Skocz do zawartości
kuba1985

Idealne parametry wody - testy wody i suplementy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o sugestie i wasze opinie na temat idealnych parametrów wody i środków jakie używacie do zbijania i podnoszenia poziomów Mg, Ca, KH,No3, Po4 i Nh4.

U mnie sytuacja wygląda następująco:

Zasolenie: 1,025

Mg: 1470-1500

Ca: 470-490

KH: 8,3 -8,6

NO3: 5-10

PO4: 0 - 0.03

NH4: <0,25

Temperatura: 25

Zasolenie badam prostym reflektometrem, a testy mam firmy salifert. Podmiany robię co tydzień lub max 1,5 tygodnia. Używam sóli marki Aquaforest - reef salt. Powyższe wyniki są mniej więcej stałe po każdej podmianie. Do tej pory nie używałem żadnych środków zwalczających NH4, PO4 czy NO3 ale chętnie zabezpieczę się na przyszłość. Ostatnimi czasy zakupiłem środek firmy microbe-lift coralline algae accelerator oraz kilka kapsułek prodibio(lodi+,coralvits, reef booster) które planuje od czasu do czasu dodawać. Do tej pory poza podmianami wody i 4 kroplami Preis - microplannie x2 w tygodniu nie miałem innego źródła witamin.

Mam głownie miekkie korale ale planuje dalej rozwijać zbiornik i zakupić calcium reactor choć myślałem także o systemie ballinga. Czekam na opienie i sugestie jak najlepiej dalej dbać i rozwijać zbiornik.

IMG_6088.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Proszę o sugestie i wasze opinie na temat idealnych parametrów wody i środków jakie używacie do zbijania i podnoszenia poziomów Mg, Ca, KH,No3, Po4 i Nh4. " - tak na oko z 20% zawartości tego forum to odpowiedzi na twoje pytanie...

Co do idealnych wartości, to skoro jeśli naszym ideałem jest natura, to powinniśmy dążyć do takich parametrw wody, jakie występują w naturze. Wyjątkiem może być KH, bo trochę wyższe KH niż w naturze nie szkodzi mieszkacom akwarium a poprawia stabilnoś pH.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony: zwróciłem uwagę na podwyższone parametry Ca a i Kh które dla twojej soli nominalnie najczęściej jest ok. 7,7. Zatem warto pochylić się na weryfikacji zasolenia które jest podstawą do interpretacji pomiarów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem sól Aquaforest reef salt przez rok i byłem zadowolony ale ostatnie partie soli tej firmy się zepsuły.Co innego jest napisane na  kartce o jej parametrach a co innego jest rzeczywiście.Mg na świeżo rozrobionej soli przy zasoleniu 1,024 jest 1650 a Ca jest grubo powyżej 500.Zmierz sobie parametry świeżo rozrobionej soli.Reklamowałem tą sól owszem dostałem nową partię po trzech tygodniach,pomiary znowu i ten sam wynik.Więc oddam im tą sól. Przeszedłem na Reef Cristals i tej soli są parametry OK.Jak kto chce używać tą sól Aquaforest reef salt to napewno parametry się rozjadą.Życze dobrego powodzenia na prowadzeniu zbiornika na tej soli.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja używałem sól Aquaforest reef salt przez rok i byłem zadowolony ale ostatnie partie soli tej firmy się zepsuły.Co innego jest napisane na  kartce o jej parametrach a co innego jest rzeczywiście.Mg na świeżo rozrobionej soli przy zasoleniu 1,024 jest 1650 a Ca jest grubo powyżej 500.Zmierz sobie parametry świeżo rozrobionej soli.Reklamowałem tą sól owszem dostałem nową partię po trzech tygodniach,pomiary znowu i ten sam wynik.Więc oddam im tą sól. Przeszedłem na Reef Cristals i tej soli są parametry OK.Jak kto chce używać tą sól Aquaforest reef salt to napewno parametry się rozjadą.Życze dobrego powodzenia na prowadzeniu zbiornika na tej soli.


