Skocz do zawartości
rysio2000

Setka ze śledzikiem

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach zabawy w morszczyznę postanowiłem zlikwidować swoją 450-litrową low techową rafkę i założyć mały zbiorniczek ale za to dopracowany. Tani oszczędny i ładny. Zobaczymy jak to wyjdzie.

Akwarium już mam. Zrobione całkowicie wg mojego autorskiego pomysłu :). Będzie to zbiorniczek OptiWhite o wymiarach 80x50x35 z panelem 12cm:

akwa_panel1.jpg

W panelu będzie sobie śmigać maleńki Tunze 9001 i trochę siporaxu. 3/8 panelu to zbiornik na dolewkę.
Oświetlenie - na razie Razor Nano 70W, ale planuję dorobić ze dwie lampeczki DIY na ledach COB aby doświetlić boki i przy okazji uzyskać ładne bliki.

Skałę wodę i koralowce przeniosę z działającej piko rafki 70 litrów, w której przechowałem część życia ze zlikwidowanego zbiornika 450 l.

Planowana obsada to ładne proste koralowce, głównie miękkasy (zoa, grzybki sarco), kilka LPSów oraz jeden SPS seriatopora żeby pokazać że się da, a może kiedyś zamieszka w niej jakiś gobiodon. No i oczywiście rybki. Planuję dużo maleńkich rybek głównie miniaturowych babeczek. Na razie mam parkę babek neonowych Elacatinus Oceanops i dwie Nemateleotris magnifica, które miały być parą, ale sądząc po agresji między nimi podejrzewam że to single.

Jak dobrze pójdzie to przekładkę z 70 zrobię jutro. Na razie robię codziennie podmiany po 9 litrów i odkładam wodę do beczułki aby wypełnić różnicę w objętości.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80x50x35 to nie taki wcale maly zbiornik. Powodzenia.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,super rozmiar a najbardziej mnie sie podoba wysokosc,gdyz lubie niskie zbiorniki,za to polozone na wysokim stelazu...Bede sledzil Twoj watek,gdyz moje nastepne akwarium bedzie niskie a chcialbym zobaczyc jak to u Ciebie bedszie sie krecic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam tymczasowe akwa o wysokości 35cm i zauważyłem, że częściej patrzę od góry niż od przodu ;)

A i doświetlić łatwiej.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkiełko. 

Z czego wykonany jest panel? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się chyba nazywa lacobel - takie czarne szkło, grubość 8mm. Minimalnie prześwituje, ale jak będzie ciemno w panelu to nie powinno być nic widać. Niestety ze względów technicznych jest sklejone z dwóch kawałków - cienki pasek na wysokości przelewu, Jest dobrze dopasowane, więc mam nadzieję, że po zalaniu nie będzie się rzucać w oczy.

Dodaję projekt panelu:

akwa_plan1.png

 

akwa_plan2.png

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie chciales sumpa zamiast panelu zrobic?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt, ale rzeczywiście panel dał mi się tak we znaki że go szczerze nienawidzę :)
Nigdy więcej, no chyba, że będzie odpowiednio duży i z dobrym dostępem.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt,panel troche maly,ale biorac pod uwage wysokosc zbiornika,nie powinno byc problemu z jego sprzataniem...Sam uwazam ze panel jest znacznie lepszy od sump'a,pod warunkiem ze jest odpowiednio duzy i wygodny...Np akwarium 100X50X40 z tego panel 50X50X40 i powstaje nam piekna kostka a czesc z panelem mozna schowac np. w drugim pomieszczeniu za sciana albo z braku mozliwosci zrobic sztuczna sciane...Pamietam,kiedys chodzila mi po glowie kostka 3X30 ze stu litrowym panelem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem sumpa, bo uważam że ma swoje wady. Panel jest prostszy, zajmuje mniej miejsca, nie ma zbędnej hydrauliki, akwarium mogę postawić na dowolnej szafce. Nie muszę się schylać żeby w nim pogrzebać. Pompa może być dużo słabsza bo podnosi wodę 10 cm a nie 60. No i chyba też wychodzi taniej (ale nie jestem pewien). W dużym zbiorniku lepszy sump, ale w takim małym wolę panel.

