Skocz do zawartości
kilu

Dobór bezpiecznego plastiku skrzynka, rurki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Zastanawiam się czy plastik ze skrzynki plastikowej jest bezpieczny do zastosowań Diy ? Chodzi mi obalternatywe dla kratki rastrowej. Mam sporą ilość uszkodzonych  skrzynek tego typu. Niektóre maja atest pzu dla żywności. Drugie pytanie w tym samym temacie co sądzicie o takich workach do zastosowania np jako worek na siporax? Chodzi mi o bezpieczeństwo. Jak dobieracie plastiki zeby byly na sto procent bezpieczne? Dzięki za opinię. Pozdrowionka 

10af92cdd09a36877fcda08f8f79bbcd.jpg

151m.jpg

55m.jpg

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko dzięki fajny rozrys czyli stosujemy tylko bezpieczne :-) no ale z drugiej strony cała hydraulikahydrauliki jest pvc czyli szkodliwa :-?

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

22 minuty temu, kilu napisał:

no ale z drugiej strony cała hydraulikahydrauliki jest pvc czyli szkodliwa :-?

jak podgrzejesz palnikiem to na pewno :) zwłaszcza że jest też stosowany do wody pitnej albo w medycynie np. dreny strzykawki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz zdziwiło mnie że jest jako szkodliwy zaznaczony.

Jak już jesteśmy przy rurkach czy można stosować rurki pvc-c te do ciepłej wody bo chciałbym sobie kiedyś zrobić wezownice która będzie z centralnego robiła zamiast grzałki a w lecie chłodziarki  Pvc-c mogło by sie nadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz... jest tylko jedno "ale"... hydraulikę, zarówno "dedykowaną do morszczyzny - szarą", jak i "klasy ekonomicznej - białą", nie mówiąc o "full wypasie czerwonym", stosują z powodzeniem akwaryści. Zaś takie wynalazki jak złom plastikowych skrzynek czy worki po ziemniakach... no cóż - stosujesz na własne życzenie.

Choc dam głowę że zaraz jeden miłośnik prowizorki i googli udowodni że to się nadaje - zaś cała reszta się nie zna :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej jadu i złośliwości się nie dało, brawo!!!
Brakło tylko reklamy Twistamana, czekamy...

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, dale napisał:

Choc dam głowę że zaraz jeden miłośnik prowizorki i googli udowodni że to się nadaje - zaś cała reszta się nie zna :)

oczywiście że udowodni - podobnych (jak nie tych samych) skrzynek używa się do żywności

pieczywo czy warzywa / owoce - więc są bezpieczne - jeśli masz inne zdanie - to zapraszam do dyskusji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, big daddy napisał:

(...)

Brakło tylko reklamy Twistamana, czekamy...
 

właśnie nastąpiła :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, big daddy napisał:

Więcej jadu i złośliwości się nie dało, brawo!!!
Brakło tylko reklamy Twistamana, czekamy...

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Dało by się, ale nie chciało. Zaś Krzysiek nie robi ani skrzynek na owoce, ani worków na ziemniaki, ba nawet nie ma w ofercie kratek rastrowych, więc nie miałem okazji reklamować. ale ty, może pomyśl nad zmianą awatara, wiesz, na tego kota od Gargamela... Klakier chyba się nazywał...

 

ps. dyskusję sobie odpuszczę, coś mi mówi że zostanę pobity doświadczeniem.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wara od mojego awatara [emoji6]

Do klakiera mi tak daleko jak Tobie( jak widzisz potrafię się zwrócić do drugiej osoby kulturalne, czyli z dużej litery) blisko do śmieszności.

Czy to nie śmieszne, że po roku na forum Silvie kojarzę równie mocno z Google, jak Ciebie z Twistmanem?(choć mam wielki szacunek dla firmy, co trzeba zaznaczyć)

Wszędzie trzeba mieć umiar, bo do przesady nie jest daleko, wykazałes się tym wpisem wielkim i niczym nie uzasadnionym chamstwem.

Taki atak bez powodu, później podobny na mnie.