Próbowałeś reklamować testy jakich używasz? Moze tutaj jest szkopuł ukryty, kolejny raz sie przekonalem ile warte sa nasze testy akwarystyczne

daba97ecd05fbd9cc56f63323a6bee89.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie w jaki sposób badałeś wodę? Zakładam, że testami kropelkowymi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testami Salifert i proszę nie mówić że są walnięte skoro też mierzyłem sól Reef Cristals i są parametry Mg OK a  sól Aquaforest reef salt tak jak pisałem wyżej .A jeszcze by było mało to mam nie jeden test na Mg Salifert.Pomiar to umię robić bo nie jestem nowicjuszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jimi napisał:

Testami Salifert i proszę nie mówić że są walnięte skoro też mierzyłem sól Reef Cristals i są parametry Mg OK a  sól Aquaforest reef salt tak jak pisałem wyżej .A jeszcze by było mało to mam nie jeden test na Mg Salifert.Pomiar to umię robić bo nie jestem nowicjuszem.

Co robisz w przypadku gdy wyszły Ci tak szalone wyniki? Jak zbijasz w takim razie Mg z 1650 do normalnego poziomu i jak inne Ca, KH. W przypadku pozostałych czyli

NO3, PO4, NH4 wystarczyła zawsze podmiana ale jeżeli macie inne sugestie to proszę o dalsze rady :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to wlasnie chodzi ze nic nie robie, ballinga leje po rowno sugerując sie moim testem kh oraz doświadczeniem ile akwa konsumuje, robie podmianki co tydzien tak jak robilem dodatkowo raz na miesiac dwa robie duza podmianke okolo 20-30% i bardziej ufam wadze kuchennej i temu co faktycznie podaje do akwa niz tym nierzetelnym testom, Mg zawsze dawał szalone wyniki, Ca tak samo losowo, kh troche lepiej bo największy rozrzut mialem 1dkh miedzy pudełkami.

d80e60d640121e6cd6d5ad9aec37e34c.jpg

Juz ponad rok temu męczyłem reefmax lejąc Ca 2x tyle co reszty ballinga bo salifert zaniżał chyba o 60 czy 80 jednostek.

Tez gdzies to na forum opisywałem początkowo mając pretensje do AF ale refleksja przyszla pozniej.

Dlatego dziwi mnie ze ludzie reklamują sól ktora jest zrobiona wg wagi gdzie wiadomo ile czego sie podaje i jeszcze sprawdzana na super sprzęcie a nikomu nie przyszlo do glowy reklamować testów [emoji6]

Gdyby testy byly takie stabilne w czasie to producent nie miałby oporów dawać płynów referencyjnych [emoji6]

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ciekawi mnie w jaki sposób badałeś wodę? Zakładam, że testami kropelkowymi...

Tak napisalem ze salifertWysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Przecież roztwory wzorcowe możesz sobie zrobić sam. "Testy" zresztą też... Nie musisz korzystać z gotowców. Te metody są znane od wielu lat, opisane w książkach. Są bardzo dokładne.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi @jimi ,piszesz że używasz soli AF przez rok , masz akwarium 60litrów ,piszesz że wcześniejsze partie soli były ok teraz partie są złe . Wszystko rozumiem jednak przy podmianie 10% tygodniowo daje nam 24litry miesięcznie czyli jakieś 270litrów rocznie to jest raptem dwa wiaderka 5kg ,jedno wiaderko 10kg sol lub pół wiaderka 23kg . Wiec gdzie tu wcześniejsze partie ,późniejsze partie? Ja wszystko rozumiem ,ale panowie chociaż policzcie aby te historie się kupy trzymały .

 

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, nanokaczor napisał:

Przecież roztwory wzorcowe możesz sobie zrobić sam. "Testy" zresztą też... Nie musisz korzystać z gotowców. Te metody są znane od wielu lat, opisane w książkach. Są bardzo dokładne.  

jakby tak podchodzic do wszystkiego to juz bym musiał siedzieć przy akwarium na pełen etat ;) sory ale mam życie a akwa to miły dodatek i nie jedyne hobby. Trzeba znalezc jakas rownowage 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Gdyby testy byly takie stabilne w czasie to producent nie miałby oporów dawać płynów referencyjnych 

Trzeba się z tym zgodzić, że gdyby do testów dodawali płyny, to ilość reklamacji testów byłaby zapewne ogromna.

Producentów soli zawsze i wszędzie demonizują i atakują. Łatwiej zaatakować sól jako czynnik zewnętrzny niż na przykład brak konsekwencji i bycie nieregularnym powodujące skakanie KH z 5 do 12 bo ktoś leje sodę na oko jak się mu przypomni. Oczywiście nie zawsze, ale zazwyczaj niedoświadczeni szukają winy nie u siebie, a w czynnikach zewnętrznych. 

 

U mnie największy rozjazd w wynikach zawsze był na NO3 (rzędu 5-ciokrotność wyniku). 

