Skocz do zawartości
elroy

Mini Blenny Krk 80l

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry :)

Zakładam z obowiązku kronikarskiego nowy wątek, z nowym akwarium.
Zdecydowałem się na gotowca, czy Aquamedic Blenny 80l. Czyli kostka 40x40x50 (z czego 10cm to panelik). Podejście na skróty, bo lubię majsterkować, ale wiem po sobie, że mi się nieraz projekty potrafią przedłużać, a czas też niestety z gumy nie jest :/ Ale do rzeczy:
Zestaw doinwestowałem w kontroler dwukanałowy do lampy, dolewkę Aquatred oraz rzecz jasna filtr RODI+TDS i podstawowe testy z Colombo.Natomiast w zestawie oprócz samego akwa producent dokłada lampę Led Qube 50, odpieniacz EVO500 i cyrkulator EcoDrift 4.1 z kontrolerami. Do tego samodzielnie złożyłem sobie szafkę z zamówionych blatów w Castoramie. Z całości jestem raczej na ten moment zadowolony.

Tutaj dziękuję koledze @vinktóry na PW bardzo mi pomógł w rozwianiu rożnych wątpliwości. Niestety nie ma do zestawu jednej dobrze napisanej (pomijając malutką broszurkę) i konkretnej instrukcji step-by-step, a jedynie poszczególne od produktów z kompletu. No i jedynie do cyrkulatora była w języku polskim.

Całość zalana 1.04.2017 z wykorzystaniem około 5kg żywej skałki+piasek, sól Instant Ocean. Na start dodałem bakterię Prodibio Biodigest. Do panelu wylądował 1litr Siporaxu oraz 250g węgla. Resztę zostawiam naturze :)

Z błędów - nie ogarnąłem klejenia skałki CX5-tką. Kurde to trzeba spokojnie potestować na jakiś niepotrzebnych fragmentach, bez niepotrzebnych emocji. Stąd ułożenie skałki ujdzie, ale nie do tego dążyłem. Na razie jednak zostawiam. W poprzednim akwa ciągle coś przestawiałem, kombinowałem i dobrze się to nie skończyło ;) (przy okazji podziękowania dla Pani właścicielki z AkwaMarin za poświęcenie czasu :) 
Druga sprawa, to przyjąłem "na oko", że jak do pompy do dolewki użyję cienkiego estetycznego wężyka 4mm, to mi zgodnie z parametrami pompy na te 140cm podniesie wodę. A takiego :) No idzie, ale dosłownie na styk. Np. posiadana pompa Aquaela 1500 nie dała rady. No cóż, prawa fizyki. Z czasem to pewnie usprawnię.

Aktualnie akwarium sobie ładnie dojrzewa, trochę glonów brązowych, trochę zielonych. Nawet przebiega to na razie dość spokojnie. Życia na gapę brak. A przepraszam - wypatrzyłem chyba mikro Aiptasię :/

Parametry po dwóch tygodniach (na 14.04): (na ile posiadanym testom można rzecz jasna wierzyć)

NO2 - 0.25
NO3 - 2.0
NH3 - 0.15-0.25 (ciężko stwierdzić na skali)
PO4 - 0.03
PH - 8.2
KH ~ 9.4
Temp: 25
Zasolenie 1.023

Tak więc czekam sobie spokojnie na dalszy przebieg wydarzeń, a między czasie parę fotek (sorki za jakość, telefon i to dość słaby)
Dziękuję i do usłyszenia pewnie niebawem :)

akwa0_1.png

akwa2.png

akwa1.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiornik. Powodzenia.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Skała fajna, ale pewnie duże pory i szczeliny na detrytus. Ale zawsze dmuchnąć można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, laszek napisał:

Skała fajna, ale pewnie duże pory i szczeliny na detrytus. Ale zawsze dmuchnąć można.

mam ten poblem u siebie...jak dmuchnę to wylatuje sporo syfu


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie dwóch tygodniach dojrzewanie w pełnej krasie. 

Parametry aktualnie: (wedle Colombo)

NO2 - poniżej 0,25 (tak na oko 0.15)
NO3  - 0.5
NH3 - 0.15 (tutaj od tygodnia utknęło na tym poziomie)
PO4 - 0.15 
PH  - 8.2-8.4
Zasolenie 1.023

Z życia na skałce parę ładnych zielonych polipów. (foto fatalne). 18033198_10211870403856935_2587698022033

a miedzy szczelinami skałki odkryłem przemykające podłużne, grubości szpilki, robakowate stworzonko w niebieski czarne prążki. Wieloszczet?

Pytanie. Parametry na wpuszczenie ślimakow wg mnie złe, czy w takim razie glonowisko usunąć mechaniczne (akwarium małe, więc mogę pęsetą spokojnie dojść), czy też zostawić i spokojnie czekać? Różne szkoły i podejścia wyczytałem...

 

akwa0423.png

 

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Na życie jeszcze nie pora. Raczej pytanie było, czy glony usuwać mechanicznie, czy też zostawić.

43 minuty temu, Arturs napisał:

Jaka skale i gdzie kupowales ?

