Skocz do zawartości
Ludek

Zanclus " Idol " - wasze idolki, dieta, doświadczenia i spostrzeżenia w ich HODOWLI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Długo sie zastanawiałem nad kupnem owej rybki, bo różnie sie słyszy... " skubie polipy, wybredny w jedzeniu itd"  Kupiłem dwie sztuki, gdyż w sklepie były uważane za parę, lecz u mnie w zbiorniku tłukły się na potęgę, sposobę na pogodzenie było odgradzanie drugiego kratką, po wypuszczeniu pierw po 3 dniach potem po 7 mocniejszego osobnika, znów bił mniejszy wiekszego !!! było mi szkoda tych ryb, bo pewnie skonczyło by sie to wiadomo czym i sprzedałem mneijszego, czy ktoś z was probował trzymać wiecej niż 1 sztuke w tym samym zbiorniku ?

... druga cześc pytania, czym karmicie swoje idolki ? mój wcina wszystko, nawet suchy pokarm, ale słyszałem coś o jakiejś specialnej diecie ? lepieniu jakiś kulek, które rybka sobie skubie hyy ???

Jak to jest z ich żywotnościa, podobno w akwariach długo nie żyja?

WSTAWIAJCIE ZDJECIA SWOICH RYBEK 

 

Pozdrawiam Dawid!

idol1.jpg

idol2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też myślę już od pewnego czasu nad idolkiem. Jakie masz akwarium że zdecydowałeś się trzymać razem 2 osobniki ?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to będę śledził twój wątek . Jak sie kiedyś pytałem o idolka w sklepie to powiedzieli że 800 l minimum. Tak z ciekawości to w którym sklepie kupiłeś parkę?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z początku mój idol jadł tylko mrożonki i suchy, a teraz zeżarł wszystkie kolonie zoanthusów, teraz właśnie wykańcza nepthea, a ciekawe za co następnie się weźmie.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wybaczasz mu te miękasy?

 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę reklamować gdzie kupiłem... ale ufam Jadwidze:) - wiadomo :)

Kurcze, nie strasz że taki smakosz śie z niego zrobi !!! :wacko:  jak narazie nic nie skubie, prucz skały 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz jeszcze ryby w zbiorniku? Idol ma jakichś wrogów mieszkających w naszych akwariach?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

centophyga, żółtek, hepatus, borsuk pterapogony

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem jednoczesnie 3 sztuki. Agresji do czasu jak byly 3 nie bylo. Niestety jedna rybka padka po okolo tygodniu, kolejna tydzien pozniej, az zostal jeden. Przy 3 sztukach agresji na poczatkowo nie bylo - mozliwe ze przypadkiem trafilo sie 2 samice I 1 samiec. Mysle ze inny uklad powodowalby walki.

Generalnie bylo to moje trzecie podejscie do idoli. Pierwszy zyl okolo 6 miesiecy. Drugie podejscie ryba zyla u mnie ponad rok I poszla do innego zbiornika (niestety trafila na bialobrodego), mysle ze gdyby byla u mnie by zyla nadal. Trzecie podejscie opisane wyzej, ostatnia ryba przezyla okolo 6-8 miesiecy. Mimo, ze jadla tracila na masie, wiec albo polw slaby albo niestety robal w niej.

Niestety kazdy idol predzej czy pozniej podgryza korale, spsy na 100%.

Sukces w trzymaniu idola to dobre zrodlo zakupu I nie wymeczona ryba po "podrozy zycia" z oceanu do baniaka.

Dwa osobniki w jednym baniaku na 100% sie zatluka.

Co dodo karmienia to malza z Lidla gdzie za 1kg placi sie w okolicach 12pln jest jednym z najlepszych pokarmow jakie mozna sobie wyobrazic przy idolu.

Powodzenia z tym jednym raz jeszcze :)

Ps. Nigdy nie widzialem w niewoli pary idoli. Pokolce a dokladnie byly to japonicusy, widzialem tylko raz. Dodam, ze cena ich zakupu jako pare byla kosmiczna, ale z tzw.gwarancja ze to para I bylo to w Niemczech.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie idolek skubie spsy, myślę, że to część jego diety. To podjadanie koralom nie szkodzi.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podajesz tą małże? siekasz ją jakoś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwieram muszle I do akwarium :) obecnie korzysta z tej diety chelmon. Idola obecnie nie mam, ale na kazdego jakiego mialem malza dzialala :)

Jacek nawet pomaga, stymuluje wzrost :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój idolek nie chciał jeść przez 4 dni po wpuszczeniu do akwarium. Ale kiedy dostał małże to się zaczęło !! Teraz wciąga wszystkie mrożonki i ciągle głodny. Niestety nie tyka suchego i nie wiem jak przeżyje mój wyjazd, bo automatyczny karmnik mrożonek nie podaje.  Dodatkowo skubie acany i lobophyllie ze skutkiem śmiertelnym. Chyba go w końcu wydam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.