Ostatnio KH Saliferta miałem też o 0.4 rozjechane (pomiędzy starymi -  wciąż ważnymi, a nowymi testami)

 

Dlatego ja te testy stosuję aby trzymać stabilny poziom gdzieś w widełkach dobrych parametrów.

Nie ważne czy Ca mam 420, czy 460 ale będę widział jak będzie spadać i będę musiał zareagować wtedy.

Wkrótce będę robił ICP OES to wtedy skonfrontuję testy domowe z dokładniejszymi pomiarami.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kuba1985 napisał:

Co robisz w przypadku gdy wyszły Ci tak szalone wyniki? Jak zbijasz w takim razie Mg z 1650 do normalnego poziomu i jak inne Ca, KH. W przypadku pozostałych czyli

NO3, PO4, NH4 wystarczyła zawsze podmiana ale jeżeli macie inne sugestie to proszę o dalsze rady :-)

Heja,takie wysokie wyniki maja miejsce w "swiezych" zbiornikach a parametry te zostaja zmienione w ustabilizowanym (nie mylic z dojrzalym) akwarium...Podczas powstawania alg wapiennych Mg,Ca leca szybko w dol,tak ze trzeba uzupalniac,gdyz podmianki nie zawsze daja rade...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Iceberg napisał:

Heja,takie wysokie wyniki maja miejsce w "swiezych" zbiornikach a parametry te zostaja zmienione w ustabilizowanym (nie mylic z dojrzalym) akwarium...Podczas powstawania alg wapiennych Mg,Ca leca szybko w dol,tak ze trzeba uzupalniac,gdyz podmianki nie zawsze daja rade...

to bylo w odniesieniu do mojego zbiornika ktory ma 15 miesiecy ;)

 

FunWorld

nareszcie głos rozsądku, myslalem ze jestem sam :)

 

43 minuty temu, FunWorld napisał:

 

Wkrótce będę robił ICP OES to wtedy skonfrontuję testy domowe z dokładniejszymi pomiarami.

wez jeszcze pod uwagę że ICP to też nie jest wyrocznia, triton chyba podaje niepewność pomiaru akurat nie moge znaleźć żadnego pliku aby zerknąć, Aquaforest chyba tego nie podaje. Sam jeszcze nigdy nie badałem wody tą metodą więc to troche taka opinia typu nie znam się ale się wypowiem i prosze ją traktować z przymrużeniem oka ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój test na Kh saliferta ważny jeszcze 2 lata ni stąd ni zowąd zaczął pokazywać bzdury. Na szczęście miałem płyn wzorcowy żeby to sprawdzić bo bym zrobił w akwa bum zwiększając ballinga. Także nie ma co ślepo ufać wynikom domowych testów.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, jimi napisał:

Testami Salifert i proszę nie mówić że są walnięte skoro też mierzyłem sól Reef Cristals i są parametry Mg OK a  sól Aquaforest reef salt tak jak pisałem wyżej .A jeszcze by było mało to mam nie jeden test na Mg Salifert.Pomiar to umię robić bo nie jestem nowicjuszem.

oczywiscie, pomiar to potrafi dziecko zrobić bo jest instrukcja, pozostaje kwestia interpretacji wyniku biorąc pod uwagę wady metody pomiaru i wiele innych czynników, ja nie jestem w stanie zinterpretować wyniku na Mg saliferta wiec poprostu tego parametru nie mierzę, ufam moim podmianom i ballingowi stosowanemu zgodnie ze "starą szkołą" 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Coltrane napisał:

oczywiscie, pomiar to potrafi dziecko zrobić bo jest instrukcja, pozostaje kwestia interpretacji wyniku biorąc pod uwagę wady metody pomiaru i wiele innych czynników, ja nie jestem w stanie zinterpretować wyniku na Mg saliferta wiec poprostu tego parametru nie mierzę, ufam moim podmianom i ballingowi stosowanemu zgodnie ze "starą szkołą" 

a dlaczego nie jesteś w stanie zinterpretować? wychodziło by na to, że powinieneś mieć problem z każdym testem a nie tylko z Mg


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze wzgledu na brak powtarzalnosci wynikow miedzy pudełkami, poprostu jest taki rozrzut że te wyniki nic mi nie mówią :( z Ca jest podobnie nawet mam to udokumentowane na forum, bede mial chwile to poszukam i tutaj wkleje

