Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie BTW które krewetki bardziej Ci się podobają Amboinensis czy Debelius ? Pytam z ciekawości bo sam mam Amboinensis i jest bardzo towarzyska a zawsze podobały mi się debeliusy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Adrian99 napisał:

Takie pytanie BTW które krewetki bardziej Ci się podobają Amboinensis czy Debelius ? Pytam z ciekawości bo sam mam Amboinensis i jest bardzo towarzyska a zawsze podobały mi się debeliusy 

Trudno wybrać. Oczywiście debelius są ładniejsze wizualnie, czy też raczej ich uroda jest bardziej nachalna :wub: nie bez powodu anglojęzyczna nazwa handlowa to fire shrimp. Ja byłem ostrzegany, że są płochliwe i nie będę ich widział za dużo. Nie wiem czy to kwestia wielkości akwarium czy tego, że mam je 4 ale są aktywne i dobrze widoczne. Amboinensis za to kosmicznie wyglądają "przy robocie" gdy płyną na rybie albo dłubią w jakimś zwierzaku. Obecnie mam 4 gatunki krewetek i to są 2 najaktywniejsze. Bo Alpheus randalli na złość wybrała sobie miejsce na tyłach akwarium i nie widziałem jej od kilku tygodni, czasami tylko widuję jej partnera Stonogobiops nematodes. Za to 2 centymetrowe wundermani albo bawią się w partyzantów albo moje rybcie potraktowały je jako pokarm bo przy wpuszczaniu widziałem, że za nimi leciał chyba żółtek i splendidus (żółtooki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adrian99 napisał:

A no właśnie też dużo czytałem że debeliusy są plochliwe a tu proszę.

Hmmm ciekawe co z tymi wurdemani ? :/ 

Oczywiście debeliusy nie są tak aktywne jak czyszczące, siedzą głównie pod skałami ale w takim miejscach, że praktycznie cały czas je widać. Ale akwarium jak widać jeszcze nie jest u mnie zarośnięte koralami i skała jest ułożona przestrzennie a nie w stylu gruzowiska. Co jakiś czas gdzieś tam sobie łażą ale raczej między/pod nawisami skalnymi. Oczywiście przy karmieniu biegają po całym akwarium i nie sprawiają wrażenia nieśmiałych. Jak wkładam ręcę do akwarium to czyszczące chcą mi robić zabiegi kosmetyczne, debeliusy raczej się chowają. W Acroporze Pan Łukasz poradził mi żeby wziąć kilka bo w stadzie są aktywniejsze więc może to jest klucz do tego aby te zwierzątka cieszyły oko. U mnie się ta teoria sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

164 dzień

Poprawa parametrów wody wydaje się trwała pora więc na obsadzanie wyższych partii skały. Wczoraj doszły 4 acropory, montipora, echinopchyllia i tridacna :D Szczególnie pomarańczowa acropora wydaje się idealnym wyborem kolorystycznym. Niebieska tridacna wygląda obłędnie na białym piasku w tle z pomarańczową echinopchyllią i zielonymi eupchylliami.

8335e7ba555e9e9e9fe0b4837a3da7f2u1606a14

IMG_1620.JPG

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kolega @Ura stracił tridacnę, którą chwilowo umieścił na piachu do czasu, aż przyjdzie zamówiona podstawka. Zjadły ją od dołu wieloszczety. Może daj ją na jakiś płaski kawałek skałki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uhm zgadza się, czekałem na paczkę z podstawką i w sumie nie było widać objawów - w jedną noc i dzień opędzlowały mi tridacnę do gołej skorupki - akurat rano przed wyjściem z domu nie sprawdziłem co i jak w akwarium - spora strata dla mnie :( zresztą piach czasami podrażnia małża jak jest tak mocno zakopany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ura napisał:

Uhm zgadza się, czekałem na paczkę z podstawką i w sumie nie było widać objawów - w jedną noc i dzień opędzlowały mi tridacnę do gołej skorupki - akurat rano przed wyjściem z domu nie sprawdziłem co i jak w akwarium - spora strata dla mnie :( zresztą piach czasami podrażnia małża jak jest tak mocno zakopany.

czytałem czytałem i też się rozglądam po akwarium za skałą jako podstawką. gdzie taką zakupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Przemek79 napisał:

czytałem czytałem i też się rozglądam po akwarium za skałą jako podstawką. gdzie taką zakupić?

