Skocz do zawartości
Agasza

Come back glonów zielonych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mamy od jakiegoś czasu ten sam problem.z naszym akwa a dokładniej z powracającymi glonami zielonymi. Po wyczyszczeniu akwa " porządek"  utrzymuje sią max tydzień. Glony rozmnażają się w szybkim tempie ogarniając całe akwa. Wyniki testów zrobionych: 

Ph 8,0 Kh 5,0 niskie No2 0,05, No3 10, Po4 0 Mg 1440 i Ca 460.

Próbowaliśmy podmianek, sody oczyszczonej bez rezultatu. Zoa nam znikają reszta się rozrasta aż nadto. W czym zatem tkwi problem? Może gdzieś popełniamy bląd. Dodaję fotkę tych super miękkich miękasów :-) 

DSC_0521~2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

brak zasolenia ale i tak widać że "to i owo" sie rozjechało

po4 0 pewno dlatego że glony konsumują ... dawno zalane ? jaka skała piasek światło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH 5 ,bardzo niskie,nie schodził bym poniżej 8.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa zalane rok temu. Skałę odkupiliśmy z działającego zbiornika. Zasolenie mamy 1,022 oświetlenie led diy  palone 10 godz dziennie max 62 wat. Próbowaliśmy również wygaszać . Piasek żywy . Jak.podnieść kh ? 

Edytowane przez Agasza (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z działającego - to mogła być nassana niejednym .. słowem dość stara skała ?

KH podnosimy np sodą lub czymś firmowym (X razy było o tym :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałam, że próbowałam sodą. Poza tym soda tylko pozornie  załatwia problem. Skała miała ok roku.

Co rozumiesz przez starą skałę i jakie to ma znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pozornie ? jednorazowa dawka na pewno nie ustabilizuje zbiornika

start na używanej skale (z innego zbiornika) tylko o ile znam właściciela / zbiornik inaczej ryzyko że skała może być "nassana" nie wiadomo czym a z czasem traci swoje właściwości

dozujesz jakieś bakterie ?

ps. zerknij tutaj

http://reefhub.pl/metoda-ballinga/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka sody nie byla jednorazowa a bakterie też dawaliśmy. Fakt nie znaliśmy skały . Wstępnie zanim uruchomiliśmy nasz zbiornik skała była w zbiorniku zastępczym zalana wodą ze swojego.zbiornika w którym była itam nic kompletnie się nie działo.  Cyjano.zwalczyliśmy a zielonego nie rusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może coś wcześniej zdechło w skałach i narobiło bałaganu ?

to co się da (skały) wyjmij i wyszczotkuj w niewielkiej ilości wody z podmiany , co sie nie da wyjąć trzeba rwać ręcznie ... raz - dwa razy w tygodniu , ograniczyć podmiany do minimum no i  dojść do ładu z parametrami - słowem zachowanie jakby zbiornik dopiero co dojrzewał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jakby faktycznie coś wcześniej zdechło to czy NO3 by nie poskoczyło ? Kleiliśmy skałę jakiś czas poza zbiornikiem choć stale była spryskiwana .

Od czasu klejenia skała była już w naszym.zbiorniku i przez cztery miesiące nic niepokojącego nie zauważyliśmy. Po tym czasie zaczęły się plagi cyjano , które udało nam się zwalczyć. Po cyjano pojawił się ten zielony glon i do teraz się z nim męczymy. 

Edytowane przez Agasza (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

brak zasolenia ale i tak widać że "to i owo" sie rozjechało

po4 0 pewno dlatego że glony konsumują ... dawno zalane ? jaka skała piasek światło

Ja tez sie o tym przekonalem ze przy malym zasoleniu glony atakuja jak glupie. Tyle czytalem przegladalem forum dla nowicjuszy a i tak dalem du... Jak kompletowalem sprzet to dostalem w gratisie hydrometr uchylny i tam byla zaznaczona skala od 1020 do 1023 i przyjąłem ze to minimum i maximum jest zaznaczone nawet nie pamietalem o jednostkach wiec moje akwa smierdzialo przez 1,5 miesiaca glonami dopiero jak sie skaplem ze to skala sg i podnioslem to glony zaczely bielec i schodzic wiec:

Należy wszystko sprawdzać po 3 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro przyjze sie jeszcze raz zasoleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tamin napisał:

Ja tez sie o tym przekonalem ze przy malym zasoleniu glony atakuja jak glupie. Tyle czytalem przegladalem forum dla nowicjuszy a i tak dalem du... Jak kompletowalem sprzet to dostalem w gratisie hydrometr uchylny i tam byla zaznaczona skala od 1020 do 1023 i przyjąłem ze to minimum i maximum jest zaznaczone nawet nie pamietalem o jednostkach wiec moje akwa smierdzialo przez 1,5 miesiaca glonami dopiero jak sie skaplem ze to skala sg i podnioslem to glony zaczely bielec i schodzic wiec:

Należy wszystko sprawdzać po 3 razy

Możesz jakoś to potwierdzić, że małe zasolenie=glony, dużo glonów, a duże zasolenie=brak, mało glonów. Jakiś link do takich informacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka,

troche te parametry sie rozjechaly i mozesz byc prawie pewna, ze te glony spowodowane sa parametrami.

Nawet jesli zasolenie jest ok, a na to wskazuja wysokie wartosci Ca i Mg, to KH jest b. niskie. Nie wiem, ile tej sody podalas, ale dla orientacji: proszek kupuje w wiaderkach po 10 kg i juz ich sporo zuzylem... Stabilne kH to jedna z podstaw tej zabawy, dlatego wiele osob stosuje Ballinga z automatycznym dozowaniem. Sypniecie prochu lub dolanie roztworu raz dziennie to spory skok i korale tego nie lubia. Poczytaj o metodzie Ballinga i powoli przyzwyczajaj sie do mysli, ze cos to kH konsumuje.

Przy dobrych parametrach glony zaczna ustepowac.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

Możesz jakoś to potwierdzić, że małe zasolenie=glony, dużo glonów, a duże zasolenie=brak, mało glonów. Jakiś link do takich informacji?

Wiele postow jest tutaj, jesli zasolenie jest niskie a w soli parametry ca mg ph i kh podawane sa dla prawidlowego zasolenia a w dodatku jak uzywa sie soli ubogiej to wszystkiego jest za malo a to prowadzi do plag i badziewie bedzie roslo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, tamin napisał:

(...)  jak uzywa sie soli ubogiej to wszystkiego jest za malo a to prowadzi do plag i badziewie bedzie roslo.

ta - a jak jest "wszystkiego" dużo to nie rośnie ?

bo idąc dalej z Twojej teorii można wyczytać że jak dam bogatą sól i w dodatku zasolę wysoko to żadnych plag nie będzie ... tyle że praktyka mówi co innego :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze rosna ale jak wytlumaczycie ze w kilka dni pozbylem sie łąki glonow z tylnej szyby i skaly nie czyszczac jej nie stosujac niczego jedyne co zrobilem to podnioslem zasolenie z 1021 sg do 1026 sg parametry jakie mierzylem jedynie to nh no i po wiec nawt nie moglem sie skapnac po ca mg ze cos jest nie tak bo ich nie mierzylem dopiero jak zaczolem sie denerwowac ze nic nie ma w akwarium tylko trawa i zaczelem sprawdzac wszystko to sie skaplem ze walłem sie w zasoleniu. przeciez akwarium nie dojrzalo w kilka dni, a może jednak tak ? W tym hobby dzieja sie dziwne i nie przewidywalne żeczy jak czytam hehe

A tak doslownie to chodzilo mi o to zeby sprawdzic wszystko aby parametry byly ok

Czyli moje zasolenie 1021 sg bylo dobre bo nie od tego glony sie rozszalały

Pozdrawiam.