Żywa, w Akwamarinie w Krakowie. (chyba Indonezja, ale nie wiem, czy dobrze zapamiętałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony powinny za jakiś czas same zacząć ustępować. Poczekaj jeszcze z dwa tygodnie, a jak nadal będzie ich sporo to pomożesz im mechanicznie. Dojrzewanie musi swoje trwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutki update. Od 1.04 ładnie zeszły glony zielone, ale brązowe, zwłaszcza na piasku mają się dobrze :/. Okrzemków nie było. No nic, trzeba czekać.
Jako, że parametry dość stabilne, pozwoliłem sobie na dwa ślimaki Tectus i jednego kraba pustelnika. Robotę całkiem krabik robi dobrą, ale straszny z niego tchórz, coś tylko zobaczy, to spyla pod skałkę do kryjówki i siedzi tam cały dzień :) Ale zwierzaki raczej w dobrej kondycji. Co parę dni profilaktycznie robię testy. Odpieniacz odpienia :)

Dołożyłem dwa kawałki skałki której pierwotnie nie wykorzystałem na tył akwarium. Może jakoś w przyszłości fajnie obsadzę.

Aaa. Ładnie się rozrósł chyba jakiś SPS który przyszedł ze skałką. Niestety dokładnie nie udało mi się ustalić co to.

No i fotki

 

unnamed_20.jpg

 

I coś co ładnie przyrasta. (w oryginalne w kolorze zielonym.)

 

unnamed_(1)_1.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dalej w fazie dojrzewania. Ze skałek nawet ładnie glony schodzą, ale na piasku mają się w najlepsze. Usunę dzisiaj trochę mechanicznie.

Od startu (czyli od 1.5msc) nie robiłem żadnej podmianki. O ile kluczowe na tym etapie parametry są w normie, to dzisiaj zmierzyłem Ca i Mg

Wyniki dość niskie (tak mi się przynajmniej wydaje), testy Colombo.
Ca - 375
Mg - 1155

W akwarium aktualnie 2x Turbo, jeden krab (niestety nie widziany od tygodnia, ale znalazłem wylinkę, więc może to) oraz parę polipów ładnych zoa.

Zrobić parę litrów podmianki, żeby coś dźwignąć w/w pierwiastki? Czy zostawić i nie ruszać?

No i marne foto 

bez_nazwy-2_8.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie możesz zacząć robić podmiany wody, bo masz już tam jakieś życie, a przy okazji podmian powinny podskoczyć trochę Ca i Mg. Zacznij dokładać więcej korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium myślę raczej stabilnie, z aktualnej obsady:

2x Sinularia
2x Grzybki
Co nieco Zoa
2x Pustelniki z  czego jeden malutki, wielkości z muszelką dwu groszówki
2x Krewetki (debelius i amboinensis)
1x Gramma Loreto

Z życia pomijając koralowce, mając na uwadze litraż to raczej wszystko. Może się na jakąś rybkę jeszcze skuszę, ale nie koniecznie :) Zresztą na ten moment nie wiem, jaka byłaby to Loretki optymalna, co by nie było awantury.

Pytanko :) Nie mogę doczytać..

Aktualnie karmię Solowcem (mrożonka w kostkach). Rano, później około 18 i tak gdzieś w okolicach 23.

Ile powinienem podawać pokarmu, żeby zwierzaki były zadowolone, ale żeby też nie przesadzić. Wiadomo - są wiecznie głodne i szukam jakiegoś optimum.

To jest 1/4, 1/3 kostki dziennie? Mniej? Więcej?

No i na koniec moja ulubienica :)

pasted_image_at_2017_06_12_12_24.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym karmił i tak robię 2 razy dziennie, a ile to zależy jakie te zwierzaki są duże. Mam dwa błazenki i kraba mitraxa. Rano szczypta suchego, a wieczorem około 1/4 kostki mrożonki. Ja karmię zróżnicowanym pokarmem. Suchy to hikari marine, tropical krill na zmianę. Mrożonki to unimix morski, solowiec, czerwony plankton, lasonogi też naprzemiennie. Ilość podawanego pokarmu musisz kontrolować testami na no3 i po4, to będzie chyba najprostszy sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba o poradę :)

Akwarium (odpukać) bez większych problemów kręci się od 1.04. Dużej obsady bardzo nie mam dalej, chciałem przeczekać okres urlopowy i gorące lato. (Loretka, Błazenek, dwie krewetki, dwa ślimaki, jeden krab) Z koralowców parę miękkich i jedna seriatopora.) 

Ale do rzeczy. Borykam się z glonami takimi jak na zdjęciu. Targam je pensetą, ale oczywiście odrastają. Parametry jak niżej: (wg Colombo). Dla slimaków i kraba są za duże.

NO2- 0
NO3 - 1.0-2.0 (ciężko odczytać)
PO4 - 0.03
Mg - 1245 (suplementuję bo mam spadki)
Ca - 450  (j.w - troszkę wzrosło po podmianie)
Kh - 8-9 
Amoniak nie wykrywalny.

