Skocz do zawartości
Gotterdammung

Balling - jak skorygować parametr?

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja wygląda następująco, od jakiegoś czasu leję pełny balling, i wyglądało to dość dobrze, parametry bardzo sztywne, pH-8, kH 8.3, Ca 440, Mg 1350. Ale od jakiegoś czasu zauważam spadek Ca, teraz mam 420. Wnioskuję że jest to związane ze zwiększoną konsumpcją Ca przez ogólnie pojęte akwarium. Wydaje mi się że należałoby zwiększyć dawkę, boje się że jak to zrobię to będę de facto utrzymywał to Ca na 420 a ja chciałbym jednak trzymać 440-450... Jak podbić to Ca. Czy w czasie dozowania dodać troszkę więcej roztworu (wyliczyłbym ile soli trzeba kalkulatorem), czy jakoś reagować inaczej. Normalnie leję po 80ml każdego roztworu.

Aha, całość jest rozpuszczana i przeprowadzana na podstawie informacji z http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

 

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Gotterdammung napisał:

Czy w czasie dozowania dodać troszkę więcej roztworu

dokładnie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. 

3 godziny temu, Tester napisał:

Zrobiłem test "na sucho" w którym wklepałem dane i wyszło mi że przy spadku Ca o 20 w ciągu 3 dni (co miało miejsce, ale dzisiaj robię kolejne testy aby sprawdzić trend) należy zwiększyć dawkę o 200 ml... Ale spadło mi tylko Ca, reszta jak wspominałem stoi. Jak mam odczytać ten wynik, czy mam zwiększyć dozowanie Ca o 200 ml dziennie, czyli de facto lać o te 200 ml więcej wszystkich płynów? Podkreślane jest wszędzie że należy lać wszystkiego równo, i stąd moje zaniepokojenie. Czy też postępować tak jak w opisie zawartym w kalkulatorze i o tę ilość zwiększyć samo Ca? I w takim przypadku lałbym : 80ml NaHCO3, 80 ml SBS, i (uwaga) 280 ml CaCl2 x 2H2O, takie dawki to coś możliwego ? 


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

takie dawki sa mozliwe. Mimo wszystko mysle, ze jak zwiekszysz dawki Ca o 200 ml to po kilku dniach zuzycie wszystkich parametrow tak sie zmieni, ze potrzeba bedzie jeszcze wielu korekt. Szczerze mowiac, gdy czytalem ze podajesz tylko 80 ml w tak duzym akwarium to pomyslalem, ze tam nie ma korali lub jest malo sps-ow.

Takze po zwiekszeniu dawki Ca pilnuj mocno wszystkich parametrow i z obserwacji szybko sie zorientujesz w ktorym kierunku to zmierza.

A tak na marginesie: Ca na poziomie 420 to super wynik...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Lej to czego brakuje i kontroluj parametry.
Wlanie "wszystkiego po równo" sprawdza sie do dolania zwykłej, świeżej solanki.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stani napisał:

Marcin,

takie dawki sa mozliwe. Mimo wszystko mysle, ze jak zwiekszysz dawki Ca o 200 ml to po kilku dniach zuzycie wszystkich parametrow tak sie zmieni, ze potrzeba bedzie jeszcze wielu korekt. Szczerze mowiac, gdy czytalem ze podajesz tylko 80 ml w tak duzym akwarium to pomyslalem, ze tam nie ma korali lub jest malo sps-ow.

Takze po zwiekszeniu dawki Ca pilnuj mocno wszystkich parametrow i z obserwacji szybko sie zorientujesz w ktorym kierunku to zmierza.

A tak na marginesie: Ca na poziomie 420 to super wynik...

Fajnie Stani że napisałeś, między innymi kilkoma osobami, Twoje rady cenię sobie najbardziej :) A w akwarium rzeczywiście za wiele koralowców nie ma, zwłaszcza SPS, a te które są to szczepki po kilka cm :) A dawka 80 ml to dawka startowa która przez miesiąc prawie sprawdzała się, natomiast widzę że teraz coś "zaskoczyło" i konsumpcja wzrasta. Btw sugerujesz  że Ca 420 jest sensowne? MAsę zbiorników widziałem na 440 a nawet 450, sam chciałem tak wysoko, ale skoro twierdzisz że 420 jest super to może przy nim zostać ?

