Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie ma się już co dłużej ukrywać i trzeba wyjść z podziemia J To moje pierwsze akwarium morskie więc w skrócie najważniejsze założenia projektu są następujące:

  • 1.      Bez napinki, ma się podobać narzeczonej, mnie i gościom w domu
  • 2.      Estetyka – bo baniaczek stać będzie w jadalni
  • 3.      Niezawodność
  • 4.      W miarę rozsądku automatyzacja i wygoda
  • 5.      Całość zamówiona u fachowca, po rekonensansie stanęło na Acroporę. Nie mam zdolności manualnych na poziomie swoich wymagań i nie chcę ryzykować. Po starcie będę prowadził akwarium sam, przynajmniej mam taką nadzieję, że się z pomocą koleżeństwa z forum się uda J i obędzie bez stałego serwisu od Pana Łukasza
  • 6.      Docelowo będą SPS + zoa + trochę LPS
  • 7.      Rafa a więc ryby, krewetki, fajnie jak się da zgrać z krabami i małżami

Akwarium - 185x60x60 czyli diabelskie 666 l, przód i boki opti, tył zespolone czarne, komin w rogu – wymiary narzucone przez wielkość wnęki w ścianie

Sump - 120x50x45 270 l

Automatyczna dolewka + zbiornik na podmianę 80 l + dopływ i odpływ wody doprowadzone do sumpa

Lampa –Led-Powermodule 8x80W T5 + 4x75W LED

Stelaż – aluminium 185x60x99 cm

Odpieniacz – BubbleKing Supermarine 200 RD3

Reaktor biopellet

Filtr węglowy

Chłodzenie – TK1000

Pompy – RedDragon, RedDragon Speedy, NewJet x3

Cyrkulacja – Turbelle 6105 i 6150

Filtracja wody - RODI + przepływowy TDS

Dozowanie - GroTech MCS1+EP 5-MCS-SET

Skała żywa – 66 kg

Piasek – cienka warstwa, Nature's Ocean - Bio-Activ Live Samoa Pink

Sól – Red Sea

UPS

Plan na najbliższe tygodnie:

  • 1.      Montaż – mam nadzieję że max przełom marca/kwietnia
  • 2.      Dojrzewanie
  • 3.      Kilku pracowników ekipy sprzątającej
  • 4.      Koral jakiś niewymagający
  • 5.      Rybcia jakaś wytrzymała
  • 6.     i dokładamy stopniowo co kilka tygodni dalej jeśli wszystko idzie dobrze

W międzyczasie czytam, czytam, czytam forum n-f , central i reefhub

Jestem w trakcie układania planu obsady. Wrzucę pewnie wkrótce plan do recenzji J

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak się zdecydowałeś, Acropora  - bardzo dobry wybór, po spisie widać że przemyślany, ale... nie byłbym sobą gdybym się nie "przyczepił" ;-) 

nie żebym się czepiał ale  JA bym się "pochylił" nad tymi pozycjami.

1. Reaktor biopellet - nie znam dobrze tej metody więc cieżko doradzić 

2. Filtr węglowy - moim zdaniem zbedny

3. Cyrkulacja – Turbelle 6105 i 6150 - tu mocno do przemyślenia, wszystko zależy jak ułożysz skałę sadząc po ilości którą podałeś będzie jej dużo

4. Dozowanie - GroTech MCS1+EP 5-MCS-SET - do przemyślenia czy nie lepiej iść w tym kierunku Deltec - reaktor PF 601S

PS. pamiętaj żeby akwarium było sklejone bezbarwnym silikonem nie czarnym  ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Co do set up'u to po przeczytaniu chyba kilkuset wątków na forum wniosek mam taki , że możliwe warianty konfiguracji metod i sprzętu nawet tylko tych sprawdzonych są nieograniczone więc trzeba było się na coś zdecydować, zaufałem rekomendacjom Łukasza, Coś tam czasami tylko wtrąciłem. Pamiętaj że mam założenia takie jak na początku postu, wolę wydać więcej ale mieć względny automat i niezawodność. Całość już zamówiona więc ew. zmiany już raczej możliwe tylko w drobiazgach.

Węglowy zbędny ale nie zaszkodzi?

Cyrkulacja - SPS będą jej potrzebować, na początku użyję magicznej funkcji ... regulacji ;)

Silikon czarny jednak bo taki podoba się mojej narzeczonej, pasuje do tła i nie widać tak na nim zużycia czy brudu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek - piekne zalozenia.

