Skocz do zawartości
harnas

Kratka sciekowa w podlodze (pytanie budowlane)

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w Waszej opini warto (powinno sie) dac kratke sciekowa w podlodze pod/przy akwarium na wypadek wycieku czy wylania ? Czy warto sie w takie zabezpieczenie bawic ?

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ze to chyba nie jest dobre rozwiązanie.

Po pierwsze to akwarium z reguły stoi w miejscu reprezentacyjnym i kratka nie będzie za dobrze wyglądać.

Po drugie z kratki mogą się wydostawać jakies zapachy, szczególnie z takiej nieużywanej.

Po trzecie, żeby kratka spełniła swoją rolę w przypadku przecieku, to musisz wyprofilować podłogę, nie tylko przy akwarium ale i dookoła. To z kolei znów nie będzie dobrze wyglądać, nie będzie praktyczne a do tego nierówna podłoga będzie źle przenosić naprężenia na stelaż i zbiornik. Co przy większym zbiorniku może być niebezpieczne i powodować ryzyko rozszczelnienia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - jeśli jesteś na etapie budowy - to jest doskonały pomysł !

Ja najbardziej żałuję ,że tego nie zrobiłem.

/łatwa automatyczna podmianka , brak strachu spowodowanego ew. zalaniem itd.../

Jeśli dobrze zamaskujesz lub dasz pod stelażem - to będzie idealnie.

W dzisiejszych czasach nie ma mody na wykonywanie kratek - ale moim zdaniem wynika to tylko z lenistwa wykonawcy.

 Pozdrawiam - Piotr.


7a614fd06c325499f1680b9896beedeb.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto się bawić? to już zależy od ciebie. Kratke dasz pod/za akwa i nie będzie widoczna, przed zapachami chroni syfon pod kratką, którą przelejesz raz na tydzień czystą wodą i spokój, co do spadku to jak zamontowac ją 3mm poniżej poziomu podłogi to woda w razie czego spłynie. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A  co z wychłodzeniem pomieszczenia przez kratkę w zimie?Chyba że będziesz rurę kanalizacyjna ciagnął przez cały salon. U mnie wylało sie kiedyś 100 litrów na podłogę z [kafli] i po prostu wyparowwało

tam gdzie akwarium: nigdy parkiet tylko kafle gres ceramika itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś odprowadzenie wody z rozszczelnionego zbiornika z szafki/stelażu? Bardziej dyskretne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam kratkę w kotłowni w podłodze tak pizdzi w zimie że muszę zatykać,wyprowadzenie na zewnątrz budynku, musiałem do kanalizacji podłączyć ,ale trzeba było kafle skuwać, teraz tylko wali co chwila smrodem ,jak woda wyschnie w syfonie

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam kratki w kotłowni i innych miejscach - nic złego nie mogę powiedzieć - spełniają swoją rolę - bo są prawidłowo zamontowane z odpowiednimi syfonami.

Jednak przy akwa nie zrobiłem i tego bardzo ale to bardzo - żałuję.

z każdą podmianką myciem czy czyszczeniem - trzeba ganiać z ociekającymi wiadrami.

 


7a614fd06c325499f1680b9896beedeb.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł!
Syfon nie wyschnie jeśli będziesz tak spuszczał co tydzień wodę z podmiany. Prawidłowo wykonana będzie spełniać swoje zadanie.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał możliwość budowy nowego domu to nie wahałbym się w ogóle. Od października przez swoją nieuwagę trzykrotnie już zalałem salon kilkudziesięcioma litrami RO, oczywiście w salonie parkiet, który był rewitalizowany w czerwcu... Domyślcie się jak teraz wygląda.

Rób kratkę i nie zastanawiaj się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Jak pisza przedmowcy - dobrze wykonana kratka nie pizga zimnem i nie smierdzi. Zamontuj tzw "suchy syfon". Przy nowym domu warto pomyśleć o wyprofilowaniu spadku w kierunku kratki lub zamontowac odplyw liniowy jak w bezbrodzikowych kabinach. O ile jest sens :) przy wiekszej awarii jak np peknie szyba i wyleci kilkadziesiat litrow wody to i tak przeleci przez odplyw z racji ograniczonego odbioru (fizyki nie oszukasz). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinie.

A propos smrodow z kratki to widzialem takie syfony z klapka, ktora sie zamyka po wyparowaniu wody z syfonu (kessel.pl).

 

Mysle o takich sytuacjach jak zatkanie komina, zablokowanie dolewki itp. W moim ostatnim akwarium to mnie spotkalo...

A na pekniecie szyby to juz raczej tylko ubezpieczenie.

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Suchy syfon w kratce kessela o którym wspominasz (tez miałem bo na myśli) kosztuje podobne pieniądze jak odpływ liniowy :) obydwa rozwiązania będą ciekawe i skuteczne. Masz nad czym myśleć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium w ogrodzie zimowym i przy budowie założyłem kratkę. Teraz wszyscy znajomi akwarysci zazdroszczą mi tego rozwiązania. Nie muszę  się przejmować przy podmianie wody i innych pracach serwisowych. Jak się coś rozleje to można spłukać czystą wodą i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobry pomysł zrób sobie betonową wannę  lub z kwasowej blachy  2 3 cm poniżej podłogi z kratką w bocznej stronie wstaw kratkę z syfonem i postaw regał pod akwarium na nogach aby płyty nie dotykały wanny z 2 cm od dołu ,będziesz miał  spust wody przy wylewaniu i pewność  że nie zalejesz mieszkania 


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka jest dobrym pomysłem jak ktoś ma pomieszczenie serwisowe lub pokój (salon) wyłożony jest gresem czy terakotą.W przypadku paneli,desek czy parkietu nie zabezpieczy przed zalaniem bo nie odbierze takich ilości wody i najpierw wszystko rozleje się po pomieszczeniu.Jedyny powód posiadania kratki byłby to cel serwisowy, ale jako zabezpieczenie przed zalaniem jak to było wcześniej  napisane jest bez sensu. Osobiście gdybym planował spust wody pod szafką wolałbym zrobić wyjście rury "ściekowej" ze ściany ,a i podłoga mogłaby być wtedy idealnie wypoziomowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka nie ma minusów, nawet aspekt wizualny da się rozwiązać sa różne które da się zbudować płytkami itp. Tylko jak będą np płytki kłaść to żeby spadek był do niej i nie może być w okolicy żadnych pieców gazowych na gaz z butli :-)     pozdrawiam Hydraulik

 

A i np. Do ubezpieczenia domu kratki chyba są wymagane ale nie wiem dokładnie jak z akwarium :-) 

 

 

Edytowane przez K@MIL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.