Są podstawki firmy Arka Biotechnologie takie ceramiczne pod tridacny z dołkiem - w rybce :) dostępne, ale można też coś samemu skleić z żywej skały albo umieścić małża na skałce płaskiej z małym dołkiem - powinna się przyczepić w ciągu paru dni - u mnie trzymałem ją przez chwilę na skale i było OK - tylko skubaniec jeżowiec ciągle ją strącał na piach, tak to by było OK bo już zaczynała się przyczepiać nicią. Dałem za wygraną jeżowi i ustawiłem na piachu bo miałem dość ciągłego poprawiania, trzeba było skleić sobie coś z drobnych skałek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ura mówisz masz tridacna na podstawce :wub:

druga fotka przy okazji bo ładnie wyszła

 

IMG_1633.JPG

IMG_1639.JPG

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 180

Akwarium ma już prawie pół roku. Z tej okazji jednym rzutem praktycznie skompletowałem obsadę rybną. Nowi lokatorzy to:

  1. Białobrody
  2. Pseudanthias squamipinnis szt. 6
  3. Serranocirrhitus latus
  4. Paracheilinus filamentosus

Przygotowany na trudną przeprawę z aklimatyzacją białobrodego zaopatrzyłem się w kratkę oddzielającą. Ale zamiast włożyć ją najpierw wpuściłem ryby..... i stał się cud. Po pół dnia lekkie przeganiania białego przez żółtka, z czego w końcówce dnia to już tylko przeganiania z lewej jego części, ryby postanowiły się ignorować :lol: Teraz już tylko wargacz i parka mandarynów wspaniałych i obsada już i tak spora będzie zamknięta. Parametry wody coraz lepsze, po testach ICP zacząłem dawkować jod i żelazo. Poza nimi parametry wody aż za niskie jak na to, że mam trochę LPS bo w pogoni za zbijaniem NO3 poszedłem chyba za daleko bo do poziomu 0,2. Ale anthiasy zmusiły mnie do lekkiego przekarmiania więc przy redukcji NOPOX i bakterii powinienem wrócić do poziomu ok 1. W ciągu kilku dni postaram się zrobić lepsze fotki, bo te są za ciemne przy późno wieczorym oświetleniu.

 

DSC_0789.thumb.JPG.1bd8808fb879a9837ad718a4f21249de.JPG

DSC_0792.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 230

Nie miałem jakoś weny do pisania, dzięki temu po 50 dniach jest co napisać. Akwarium powoli się stabilizuje, parametry są dość stałe, zacząłem dozować mikro w celu uzupełnienia braków. Doszło trochę korali oraz parka mandarynów wspaniałych. Miałem chwilę grozy bo przez nieuwagę przez 2-3 dni otwarty był spust wody, na szczęście był tak ustawiony że "podmieniło" się na czystą RODI tylko jakieś 20% wody, zasolenie i inne parametry mocno spadły, na szczęście szybka reakcja i stopniowe ale dość szybkie dosolenie uratowały akwarium przed tragedią. 

Konsumpcja makroelementów stale rośnie, korale rosną ładnie, poprawiły się kolory (chyba efekt dozowania mikroelementów - najpierw jodu i żelaza ręcznie a teraz już całe ABCD Red Sea oraz witaminy i aminokwasy pompami), walczę tylko z cyjano (odsysanie i cyano clean) i aiptasią (dziś kolejna banda krewetek bo chyba mam ich za mało/małe, a największe zwalczam aiptasia X Red Sea). 

Poniżej filmik sprzed jakiś 2 tygodni nakręcony kamerą gopro, którą dostałem w prezencie urodzinowym od żony :wub: Jest co oglądać, szczególnie w dalszej podwodnej części. Jak znajdę czas nakręcę aktualizację, mam nadzieję że lepszą bo pierwszy ogląda się kiepsko, nie zdawałem sobie sprawy jak niewielkie ruchy dłonią powodują , że buja obrazem niczym w trakcie sztormu :lol:

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem dwa kolejne filmy, nakręcone wczoraj w jakości 4K. Pierwszy prezentuje akwarium z zewnątrz, drugi kręcony jest pod wodą. Trzeba przyznać, że film bardzo ładnie pokazuje kolory (może je minimalnie podręca nawet), ryby przy kręceniu pod wodą są bardzo płochliwe ale koralowce i inne zwierzęta prezentują się całkiem całkiem :wub: Jak na dłoni widać z czym walczę: cyjano, valonia, aiptasia i kilka koralowców, które dopiero dochodzą do siebie. Zapraszam do oglądania. Polecam przełączyć automatyczne ustawienia youtuba na wersję 4K.

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 243

Przy okazji Świąt była okazja pobawić się kamerą i nagrać update filmowy. Na filmach można zobaczyć rewelacyjne efekty walki mycosidolem z cyjano, preparat zadziałał rewelacyjnie, cyjano zaczęło znikać już po dosłownie 2h, rano następnego dnia nie było już go widać i na razie nie wraca. Polecam. W przeciwieństwie do aiptasia-x, które działa bardzo krótko, albo robię to żle albo efekt jest tylko na ok 2 tygodnie, po tym czasie szklane różne odrastają i to dość szybko.

