Skocz do zawartości
mem_phis

Bardzo wysokie NO3 i PO4 po przenosinach zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

A mam pytanie czy to się leje zwykłą wódkę bo ja słyszałem że to musi być czysty spirytus 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie czy to się leje zwykłą wódkę bo ja słyszałem że to musi być czysty spirytus 

Tzn lepszą czy zwykły na przykład krupnik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje zastosować bardzo skuteczne bakterie Fauna marin B .R .B  doskonale radzą sobie z wysokimi parametrami  ,można ograniczyć podawanie wódki .

Dodatkowo Sera clean, testy na krzemiany to lipa  gwarantuje ze będzie lepiej ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... co do BRB to uważam je za totalny niewypał.

Proponuję super bakterie od TM Nitribiotic. Dobrze działają z wódeczką.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja uważam i nie tylko ja ,ze to niesamowity produkt zawsze do nowości podchodzę sceptycznie ale tu ku mojemu zdziwieniu jest więcej faktów niż marketingu 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj niemieckie fora jak jadą po tym produkcie.

Masz szczęście że ci zaskoczyły.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie  i u mojego sąsiada  w dwóch skrajnie innych systemach ,świeży zbiornik i dziesięcioletni działają bardzo dobrze , nie umiemy w to uwierzyć ze są tak przewidywalne i nawet bez dodawania węgla potrafią być skuteczne.  Z naszych obserwacji wynika ze produkt zachowuje równowagę po miedzy N i P trzymając cały czas te parametry w ryzach na bardzo niskim poziomie 

Na niemieckich forach nic nie znalazłem 

 

działają tak jak polimery tylko ,ze są  wiele wygodniejsze ,Mam wrażenie ze całe moje" akwarystyczne życie "czekałem na ten produkt :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no widzisz - a u mnie stosowane przez 2 miesiące i klapa. Jak zapodałem w/w bakterie TM to w dwa tygodnie tak zjechałem z NO3 i PO4 że obecnie  muszę sztucznie podbijać N i P.

Claudie ostro się tam tłumaczył ludziom  z tego produktu bo kupili te kulki i nie chciały zaskoczyć miesiącami. Ja je podlewałem wódką , octem i ni/hu/hu.

Wrzucam je od tak dla zasady bo nikomu nie opchnę tych żelków jak u mnie nie działają a szkoda mi wywalić 120zł w śmietnik. Zużyję opakowanie i już nigdy tego produktu nie kupię.

Są lepsze bakterie - uwierz mi na słowo.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co mi lepsze jak N i P mam na zerach ?"wody nie ma " odpieniacz pracuje idealnie u Jarka to samo .wrzucasz i zapominasz  

dodam ze nie dodaje węgla w żadnej postaci te enzymy super działają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze  jedna  sprawa  te bakterie trzymają zera nawet przy wysokim kh 8,5-9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co masz konkretnie na myśli z c,a p?

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale pisałem w innym temacie dlatego wyczyściłem wpis ... chodziło o plagi przy rozchwianych proporcjach

A miałem na myśli węgiel/azot/fosfor

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - jakoś nie dostałem odpowiedzi co do Cyjano i wódki to podzielę się moim spostrzeżeniem.

W sobotę, kumpel na imprezie pomógł mi świetnie w poprawieniu parametrów wody - pod 5min naszą nieobecność postanowił się napić z rybkami....

następnego dnia mleko w wodzie - odstawilem dozowanie wódki (myślałem, że pompa przelała). Po 2 dniach mleko zniknęło a patrząc po Cyjano - jakby 0 różnicy.

Nie ubyło nie przybyło. Stawiam tezę, że jednak Cyjano za bardzo nie konsumuje wódkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli no3 i po4 spadają - 25 i 0.54

Cyjano se jest ale mniej wiecej w tych samych miejscach. Odpalenie drugiej pompy w odpieniaczu i podokladanie absorberow i falownikow chyba coś tam daje. 

Znalazłem sobie w pudle filtr przeplywowy i wpadlem na pomysł żeby go odpalić. Ale tu jest pytanie czy wlozenie purigenu razem z absorberami po4 w skarpetach do filtra dzialajacego na pompie o przeplywie 2400l  ma sens ?

Czy lepiej jednak zostawić jedno w filtrze a np absorbery od po4 w skarpetach w sumpie ? Ewentualnie czy kupić mocniejsza pompe do filtra (fi 13cm wys 100). I ostatnie pytanie, ktory z parametrow jest potencjalnie bardziej szkodliwy przy poziomach ktore posiadam no3 czy po4 ?