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, że miałem czasem takie chwile zwątpienia w wynik i robiłem testy po 2 lub 3 razy a nawet robiąc to samo w danej chwili na różnych testach - był nawet okres, że były to testy różnych firm - Salifert/Colombo i powiem, że różnica jaka mi wychodziło to było maks jedna wartość na plus lub minus w stosunku do testu pierwszego


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zazdroszczę ja tyle szczescia niestety nie mialem stad moj dystans do testów domowych :(

znalazlem moja wypowiedz, na szczescie na forum nic nie ginie


http://nano-reef.pl/forums/topic/68656-opinie-na-temat-produktów-aquaforest/?page=47#comment-828692
Napisano 20 Styczeń 2016 · Edytowane 20 Styczeń 2016 przez Coltrane

Cytuj

Nie chce mi sie wierzyć ze 4 wiadra soli z rożnych partii maja tak znacząco niskie Ca kazda partia ma certyfikat jakości z pomiarami dla jaj tej karteczki nie robia przeciez ;) nawet mi do glowy by nie przyszlo cos takiego, w weekend porównam na nowym teście i mam nadzieje ze moj problem z niedoborem Ca i nierównym laniem ballinga okaże sie błędem pomiaru saliferta, na te chwile mysle ze zaniża o 60, czyli uzyskując 410 mialem faktycznie 470...

Zobaczcie notatki ze Ca ciagle nisko mimo lania prawie 2x tyle ca co kh

9da3db4964cdfceb11c5b8da3a70eed7.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

jeszcze odnosnie testu na Ca zapraszam do tego mojego postu
 

 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reef salt.jpgDrogi Damian07 jesteś złym matematykiem mam w obiegu ponad 100l,sump mam prawie jak te akwarium,to nie chodzi oto że mało podmieniam i zużywam mało soli.Fakt jest taki że ta sól nie ma właściwych parametrów.Czy będziesz podmieniał wodę w 500 litrowym akwarium czy w 10 litrowym to procentowo wychodzi to samo.Można sobie pogorszyć od razu parametry wody.A tą sól Aquaforest reef salt to używam jej od 2 lat,przepraszam że napisałem od roku,Fakt jest faktem że ta sól nie nadaje się do użytku.Teraz jak robię podmiany to mierzę podstawowe parametry świeżo rozrobionej soli takie jak Kh,Mg,Ca.Przeszedłem na sól Reef Cristals i ta partia ma prawidłowe parametry.Mogłem trafić na sól  Aquaforest reef salt na złe partie.Masz tu zdjęcia matematyku brakuje dwóch pudełek Aquaforest reef sal

Edytowane przez jimi
Niedowiarek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
11 godzin temu, Coltrane napisał:

jakby tak podchodzic do wszystkiego to juz bym musiał siedzieć przy akwarium na pełen etat ;) sory ale mam życie a akwa to miły dodatek i nie jedyne hobby. Trzeba znalezc jakas rownowage 

E tam. Nie zgadzam się z tobą. Dla jednego to jest problem i będzie nad tym myślał 5 dni a drugi zrobi to w 5 minut. Zrobienie tych roztworów zajmie tyle czasu co wypicie piwa. 

Testy "domowe" nie różnią się od tych laboratoryjnych stosowanych od lat. To te same metody tyle że wszystko jest w ładnym opakowaniu i w malutkich buteleczkach.  Oczywiście teraz pojawiło się dużo nowoczesnych metod, bardzo dokładnych ale są one zupełnie nie potrzebne. W dodatku te zaawansowane metody wymagają fachowej obsługi bo bez niej można te wyniki wsadzić sobie w ... .  

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie czy ktoś mi powie czym podnosi parametry jeżeli mu spadają lub w jaki sposób je obniża np. w przypadku gdy po podmianie one tak mocno skaczą. Moje parametry skoczyły ostatnio do góry dlatego chce się zabezpieczyć i jednocześnie zastanawiam się czy to wina wadliwych testów czy składu soli. Planuje pożyczyć "hanny" z zaprzyjaźnionego sklepu może one wyjaśnia sytuację. Wspominam o tym ponieważ od grudnia mój zbiornik jest stabilny i parametry są niemalże identyczne co tydzień, skok na te opisane powyżej zaczął się 2 tygodnie temu. Jedyne co zmieniłem to dodałem rybki i kilka większych miękkich korali, prędzej spodziewał bym się spadku niż skoku :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ostatnio kupowałes sól aquaforest?Tu może być problem z wysokimi parametrami tej soli.Ostatnie partie tej soli mają za wysoki Mg i Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.