Przed Świętami nabyłem 9 koralowców, w tym 8 SPS, głównie acropory. Na razie aklimatyzują się do światła, pewnie po Nowym Roku trafią na docelowe miejsca. Tym razem zamierzam zaplanować klejenie korali uwzględniając dopieranie odpowiednich kontrastów kolorów. Zapraszam do oglądania. Mam też pytanie czy moje relacje są oglądane i czy idę w dobrym kierunku z samym akwarium i relacjami. Bo czasami mam wrażenie, że piszę sam do siebie i nie wiem czy to dlatego, że jest tak mało ciekawe, nieporadne czy po prostu nie potrafię wywołać ciekawej dyskusji :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Bardzo ciekawa relacja. Akwarium mi sie bardzo podoba. Jestes pod dobrym okiem Lukasza wiec wszystko idzie do przodu (nie to zeby nie bylo tez w tym Twojej zaslugi-to twoj  baniak i ty go prowadzisz). Jesli chodzi o obsade to troche misz-masz ale rozumiem- to pierwsze twoje akwarium i wtedy chce sie sprobowac wszystkiego. Poza tym takie akwaria maja swoj niezaprzeczalny urok-pokazuja bogactwo rafy w pelnej okazalosci. 

Jesli chodzi o red sea aiptasia x to tez uzywam. Ten preparat sprawdza sie tylko wtedy kiedy regularnie raz w tygodniu sprawdzasz czy sa jakiez nowe rozyczki i traktujesz je nim.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lionfish napisał:

Hej!

Bardzo ciekawa relacja. Akwarium mi sie bardzo podoba. Jestes pod dobrym okiem Lukasza wiec wszystko idzie do przodu (nie to zeby nie bylo tez w tym Twojej zaslugi-to twoj  baniak i ty go prowadzisz). Jesli chodzi o obsade to troche misz-masz ale rozumiem- to pierwsze twoje akwarium i wtedy chce sie sprobowac wszystkiego. Poza tym takie akwaria maja swoj niezaprzeczalny urok-pokazuja bogactwo rafy w pelnej okazalosci. 

Jesli chodzi o red sea aiptasia x to tez uzywam. Ten preparat sprawdza sie tylko wtedy kiedy regularnie raz w tygodniu sprawdzasz czy sa jakiez nowe rozyczki i traktujesz je nim.

Dzięki za miły głos. faktycznie mentora mam dobrego więc musi być dobrze tym bardziej, że sam jestem sumienny.

Akwarium ma być właśnie z najbardziej różnorodnym życiem jakie się da, w kierunku twardzieli, od początku też tak projektowane (duża wydajność filtracji i silne światło). 

Liczyłem że a-x zadziała bardziej trwale. Sam się prosiłem bo Łukasz mówił, że tylko krewetki, ale mam ich kilkanaście i na razie bez postępów choć malutkich ostatnio świeżynek rzeczywiście chyba nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 255

Powoli do przodu, trochę przesoliłem wodę (ale jeszcze w granicach norm) oraz podczas wyjazdu sylwestrowego opiekun akwarium trochę przesadził z karmieniem. Tak więc muszę znowu zbić NO3, jako że PO4 są na totalnym zero znowu podaję kh2po4. Poprzesadzałem nowe SPSy na docelowe miejsca, przyjęły się chyba dobrze. Nie wiem jak Wy sądzicie ale chyba teraz akwarium wygląda lepiej gdy ma obsadzone górną część skały. Niestety padła mi już całkowicie chyba wielka fioletowa acropora na środku, tak samo jej mała szczepka, parametry jeszcze widać nie są "igła" choć wszystkie inne zwierzaki odpukać mają się dobrze i coraz lepiej. Dziś dopiero się także zorientowałem, że nie widziałem chyba od 2 tygodni wargacza Paracheilinus filamentosus :( Żadna ryba go nie męczyła, jadł, korona jest bardzo wysoka więc niestety odszedł na wieczną rafę z nieznanej przyczyny. Zapraszam do oglądania.

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mnie się! to jednak prawda że akwaria morskie najlepiej wyglądają patrząc od góry


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym tego nie zobaczył to bym nie uwierzył  :clowning wracam do domu z pracy, zaglądam do baniaka a tutaj catalaphyllia jardinei wcina sobie asterinę na obiad :D ledwo poznałem bo już tylko 1,5 nogi wystawało :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy filmik przy oświetleniu późno-wieczornym czyli praktycznie same LED'y. Niestety tutaj gopro sobie nie poradziło z kolorami i obraz jest przyciemniony ale za to pięknie widać włochacze ;)

edyta podpowiada, że to nie gopro ale akwarysta sobie nie poradził ;) ładowanie kamerki zresetowało ustawienia i nagrałem w najmarniejszej jakości ;)

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze zdjęcia zostawiłem na później ;) To jeszcze aktualizacja filmowa. Doszło jak widać sporo SPS'ów, po 8 m-c konieczna była także wymiana rurek, doszła 1 aktyniczna, chyba mi się bardziej podoba. Ryby lekko obsypało, postanowiłem dodać UV, przy tej obsadzie taki środek zapobiegawczy wydaje się bardzo racjonalny.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.