Myślę że odpuść sobie forum dopóki procenty nie odparują bo żenadę wnosisz.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, dale napisał:

ps. dyskusję sobie odpuszczę, coś mi mówi że zostanę pobity doświadczeniem.

oczywiście że sobie odpuść - bo masz ZERO argumentów

skrzynki do żywności są bezpieczne i mają atest PZH

a przy okazji - takie tam wygooglowane skoro już macie problem samemu wyszukac :P

takie tam 300l siporaxu w boxach

http://www.reefcentral.com/forums/showpost.php?p=21945310&postcount=156

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynki do żywności mają atest PZH, ale nie wiadomo jak będą zachowywać się, wydzielać coś zanurzone cały czas w słonej wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

DSC_039.jpg

1 minutę temu, maciej01 napisał:

Skrzynki do żywności mają atest PZH, ale nie wiadomo jak będą zachowywać się, wydzielać coś zanurzone cały czas w słonej wodzie. 

a jak są w tym "słone" ryby na półkach sklepowych ? co niby ma się wydzielać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe uśmiać się idzie jak sobie komplementy sypiecie ;-)

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w pierwszym poście są zielone skrzynki jak od pomidorów z Biedronki i to jest taka mała różnica. Mięso, ryby widziałem tylko w białych skrzynkach, a w zielonych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, maciej01 napisał:

Ale w pierwszym poście są zielone skrzynki jak od pomidorów z Biedronki i to jest taka mała różnica. Mięso, ryby widziałem tylko w białych skrzynkach, a w zielonych nie.

nie patrz na barwnik a na materiał z którego są zrobione

kolor inny a materiał ten sam - polipropylen

skrzynki6-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak zawsze Marek masz na wszystko odpowiedź :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za podzielenie się opiniami.  Osobiście uważam, że forum jest po to żeby dzielić się poglądami więc nie ma co się atakować bo każdy ma swój pogląd i widać że @dale jest zwolennikiem gotowych rozwiązań. Czy dział IDY jest do tego najlepszy? Chyba tak w końcu greenpeace też nie protestuje w Amazonii tylko na spotkaniach grupy G7

9 godzin temu, dale napisał:

Widzisz... jest tylko jedno "ale"... hydraulikę, zarówno "dedykowaną do morszczyzny - szarą", jak i "klasy ekonomicznej - białą", nie mówiąc o "full wypasie czerwonym", stosują z powodzeniem akwaryści. Zaś takie wynalazki jak złom plastikowych skrzynek czy worki po ziemniakach... no cóż - stosujesz na własne życzenie. 

...

Wiem że stosuje na własne życzenie ale żeby ograniczyć zagrożenie proszę o opinię opinie kolegów z forum. W końcu hydraulika jak sam piszesz "dedykowana szara" nie jestem wcałe do morszczyzny tylko do basenów. Ktos spróbował zdało egzamin i jest z powodzeniem stosowana. Osobiście uważam że sprawdziła się bardziej od białej bo mniej rzuca się w oczy. Tak samo mogło by być z tymi skrzynkami po co płacić krocie za kratki rastrowe nawet nie wiadomo z czego zrobione jak można za darmo dostać taka skrynke w warzywniaku za rogiem tylko pęknięta lub bez "ucha".

Wiesz nie o to chodzi w dziale dot żeby iść do Twistmana i poprosić o sprawdzone komponenty do budowy odpieniacz i sobie to w domu skleić tylko żeby stosować inne półfabrykaty, a nawet gotowe rozwiązania. Myślę tu o skrzynkach - po co mam kleić skrzyneczke na siporax jak skrzynka po poieczarkach lub mandarynkach ma idealny wymiar i jest za Free w każdym warzywniaku.

8 godzin temu, silvia napisał:

Właśnie między innymi do takiego zastosowania chciałem użyć skrzynek. 

Wracając do tematu skrzynek dzisiaj w robocie przeglądałem opisy na skrzynkach i są najróżniejsze. Mówię tylko o tych z atestem. PE, PE-HDR ... Ale są również HDPE i PP czyli bezpieczne :-D 

Zapytam więc na wyrost i bardziej ogólnie czym kierujecie się przy doborze plastiku w projektach Diy  taka tabelą jak wrzucił @afgi  ? Czy raczej na wyczucie?

 

W załączniku skrzyneczka z "PP"- moim zdaniem szczepkarium na czarnym tle z takiej skrzynki dużo lepiej będzie wyglądać niż z kratki rastrowej. 

