Skocz do zawartości
pawmoss

30l Nano Reef pierwsza solniczka ( Rzeszów )

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

Właśnie zalałem moją pierwszą solniczkę, na razie mała 30l.

 

Zestaw nano reef, filtr kaskadowy, brak odpieniacza.

 

Mam kilka pytań, chciałbym się dowiedzieć czy robię wszystko dobrze.

 

W Rzeszowie w Iquanie zakupiłem 3kg żywej skały oraz dostałem 25l dojrzałej wody, niestety zapomniałem o pojemności kaskady i aby filtr mógł chodZić w nocy musiałem dolać zwyklej wody RO, bez filtra demi oraz soli.

I tutaj pierwsze, czy koniecznie muszę kupić filtr DEMI ?

 

Jeżeli chodzi o filtr, na sam dół dałem gąbkę, następnie większość zwykłej ceramiki, na kratkę zamykajaca dałem również troche ( jak na zdjęciu ) choć nie wiem czy to dobry pomysł.

 

Czy ceramika da radę ?

 

Co do skały, niestety nie znam się, jest kilka różowych kropek ( pojawiły się w jeden dzień ). Niestety w skale dostałem jedynie małego ślimaka ( nie wiem czy ma zostać )

 

Teraz takie pytanko do ludzi z Rzeszowa, ma ktoś na sprzedaż salimetr, sól morską, żywy piasek oraz skalę ?

 

http://m.fotosik.pl/zdjecie/527fd3451742eb06

http://m.fotosik.pl/zdjecie/d0cc1627d4a1b64d

http://m.fotosik.pl/zdjecie/00da12209f45a7e2

http://m.fotosik.pl/zdjecie/f2c5a9eb44d8a88d

http://m.fotosik.pl/zdjecie/ffb2bb510bad5604

http://m.fotosik.pl/zdjecie/5db19fd5542884a4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj

Szkielko fajnie sie zapowiada. Jesli moge cos podpowiedziec to obecne ulozenie skaly uniemozliwia czyszczenie szyb. Gabke w kaskadzie dalbym na sama gore (a tak w ogole zamienilbym gabke na filtrowate), a ceramike na dol. Gabka co jakis czas trzeba przemyc wiec bez sensu przerzucac siporax za kazdym razem. Co do wody zawsze lepiej miec rodi. Musisz sprawdzic obecne zasolenie, nie wiem ile wlales wody ale przy tak malym litrazu moze to miec spory wplyw na zasolenie.

Ze skaly jeszcze cos wyjdzie obserwuj na spokojnie, najlepiej przy wylaczonym swietle 

powodzenia!

 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dolałeś samej RO, to spadło zasolenie, ale i tak nie wiadomo jakie było bo nie masz czym zmierzyć. Masz filtr RO i brakuje DI, czy nie masz filtra? Nie mam kaskady, ale z tego co wiem to gąbkę daje się na górze. Ceramika da radę. Po co Ci więcej skały, to co masz wystarczy. Sól, salimetr i piasek możesz kupić w sklepie internetowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i super, w końcu forum gdzie odpowiedzi są bardzo pomocne i na temat :) dziękuję bardzo za pomoc ! Co do tematu...

 

32 minuty temu, Kamas napisał:

witaj

Szkielko fajnie sie zapowiada. Jesli moge cos podpowiedziec to obecne ulozenie skaly uniemozliwia czyszczenie szyb. Gabke w kaskadzie dalbym na sama gore (a tak w ogole zamienilbym gabke na filtrowate), a ceramike na dol. Gabka co jakis czas trzeba przemyc wiec bez sensu przerzucac siporax za kazdym razem. Co do wody zawsze lepiej miec rodi. Musisz sprawdzic obecne zasolenie, nie wiem ile wlales wody ale przy tak malym litrazu moze to miec spory wplyw na zasolenie.

Ze skaly jeszcze cos wyjdzie obserwuj na spokojnie, najlepiej przy wylaczonym swietle 

powodzenia!

 

O czyszczeniu szyb nie pomyślałem, martwię się też trochę że skały nie są posklejane i w razie jak dojdą korale a podczas czyszczenia tracę kamyk wszystko sir zawali xd

 

Filtrowate ? Mówimy tutaj np o wacie perlonowej ?