Edytowane przez tamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustabilizuj parametry i KH do 7,5 -  8 podbij tylko po woli. @tester opisał bardzo dobrze metodę ballinga w dziale chemia (jest dostępny bardzo przyjazny kalkulator do ballinga). Dodatkowo jak masz miejsce w sumpie wrzuć  spaghetti (makroglon) i na pewno to pomoże i dużo cierpliwości:) 

Pozdrawiam Damian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tamin napisał:

Wiele postow jest tutaj, jesli zasolenie jest niskie a w soli parametry ca mg ph i kh podawane sa dla prawidlowego zasolenia a w dodatku jak uzywa sie soli ubogiej to wszystkiego jest za malo a to prowadzi do plag i badziewie bedzie roslo.

Podaj konkretne przykłady na Twoje teorie o zasoleniu "małe zasolenie=dużo glonów, a duże zasolenie=brak mało glonów", a nie wykręcasz się od udzielenia odpowiedzi. Agasza nic nie pisała, że ma ubogą sól i po wysokich wartościach Ca i Mg nic na to nie wskazuje, że sól jest uboga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tez nie napisala ze nie stosuje ballinga ktory mogl by podniesc ca mg lub inne preparaty a zasolenie nie wiec skad wysuwasz wnioski ze z sola wszystko ok nie napisala w jakiej skali mierzy zasolenie wiec tylko powiedzialem aby sprawdzila po 3 razy wszystko.

Czyli twoim zdaniem niepotrzebnie dosypalem soli i moglem smialo miec zasolenie 1021sg bez zadnych konsekwencji w baniaku i glony by znikly pojawily sie algi wapienne i cale zycie pozadane by kwitlo a niechciane by padlo,wystarczylo by ballinga zastosiwac do ca kh mg dobrze rozumuje? Nie wiem po co tyle soli kupilem hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pisałem o niepotrzebnym dosypywaniu soli i gdyby Agasza stosowała ballinga, to pewnie pełnego i nie musiała by uzupełniać kh sodą. Nie potrafisz podać konkretnych przykładów, linków z Twoją teorią na temat zasolenie-glony i wymyślisz inne głupoty i wywody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, maciej01 napisał:

Nic nie pisałem o niepotrzebnym dosypywaniu soli i gdyby Agasza stosowała ballinga, to pewnie pełnego i nie musiała by uzupełniać kh sodą. Nie potrafisz podać konkretnych przykładów, linków z Twoją teorią na temat zasolenie-glony i wymyślisz inne głupoty i wywody. 

Przepraszam wszystkich za swoje glupoty bo moje glony napewno zdechly z przejedzenia jak dosolilem wode solą z mikroelementami od dzis jak zobacze post z idealnymi parametrami i zupa w zbiorniku to podaje priv do maciej01 bo on jest moim guru i napewno pomoze bo wszystko wie lepiej nawet od wlasciciela danego baniaka.

Jescze raz przepraszam ze musieliscie czytac moje bzdury, i ze opisalem swoją sytuacje z glonami, nie wypowiadam sie wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spokojnie - nie ma 2 takich samych zbiorników i to że u Ciebie "dosolenie" spowodowało zanik glonów mogło być (szczęśliwym) przypadkiem

w innych zbiornikach taki zabieg może zadziałać w zupełnie odwrotnie - i niestety tak jest najczęściej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

Tamin, dziękuje za podpowiedź która skłonila mnie do ponownego zmierzenia zasolenia w zbiorniku i wynosi ono 1.020. 

Zacznę od skorygowania tego parametru wraz pierwszą dawką sody. 

Nie twierdzę że u Nas to zadziała , ale jak widać każda wskazówka jest cenna.

P.s  nie stosowaliśmy dotąg metody Ballinga.

 

Edytowane przez Agasza (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 godziny temu, Agasza napisał:

Zasolenie mamy 1,022

 

7 minut temu, Agasza napisał:

skłonila mnie do ponownego zmierzenia zasolenia w zbiorniku i wynosi ono 1.020. 
 

no tak ... 22h temu było 1,022 ? a dziś 1,020 - czy po prostu "kiedyś tam (np. jak zalewaliśmy) było 22" - proponuję się umówić - nie podajemy wyników z "kiedyś tam" a najnowsze - najlepiej z przed godziny , testy robimy minimum raz w tygodniu i zapisujemy wyniki - żeby mieć czarno na białym - że się zmieniło - co kiedy i o ile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.