Skocz do zawartości
Gość michalfa

Jakie pH przy zasypie knop

Rekomendowane odpowiedzi

Gość michalfa

Witam,

mam mały problem z wystartowaniem reaktora. Zasypałem 7 kg knop + 0,7 kg Mg grotech, ustawiłem pH na 6,5 i po 24 h kręcenia Ca na poziomie 350. Przestawiłem pH na 6,3 Ca - 310, kolejne nastawy na 6,15 Ca - 280. Jakie powinno być pH przy tym zestawie???

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1300l w obiegu? Ufff będzie kłopot. Zasyp duuuużo mały a i podejrzewam ze i reaktor do wymiany. Opisz technicznie co i jak.....

Sam jestem na projekcie odpalenia mam podobny obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 24 h to wystarczający czas aby wkład się nasycił, zostaw to na kilka/kilkanaście dni i wtedy sprawdzaj.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Reaktor to deltec PF 601s zasypu jeszcze wejdzie trochę ;) To mój pierwszy reaktor i dopiero się uczę. Pierwsze wartości jakie ustawiłem wyczytałem na forum i tak próbuję. Aktualnie podnoszę do 7, skoro obniżanie pH powodowało spadek Ca przy braku dopływu nowej wody to zobaczymy czy podniesienie pH spowoduje wzrost Ca w odcieku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 7 nie podnoś bo przestanie działać. Musisz mu dać trochę czasu, osobiście trzymam pH w reaktorze na 6,5. Dozowanie reguluje poprzez zmniejszanie / zwiększanie ilości odcieku a nie manipulację pH.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wartości stężenia wapnia to w akwarium czy w odcieku?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W odcieku mam takie niskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kH odcieku w zależności od pH w reaktorze? I czy nie zwiększałeś też ilości odcieku?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw 6.5 i odciek tak mniej więcej  kropla na 2 sec. 

sprawdź KH za 2-3 dni

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Od chwili kiedy uruchomiłem, reaktor kręci się bez odcieku do akwarium. Chciałem najpierw uzyskać jakieś sensowne Ca w reaktorze i dopiero potem zacząć podawać do zbiornika. W chwili obecnej mozolnie rośnie do wartości 6,5 pH.

kH nie mierzyłem w zależności od pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierz kH w akwarium i nie zadręczaj się parametrami odcieku. Tyle mogę poradzić z własnej praktyki :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7kg zasyp nie zareaguje w ciągu 24 godzin ......... bardziej bym się skłaniał do 4-5 dni. Jak uruchamiałem swój postępowałem następująco:

1. Dwutlenek węgla podawany w ograniczonym stopniu (1 bąbelek co 2-3s) żeby zasyp powoli się nasycał, inaczej nierozpuszczony CO2 krąży po reaktorze.

2.Odciek ustawiony na 1 kropla 2-4 sekund żeby zachować minimalną cyrkulację, PH w reaktorze 6,5.

3.W takim stanie reaktor pozostawał 5 dni ......... pomiary bezsensowne (oczywiście przed startem reaktora pomiar Ca i Mg w zbiorniku).

4.Wraz ze spadkiem Ph w reaktorze następuje rozpuszczanie zasypu. Po tygodniu zwiększyłem do 1 bąbelka CO2 na sekundę i odciek 2 krople na sekundę. Po 3 dniach właściwy pomiar w akwarium.

Ustabilizowanie właściwej pracy to czas 1-2 tygodni. Po jakiejkolwiek regulacji odczekujemy 24-48 godzin i robimy pomiar. Ja wydajność reguluje ilością odcieku. Za pomocą zmiany PH w reaktorze zmienimy raczej stosunek Ca do Mg i KH w odcieku i to jeszcze w zależności jaki jest zasyp. Generalnie nigdy nie zszedłem poniżej 6.2

To tyle w temacie ustawiania. Potrzebna jest duża cierpliwość ale jak już się ustawi to na pół roku spokój. Oczywiście jeżeli konsumpcja Ca/Mg wzrasta to zwiększamy odciek (może być konieczne zwiększenie dawkowania CO2).