 

Wiadomo że zasolenie poszło w dół, jutro wszystko kupię i poprawie parametry, chciałem po prostu żeby filtr chodził a bez dolewki nie byłoby to możliwe.

 

Ze skały coś jeszcze wyjdzie...czyli jakość szału nie ma ?:) 

 

 

Aa i jeszcze jedno, mam kaskade ale czy np kubełek nie byłby lepszym wyborem ? Zawsze to więcej pojemności ale dużo czytałem że kubełki nie są używane.

26 minut temu, maciej01 napisał:

Jak dolałeś samej RO, to spadło zasolenie, ale i tak nie wiadomo jakie było bo nie masz czym zmierzyć. Masz filtr RO i brakuje DI, czy nie masz filtra? Nie mam kaskady, ale z tego co wiem to gąbkę daje się na górze. Ceramika da radę. Po co Ci więcej skały, to co masz wystarczy. Sól, salimetr i piasek możesz kupić w sklepie internetowym.

Mam filtr RO lecz brakuje mi DI

Edytowane przez pawmoss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej jakbyś wiedział ile po RO pokazuje tds. Są tacy co nie przejmują się jak tds pokaże 003, 005 i ja do nich należę, bo nie mam super wypasionych, wymagających korali i wszystko żyje, plag nie mam. Ja mam RO/DI, ale jak przekracza te 005 to czas na wymianę żywicy. Generalnie filtrów kubełkowych nie stosuje się, ale na forum jest kilka osób z takimi filtrami. U mnie filtracja oparta jest na żywej skale, dsb i refugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje lepiej skleic skale. Nie masz jej duzo wiec szybko pojdzie , a bezpieczenstwo to podstawa :) 

Piszac o fitrowacie mialem na mysli cos takiego

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5991591323

Tanie, a swietnie sie sprawdza.

Do 30tki kaskada w zupelnosci wystarcza wiec szkoda bawic sie w kubelki, za jakis czas pewnie i tak jak wiekszosc z nas bedziesz chcial wiekszy zbiornik.

 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

To najlepiej jakbyś wiedział ile po RO pokazuje tds. Są tacy co nie przejmują się jak tds pokaże 003, 005 i ja do nich należę, bo nie mam super wypasionych, wymagających korali i wszystko żyje, plag nie mam. Ja mam RO/DI, ale jak przekracza te 005 to czas na wymianę żywicy. Generalnie filtrów kubełkowych nie stosuje się, ale na forum jest kilka osób z takimi filtrami. U mnie filtracja oparta jest na żywej skale, dsb i refugim.

Też myślałem o dsb refugium ale nie mam sumpa, miałbym miejsce ale boję się wiercić dziury w akwarium :P

 

Ja chce same miękkie, może jeden LPS, marzy mi się jakaś euphylia itd ale wątpię xd

Jutro wezmę wodę do zoologa, może zmierzą tds :)

56 minut temu, Kamas napisał:

Proponuje lepiej skleic skale. Nie masz jej duzo wiec szybko pojdzie , a bezpieczenstwo to podstawa :) 

Piszac o fitrowacie mialem na mysli cos takiego

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5991591323

Tanie, a swietnie sie sprawdza.

Do 30tki kaskada w zupelnosci wystarcza wiec szkoda bawic sie w kubelki, za jakis czas pewnie i tak jak wiekszosc z nas bedziesz chcial wiekszy zbiornik.

 

Powiem tak, u mnie w pokoju dalej stoi 200l słodkowodne i jak na razie usuwam, zostanie kostka 30l i to myślę że na dłuższy czas.

 

Pytam się o kubełek ponieważ mam eheima więc byłby przy okazji :) ale skoro nie to sprzedam a pieniążki na korale.

