Skocz do zawartości
tomo

Ślimak Berghia

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o ślimakach Berghia w walce z aiptasiami? Próbuję znalkeźć jak najwięcej informacji o tych ślicznych i pożytecznych ślimakach ale nie ma wiele literatury po polsku. Macie może jakieś doświadczenie w walce przy ich pomocy z aiptasią? Co w temacie ich rozmnażania i zapewnienia ciągłości pożywienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam(chyba żyje ) tego ślimaka od około 1,5 miesiąca od chwili kupna nie zauważyłem zwiększenia się populacji aiptasii na pewno nie mam nigdzie w miejscu widocznym malutkich aiptasii są tylko "duze" ale i ich chyba tez powoli ubywa .Przed kupnem ślimaka miałem i mam brzydala ale wtedy jakoś nie był za bardzo zainteresowany ukwiałami ,może teraz razem wespół z ślimakiem robią robotę :) W moim przypadku nie martwię się o to czy będzie miał co jeść ponieważ akwa nie jest male i zawsze się gdzieś pojawi jakaś aiptasia .Jestem przekonany ze jeden ślimak na pewno nie wytrzebi na 100 procent wszystkich aiptasi ale pewnie powstrzyma ich rozwoj :).

Na początku napisałem ze "chyba zyje " ponieważ od wpuszczenia jeszcze go nie widziałem :P ,Slimak jest w prawie cenie preparatu na aiptasie z tym wyjątkiem ze nie trzeba wkładać łap do wody i kombinować ze strzykawka :P ,uwazam ze warto go kupic :)

edit;

i tylko je aiptasie a nie jak inne stożenia ze mogą jeść ale nie musza ,wiec na 100 procent działa (o ile przeżyje ) 

 

 

 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zastanawiasz nad wprowadzeniem do baniaka tego ślimaka - musisz przemyśleć tą sprawę a zwłaszcza inną obsadę rybną i bezkręgową - berghia jest niestety dla niektórych gatunków przysmakiem, i szybko może stać się pokarmem !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam hexeatenię i ponoć gustuje właśnie w tych ślimaczkach. Obawiam się, że ślimaki mimo nie tak małych rozmiarów zostaną przez rybki zjedzone. Mam jednak ogromne problemy z aiptasiami, a brzydal padł niedawno co spowodowało ich wielką plagę. WIecie na pewno, które rybki gustują w Bergiach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineło troszkę czasu odkąd zakupiłem ślimaczki. Obecnie dochowałem się kilku pokoleń  tego pożeracza aiptazji. Muszę przyznać, że naprawdę ślimaki z aiptazjami radzą sobie doskonale i widać to podczas wzrostu ilości ślimaków w zbiorniku. Przy kilkunastu sztukach berghii aiptazja ginie w oczach. Nie dziwcie się zatem, że mając jednego czy dwa ślimaki nie widzicie radykalnych ubytków aiptazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie powinnam mieć już ich 7. Zbiornik 700 - i ich nie widzę. Cały czas zachodzę w głowę czy jeszcze są czy odeszły na łono Abrahama.... Aiptasi małam bardzo wiele po utracie wundermani. Teraz chyba w sumie ich nie przybywa, ale też nie ubywa. Liczę na to, że jak aiptasi nie przybywa, to ślimaki są...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat. Aiptasie przybierają u mnie rozmiar plagi, a krewetki średnio sobie z nimi radzą. Nie chcę paprać chemii do zbiornika. Muszę kupić Berghie - tylko gdzie? Orientujecie się, czy gdziekolwiek można je dostać? Sprawdzałam sporo sklepów online i nigdzie ich nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłam - "towaru nie ma w magazynie", na zamówienie.

Nikt nie ma od ręki?

Mam naprawdę mnóstwo aiptasii, a w małym szczepkarium jeszcze więcej - u mnie na pewno te ślimory nie zginą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie są ślimaki berghia  bo jezeli tak to ja miałem z nimi ciężką przeprawę zjadły mi prawie wszystkie zoa 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoom, istnieją ślimaki nagoskrzelne które zjadają zoa. Nie słyszałem nigdy żeby berghia zjadała zoasy, a wręcz mówi sie o tym, że aiptasia to jedyny pokarm tych ślimaków.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Tester napisał:

Hoom, istnieją ślimaki nagoskrzelne które zjadają zoa. Nie słyszałem nigdy żeby berghia zjadała zoasy, a wręcz mówi sie o tym, że aiptasia to jedyny pokarm tych ślimaków.

Zobacz ten film to wyszło z mojej skaly na której było zoa . Jezeli to nie berghia to bardzo jestem ciekawy co to za ślimaki . Ja miałem ich setki . Zoa znikały mi w oczach . Moczyłem wszystkie zoa w dipie a następnie kupiłem chrysusa dopiero nad tym zaplanowałem 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

A czy to nie są ślimaki berghia  bo jezeli tak to ja miałem z nimi ciężką przeprawę zjadły mi prawie wszystkie zoa 

 

Myślę że to nie Berghia - nawet kolorystyka coś nie pasuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://critterguide.ca/zoanthid-eating-nudibranch/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Berghie jedzą wyłącznie aiptasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up up up
Podbijam temat, bo cały czas mam problem ze znalezieniem tego ślimaka. Ktoś, gdzieś ma do sprzedania?... potrzebuję do mojego baniaczka ~160 l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, wiem że lockdown itp., ale potrzebuję Berghii natychmiast. Nie zginą u mnie z głodu, wręcz przeciwnie, będą miały jedzenia na dłuuugie miesiące, bo aiptasii mam las. Kupię kilka sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze nie znalazles to polecam olx, ja juz kilkukrotnie tam kupowalem

No to jeszcze przy okazji. Właśnie planowalem zamówić kolejne berghie, bo ostatnie 5 gdzieś przepadlo a tu sie okazało że.......

Jakiś czas temu kupiłem z 6szt krewetek wurdemanni na aiptasie i w miarę okazało się, że sa niezainteresowane aiptasia :/ No trudno, kupiłem berghie, które już kiedyś mi pomogły i 2 lata miałem spokoj (brzydal i auriga zjadaly mi Euphyllie). No i dzisiaj wyczytalem że sa ryby, kraby które zjadaja berghie (niby nie mam takich) oraz krewetki peppermint - do których naleza wundermanni :(

wylapanie ich w akwarium 1500l nawet pulapkami to syzyfowa praca skazana na porażkę a wychodzi na to ze wpuszczenie kolejnych berghi to strata pieniędzy i jestem w kropce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki można spotkać tylko w nocy wyłażą po zgaszeniu światła tak po 1h. U siebie wpuściłem 4 sztuki i znalazłem wczoraj 2 szt. Jestem ciekaw kiedy zaczną się mnożyć. Aiptasi ubywa  czyszczą skałę w jednym miejscu i przesuwają się dalej :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.