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że ja mam pH ustawione na 6.23.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.02.2017 o 17:22, michalfa napisał:

Witam,

mam mały problem z wystartowaniem reaktora. Zasypałem 7 kg knop + 0,7 kg Mg grotech, ustawiłem pH na 6,5 i po 24 h kręcenia Ca na poziomie 350. Przestawiłem pH na 6,3 Ca - 310, kolejne nastawy na 6,15 Ca - 280. Jakie powinno być pH przy tym zestawie???

Pozdrawiam

U mnie mam 6.05 

Daj szanse reaktorowi na rozpuszczenie 2-3 dni, zmniejsz odciek.

Czy reaktor masz dostosowany do obsady ?

Jakie spadki KH dobowe masz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna ważna sprawa ,sprawdzi szczelność reaktora jeżeli stoi w sumpie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Parametry z reaktora na dzień dzisiejszy:

kH - 75

Mg - 1260

Ca - 350

Na chwile obecną nie podaje odcieku z reaktora do zbiornika. W akwarium mam kilku weteranów z poprzedniego i zapotrzebowanie jest na tyle małe, że ballingiem sobie radze. W najbliższym czasie zamierzam dokończyć przeprowadzkę i dołożyć nowego życia. Nie zamierzam nic w temacie robić dopóki Ca w reaktorze nie osiągnie jakiś zadowalających parametrów.

Może wywalić Mg grotecha? czytałem, że dziwne rzeczy się dzieją w połączeniu z knop. Reaktor kręci się od środy, woda w nim czysta i 100 % szczelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, michalfa napisał:

Może wywalić Mg grotecha? czytałem, że dziwne rzeczy się dzieją w połączeniu z knop. Reaktor kręci się od środy, woda w nim czysta i 100 % szczelny.

Poczekaj, wklad juz sie zaczął rozpuszczać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Coś się musi rozpuszczać bo Mg na początku było 1050 i wzrosło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz faktycznie kh 75 z reaktora to jest już gotowy (swoją drogą bardzo dużo :)). Nie potrzebnie zafixowałeś się na tym wapniu.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
2 godziny temu, nanorafa napisał:

Jak masz faktycznie kh 75 z reaktora to jest już gotowy (swoją drogą bardzo dużo :)). Nie potrzebnie zafixowałeś się na tym wapniu.

Dopiero na 5 strzykawce kolor zaczął zmieniać się pod koniec, dodałem to wszystko i wyszło 75. Tak sobie pomyślałem, że sensu nie ma podawać odciek z Ca 350 do zbiornika który ma Ca 410. Jak taki odciek straty może pokryć? Chyba, że źle myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz 350mg wapnia w każdym litrze, który wycieka z reaktora. Dodatkowo do akwarium. Tym samym podajesz 0.3mg wapnia na każdy litr wody w zbiorniku. Co godzinę. Załóżmy że dzienne zapotrzebowanie na ballinga w akwarium 1300l byłoby na poziomie 250ml (sporo, prawda?) oznaczałoby to konsumpcję wapnia... 7mg/l.

7mg/0.3mg=23 - tyle litrów odcieku musisz dziennie wyciągnąć z reaktora, który produkuje "tylko" 350mg/l Ca w odcieku.

Teraz łapiesz o co biega [emoji4]?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dwa razy tyle zasypu co masz załatwi sprawę, masz za mały reaktor do tego

przydała by się pompa perystaltyczna 

ok tygodnia aby wszystko ustawić i dopasować odciek.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Te 7 kg co teraz mam zajmuje dużo mniej niż połowę reaktora, do jakiej wysokości można zasypu naładować? Jest tam naklejka z max poziomem ale znajduje się w połowie ;) Perystaltyczną też posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.