Dodatkowo kaskada mnie denerwuje bo głośna :)

 

A czym kleić skały ? Kiedy mogę wkładać np jeden miękki ? Mam wszystkie testy

 

Jaka temperatura jest optymalna ? Ja bez grzałki mam stale 23-24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, pawmoss napisał:

Też myślałem o dsb refugium ale nie mam sumpa, miałbym miejsce ale boję się wiercić dziury w akwarium :P

 

nie trzeba wiercić : stawiasz (obok czy z tyłu) zbiornik tej samej wysokości i dajesz U rurkę przelewową żeby zasysała wodę do i jakąś pompę żeby pompowała z niego - resztę załatwią "naczynia połączone"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wywierconych otworów w akwarium, a z tyłu dostawiony panel. Za pompe obiegową robi mały, tani chiński filtr wewnętrzny. Te trzy kawałki skały możesz poukładać jakoś sensownie bez klejenia. Nie jest potrzebne klejenie co też ma swoje plusy. Jak zajdzie potrzeba w razie jakiejś plagi zawsze pojedyńczy kawałek możesz wyjąć z akwarium. Pierwsze życie dasz jak no2 i nh4 będą 0. Temperaturę daj trochę w górę około 25°.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Prowadziłem taka kostkę przez 3lata. Wszystkie minusy przerobiłem a jest ich więcej niż plusów. Po pierwsze ułóż tak skalę tak żebyś mógł czyścić szyby na całej powierzchni. Teraz nie dasz rady a będzie tak zarastac. Dołożyć jeszcze pojedyncza oprawę aqueala 20000K led. Zdecydowanie lepsze doznania wizualne. Ja w tej kostce spsy miałem oczywiście nie od razu. Cierpliwość to podstawa. Nie pakuj życia za dwa tygodnia. Zaoszczędzisz sporo kasy. Co do filtracji wywal wszystko z kaskady łącznie z koszykami. W jedną część wciśnij odpieniacz resun. Wchodzi idealnie. W drugą wolna cześć bez koszyka wpakuj phosguard i purigen. Są od razu w woreczkach. Ustaw je pionowo. Fajnie tam wchodzą a nie ograniczysz w ten sposób przepływu. Dołoż falownik koralia nano 900. Ja ta kostkę prowadziłem jak dojrzała na soli Red Sea Coral Pro. Genialna sól. Dość bogata ale nic złego nie rosło. Co mogę z doświadczenia na kostce jeszcze doradzić to zrezygnuj z piasku. Prędzej czy później bomba wybuchnie i będzie kiepsko. Dolewalem Kenta Nano A+B. Mała rafka to ciągła walka z parametrami. Mieszkam w blokach i w lato potrafi odparowac 2cm wody na dobę. Dolewka przyda się. Możesz nawet z wazonu ciągnąć żeby odwrócić uwagę ;) pomysł nad chłodzeniem i sterownikiem do tego. Późno się na to zdecydowałem ale zadowolenie w zbiorniku było bardzo zauważalne wentyl miałem że śmiglem 10cm ale wyszło bardzo estetycznie. Pisz jak coś. Zdjęcia może Ci pomogą. Pozdrawiam 

Edytowane przez gregoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gdybym się czepił mógłbym postawić z boku taki sump ale czy przy takim litrażu to takie potrzebne ?

 

Dzisiaj przestawie skały skoro mówicie że będzie brudno :)

Mam jeszcze jedną taką samą lampe ( 2x6w ale na razie nie dawałem.

Co do odpieniacza, przyznam szczerze średnio byłem do tego przekonany jak widziałem ceny ale nie wiedziałem że taki za 100zł jest ok :) tylko tak, czy on jest niezbędny ? Oczywiście jeżeli tak to kupię, mam nawet u siebie za 80zł

I jak to jest w nocy, głośno on chodzi ? 

A po co falownik ?  Przecież filtr mocno robi pralke ? To nie wystarczy ? ( tutaj byłem tego pewny xd )

 

 

 

Jeszcze jedno śmieszne doświadczenie, pomimo że są same skały mnie to fascynuje, wczoraj siedziałem dłuższą chwilę, patrzę a tu po kamieniach popylają robaki :) kilka robaków wielkości meszki xd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam akwa 43 litry z odpieniaczem daj sobie spokój, szkoda kasy podmiany co tydz starczą mało tego w tak małym zbiorniku odpieniacz może zaszkodzić usuwając to czego nie ma, po dwa odpieniacz jest najgłośniejszy z całego osprzętu ( u mnie to miało kluczowe znaczenie), skały posklejaj bo potem przy czyszczeniu będą się osuwać i ruszać zrób dostęp jak wyżej ktoś pisze do czyszczenia szyb ( u mnie szyby co 2-3 dni czyszcze z nalotu), w filtrze mam samą żywa skała żadnych gąbek! (ew. na poczatku żeby zmetnienie szybciej spadło) pozostałe absorbenty dodajesz jak coś ci spada lub rośnie, na podsumowanie napisze że po którymś miesiącu i tak zapragniesz większego wiec inwestowanie w jakieś odpieniacze i sumpy zbędne, zaklinałem sie że większego nie bede miał, a juz poważnie o ty rozmyślam:)

p.s falownik kup bo sam filtr nie da rady uniknąć martwych stref.