Dostęp do panelu na razie oceniam na dość dobry. Spokojnie dostaję ręką do dna. Nie byłem pewien czy nie za szeroki zrobiłem, ale powoli się przekonuję że jednak szerszy lepszy - łatwiej w nim majstrować.  Zobaczę jak to będzie hulać jak wszystko zamontuję. Taki trochę eksperyment :)

Zastanawiam się też czy dorobić jakąś koronę. Bez korony wygląda lepiej, ale boję się że rybki mogą częściej wyskakiwać. Na pewno spróbuję jakoś zamaskować sam panel - może jakąś mini pokrywę z pcv dam na wierzch.

Edytowane przez rysio2000 (wyświetl historię edycji)

było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium odpalone, skała i życie przeniesione. Na razie bez odpieniacza.

Nie wszystko poszło tak dobrze jak zaplanowałem. Nie przewidziałem że tak dużo wody z 70-tki będzie odpadem - przez dwa miesiące nazbierało się sporo syfu pod skałami. Musiałem dosalać wodę na bieżąco. A i tak poziom jest jakiś centymetr albo dwa za niski.

Pompa obiegowa, pomimo że wydawała mi się dość cicha, po podłączeniu sztywnymi rurami zaczęła głośno buczeć. Na szczęście miałem rurkę silikonową, niestety trochę za cienką. Trzeba będzie poprawić. Teraz jest w miarę cicho, chociaż mogło by być lepiej.

Akwarium wygląda super. Niestety nie potrafię zrobić zdjęcia które by to pokazało. Najlepsze jakie zrobiłem:

akw1.jpg

Cyrkulacja jest zadziwiająco dobra, chyba dlatego że jest puste dno, jeszcze nie wsypałem piasku. Mam mały woreczek żywego piasku pink samoa, ale może poczekam kilka dni. Obawiam się że cyrkulacja może nim za bardzo mieszać.

Panel też świetnie działa. Woda czasami odrobinę szumi - akceptowalne.

Lubię takie świeżo założone akwaria. Szyby takie czyściuteńkie, bez glonów :)

 

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz pompę obiegową?

Mając szybę zaniżoną względem górnej krawędzi akwa o 6cm w miejscu wklejenia grzebienia jak wysoko od górnej krawędzi można trzymać lustro wody?

Wysokość lustra wody od górnej krawędzi akwarium reguluje się jakoś grzebieniem czy mocą pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa to stary atman o mocy 1200 l/h. Używam tej pompy już chyba 10 lat i dalej pięknie działa, chociaż troszkę ją słychać.

Wysokość wody można regulować grzebieniem, chyba rozpiętość jest ze 2 cm. Obecnie mam minimalny poziom bo mi wody brakło i jest troszkę za nisko chyba 4-5 cm, ale musiałbym sprawdzić. W najbliższy weekend planuje dolać wody i podnieść poziom tak aby był ok 3cm


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się stało, że zrezygnowałeś ze średniej/większej rafki na rzecz małęj?

Ja wytrzymałem 2 lata bez wększego baniaka, a mi do twojej 450-tki 70 litrów brakuje i tak. 


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże akwaria są piękne, super ryby można w nich trzymać i duże koralowce. Niestety mają też swoje wady. Po pierwsze koszt utrzymania (prąd, sól, preparaty, pokarmy), po drugie więcej pracy - ja miałem akwarium low techowe i sama podmiana wody to sporo latania z wiaderkami było. A jak coś się działo i chciałem zrobić dużą podmianę (np. 100 litrów) to już było spore wyzwanie.

