Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich i dziękuje za przyjęcie mnie do grupy.:)

Odkąd tylko pamiętam zawsze miałem rybki przeważnie glupiki neonki itd...znudziło się i napalilem się na solniczkę :)

Czytam dużo na temat akwa morskiego ogladam filmy itd ale pomyślałem że może ktoś z doświadczeniem moglby mi pomóc podejsc do baniaka indywidualne i uda mi się stworzyc fajny zbiornik bez zbędnych klopotow wydawania kasy i roznych wpadek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak na wstepie: 

Moje stare akwa 110l zamienilem na 300l 120/50/50 ale pan mial slodkie mysle ze uszczelki przezyja solanke choc troche:(

1·Problem tylko taki że nakleil tlo strukturalne jakims silikonem spróbuje wyciac to tapeciakiem chyba ze ktoś ma inny patent?

2· Nie chcę wiercic dna  ani kleic komina czy przelewki myślałem raczej o montażu pompy zasysajacej z akwa do sampa i o drugiej z sampa do akwa co wy na to?

3·Podpowiedzcie jaki duzy sump ile przegrod i co wrzucić żeby nie zaglądać tam codziennie

W tej chwili jestem w trakcie spawania stelaża pod akwa zabuduje go sobie też plyta mdf trochę mi zejdzie bo pracuje w delegacji ale jak skończę to się pochwale i dzialam dalej:)

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi i sugestie:D

Budżet nie gra jakiejś dużej roli bo na zarobki nie narzekam ale wiadomo ze chcialbym ciac koszta jak wszyscy i nie kupowac odpienoacza za 800zl :/

Na zarobki nie narzekam wiec koszta nie graja jakiejś duzej roli ale wiadomo ze odpieniacza za 800zl raczej nie kupie ilampy za 2000zl po za tym akwa ma pokrywe i chcialbym zmajstrowac lampe w niej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś blado to widzę...Taki rozmiar to spore wyzwanie i niestety koszta. 

Patent z pompami nie ma szans, nie da się ich idealnie wyregulować i w końcu któraś przeleje.  

Budowa sumpa zależy od sposobu prowadzenia zbiornika, Siporax???DSB???Refugium???Peletki???Odpieniacz??? Jak widzisz, musisz zdecydować czego tak naprawdę chcesz. No i muszę Cię zmartwić, do akwarium (a więc i sumpa) przynajmniej na początku trzeba zaglądać codziennie.

Pokrywa plastikowa to spore wyzwanie. Znaczne ilości ciepła będę niebezpiecznie bo podniosą temp wody, wepchnąć tam 250W w świetlówkach (albo ze 150W w ledach) też będzie ciężko. 

Wydaje mi się, że jeszcze musisz sporo przeczytać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet nie gra roli ale nie wydam 800zł na odpieniacz. Bez komentarza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-tak jak piszesz jakiś nożyk do tapet lub żyletka. 2-dwie pompy nie zdadzą egzaminu. Albo jedna zasysając w akwarium, ale wtedy sump musi być powyżej akwarium, żeby woda z niego spływała grawitacyjnie. Albo pompa w sumpie, a woda z akwarium spływa grawitacyjnie. Innej opcji nie ma. Wtedy wiercisz otwory i robisz komin wewnętrzny, lub dokleisz do okoła akwarium paski szyby i robisz komin zewnętrzny, lub kupujesz pudełko przelewowe. 3-zależy co chcesz w nim mieć.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Coś blado to widzę...Taki rozmiar to spore wyzwanie i niestety koszta. 

Patent z pompami nie ma szans, nie da się ich idealnie wyregulować i w końcu któraś przeleje.  

Budowa sumpa zależy od sposobu prowadzenia zbiornika, Siporax???DSB???Refugium???Peletki???Odpieniacz??? Jak widzisz, musisz zdecydować czego tak naprawdę chcesz. No i muszę Cię zmartwić, do akwarium (a więc i sumpa) przynajmniej na początku trzeba zaglądać codziennie.

Pokrywa plastikowa to spore wyzwanie. Znaczne ilości ciepła będę niebezpiecznie bo podniosą temp wody, wepchnąć tam 250W w świetlówkach (albo ze 150W w ledach) też będzie ciężko. 

