Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miało być akwarium 140 l potem 250 ale po przyjeździe że sklepu z akwarystyką morską będzie akwarium o wymiarach 120/45/40. Chciałbym dodać też sump ale przeraża mnie ta cała hydraulika. Tutaj mam więc prośbę o jak najprostsze wytłumaczenie co jak i do czego. Bedee bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź. Dodam tylko że chciałbym komin zewnętrzny. Pozdrawiam wszystkich 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłeś akwarium czy zamierzasz ? kształt nietypowy

daj się namówić na sumpa - składałem hydraulikę pierwszy raz, nic strasznego, zobaczysz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Akwarium jak i sump zamierzam zamówić. Możesz mi mniej więcej w jak najprostszy sposób wytłumaczyć co i jak połączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrób tak jak ja, czyli trzy otwory, fi 25 fi20 fi 25. Czyli spływ do komory odpieniacza na tej rurze musisz zamontować zawór kulowy który zlikwiduje siorbanie w rurce , powrót z komory pompy obiegowej do zbiornika głównego który zakończysz locklinem lub po prostu kolankiem i trzecia rura awaryjna, która w razie gdy zatka się sitko spływu uratuje Cię przed przelaniem i tyle.

Potrzebujesz odpieniacz, pompę obiegową z różnymi króćcami potrzebnymi do połączenia z rurą powrotu, grzałka i automatyczna dolewka. Tylko tyle, potem sobie dołożysz wszystkie te skomplikowane automaty  dozujące i inne reaktory, lub nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, darek1973 napisał:

Witam. Akwarium jak i sump zamierzam zamówić. Możesz mi mniej więcej w jak najprostszy sposób wytłumaczyć co i jak połączyć?

Przejrzyj rozmiary zbiorników jakie jakie mają akwaryści np 120x60x60, 120x60x55 100x50x50. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja skladalam hydraulike sama. W sklepie poprosilam, zeby dobrali mi wszystkie czesci, ktorych potrzebuje. Powiedzialam, jakie mam fi otworow i jaką pompe. Potem poukladali mi na podlodze wszystkie czesci, jak ma to wyglądać po zlozeniu, zrobilam zdjecie i wedlug tego zdjecia docinalam rury i kleilam. W 2 miejscach potem kapalo, bo dalam za mało kleju, ale pomogl mi kolega z forum poprawić w tych miejscach.

Nie jest to trudna rzecz. Do polaczenia pompy polecam kolanka 45 stopni, o rozwartym kącie (nie wiem, dlaczego rozwarte nazywaja sie 45 stopni). Jesli chcesz, to jutro zrobie zdjęcia, jak to u mnie wyglada i wysle Ci PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, nie wiem, czy to będzie dość jasne ale.... dwa kolanka 45 stopni "rozwarte" dadzą kąt 90 stopni.

Dwa kolanka 45 stopni "ostre" dałyby kąt 180 stopni.... :)

A autorowi wątku radziłbym poczytać dział dla początkujących i pooglądać w necie rozwiązania hydrauliki. To jest bardzo proste:

1. rura powrotna - pompa pompuje wodę z sumpa do akwarium,

2. rura spływu główna- woda spada z komina do sumpa, krócieć tej rury w kominie jest krótki, nisko nad dnem komina. Ta rura powinna mieć zawór kulowy, którym będziesz sobie regulował poziom wody w kominie.

3. rura spływu rezerwowa/rewizyjna - króciec w kominie jest dłuższy/wyższy i ścięty ukośnie. wysokość tego króćca ustali poziom wody w kominie (więc na początku lepiej ją zamontować na taśmę teflonową), ale będzie trzeba przymknąć zawór na rurze nr 2. Dolna krawędź ukośnego ścięcia tego króćca powinna być nieco niżej niż "dna" grzebienia, którym woda przelewa się z akwarium do komina. Jeśli woda tym króćcem będzie przelewać się tylko przez dolną krawędź skosu to w układzie będzie cisza. Warto także na dolnej krawędzi tego skosu zrobić jeszcze kilkumilimetrowe nacięcie brzeszczotem.

T

 


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Dziękuję Wam za zainteresowanie. Teraz już mi pojaśniało w mózgownicy.  Szkoda że nie jestem ślązakiem ( choć płynie we mnie Śląska krew) bo jak zauważyłem to większość zacnego grona z tamtego regionu pochodzi ☺

 

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę co będzie lepszym rozwiązaniem. Pudełko przelewowe czy komin zewnętrzny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@-jesli możesz to wyślij mi zdjęcia swojej hydrauliki, będę wdzięczny 

czy do takiego litrazu oplaca sie robiç wavebox?

 

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.