Jeszcze raz dzięki wszystkim za opinię. Pozdrawiam 

1491540254219-861882809.jpg

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaje kwestia UV. Te skrzynki lubią się sypać po jakimś czasie. Podnosisz skrzynkę, a właściwie same uchwyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, silvia napisał:

nie patrz na barwnik a na materiał z którego są zrobione

kolor inny a materiał ten sam - polipropylen

skrzynki6-1.jpg

Tak dokładnie wyglądały filtry ociekowe do akwariów morskich jakieś dobre 20 lat temu.

Nic się nie musisz bać, to sprawdzone rozwiązanie z tymi skrzynkami.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Leel00 napisał:

Zostaje kwestia UV. Te skrzynki lubią się sypać po jakimś czasie. Podnosisz skrzynkę, a właściwie same uchwyty.

Z tego co mi sie wdaje dużo zależy właśnie od rodzaju plastiku. W tamtym roku zbierałem  je żeby oddać do skupu (kompletnie nie opłacany biznes no ale cóż czego nie robi się dla ziemi). Całe wakacje leżały na słońcu 80procent tych bez atestu można było w pył palcami zetrzeć natomiast te atestowane nawet się trzymały. Może jednak lepiej nie ryzykować. Chociaż w starym baniaku miałem pomiędzy dsb a pelum właśnie skrzynkę taka co się ser w niej nosi atestowana Po 2latach nic nie było widać żeby coś się z nią dzialo. To wrócę jeszcze do rurek myślicie że te pvc-c mogły by się nadać do puszczenia gorącej wody?

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilu, u siebie w systemie mam ogromną większość rozwiązań DIY. Nawet jeśli mam coś gotowego, to modyfikuję pod własne potrzeby. Ale życie nauczyło mnie że oszczędności są najdroższe. Ale do rzeczy, jako student dorabiałem sobie w firmie robiącej opakowania z tworzyw sztucznych. Część miała atesty, część nie. Całość sprowadzała się do zakupu materiałów posiadających takie atesty. Jak to miało się do rzeczywistości (dodawanie odpadów produkcyjnych, tańszego materiału itp...) nie będę pisał publicznie. Dodatkowo, polimer jako taki jest relatywnie bezpieczny. Nie wiem tylko czy wiesz ale część barwników używanych do produkcji jest związkami kadmu, manganu, czy zawiera w składzie arsen lub miedź. I może posiadać atest spożywczy. 

Rób jak uważasz.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dale napisał:

.. Nie wiem tylko czy wiesz ale część barwników używanych do produkcji jest związkami kadmu, manganu, czy zawiera w składzie arsen lub miedź. I może posiadać atest spożywczy. 

Rób jak uważasz.

Wlasnie nie  Wiem dlatego piszę żeby poznać takie opinie jak i inne. Zastanowię się jeszcze i zobaczymy. Nie chodzi  jakos bardzo o oszczędności. Taka gotowa skrzynka na siporax byla by znacznie bardziej praktyczna niz np lepienie lub wiazanie kratki rastrowej do postaci skrzynki. Juz nie mowiac jaki wplyw moga miec opaski plastikowe lub klej...  Sam juz nie wiem ale z twojej opinii  jak juz to najlepiej  zastosowac biała skrzynke PP lub HDPE. Co sądzisz o tych rurkach PVC-C może kto sie wypowie na ten temat? Dzięki pozdrawiam 

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem w tym że w naszym środowisku (akwarium) plastik poddawany jest różnym wpływom i dlatego ja stosuję tylko to, co było wcześniej używane przez innych.  Wiem że na 90% taka skrzynka nie zaszkodzi, ale jakiś margines ryzyka pozostaje. A nie myślałeś żeby zamiast skrzynki zrobić coś innego? Ja miałem siporax i w skarpecie i w przegrodzie.  Niestety reaktor w/w firmy nie wejdzie mi do sumpa, więc musiałem samemu ulepić sobie. PVC spienione kosztuje "grosze", pociąć i skleić kwadratową kolumnę (żeby nie zostawiać pustych kątów w sumpie :) ) potrafi każdy, ja mam podłączoną na by-passie z obiegówki. Część siporaxu mam w wodzie, część w złożu zraszanym. Problem polega jedynie na tym, by w sicie tak dobrać otwory by:

-całe złoże było zraszane

-otwory nie zarastały

-płytka była cała zalana wodą zaś otwory nie zaciągały powietrza.

Dodatkowo, taka kolumna to idealne miejsce do dozowania bakterii i pożywek.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.