Wydaje mi się, że jeszcze musisz sporo przeczytać...

Ok wiec zdam się na twoje podpowiedzi:) zrobię nadbudowke i wpakuje tam lampy z wentylatorami:) martwi mnie ten samp caly czas bo nie chciałem wiercic w szkle ale skoro mowisz ze tak lepiej to zanim wyspawam szafke zawioze do szklarza niech on sie glowi:) co do tego sumpa to myslalem o siporax`ie chyba ze tez polecilbys cos innego;) pozdrawiam

58 minut temu, szybki59 napisał:

Budżet nie gra roli ale nie wydam 800zł na odpieniacz. Bez komentarza. 

W takim sesie ze wolalbym sam odpienka zrobic a te 800zainwestować w co innego   (np stelaz stalowy + zabudowa tego plytami meblowymi kosztuje mnie 150zl)licze się z tym ze pochlonie mnie to ok 3tysięcy do samego wystartowania..nie mowie o życiu, ale dużo rzeczy można dziś zrobic samemu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, ArturSolanka300L napisał:

2· Nie chcę wiercic dna  ani kleic komina czy przelewki myślałem raczej o montażu pompy zasysajacej z akwa do sampa i o drugiej z sampa do akwa co wy na to?

Kolego przepraszam nie było mnie,słuchaj z tymi pompami już nie jeden chciał, nawet gdybyś kupił 2 takie same-dlaczego a jak jedna się np spali to ci przeleje sumpa tak? jedynie tak to widzę jak już tak strasznie chcesz choć mi to też się nie widzi ,że pompę która będzie zasysać z akwarium dasz na samą górę akwarium że w razie pociągnie tylko 10l czy tam 20l z akwarium i wleje się do sumpa,ale sump musi być z zapasem dwa jak braknie wody to spali się za chwilę,chyba że kupisz pompę z wyłącznikiem takowym są takie ale ciut droższe.W takim przypadku chyba pudełko przelewowe będzie leprze.

Co do pokrywy jak Ci kolega napisał to nie zda egzaminu zwłaszcza w lato ,akwarium morskie to nie słodkowodne one maja być odkryte,z wielu powodów (poczytaj)

Długo tu pisać o tym wszystkim,wiesz nie chcę Cię zniechęcać ale metodą prób i błędów sam wiem pewne rzeczy po sobie,jak zapewne tu wielu....
Nie gniewaj się ale ciężko będzie cokolwiek zrobić tego topem myślenia,pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

To tak jak byś chciał do mercedesa założyć alternator z "Malucha"
Zapewne jest tu wielu pomocnych forumowiczów co chętnie pomogą,a nie będą tylko wybierać słówka z kontekstu i drwić z tych co wiedzę mają słabszą w tym temacie,

ale oni zapomnieli do czego służy forum,aby pomóc tym co tej pomocy potrzebują.

i stąd też moja prośba do wszystkich zainteresowanych tym tematem o wykazanie się profesjonalizmem i pomocą.
Życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ArturSolanka300L napisał:

I tak na wstepie: 

Moje stare akwa 110l zamienilem na 300l 120/50/50 ale pan mial slodkie mysle ze uszczelki przezyja solanke choc troche:(

1·Problem tylko taki że nakleil tlo strukturalne jakims silikonem spróbuje wyciac to tapeciakiem chyba ze ktoś ma inny patent?

2· Nie chcę wiercic dna  ani kleic komina czy przelewki myślałem raczej o montażu pompy zasysajacej z akwa do sampa i o drugiej z sampa do akwa co wy na to?

3·Podpowiedzcie jaki duzy sump ile przegrod i co wrzucić żeby nie zaglądać tam codziennie

W tej chwili jestem w trakcie spawania stelaża pod akwa zabuduje go sobie też plyta mdf trochę mi zejdzie bo pracuje w delegacji ale jak skończę to się pochwale i dzialam dalej:)

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi i sugestie:D

Budżet nie gra jakiejś dużej roli bo na zarobki nie narzekam ale wiadomo ze chcialbym ciac koszta jak wszyscy i nie kupowac odpienoacza za 800zl :/

Na zarobki nie narzekam wiec koszta nie graja jakiejś duzej roli ale wiadomo ze odpieniacza za 800zl raczej nie kupie ilampy za 2000zl po za tym akwa ma pokrywe i chcialbym zmajstrowac lampe w niej:)

Co to znaczy, że uszczelki przeżyją solankę choć trochę?

