Skocz do zawartości
hutekm

Cyjano plus wszystko żle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 1200 w obiegu 

Nawet nie wieme od czego zacząć 

akwa od prawie 4 lat

armagedon od momentu kiedy zepsuła się lampa i odpieniacz dzień po dniu 

zle dobrana cyrkulacja obieg itp, było 4500 pompa obiegowa jest 12tys cyrkulatory było może 4 tys chińskie jest 30 tys z regulacja  ( sklep akwarystyczny-dobierał sprzęt )

obecnie zasolenie 1,02 walka z cyjano nie podmieniam wody,cyjano prawie wszędzie. 

czytam czytam czytam i już nie WIEM co robić ??????

w akwa parę rybek jest Korali brak, kupować slimaki babki,korale ????????

dodam że na skale mam także protopalythoa-palitkosyna także chciałbym się tego pozbyć 

w pierwszej kolejności zastosować chemiclina czy poprawic zasolenie?

lać wódkę nie lać? Bakterie jakie najlepiej 

jak z cyrkulacją duża ? odpieniacz na mokro na sucho ?

restart zbiornika ??

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, a kto przez te lata opiekował sie zbiornikiem? Restart nie wskazany .
Zachecam do czytania lektury co się z czym je.
na takie akwarium obueg powinien być z 12000tys , do tego z 2 falowniki po 15000 tys
moze podaj wymiar akwarium , jaki sprzet masz, i co chciałbyś mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś problem cyrkulacji już za mną pompa obiegowa 12 tyś 2 falowniki po 15 tyś to już jest

zbiornik chciałbym oprzeć na eufyliach 

zbiornik 1,8/0,7/0,7

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny wymiar .  Jaka skala , ile kg tej skaly , ile piachu jakie oswietleniu , jaki odpieniacz  . Musisz opisac wszytko. Parametry. Jak karmisz I ile  . Wstaw zdjecia 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdięcia to nie wstawię bo się płakać chce :blink:

skała 100 kg duża część tzw sklep akwarystyczny( niby ze starego zbiornika) dwie skałki dokupiłem sam, podobały mi się kształtem

w sumpie tylko skała myślę że około 5kg ona była sucha

piach-hmmm na początku zwykły biały potem zaczeli dosypywać żywy myślę że jest go okło pi razy oko nie więcej niż 1 cm 

karmię mrożonką nie płuczę w wodzie- przy takim litrażu nie trzeba tak usłyszałem karmię co drugi dzień trzy kostki

oswietlenie lapma Pacific Sun 3x120 w ledach plus jarzeniówki 4x 80

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watku jak piszesz nie masz korali . Mozesz przedmuchac skale falownikiem . Zalozyc skarpeta na  splyw . Oczyscic skale pozna baniakiem . Masz wiele sposob . Poszukaj kogos w okolicy kto moze ci pomoc .  Tu bedzie dziesiatki podpowiedzi. 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano w tak dużej skali od 1 rok 

teraz walczę podmianami,wata na sitko i odsysam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 kg skaly w glownym to chyba masz tam gruzowisko , I przez to moga podstawa can martwe strefy. Co do zdjecia to wstaw bedzie prosciej . 

Ta skala to pewne ? Moze jakies dziadostwo ci wsadzili

Jakie kh ? Jakie ph ! 

Woda rodi do podmian ? Jaka sol ? Podmianami dostarczasz pozywki dla cyjano .  Masz tylko ryby . Pienidlo na mokro calkowite zaciemnienie baniaka na kilka dni . Lampa uv . http://erybka.pl/product-pol-9036-Colombo-Mycosidol.html . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zabrał najpierw za zasolenie bo przy poziomie   1,02   to pewnie wszystko się rozjechało a w takich warunkach nie opanujesz plagi

Korali nie posiadasz więc też nic nie stracisz. Jak wyrównasz zasolenie rób testy no3, po4, kh, ca, mg. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wstawię fotki 

ja tego nie mierzyłem zawsze zawsze robili to ONI czyli niby sklep ( przyznam wczesniej nie miałem czasu teraz go mam i zainteresowałem się tematem)

jak sam nie zrobisz to nigdy nie będzie dobrze :D

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz świecenie lampą do minimum, a najlepiej przestań świecić na kilka dni . W tym czasie wyjmij skały pojedynczo z akwarium i je oczyść z nalotu . Odsysaj i bełtaj stopniowo żwirek , wyznacz sobie obszary i próbuj w jak najszybszym czsie usunąć cyjano . Płucz często gąbki przez te dni walki . Jak wybełtasz i odessiesz nalot ze żwirku to posyp delikatnie po całej powierzchni solą morską tą co stosujesz do podmian ( nasyp do szklanki i delikatnie włyż do akwarium przy wyłączonej cyrkulacji ) Oczywiście najlepiej na 3 dni wyłączyć też światło jak już wspomniałem wcześniej . Cierpliwie i systematycznie odsysaj , bełtaj i czyść skały .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie tak, odsysanie tak to wszystko pomaga walczyć z cyjano ale gdzieś jest przyczyna którą trzeba zlikwidować aby pozbyć się definitywnie problemu.

