) jest 0,12 i tego ścierwa od groma. Także tego. Walczę dalej :| 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczęło się od dokupienia skały około 20 kg odgazowanej . Po tygodniu brązowy nalot na piasku ( myślałem że okrzemki więc rozdmuchiwałem ) błąd . Wyszło cyjano i glony nitkowe 2 dni i wszystko brązowe plus woda z farfoclami po prostu szok . Szybka akcja kupiłem biogro oraz coral snow i biomate . Na swoją pięćsetkę lałem co tydzień 45 ml biogro i codziennie po 6 ml coral snow co 3 dzień 6 kropli biomate . Po 2 tygodniach cyjano zanikło ( minimalne bąbalki po całym dniu świecenia ) no i skały z takim czymś jak u was , ale po następnych 2 tygodniach bez czyszczenia szczotką zeszło samo :) . Pompa obiegowa chodziła w tym czasie na maxa skarpeta, myta codziennie , odpieniacz na mokro . Po wlaniu biogro uv wyłączone na 24h .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprzestałem dozowania octu i bakterii dodatkowo jeżowiec Mespilia globulus (Blue Tuxedo Urchin) i u mnie zanika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.