Patent z dwoma pompami nie  ma szans funkcjonować i jest to proszenie się o problemy. Jeśli nie chcesz akwarium z kominem to pomyśl nad pudełkiem przelewowym, jeśli i to Ci nie odpowiada to zrób zbiornik bez sumpa.

Generalnie to chyba masz nieprawdziwe wyobrażenie w kwestii akwarium morskiego, poczytaj trochę i zadaj konkretne pytania to na pewno wiele osób Ci doradzi i nakieruje na odpowiednie tory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożę swoje dwa grosze .po pierwsze czytaj jak najwięcej czytaj i najlepiej całe wątki to Ci dużo pomoże . Po drugie licz minimum 25zł za litr solniczki do dnia założenia

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, opo napisał:

Dołożę swoje dwa grosze .po pierwsze czytaj jak najwięcej czytaj i najlepiej całe wątki to Ci dużo pomoże . Po drugie licz minimum 25zł za litr solniczki do dnia założenia

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
 

E no bez przesady, aż tyle to chyba dzisiaj juz założenie nie kosztuje,pod warunkiem że ktoś mysli i nie spieszy się z założeniem. Moje200 kosztowało mnie nie więcej jak 2 tyś i działa,oko cieszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 l tak osmoza200zł refraktometr200zl tds80zł  podstawowe testy150zł z dwa wory piachu200zł z 30kg skały1200zł sól250zł akwarium300zł stelaż400zł hydraulika150zł pompa obiegowa350zł z dwie pompy cyrkulacyjne600zł jakiś rozsądny odpieniacz1500zł lampa 6x54 albo ledy1800zł siporax150zł takie podstawowe niezbędne elementy z głowy 


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, opo napisał:

300 l tak osmoza200zł refraktometr200zl tds80zł  podstawowe testy150zł z dwa wory piachu200zł z 30kg skały1200zł sól250zł akwarium300zł stelaż400zł hydraulika150zł pompa obiegowa350zł z dwie pompy cyrkulacyjne600zł jakiś rozsądny odpieniacz1500zł lampa 6x54 albo ledy1800zł siporax150zł takie podstawowe niezbędne elementy z głowy 

Jak dla mnie ceny z kosmosu. Można o wiele taniej ale tak jak pisałem trzeba myśleć.  Osmoza 120. Salimetr 30. Tds  niekoniecznie tak jak i testy a jak już to testy 80 góra uzywka.Piasek suchy 5zl/kg. Sól się zgodzę tu nie przaskoczymy. Skala do tys. Jest 30kg żywej za 600zl teraz na olx. Hydraulika zgoda,ale juz obieg i cyrkulacja na uzywkach to myślę że za 600 to wszystko i to nie bylejakie. Odpieniczego tez myślę że maks w tys znajdziemy a lampa dwie chiński za 700 zł i tez jest dobrze. I proszę jakie oszczednosci. Ale ciezko jest kupić wszystko okazjonalnie za jednym razem. Wiec pozostaje sklep i ceny jakie podał kolega,co nie pozostawia faktu ze można taniej.

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

też się zgodzę, ale z tymi testami za 80 zeta co Cię poniosło chyba komplet z zooleka:D
jak dla mnie podstawowe testy to No3.Po4,Kh,Ca,Mg reszta też ale no zostawmy to...

Ps. testy na No3 i Po4 z Red Sea 178zł

Edytowane przez Adi1977 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian K zgadzam się że się da jakiś rok temu kupiłem odpieniacz co w sklepie kosztuje 1900zł za 250zł ale to nie znaczy że zawsze się da na poczekaniu coś wytargać z drugiej ręki dlatego musimy przyjmować ceny sklepowe


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dokładnie tak ,musieli byśmy kompletować pół roku szukając okazji na portalach ogłoszeniowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mówią ze akwarystyka morska jest dla  cierpliwych :P  powiem jeszcze tak jak swoje pierwsze kompletowalem rok może lepiej a w tym czasie czytałem i nie było z mojej strony głupich pytań na forum typu czy mogę już wpuścić rzycie tydzień po zalaniu. Ale różnie bywa. Pewnie zaczynamy odbiegać od tematu wiec pewnie pora kończyć :) 

p.s a co do testów kupiłem ostatnio zestaw saliferta za 50 zł.  Wszystkie po połowie ale na początek ok