 

20170412_215146-1209x1612.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z braku odpowiedzi postanowiłem jednak wyciagnac skarpety, i wsypalen absorbery na po4 luzem i zostawić skarpety  z purigenem luzem w sumpie. Jeżeli chodzi o cyjano to z tego co zauwazylem to w poprzednim zbiorniku jak i w tym, 90% sukcesu to światło. Dodanie 2 swietlowek na 1 dzień spowodowalo wysypanie cyjano na całym piasku.  Wylaczenie w sumie 4 t5 i zostawienie tylko 2 spowodowalo ze po 3 dniach piasek jest prawie czysty a odpieniacz wyrzuca dużo czerwonego syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić to PO4 z 0,60 do 0,05 zbiłem cytrynianem żelaza - zero skutków ubocznych, a efekty widać.

Przy nadmiarze mogą zacząć pojawiać się glony, natomiast zaraz po podaniu cytrynianu odpieniacz zaczął wywalać brązowe badziewie.

Teraz PO4 mam 0,05 i codziennie podaję 3 ml cytrynianu na 1000 l wody .Testy na obecność żelaza w wodzie wykazują poniżej  0,05  mg/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak.. po wrzuceniu luzem absorberow do filtra w tydzień PO4 spadlo z 0.57 na 0.15

Więc postanowiłem zrobić zamiane i wsypac purigen - niestety po wielu różnych próbach skończyło się na tym że część dostała się do zbiornika :/ 

Jest za lekki i nie mogę skręcić pompy na tyle żeby tylko delikatnie nim mieszala. Wrzuciłem go do skarpety i do filtra. Narazie wygląda że jest ok. 

Piasek już miałem czysty od cyjano to zwiekszylem trochę ilość światła. Po 4 dniach znowu pojawił się brazowy nalot :/

Dziś wyjeżdżam na 3tyg i jestem przerazony co zastane po powrocie. Niby co 3 dzień ktoś ma podjechac, mam kamere gniazdka sterowane po wifi, automatyczny wylacznik do odpieniacza ale i tak tego nie widzę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla tych co maja bardzo wysokie po4. Mysle ze warto obejzec.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary jak świat, ale jako że rozwiązał się dopiero niedawno to postanowiłem go odświeżyć. 

No więc tak, praktycznie do zeszłego miesiąca cały czas miałem ten sam problem o którym tu pisałem w 2017r

W pewnym momencie już po prostu miałem dość i nic z tym nie robiłem. 

Świeciłem mało, plaga była ale nie dusila jakoś mocno korali ale szału nie było, wszystko wegetowalo. 

Wymienilem falowniki, odpieniacz, pompe obiegowa, pompe dozujaca, filtr RO dołożyłem uv, przerobilem hydraulike - i nic (a sprzet był już z najwyższej półki, nic więcej zmienic nie mogłem)

No i zrezygnowany zostawiłem to tak jak było aż gdzieś w listopadzie 2019, mówię dość, wóz albo przewóz. Wezwalem serwis z pobliskiego sklepu akwarystycznego i po wykonaniu różnych badań, wyszło że problemem sa jednak okrzemki z wody RO a dokładnie za maly pojemniczek z żywicą i za rzadko zmieniana....... 

Pomijając już wątek jak sklep widział proces ratowania zbiornika to ja zrobiłem to tak: oczywiście zmienilem jeszcze raz filtr RO, skalibrowalem tds, żywice wymieniam jak tylko pokaże 001.

Podmianki 200l co 2 tygodnie (2000l w obiegu), przedmuchalem skały i korale falownikiem, co 4 tyg 2l Wegla i litr absorbera na po4 i krzemiany do filtra, co tydzień testy wszystkich parametrow i odpowiednia regulacja balinga, z każdą podmianka bakterie, jod, stront, zelazo iiiii zaczęło to działać.....

Zwiekszylem ilość światła w zbiorniku, okrzemki zniknely (piasek jeszcze nie jest idealnie biały ale już jest piaskiem), korale mają się dobrze, widać w oczach jak rosną, jak wcześniej w refugium przez rok czasu nie miałem przyrostu glonów spaghetti, to teraz po 2 tyg zajely cały zbiornik i po raz pierwszy od 3 lat NO3 mam 0 a PO4 0,01

Konsensus - jeżeli coś się dzieje w zbiorniku sprawdzcie RODI, to tam może leżeć problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.