Ze swojego doświadczenia wiem że w walce z cyjano kluczową rololę odgrywa wskaźnik redfielda https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

warto też cyrkulatory okręcić watą - bardzo ładnie wyłapuje ten syf z wody, wata zmieniasz co kilkanaście godzin i do kosza


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem fotka, to jest tylko kawałek prawej strony zbiornika,tak wygląda cały zbiornik,oczywiście jak nie odsysam tego dziadostwa

IMG_0625 (2).JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ŁOMATKO!!! Ci ONI co prowadzili ten zbiornik powinni oddać zarobioną kasę. Co do problemu, to każdy ci powie, że najpierw doprowadzić zasolenie do poziomu 33-35ppt na ubogiej( czytaj: taniej) soli i mechanicznie walczyć, tak jak koledzy radzili wyżej. Na skale nic nie rośnie, więc dmuchaj tam ile się da z cyrkulatorów, żeby utrudnić budowanie korzucha.

Wódka nie pomaga na cyjano. Poza tym nie wiemy jakie masz parametry. I jeszcze powiedz jakie masz ryby i dlaczego je karmisz co drugi dzień? Większość ryb rafowych potrzebuje jeść często i niedużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mialem plage cyjano. Walczylem ok miesiac w koncu trafil sie wyjazd na 3 dni. Zaslonilem recznikami (zrobilem tylko mala szczelinke co by ryby nie osleply) zgasilem swiatlo , zalalem bakterie, zero karmienia, co sie dalo usunac to odessalem i wyjechalem. Po 48 godzinach jak wrocilem sladu cyjano nie bylo :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, amundsen napisał:

Ostatnio mialem plage cyjano. Walczylem ok miesiac w koncu trafil sie wyjazd na 3 dni. Zaslonilem recznikami (zrobilem tylko mala szczelinke co by ryby nie osleply) zgasilem swiatlo , zalalem bakterie, zero karmienia, co sie dalo usunac to odessalem i wyjechalem. Po 48 godzinach jak wrocilem sladu cyjano nie bylo :-)

Dokładnie ja zrobiłem tak samo i pomogło.

dodam ze cyjano zaczęło wychodzić jak zepsułem sterownik lampy i swiecilem 8-22 full białe i niebieskie. Także wydaje mi się ze wychodzi jak ma za dużo światła.

nie wiem na ile zlikwidowałem skutek a na ile przyczynę. Będę obserwować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie martwi ta skała "ze starego zbiornika" Pieron wie jaki to był baniak i jak prowadzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej ilości cyjano proponuję wrzucić węgiel. Sinice wydzielają toksyny, a szkoda ryby podtruwać jeśli tam je masz... Po za tym, jak pisali koledzy, zacznij od ustawienia parametrów. Myślę, że również nie zaszkodzi w twoim wypadku dość mocno ograniczyć świecenie, skoro nie masz korali.

Dobrze się zastanów jak chcesz wyprowadzić zbiornik na prostą i cierpliwie się tego trzymaj, bo stosowanie każdej zasłyszanej sugestii też może nie być za dobre. 

Edytowane przez Felipe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz no3 i po4 w zbiorniku?bakterie podałbym szokowo w sporej dawce aby zrobic konkurencje sinicą,najlepiej jakieś dobre z fauny lub z tropic marine,na pewno nie zaszkodzą ,odsysanie mechaniczne też wskazane ,cyrkulacja na "pełnego buta" aby cała woda pracowała,podmiany raczej bym ograniczył,wskazane byłoby również doprowadzenie parametrów do książkowych ca kh mg ,nie piszesz jakie są ale przy tym zasoleniu też będą raczej niskie,chemia moim zdaniem w ostateczności ,jak nie zrobisz porządku z wodą to cyjano i tak wróci .

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zacznę od zasolenia wody na odpowiedni poziom-przy podnoszeniu tego parametru wskazany jest jakiś okres np tydzień ??

pytanie odnośnie skały: wyciągać i płukać przedmuchać w solance ? skałę muszę ruszyć bo wywalę tą z palitoksyną 

które bakterie konkretnie zastosować ??

co z odpieniaczem? na mokro sucho wyłączyć ?

czy dawać węgiel ?

co z piaskiem dosypać nowy ? mam go obecnie  około 1 cm czy to nie za mało ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój z piaskiem narazie. Będzie na to czas. Zasolenie podnoś stopniowo. Przez tydzień powinno być ok. Możesz np. użyć solanki o prawidłowym zasoleniu zamiast wody z osmozy do dolewki i sprawdzać codziennie co to daje. Skałę płucz w solance albo w wodzie z akwarium. Ktoś poradził węgiel i to może tylko pomóc. Zrób też pełne testy, bo inaczej nie wiesz do końca na czym stoisz. Potem raz na tydzień regularnie. Z bakteriami nie pomogę. Gdzieś mi się "'obiło o oczy" bakterie, które konkurują z sinicami, ale nie pamiętam co to było.

No i ostatnia rada Felipe jest bardzo dobra: obrać metodę i tego się trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.