Ale tu mam pytania: " Pompy – RedDragon, RedDragon Speedy, NewJet x3 "

Rozumiem, ze potrzebna bedzie jedna obiegowka, wiec po co te 3 byle jakie i nie pasujace do Twoich wysokich standardow, pradozerne pompki NewJet ? Do napedzania dodatkowych filterow wystarcza 10W AquaBee...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeszcze sprawdz, ile pradu bierze silna pompa Red Dragon i porownaj to do wydajnosci New Jeta ... Jak zyc ? :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o Wasze zdanie o planowanej obsadzie (to katalog, z którego chcę wybierać bo wiem, że jest tego za dużo) i odpowiedz na kilka pytań:

  1. W jakiej kolejności planować zasiedlanie akwarium? Przy kilku pozycjach znam odpowiedź, pogrupowałem też zwierzaki w fazę wczesną i późną oraz oddzieliłem funkcyjne od ozdobnych
  2. Które ryby proponujecie trzymać parami, a które po 1 sztuce?
  3. Czy różne babki się nie będą zwalczać?
  4. Czy rozgwiazda piaskowa u mnie da radę? Piasku będę miał kilka cm a ona wg informacji niektórych wymaga go nawet 10-12 cm
  5. Jakieś inne propozycje? Na borsuka i wężowidła dostałem zakaz od ukochanej :(
  6. Pokolce raczej po 1 sztuce?
  7. Czy widzicie potencjale konflikty?
  8. Pod wielkim znakiem zapytania mam jeszcze Centropyge bicolor i Centropyge loricula. Boję się o małże i korale, na których mi bardziej zależy niż na tych rybkach. Co sądzicie?

Skały będą ułożone tak aby sporo było kryjówek. Dno piaszczyste na kilka cm. Z uwagi na inżyniera skała będzie na dnie a nie na piachu.

Z korali będą: zoa, może rico, LPS i SPSy.

Oczywiście dojście do pełnej obsady planuję na dłuższy czas min 6 miesięcy. Dokładanie stopniowe.

Ekipa i ryby pożyteczne – wczesna faza:

Tectus fenestratus  

Banded Trochus 

Lysmata wurdemanni http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=420+1805+1353&pcatid=1353

Lysmata amboinensis 

Mespilla globulus 

Salarias fasciatus 

Elacatinus oceanops 

Cryptocentrus cinctus 

Halichoeres chrysus 

Pseudocheilinus hexataenia 

Ekipa i ryby pożyteczne – jak już będzie trochę życia:

Strombus  

Nassarius  

Neopetrolisthes oshimai  

Paguristes cadenati http://www.freshmarine.com/scarlet-hermit-crab.html

Archaster angulatus 

Ryby ozdobne – wczesna faza:

Błazenki – 3 pary: standardowe, białe i czarne wg wymagań ukochanej J

Pseudochromis fridmani 

Gramma melacara 

Gramma loreto 

Pseudochromis porphyreus 

Pholidichthys leucotaenia 

Chrysiptera parasema 

Pictichromis diadema 

Zwierzęta ozdobne – późniejsza faza:

Tridacna crocea 

Tridacna maxima 

Chelmon rostratus  wejdzie pierwszy z dużych ryb jeśli się zdecyduję bo mam duże obawy czy tridacn nie zje

Zebrasoma flavescens 

Synchiropus splendidus 

Paracanthurus hepatus 

Acanthurus leucosternon 

Acanthurus pyroferus http://www.freshmarine.com/yellow-mimic-tang.html

A nad tymi jeszcze myślę:

Macropharyngodon negrosensis
 
Paracheilinus filamentosus
 
Botrylloides

Będę wdzięczny za pomoc

 

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwarium mam warstwę piasku o grubości 3-4 cm.

Dostałem rok temu chorą rozgwiazdę piaskową bez dwóch odnóży.

Teraz ma już wszystkie. To chyba świadczy że jej dobrze w takiej ilości piasku.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weekendowy research przyniósł cenny wniosek: z Chełmona muszę niestety zrezygnować bo będzie zagrożeniem dla Tridacen. No cóż trzeba mieć priorytety. Tym samym mam dodatkowe pytanie bo dużych ryb robi się mało. Zmartwiła mnie też informacja o małej wzajemnej tolerancji błazenków o różnej kolorystyce.

  1. W jakiej kolejności planować zasiedlanie akwarium? Przy kilku pozycjach znam odpowiedź, pogrupowałem też zwierzaki w fazę wczesną i późną oraz oddzieliłem funkcyjne od ozdobnych

  2. Które ryby proponujecie trzymać parami, a które po 1 sztuce?

  3. Czy różne babki się nie będą zwalczać?

  4. Czy rozgwiazda piaskowa u mnie da radę? Piasku będę miał kilka cm a ona wg informacji niektórych wymaga go nawet 10-12 cm

  5. Jakieś inne propozycje? Na borsuka i wężowidła dostałem zakaz od ukochanej :( Szczególnie przydałaby się jakaś jeszcze spora ryba bo odpadł też Chelmon

  6. Pokolce raczej po 1 sztuce? Które można spokojnie trzymać więcej niż 1 sztukę?

  7. Czy widzicie potencjale konflikty?

  8. Przeczytałem że błazenki nie tolerują dobrze inaczej wybarwionych. Czy to prawda? Czy dam radę trzymać 2-3 pary o różnej kolorystyce?