W pewnym momencie stwierdziłem że mam dość i chciałem całkiem zlikwidować, ale jeszcze zanim sprzedałem cokolwiek już wiedziałem że jakiś baniaczek muszę mieć :)

Teraz idę w mały ale przemyślany zbiorniczek na bogato. Nie muszę oszczędzać, bo wszystko jest tańsze. Niestety największym dla mnie problemem nano rafki są ograniczenia związane z obsadą rybną, jest bardzo mało dostępnych rybek, które się nadają do małego zbiorniczka. Ale mam już plan co chciałbym mieć, teraz tylko muszę upolować takie okazy ;) W sklepach bez problemu można kupić ryby takie jak Hepatusy czy Naso, które tak na prawdę nadają się tylko do bardzo dużych zbiorników, a ogromnym problemem jest kupno np. miniaturowych babeczek. Zdarzają się ale sporadycznie.

Jak kogoś interesuje to tu można zobaczyć filmik z mojego starego akwarium: 450 litrów

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenni trochę rozsiało się w tych 450l. Tależówka też była pokaźnych rozmiarów. Ogólnie akwarium było przyjemne dla oka. Jestem też zdania, że lepiej mniejsze i przemyślane, tańsze w utrzymaniu. Małe jest piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fana była ta 450tka :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

Xenni trochę rozsiało się w tych 450l. Tależówka też była pokaźnych rozmiarów. Ogólnie akwarium było przyjemne dla oka. Jestem też zdania, że lepiej mniejsze i przemyślane, tańsze w utrzymaniu. Małe jest piękne.

Lubię Xenię i inne miekkasy. Podoba mi się jak falują. No i oczyszczają wodę. Odkąd miękkie zarosły zbiornik, skończyły się moje problemy z glonami.

W małym zbiorniku nastawiam się bardziej na zoasy, rhodactisy itp.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też lubię xenie i ostatnio u mnie zaczyna się rozsiewać po całym akwarium. Na razie nie uważam tego za plagę, bo mi się podoba. Na początku nie chciała rosnąć i dopiero za trzecim podejściem udało się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Xenie trzeba uważać, jak się odrywa i leci sobie gdzieś na inną skałę, to trzeba od razu wyłapywać, bo jak już przyrośnie do skały to ciężko się pozbyć. Nawet skrobanie nie pomoże.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zakotwiczyła się w takich miejscach, w których może się rozrastać i nikomu nie będzie przeszkadzać. Wiadomo, z niepożądanych miejsc będzie eksmitowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rysio jasna sprawa, baniak ma byc dla ciebie a nie na odwrot. Przemyslana sprawa to podstawa, dobrze ze calkowicie nie zrezygnowales. Powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś sump i chcesz mieć panel, ja mam panel a zrobiłem w nowym zbiorniku sump.  Wyznaczyłem sobie maksymalną podmiane wody pojemnością wiadra z Castoramy 12l Ale wchodzi 14. 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora na małą aktualizację.

Co się zmieniło przez miesiąc:

- doszedł odpieniacz Tunze 9001 - mały ale działa, myślałem że będzie cichszy, chociaż nie jest źle:

IMG_5661.jpg

- na dnie znalazło się 4kg żywego piasku Samoa Pink

- a w panelu trochę siporaxu

- pojawiło się trochę glonów, a na szybach i piasku pełno małych ruchliwych stworzonek

- doszły 2 rybki Ecsenius Pictus i mikro babeczka Trima Benjamini - chciałbym ich kilka, zobaczymy może się jeszcze pojawią

Kila zdjęć mieszkańców:

IMG_5663.jpgIMG_5671.jpgCRW_5537_RJ.JPGCRW_5554_RJ.JPGCRW_5538_RJ.JPGCRW_5544_RJ.JPGCRW_5525_RJ.JPGCRW_5539_RJ.JPG


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu jest ukwiał stychodactyla tapetum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.