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, orthoptera napisał:

mam akwa 43 litry z odpieniaczem daj sobie spokój, szkoda kasy podmiany co tydz starczą mało tego w tak małym zbiorniku odpieniacz może zaszkodzić usuwając to czego nie ma, po dwa odpieniacz jest najgłośniejszy z całego osprzętu ( u mnie to miało kluczowe znaczenie), skały posklejaj bo potem przy czyszczeniu będą się osuwać i ruszać zrób dostęp jak wyżej ktoś pisze do czyszczenia szyb ( u mnie szyby co 2-3 dni czyszcze z nalotu), w filtrze mam samą żywa skała żadnych gąbek! (ew. na poczatku żeby zmetnienie szybciej spadło) pozostałe absorbenty dodajesz jak coś ci spada lub rośnie, na podsumowanie napisze że po którymś miesiącu i tak zapragniesz większego wiec inwestowanie w jakieś odpieniacze i sumpy zbędne, zaklinałem sie że większego nie bede miał, a juz poważnie o ty rozmyślam:)

p.s odpieniacz kup bo sam filtr nie da rady uniknąć martwych stref.

Rozwiń myśl "w tak małym zbiorniku odpieniacz może zaszkodzić usuwając to czego nie ma" i zaznaczam odpieniacza nie mam i nie miałem. Jak dobrze poukłada skałę to nic się nie będzie osówać i ruszać, trzeba trochę się z tym pobawić i można bez klejenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tematy czy stosować odpieniacz czy nie sa jak widać podzielone. Ja wyszedłem z założenia ze to jedyny obok skały system filtracji wody w solniczce. Faktycznie skałę jak możesz to posklejaj. Koralia się przyda żeby nie było martwych stref jak pisze poprzednik. Widziałem potężne zbiorniki bez sumpa i bez odpieniacza także sam musisz zdecydować w którą stronę idziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz może również wyjałowić wodę w 30 l akwarium podmiany 15-20% robią większa robotę niż wydanie 400zł na odpieniacz który będzie głośno pracował i puszczał bąble do wody, bakterie na skale nie są jedynym systemem filtracji w takim akwarium jak sama skała w akwarium pełni funkcje filtracji biologicznej, role odpieniacza i osuwanie szkodliwych związków następuje przez podmianę wody, znam osoby które w ogóle nie podmieniają wody i nie mają odpieniacza a mają zbiorniki >100l. Zrobi jak będzie chciał ja pisze jak u mnie było bo tez czytałem to forum i stosowałem się do zasad i to dosadnie! Co okazało się zbędne, tak jak wyrzucenie ( w dalszej fazie) z filtra pozostałych absorbentów jeśli no3 idzie zbić samymi podmianami,  po co phosguard jak PO4 ma się 0 "zero". u mnie jest tylko skała i czasem daję węgiel efekt: woda kryształ, Ph 8 , kH 8, NO3 2,5, PO4 0....czy dokleić koralowca czy teraz po podziale odkleić i jest problem nie sklejonej skały, każdy ma inny budżet i inne priorytety..

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak. Na odpieniacz, jeżeli ktoś się zdecyduje nie trzeba wydawać 400 zł, można wydać 100. Ja nie mam żadnego typowego filtra i nie miałem. Stanąłem przed decyzją jaką filtrację zastosować. U mnie za filtrację są odpowiedzialne żywa skała, dsb i refugim. Panel+ piach+glony+oświetlenie kosztowały mnie mniej niż kaskada fzn3 aquaela. Mam przynajmniej naturalną filtrację. Zgadzam się ,że odpieniacz może wyjałowić wodę, ale mocno przewymiarowany, nie resun. Nie mam i nigdy nie stosowałem żadnych absorbentów. Podmiany robię około 15% netto co tydzień i jakoś to się kręci już ponad dwa lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.