Ale reasumując... Będę teraz powiedzmy lał 80 ml "kH" i "SBS", oraz 280 ml "Ca". Wiadomo, zaczni mi wariować kh, je skoryguję, ale po czym poznam że powinienem robić korektę SBS ? Czuje wyraźny dyskomfort w laniu tych różnych dawek bo jest tłuczone praktycznie wszedzie że ballinga należy lać równo...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszałbym nic z tego dawkowania, Stani chyba miał dokładnie to samo na myśli. Myślę, że lepiej wstrzymać się z gwałtownymi ruchami i zmierzyć przede wszystkim hK za tydzień, oraz dla własnej ciekawości Ca. Sprawdzisz po tygodniu czy kH spadło czy wzrosło i skorygujesz obie dawki dawki ballinga ale pod konsumpcję kH. Jeśli w dłuższym okresie na prawdę zauważysz nierównomierną konsumpcję.. to będzie można pomyśleć co dalej :). Pomijając już fakt że przy niższym Ca SPSom jest lepiej :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz korygować Ballinga nie dawaj dużych zmian. Ja przy podobnym litrażu zmieniam podawanie jedynie o 8 ml/doba. Zwiększam ,lub zmniejszam dozowanie 1ml/dawka. Aktualnie mam ustawione dozowanie w 8 dawkach doba po 16ml. Tak więc masz lekkie korekcje a zwiększanie o 200ml to dla mnie kosmos. Przy każdej zmianie mierzę częściej parametry co 2-3 dni aż do zamierzonego poziomu. Konsumpcja jak wiadomo rośnie wraz z przyrostem korali w baniaku, a szybkie i duże zmiany zachwieją równowagę , a wtedy dopiero zacznie sie jazda na całego z opanowaniem parametrów. Przy zmianie kontroluj zwłaszcza kH bo szybko wzrasta przy stałych dawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o testowanie to ja akurat robię testy co max 2 dni, czasem codziennie, 3 dni zdarzyły mi się w tym roku 2 razy i to były najdłuższe przerwy. Na chwilę obecną obserwuję sytuację, wczorajsze testy wykazały mi Ca na poziomie 430, więc uznaję wynik poprzedzający jako błędny. Nie zmienia jednak to faktu iż wciąż mam spadek o 10. 

3 godziny temu, nanorafa napisał:

 Pomijając już fakt że przy niższym Ca SPSom jest lepiej :)

Możesz rozwinąć tę myśl? Może jakiś link, chętnie bym coś na ten temat poczytał.

 

3 godziny temu, Alfik1980 napisał:

Jeśli chcesz korygować Ballinga nie dawaj dużych zmian. Ja przy podobnym litrażu zmieniam podawanie jedynie o 8 ml/doba. Zwiększam ,lub zmniejszam dozowanie 1ml/dawka. Aktualnie mam ustawione dozowanie w 8 dawkach doba po 16ml. Tak więc masz lekkie korekcje a zwiększanie o 200ml to dla mnie kosmos. Przy każdej zmianie mierzę częściej parametry co 2-3 dni aż do zamierzonego poziomu. Konsumpcja jak wiadomo rośnie wraz z przyrostem korali w baniaku, a szybkie i duże zmiany zachwieją równowagę , a wtedy dopiero zacznie sie jazda na całego z opanowaniem parametrów. Przy zmianie kontroluj zwłaszcza kH bo szybko wzrasta przy stałych dawkach.

To jest fajny trop, zwłaszcza że ja też podaję w 8 dawkach i co 3 godziny, na chwilę obecną po 10ml... A jak reagować w przypadku wzrostu kH? Co byś poradził?

 

Na chwilę obecną w sumie będę czekał i szukał info na temat tego ile faktycznie chcę tego Ca w akwarium mieć, bo informacja Staniego o tym że Ca 420 jest ok w sumie mocno mną zachwiała...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj po forum informacji o wapniu, znajdziesz wypowiedzi m.inn. Seba (taki trop [emoji4]) na temat wpływu stężenia Ca na SPSy.

Co do częstości testów można je robić też codziennie, ale jeśli nie dzieje się coś niezwykłego w baniaku, jak np. instalcja reaktora zamiast ballinga, to w zupełności wystarczy zrobić badanie raz na tydzień (ja robię raz na miesiąc LOL). Uzyskuje się przede wszystkim wiarygodniejsze wyniki i można wyciągnąć jakieś sensowne wnioski na temat konsumpcji.

Natomiast poziom kH można bezpiecznie podnieść o 0.5 stopnia dziennie.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wzrostu kH ja zmniejszyłbym dawkowanie samego kH o 1 ml/dawka no chyba że twoja pompa dozująca zapewni zmniejszenie dawki o 0,5 ml/ dawka. Ja mam dozer one i przy dawkach powyżej 6 ml/dawka skok jest co 1ml. No i pozostaje pomiary do zadanych parametrów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Alfik1980 napisał:

W przypadku wzrostu kH ja zmniejszyłbym dawkowanie samego kH o 1 ml/dawka no chyba że twoja pompa dozująca zapewni zmniejszenie dawki o 0,5 ml/ dawka. Ja mam dozer one i przy dawkach powyżej 6 ml/dawka skok jest co 1ml. No i pozostaje pomiary do zadanych parametrów.

No ok, ale jak ustalić dawkę SBS ? Względem dawki kH, Ca, wyciągać średnią?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Względem tego czego mniej jest konsumowane.

/ Zignoruj, bo znalazłem też sprzeczne informacje nakazujące lać względem KH. Np tu: 

 

 

Z tego co zrozumiałem to pierwsza opcja jest prawidłowa, bo zachowana jest wtedy równowaga jonowa + zgodnie z założeniami ballinga naddatek jednego z płynów lany w większej ilości jest traktowany jako dolewanie wyrównujące poziomy (korekcja). Chętnie poczytam co inni na taką sytuację radzą.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wielkie dzięki Panowie za pomoc, trochę więcej wiem jak mam się poruszać w tym zawiłym świecie Ballinga ;)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.