Zwalczać czymś? Co radzicie?  W świetle dziennym są w kolorze zielonym.

9167449_IMG_20170823_213532.jpg

 

 

 

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak dobrze było :)

U mnie wyjęcie skałki,  przy tym litrażu to w praktyce restart :(

 No nic,  poczytam,  chyba że macie patenty do tak małych zbiorników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to parę wieści z linii frontu ;)

Z błędów "młodego" akwarysty mogę zaliczyć

- kupiłem małą szczepkę Anthelii (http://www.akwarysta.eu/index.php/koralowce-miekkie/152-anthelia-sp-03) rozrosłą się w dwa miesiące niesamowicie. Na początku cieszyło, ale teraz dumam jak ją sprytnie ograniczyć. Fajny koralowiec, ładnie wygląda, ale ma tempo rozrostu niezłe :/

- Pierwsza strata :( Po 3 miesiącach pobytu w akwarium Loretka przepadła. Poszła spać jak zwykle w tym samym miejscu w skałce i rano już jej nie odnalazłem  do dzisiaj. Coś jej dolegało uważam, bo ostatnim czasy zachowywała się inaczej. Może gdzieś wyskoczyła, może została gdzieś w skale na zawsze.. Szkoda bardzo, bo fajny zwierzak :( 

- bryopsis - pojawiło się u mnie po wakacyjnych upałach, tak po prostu. Widać warunki na to sprzyjały. Zeszło mi miesiąc nim zdiagnozowałem i podjąłem kroki. Zdecydowałem się na antybiotyk Flukonazol. Potwierdzam, bryopsis w znacznym odwrocie. Działa! Nie stwierdziłem po 10 dniach od podania jakiś negatywnych skutków (dzięki @aul30za porady)

A tak to chyba ok. Niestety chwilowo środki finansowe przekierowane w inną stronę, więc trochę pustawo w akwarium, ale pewnie niebawem coś się uzupełni.

No i fotka. Nie ma się czym pochwalić, ale dla porządku wrzucam. (na górze skały wspomniany wysyp bryopsis :/ )

akwa2_1.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że się jakoś kręci;). Pomału i do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

Akwarium myślę ma się jako tako (niestety cierpi na chwilowy brak doinwestowania w ciekawą obsadę :( ) Parametry, te które mogę zmierzyć są w normie.

Martwi mnie ostatnim czasy zanik glonów wapiennych na tylnej ściance (a bardzo mi się podobają). Proces postępuje od jakiś 3 tygodni. Najpierw był piękny ich wysyp, a teraz regresja.

Ogólny widok przy okazji prządków: (wybaczcie jakość - chiński telefon)

9677838_received_10213513395010687.jpeg

oraz algi na tylej ścianie

9677903_IMG_20171013_173049.jpg

Zanikają tak od środka...

Ca/Mg wg Colombo jest w normie. Co  może być nie tak? Przejmować się?

 

 

 

 

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie z glonami wapiennymi. Prawie cała tylna szyba była zarośnięta, a teraz są tylko gdzieniegdzie. Mam sporo różnych ślimaków i one żerują głównie na tylnej szybie. Tylko nie wiem czy one mogły zjeść te glony wapienne? Też jestem ciekaw co może być przyczyną zaniku glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dalej funkcjonuje, jako tako :) Ogólnie ok, ale gdzieś niestety dopadły mnie ślimaki osiadłe :huh: Zdjęcie sprzed miesiąca.

10376623_SAVE_20171205_213346.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No akwarium w tym zestawie cały czas funkcjonuje, był moment, że już przybiłem sobie piątkę, ale to oczywiście był początek problemów :) 

Niestety na własną prośbę, mega brak czasu  i oczywiście zaniedbania narobiłem sobie problemów. Stan aktualny: 

1. Nie sprawdzane TDS - robiłem podmianki na poziomie TDS 5-7
2. Nie robiłem testów systematycznie (wyniki poniżej)
3. Przekarmiłem akwarium i to w dodatku na suchym pokarmie. 

Mam zatem

a) Okrzemki na skale
b)
NO2  - 0.50mg/l
NO3 - 4.0mg/l

c) PO4 - 0.4mg/l

KH - 10
CA - 500
Mg - 1390

Objawy takie, że leci tkanka na SPSach, kolory bardzo wyblakłe, nawet monitpora talerzowa widać, że ma mega focha. Miękkie w miarę ok. Dwa LPS w miarę, chociaż kolory nie te...

Oczywiście w pierwszej kolejności naprawa RODI, wyrzuciłem też siporax - sadzę, że nic nie powodował za bardzo w tej ilości.

Dodałem 70ml PhosGuarda na 80l,
1ml NitraPhos Minus (chociaż chyba powinienem pozbyć się absorbentu?)
1 kropla BioS i 1 kropla  NP Pro z Aquaforestu. 

Podmianka na nowym filtrze 10% około.

Pytanie, czy oprócz cierpliwości wdrożyć jakiś dalszy system naprawczy. Dla przypomnienia, kostka 80l z panelem, oświetlenie led, odpieniacz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.