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbować zaoszczędzić ale po jakimś czasie może się okazać że pieniądze które wydaliśmy poszły w błoto. Ja wychodzę z założenia że jeżeli biorę się za morszczyznę to niech ma to ręce i nogi. Kompletuje właśnie sprzęt do 325 l i już wydałem ok 8,000zł a to jeszcze nie koniec i podkreśle że sprzęt nie jest z najwyższej półki. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja składałem ostatnio nieco większy zestaw i bez lampy wyszło mi max 3500 tys. Z tą skala 30kg na 300l to chyba tylko w mokrej liczone bo to straszne gruzowisko by było. Obecnie w akwarium mam z 17 kg max resztę z 25kg mam w sumpie bo szkoda wydawać niech się moczy. Odpieniacz też taniej wyjdzie pompa gotowa do podłączenia z 350 zl nowa (reef octopus) do tego body kupne 250 i za 600 mamy super odpieniacz. Jedynie z lampa trzeba kombinowac i albo polować na okazję albo kupować nowe że sklepu. A jak nie chcesz kolego wiercić w szkle to polecam kupić pudełko przelewowe i nie męczyć się nie kombinowac. Za 200 masz już bez żadnego problemu pudełko, akwarium nie naruszasz i zawsze będziesz mógł sprzedać kiedyś nawet dla żółwia komuś ;) a pudełka zawsze są w cenie, więc jakoś dużo straty nie będzie.


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tez wcisne swoje grosze

 

Ja tez nie chcialem wiercic w akwa i z racji tego ze jestem hydrauliko-elektronikiem zrobilem przelew z rurek cpvc-u poczytaj lub poogladaj filmy o overflow pipe wynioslo mnie to moze 50 zl jak porosnie glonami to nie przeszkadza estetycznie, lampe zrobilem z led kupionych na alli za 120 zl z 10 driwerow z alledrogo za 8 zl szt i obudowy z blachy aluminiowej za 60 zl najdrozszy byl zasilacz 24v 10 amper bo kosztowal 150zl i lampa gotowa.

Odpieniacz diy kupilem za 280 zl tutaj na forum pieni super i jest cichy

Ro di z neta za 180 zl

Za testy dalem 280 zl no2 no3 nh4 ph kh po4 ale kupilem drogo bo w akwarystycznym w mojej miejscowosci

Sol IO 220 zl

Salimetr 30 zl

Siporax 100 zl z przsylka za 2 litry

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne tanie atman i jvp za 200 zl za wszystko z neta

O skale i piasku nie pisze bo ceny sa bardzo rozne.

W sumpie mam 4 przegrody:

1 splyw filtracja mechaniczna

2 komora odpieniacza

3 siporax

4 pompa obiegowa.

To taka podstawa ktora z glowy wypisalem ja wszystko kupilem z 2 miesiace temu wiec ceny świeże i wszystko po taniosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo Panowie i to się nazywa forum:D 

Tak jak wszyscy mówicie cały czas studiuje morszczyzne nocami i w wolnych chwilach wiem ze wiedzy w miesiąc nie połkne dlatego tez napisałem do was ale nie przypuszczalem ze tyle podpowiedzi dostane:) 

Jak juz wspomnialem pracuje w delegacji wiec nie spiesze się z tym wszystkim bo i nie mam jak..w tym czasie bede szukać okazji może coś się trafi:) i oczywiście przykladam się do czytania:)

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z okazjami trzeba uważać, żeby się nie przejechać. Jak to mówią "chytry traci dwa razy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się w przerabianie ze słodkiego. Zamów w sklepie nowe ze stelażem i sumpem, ewentualnie odkup od kogoś używane w dobrym stanie. Zakładając solniczkę musisz się liczyć ze sporymi kosztami - zarówno zakupu jak i potem prowadzenia zbiornika. Najlepiej znajdź w swojej okolicy mentora, który pomoże w pierwszym etapie to poskładać, odpalić i prowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.