  9. Pod wielkim znakiem zapytania mam jeszcze Centropyge bicolor i Centropyge loricula. Boję się o małże i korale, na których mi bardziej zależy niż na tych rybkach. Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nadszedł ten dzień! Dzisiaj stanął baniaczek. Ekipa będzie miała jeszcze sporo pracy, nie wszystko też dojechało tym razem ale wygląda obiecująco.

Przy okazji w/w pytania są aktualne. czy ktoś pomoże?

IMG_1169.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdemu pewnie chce się otwierać te linki. Jakbyś napisał po kolei pełne nazwy łacińskie/polskie to pewnie by było kilka odpowiedzi. Ślimaki na początek, krewetka jak będzie aiptasia ... Rozgwiazda da radę w kilku centymetrowej warstwie piasku. Błazenki z dwie pary możesz zaryzykować, ale z nimi to jest różnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chelmonem i małżami u mnie w zbiorniku nie ma problemu,ale niektóre lps,y stresuje wyjada to co im wpadnie,ważne aby miał dojrzały zbiornik bo cały dzień szuka robactwa po skałach.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, maciej01 napisał:

Nie każdemu pewnie chce się otwierać te linki. Jakbyś napisał po kolei pełne nazwy łacińskie/polskie to pewnie by było kilka odpowiedzi. Ślimaki na początek, krewetka jak będzie aiptasia ... Rozgwiazda da radę w kilku centymetrowej warstwie piasku. Błazenki z dwie pary możesz zaryzykować, ale z nimi to jest różnie.

Już edytuję post z obsadą. dzięki za info. myślałem że właśnie cierpliwie zamieszczając linki będzie Wam ławiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rybami w pierwszej fazie akwarium to bym się wstrzymał. Najpierw korale, potem ryby. Krewetka czyszcząca tylko czyści ryby. Niektóre ryby z tych co chcesz daje się na końcu np.  z rodzaju gramma, chrysiptera. Wpisz w google nazwę ryby i nano reef. To się dowiesz więcej o zachowaniu ryb, które Ciebie interesują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, maciej01 napisał:

Z rybami w pierwszej fazie akwarium to bym się wstrzymał. Najpierw korale, potem ryby. Krewetka czyszcząca tylko czyści ryby. Niektóre ryby z tych co chcesz daje się na końcu np.  z rodzaju gramma, chrysiptera. Wpisz w google nazwę ryby i nano reef. To się dowiesz więcej o zachowaniu ryb, które Ciebie interesują.

Maćku spędziłem kilkanaście jak nie więcej godzin wertując to forum i inne strony. Tak więc to nie lista przypadkowa ale wg mnie pasująca do siebie. Ale nie wszystko na pewno znalazłem, stąd moje pytania. Oczywiście nadal będę szukał ale już niewiele znajduję teraz odpowiedzi w innych wątkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat ryb jest dużo sprzecznych informacji. Taki pseudochromis fridmani na reeflex.net piszą, że łagodny, spokojny. Na forum, że agresywny lub łagodny. Błazenki, że tylko jedna par nawet w dość dużym akwarium bo jak będzie więcej, to się pozabijają, a inne doniesienia podają, że z powodzeniem może być kilka par w stosunkowo małym akwarium. Garbiki agresywne, gonią wszystkie ryby, a ktoś inny pisze spokojne. I komu tu wierzyć? Pewnie wszystko zależy od cech osobniczych, warunków w akwarium, obsady itd. U kogoś ryby będą żyły w zgodzie, a u Ciebie może być problem lub odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Arturro napisał:

Mogę sobie tylko wyobrazić te emocje i dziecięcą radośc na twarzy :D

Powodzenia.

Oj tak :D pusty zbiornik, bez oświetlenia, sump nieodpalony.... a ja i tak co chwila do niego zaglądam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu odpalony cały obieg i osprzęt, wrzucona skała i żywy piach.

na zdjęciu trzy skały są na razie w miejscu przejściowym. oświetlenie nieakwarystyczne ;)

 

IMG_1199_500.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie ułożona, posklejana skała. Ile kilogramów dałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Skała świetnie "rzucona" zwłaszcza lewa część.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, laszek napisał:

Skała świetnie "rzucona" zwłaszcza lewa część.

Dziękuję ale to nie ja to sklejałem ;) Ale miło mi, że Ci się podoba. Lewa część o tyle ławiejsza, że jest więcej szerokości i efekt 3d lepszy. Po prawej filar jest przy skośnym kominie. Bardzo mnie cieszy, że nie jest widoczny praktycznie

20 godzin temu, maciej01 napisał:

Ciekawie ułożona, posklejana skała. Ile kilogramów dałeś?

ok 66kg weszło akurat 10%. 

Na prawym filarze są dwa kawałki "przejściowo", ten na samej górze i ten na środku na piachu. Nie są doklejone i będę szukał dla nich lepszego miejsca pewnie gdzieś na piachu

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.